forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete si alimentatie (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/)
-   -   Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata?? (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/alimentaa-ia-cruda-raw-vegan-poate-stil-viata-12401.html)

AnnaIulia 25 aug 2013 18:31:31

Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??
 
Buna ziua la toata lumea !!!
"Raw vegan" sau mai bine zis alimentaţia pe bază de alimente crude, negătite termic...am tot citit zilele astea despre acest stil de viata cu doar alimente crude si mi s aparut destul de interesanta.Recunosc ca in primele zile aveam impresia ca citesc o carte SF,dar parca parca as incerca si eu macar o luna:D.Rau nu cred ca ar face zic eu?:-/
Voi ce parere aveti despre Alimentaţia cruda/raw vegan,??

quarc 25 aug 2013 20:47:18

Re: Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??
 
Sunt oameni care traiesc bine merci fara foc si mai fac si performanta.

040489 27 aug 2013 11:33:10

Re: Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??
 
Si eu am inceput la un moment dat acest "stil de viata". Cam 3 saptamani mai exact, indrumata de o prietena nutritionista si vegetariana. Eu cred ca fiecare organism e diferit, dar in cazul meu nu a fost tocmai o idee buna. Mi-am facut toate analizele inainte. Totul a fost perfect.
In primul rand, la inceput e greu sa digeri mancarea cruda, mai ales shake. Apare aciditatea, balonarea, simptoame de "colon iritabil".
In al doilea rand, trebuie sa iei in considerare timpul. Dureaza mai mult decat de obicei gatirea unei mese.
In al treilea rand....apar carentele de vitamine. Cel putin in cazul meu. Carenta de vitamina D, calciu si vitamina B12. Desi am incercat sa compensez proteinele de origine animala cu cele vegetale.

040489 27 aug 2013 11:49:10

Re: Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??
 
Parerea mea e ca nu se potriveste pentru toata lumea. Si acum mai respect regulile unui stil raw, dar am introdus si carnea de pui, peste, vita. Are dreptate Quarc, se poate. Anna, sa ne ti la curent cu impresii :)!

deadcountess 29 aug 2013 09:43:04

Re: Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??
 
Citat:

Anterior postat de AnnaIulia (Post 1292278)
Buna ziua la toata lumea !!!
"Raw vegan" sau mai bine zis alimentaţia pe bază de alimente crude, negătite termic...am tot citit zilele astea despre acest stil de viata cu doar alimente crude si mi s aparut destul de interesanta.Recunosc ca in primele zile aveam impresia ca citesc o carte SF,dar parca parca as incerca si eu macar o luna:D.Rau nu cred ca ar face zic eu?:-/
Voi ce parere aveti despre Alimentaţia cruda/raw vegan,??

De putut sigur se poate, cu conditia ca acest stil de viata sa iti si placa. Oricum nu poti sa stii daca nu incerci. Ai grija la eventuale carente.

deadcountess 29 aug 2013 10:07:38

Re: Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??
 
Uite aici mai mult despre eventuale carente, lista era pt alimentatie vegetariana, pt vegani sunt si alte carente in plus
http://forum.slabute.ro/comunitatea-...rian-6256.html

AnnaIulia 04 sep 2013 12:29:03

Re: Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??
 
buna!!
Multumesc de raspunsuri o sa va tin la curent cu totul.
Asta e 4 zi de dieta raw vegan...deocamdata nimic desobit in afara ca ma simt tot timpul balonata si as manca intr-una:)).

madalinafrincu 04 sep 2013 12:43:46

Re: Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??
 
Eu sunt de acord ca alimentatia raw trebuie sa existe intr un procent mare dar 100% eu nu as putea. Mananc 60 % raw si 80% vegetarian si asa ma simt eu cel mai bine, acum , tu poti sa incerci si asculta ti corpul ca el iti va da anumite semnale .
Ca iti e foame tot timpul nu e un semnal bun, citeste mai mult despre asta si incearca sa iti calculezi caloriile >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:50:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO