forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Diete si alimentatie (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/)
-   -   Vesnic la dieta... dar care dieta? (http://forum.slabute.ro/diete-alimentatie/vesnic-dieta-dieta-12092.html)

CrisetenO 05 nov 2012 23:17:42

Vesnic la dieta... dar care dieta?
 
Dragi Slabute si Slabuti,

Pentru ca ma fascineaza diversele principii alimentare din biblioteca noastra, m-am uitat peste primele topic-uri despre diverse diete, de exemplu Monti, Rina, etc. M-am uitat mai ales peste mesaje vechi -- de acum 2 ani, de exemplu -- ale fetelor care mai sunt inca active.

Interesant e ca multe din fetele care de exemplu au urmat atunci Rina cu mult entuziasm sunt acum la alte diete: unele asemanatoare (de exemplu Monti, care tot pe principiul disocierii merge), altele mai putin asemanatoare (e.g. hipocalorica). M-am gandit putin la fenomenul asta. Cele mai multe Slabute au avut deziluzii la perioada de platou a diverselor diete; altele dintre noi pur si simplu au avut o perioada mai neagra, dupa care si-au schimbat dieta.

Eu personal nu am fost mare adepta a dietelor clasice, desi am citit despre mai multe diete si am incercat de exemplu mentinerea Montignac. Alimentatia mea curenta -- cat si ce mananc zilnic -- nu are reguli foarte fixe, desi am cules de ici si de colo cateva principii sanatoase. De aceea ma intereseaza foarte mult ce experiente au avut Slabutele care au schimbat diverse diete, ce au crezut despre fiecare dieta, de ce au schimbat-o si care sunt concluziile lor pe aceasta tema.

Cu mult drag,
Cristina

quarc 13 nov 2012 16:41:42

Re: Vesnic la dieta... dar care dieta?
 
Suntem diferiti, iar aici lumea cauta o solutie universala care sa vina, de preferat sub forma de picaturi!
Putem sa urmarim pana imbatrsnim.
Mie imi plac foarte mult persoanele care se chinuie. Mi se par surse valoroase de informatie, pe principiul "if you can't be sa good example, at least be a terrible warning". Schimbarea dietelor o data la doua luni si inscrierea la diverse clase de abs and butt tone - ca corpul uman nu are decat abs and butt - face minuni la bugetul antrenorilor si a salilor de fitness. Daca printr-un miracol se intampla sa se ajunga la un rezultat, din lipsa de viziune, coerenta si bun simt la capitolul regim de viata, rezultatele vor disparea.

Nu cred ca are rost sa te preocupe prea mult alegerile de viata ale forumistelot. Sansa de a schimba ceva in bine este atat de mica...

LOREDANA99 05 dec 2012 23:18:15

Re: Vesnic la dieta... dar care dieta?
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 1168697)
Dragi Slabute si Slabuti,

Pentru ca ma fascineaza diversele principii alimentare din biblioteca noastra, m-am uitat peste primele topic-uri despre diverse diete, de exemplu Monti, Rina, etc. M-am uitat mai ales peste mesaje vechi -- de acum 2 ani, de exemplu -- ale fetelor care mai sunt inca active.

Interesant e ca multe din fetele care de exemplu au urmat atunci Rina cu mult entuziasm sunt acum la alte diete: unele asemanatoare (de exemplu Monti, care tot pe principiul disocierii merge), altele mai putin asemanatoare (e.g. hipocalorica). M-am gandit putin la fenomenul asta. Cele mai multe Slabute au avut deziluzii la perioada de platou a diverselor diete; altele dintre noi pur si simplu au avut o perioada mai neagra, dupa care si-au schimbat dieta.

Eu personal nu am fost mare adepta a dietelor clasice, desi am citit despre mai multe diete si am incercat de exemplu mentinerea Montignac. Alimentatia mea curenta -- cat si ce mananc zilnic -- nu are reguli foarte fixe, desi am cules de ici si de colo cateva principii sanatoase. De aceea ma intereseaza foarte mult ce experiente au avut Slabutele care au schimbat diverse diete, ce au crezut despre fiecare dieta, de ce au schimbat-o si care sunt concluziile lor pe aceasta tema.

Cu mult drag,
Cristina

Buna Cristina! Cred ca fiecareia dintre noi i se potriveste o anumita dieta...la mine grasimea se depunea in mare parte pe abdomen si zona superioara...asa ca am adoptat o dieta low-carb...prima data South Beach...ulterior, cand m-am plictisit de ea si mi se parea ca nu mai slabesc am trecut la Dukan, tot low-carb dar mult mai restrictiva...am avut si perioade in care nu am tinut dieta, dar mi-am pastrat anumite principii alimentare (fara paine alba, orez, cartof, paste fainoase, fara fast-food, fara zahar, fara prajeli, cina usoara)...acum am slabit dar mi-am dat seama ca nu voi avea corpul dorit niciodata fara sport...asa ca m-am apucat si de sport...cheia e la tine...nimeni nu se naste invatat!

luizaa 30 iul 2013 18:33:41

Re: Vesnic la dieta... dar care dieta?
 
buna seara
am nevoie de ajutorul vostru! nu stiu cum si ce sa mananc sa slabesc!am tinut diete toata viata,ultima a fost dukan cu care am slabit 25 kg dupa sarcina,dar m-am ingrasat la loc 10 kg de care nu mai pot scapa.mananc sanatos,legume ,fructe,carne slaba, branza,iaurt. nu mananc paine,cartofi,fasole,orez,cereale,dulciuri,sucuri si nu mananc seara,inainte de culcare.nu slabesc deloc si nu stiu cum sa fac

040489 30 iul 2013 18:45:27

Re: Vesnic la dieta... dar care dieta?
 
Citat:

Anterior postat de luizaa (Post 1284523)
buna seara
am nevoie de ajutorul vostru! nu stiu cum si ce sa mananc sa slabesc!am tinut diete toata viata,ultima a fost dukan cu care am slabit 25 kg dupa sarcina,dar m-am ingrasat la loc 10 kg de care nu mai pot scapa.mananc sanatos,legume ,fructe,carne slaba, branza,iaurt. nu mananc paine,cartofi,fasole,orez,cereale,dulciuri,sucuri si nu mananc seara,inainte de culcare.nu slabesc deloc si nu stiu cum sa fac

Fiecare femeie e diferita....trebuie sa vezi unde gresesti de fapt. Eu am mers sa imi fac analizele si am trecut pe la nutritionist. Nu in privat,cu bilet de trimitere de la medicul de familie. Ce sport faci, ce cantitate de fructe,branza, etc?! Eu nu cred in diete de tip X si Y,trebuie sa iti personalizezi meniul si sa te ajute cineva,profi ,sa fie echilibrat.

JK13 07 aug 2013 20:06:48

Re: Vesnic la dieta... dar care dieta?
 
Buna :) Pot spune ca am incercat destul de multe diete care promiteau un numar imens de kilograme slabite intr-un timp scurt si pe deasupra cateva din dietele vedetelor ( care de asemenea mi s-au parut imposibile ). Dupa multe incercari esuate, kilograme care si-au gasit repede drumul inapoi si frustrari, am ajuns la concluzia ca cel mai bun plan de a scapa de kilogramele in plus nu e vreo dieta anume ci adoptarea unui stil de viata sanatos.
Asa ca sfatul meu este sa incerci sa ai grija ce mananci (nu ma refer neaparat la numaratul caloriilor) si sa faci putina miscare. Kilogramele nu au nicio sansa in fata unui astfel de atac ;)
Mult succes!


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:11:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO