forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii pe diverse teme (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/)
-   -   Carti care merita sa fie citite (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/carti-merita-fie-citite-497.html)

OitaVesela 06 apr 2010 14:22:57

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Eu am multe carti preferate dar nu unele nu cred ca sunt pe gustul oricui :-s
Brian Greene - Universul elegant
Jim Al-Khalili - Gauri negre, gauri de vierme si masinile timpului
H.G Wells - Razboiul lumilor, Insula doctorului Moreau, Omul Invizibil, Masina timpului
Jules Verne - Goana dupa meteor
Arthur Conan Doyle - O lume disparuta; seria Sherlock Holmes
Neagu Djuvara - Civilizatii si tipare istorice ( un studiu comparat al civilizatiilor)
Arthur Weigall - Alexandru Macedon
C.W. Ceram - Zei, morminte, carturari
Graham Hancock - Amprentele zeilor
Mircea Eliade - Tratat de istorie a religiilor, Cosmologie si alchimie babiloniana
Liviu Rebreanu - Adam si Eva
Anne Rice - Povestea hotului de trupuri, Pandora

Sigur sunt multe pe care le-am uitat.

justbelieve 06 apr 2010 14:24:01

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 138453)
Zilele trecute am terminat o carte f buna
Invitatie la vals, de Mihail Drumes
O poveste de dragoste frumoasa, dar cu un final tragic

Asa este,o carte foarte buna insa fara happy end :(
Iti recomand sa citesti si Scrisoare de dragoste tot de M. Drumes.E minunata:x

LicuriciColorat 06 apr 2010 19:31:21

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Cartile(pasiunea mea),din pacate de ceva timp nu prea am mai citit:
1.Camasa lui Isus-L.C.Douglas
2.La rascruce de vanturi-Emily Bronte
3.Dama cu camelii-A.Dumas
4.Crima si pedeapsa-Dostoievski
5.Lorelei-I.Teodoreanu

sunshine 06 apr 2010 21:23:14

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 138490)
Asa este,o carte foarte buna insa fara happy end :(
Iti recomand sa citesti si Scrisoare de dragoste tot de M. Drumes.E minunata:x


cartea asta vreau sa ti spun ca citeam pe strada in timp ce mergeam :)) nu mai aveam rabdare sa ajung acasa sa vad ce se intampla. am sa ma interesez si de cartea a doua, chiar imi place autorul

drama queen 06 apr 2010 21:25:41

Re: Carti care merita sa fie citite
 
ia sa o incerc si eu ;))) o am si eu dar nu ma tentat :D

anqutz 06 apr 2010 21:53:09

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 138850)
3.Dama cu camelii-A.Dumas

Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 115906)
"singur pe lume" Hactor Malot

Gand la gande fetelor. Exact la cartile astea 2 ma gandeam eu cand am vazut sb. Nu mai zic ca Singur pe lume e primul roman citit, la varsta de 8 ani.

Va recomand:
1. Shogun de James Clavell
2. Maitreyi de Mirecea Eliade
3. Cel mai iubit dintre pamanteni de Marin Preda
4. Morometii de Marin Preda
5. Dragoste in vremea holerei de Gabriel Garcia Marquez
6. In cautarea timpului pierdut de Marcel Proust
7. David Copperfield de Charles Dickens
8. De ce iubim femeile de Mircea Cartarescu

Si ma mai gandesc. Am citit prea multe carti care mi-au placut ca e greu sa fac o lista. Mai ales ca pe unele le-am citit la 8-9-10 ani si mi-au placut ft mult atunci, dar acum nu stiu daca m-ar mai misca la fel de tare.

drama queen 07 apr 2010 09:41:50

Re: Carti care merita sa fie citite
 
vin si eu cu cateva dintre preferatele mele:D
-Coliba unchiului Tom (Harriet Beecher Stowe)o citesc in fiecare an :">nu stiu de ce dar o iubesc :D
-Ucenicul Vraciului(Joseph Dei Aney)
-Printul(Tudor Teodorescu -Braniste)
-Soimii(M.Sadoveanu)
-Razboiul lui Hart ( nu mai stiu autorul.. este destul e groasa dar merit citita )
-Opiniile unui clown(Heinirich Boll)
-Domnie in iad(William Diehl)
-Unde se avanta vulturii (Alistair Mac Lean)
-Golanii(L.Rebreanu)
-Ion (L.Rebreanu)

UluceanuAnaMaria 14 mai 2010 21:21:40

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Slabutelor, vin si eu cu o "listuca" , asa pe masura unei cititoare amatoare :)

Cartile pe care le iubesc din tot sufletul.. si pe care le-as reciti pe nerasuflate ar fi.. :-? Hmm.. Dragostea in vremea holerei (cea mai recenta carte care mi-a lasat adanci urme in inima :) recomand si alte carti de Gabriel Garcia Marquez.. ) , Panza de paianjen (mai ales adolescentelor) , Patul lui Procust (m-a miscat enorm cartea) , Scris pe trup (o carte scrisa recent, autoarea este Jeanette Winterson sau asa ceva; se gasesc la Humanitas :) ) .. Si alte carti pe care sunt sigura ca le-ati citit, ca pana la urma, astea se transmit de la mama la fica. Deh, suntem niste mancatoare de carti de muieri (si ce ne mai place!) : Mandrie si prejudecata, Jane Eyre, La rascruce de vanturi.. si o alta carte mai putin cunoscuta a Charlottei Bronte (cea care a scris Jane Eyre) ar fi Profesorul , care trebuie sa recunosc ca mi-a placut mult mai mult decat Jane Eyre!

Alte carti care-mi sunt aproape de inima din literatura noastra.. Nunta in cer a lui Eliade, Enigma Otiliei (normal) si Invitatia la vals (siropoasa la maxim , dar adorabila precum un film care te face sa plangi la final).

:-* V-am pupat, sper sa va placa lista mea

lavinuta 18 mai 2010 08:52:48

Re: Carti care merita sa fie citite
 
In primul rand, carti pe care le-am citit pe la 14 ani in perioada in care cautam unele raspunsuri si am incercat sa le gasesc in Cartea Cartilor - Biblia, pe care am citit-o de cateva ori, tot pe aceasta tema au mai fost carti scrise de Ellen G. White: Tragedia veacurilor, Hristos, Lumina Lumii, Divina vindecare, o carte ce m-a ajutat foarte mult: Gandeste cutezator - Ben Carson, Ruleta psihica de George Vandeman.
Apoi au fost cartile pe care le-am citit, la inceput, din "obligatie":D (pt scoala) dar am realizat ca imi face placere sa le citesc: Morometii, Cel mai iubit dintre pamanteni, Intrusul, Ultima noapte de dragoste, intaia nopate de razboi, Suflete tari, Enigma Otiliei, Mara, Ion si alte carti pe care acum nu mi le aduc aminte:-snu am mai scris autorii, pt ca toate ii cunoastem:)
Imi place sa citesc carti de autodezvoltare: Florence Scovel Shinn-Jocul vietii si cum sa il joci, Anthony Robbins-Putere nemarginita, Ben Renshaw-Succesul e o stare de spirit, Esther si Jerry Hicks- Cere si ti se va da.

In perioada studentiei nu prea am mai citit pt mine:( dar incerc sa recuperez acum:)
Si ultimele carti citite ar fi: Stephenie Meyer- Amurg, Eclipsa, Luna noua, Zori de
zi, Dan Brown: Codul lui DaVinci, Conspiratia, ieri am terminat Ingeri si demoni, si acum urmeaza Simbolul pierdut:)

deadcountess 03 iun 2010 15:14:58

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de LILI FLORESCU (Post 95410)
Shogun-grea, dar merita !Fa-ti timp pentru ea , mai ales la inceput ...pana te prinde !


Grea? De ce e asa greu de citit (in afara probabil de nr. mare de pagini).

Preferintele mele:
Borges- din pacate nu mai tin minte numele subcare au fost editate nuvelele lui in Romania
Bulgakov- Maestrul si Margareta

amy0404 15 iun 2010 20:54:26

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Hello!
Impartasesc si eu cu voi listutza mea :)

1. Shogun - James Clavell
2. Tai Pan - James Clavel
3. Puntea Suspinelor - Michel Zevaco
Pe acestea le-am citit in copilarie si mi-au placut f mult
4. Contele de Monte Cristo - Alexandre Dumas (tocmai am terminat-o, super carte!)
5. Pe aripile vantului - Margaret Mitchell, la care adaug si continuarea Scarlet - Alexandra Ripley
6. La rascruce de vanturi - Emily Bronte
7. Mandrie si prejudecata - Jane Austen
8. Marile sperante - Charles Dickens
9. La rasarit de Eden - John Steinbeck
10. Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
11. Enigma Otiliei - George Calinescu
Si asa pt relaxare:
12.Inger si denon; Codul lui Da Vinci; Fortareata Digitale - Dan Brown
13. Amurg; Eclipsa; Luna noua; Zori de zi - Stephanie Meyer.

justbelieve 15 iun 2010 21:23:08

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de amy0404 (Post 220612)
Hello!
Impartasesc si eu cu voi listutza mea :)

1. Shogun - James Clavell
2. Tai Pan - James Clavel
3. Puntea Suspinelor - Michel Zevaco
Pe acestea le-am citit in copilarie si mi-au placut f mult
4. Contele de Monte Cristo - Alexandre Dumas (tocmai am terminat-o, super carte!)
5. Pe aripile vantului - Margaret Mitchell, la care adaug si continuarea Scarlet - Alexandra Ripley
6. La rascruce de vanturi - Emily Bronte
7. Mandrie si prejudecata - Jane Austen
8. Marile sperante - Charles Dickens
9. La rasarit de Eden - John Steinbeck
10. Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
11. Enigma Otiliei - George Calinescu
Si asa pt relaxare:
12.Inger si denon; Codul lui Da Vinci; Fortareata Digitale - Dan Brown
13. Amurg; Eclipsa; Luna noua; Zori de zi - Stephanie Meyer.

Pe aripile vantului am citit si eu.Esti si va fi una din cartile mele preferate.Mi-a placut povestea de dragoste dintre Scarlet si Rhet care impresioneaza prin frumusetea ei.Sincera sa fiu cartea imi lasa un gust amar daca nu citeam si continuarea:)
Am citit si La rascruce de vanturi si Mandrie si prejudecata:)Au fost frumoase si acestea.
Acum citesc Cel mai iubit dintre pamanteni.

ali_lumi 01 iul 2010 16:03:30

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Contele de Monte Cristo :)
Super carte. Am citito cand eram mai mica, si as mai citi`o odata:)

sakura 01 iul 2010 16:05:10

Re: Carti care merita sa fie citite
 
offf....slabiciunea mea ramane "La rascruce de vanturi":x

am vazut si toate cele 3 filme. din 193zeci si ceva, 1998 parca si 2002:x

anqutz 01 iul 2010 16:35:11

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Acum citesc ceva ce ma face sa ma intorc la copilarie: Temeraire - Dragonul Majestatii Sale de Naomi Novik. Am primit-o de ziua mea si m-am indragostit de dragonul din carte. :x

dumitritsa91 04 iul 2010 20:39:13

Re: Carti care merita sa fie citite
 
1 anna karenina-tolstoy
2.plansul lui nietzche -yalom
3.panza de paianjen-cella serghi(desi nu sunt sigura)
4.eseuri de indragostit-alan de botton
5.despre ploaie de martin page
si imi place f mult blaga...cam tot ce am apucat sa citesc de el mi-a intrat la sufletel:)am impresia ca ma regasesc in fiecare vers uneori

joanna18 04 iul 2010 21:58:05

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Ce mă bucur că am găsit subiectul ăstaaa.:D Îmi place mult să citesc, iar vara e momentul ideal pentru că am mai mult timp. Vara asta am început-o cu Eliade, pentru că mi-am dat seama că îmi place din ce în ce mai mult. Chiar acum citesc "Întoarcerea dn rai" şi pot să vă spun că e o carte extraordinar de bună, care tratează frământările tinerilor din generaţia lui Eliade.Merită citită.

Un top al cărţilor citite nu pot să fac, dar pot să enumăr, în ordine aleatorie, câteva cărţi pe care le recomand. Eu în general împart cărţile în: "plăcute" şi "bune". Toate sunt cărţi pe care le-am citit cu plăcere, dar cele "plăcute" sunt de obicei lecturi mai uşoare, uneori siropoase, pe când cele "bune" sunt cărţi la care m-a impresionat atât povestea, cât şi modul în care e scrisă, stilul autorului. Mă rog, asta sunt eu:D
Am rămas uimită când am văzut menţionată doar o singură dată "Crimă şi pedeapsă" a lui Dostoievski. Mie mi-a plăcut la nebunie şi mi se pare un roman extraordinar.
Alte cărţi (şi plăcute şi bune :)) )
Roşu şi negru - Stendhal
Dama cu camelii - Al. Dumas fiul
Dragostea în vremea holerei - G.G.Márquez
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Viaţa pe un peron - Octavian Paler
Vraciul. Profesorul Wilczur - Tadeusz Dolega Mostowicz (cartea asta m-a emoţionat foarte mult în anumite momente:">)
Rebecca - Daphne du Maurier
Patul lui Procust; Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, Suflete tari - Camil Petrescu
Enigma Otiliei - George Călinescu
Ion - Liviu Rebreanu
Love Story - Erich Segal
Scrisoare de dragoste, Invitaţie la vals, Elevul Dima dintr-a şaptea - Mihail Drumeş
Dimineaţa iubirii - George Şovu (de la autorul Liceenilor, o carte pe care am făcut greşeala să o împrumut şi să nu o mai primesc înapoix-()
Mândrie şi prejudecată - Jane Austen
Pânza de păianjen - Cella Serghi
Micul prinţ - Antoine Marie de Saint Exupery (când am citit-o, mică fiind, mi-era aşa frică de şarpele ăla boa :)) )
Cireşarii - Constantin Chiriţă :x
Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde

Eliade
- până acum mi-a plăcut tot ce am citit de el, începând cu Romanul adolescentului miop, Maitreyi şi Nuntă în cer şi continuând cu proza fantastică (La Ţigănci, Domnişoara Christina, Şarpele etc.), precum şi cărţile legate de India şi practicile yoga şi altele de acest gen (India, Nopţi la Serampore, Secretul doctorului Honigberger ). De asemenea, recomand o nuvelă scurtă, scurtă, prea puţin cunoscută care mie mi-a plăcut foarte mult : "Adio..." se numeşte.

Ar mai fi cărţile lui Coelho, care oricât de clişeic ar scrie şi oricât de slab calitativ (cum spun unii), pe mine m-au relaxat şi m-au şi motivat într-o oarecare măsură :) Alchimistul, Unsprezece minute şi La raul Piedra am şezut şi-am plâns am citit eu.

Oh, m-a luat valul şi am exagerat puţin :">, dar am reuşit să-mi amintesc de cărţi pe care le uitasem oarecum:D

Eu nu am citit "La Medeleni", deşi o am în bibliotecă. Văd că multă lume o recomandă, o trecem pe listă. Acum vă las, mă întorc la "Întoarcerea din rai":D

anqutz 04 iul 2010 22:07:23

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Ce bine, voiam sa ma apuc si eu de Intoarcerea in Rai, dar nu eram 100% sigura ca e minunata, dar dupa ce ai zis de ea ma apuc si eu s-o citesc dupa ce termin seria Temeraire. :D

joanna18 04 iul 2010 22:34:17

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Mie îmi place mult, sper să simţi şi tu la fel :)
Temeraire e seria cu dragonul de care vorbeai, nu? Pare interesant :-? Lectură plăcută!:-*

anqutz 04 iul 2010 22:37:47

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 240631)
Mie îmi place mult, sper să simţi şi tu la fel :)
Temeraire e seria cu dragonul de care vorbeai, nu? Pare interesant :-? Lectură plăcută!:-*

Da, merci, si tie la fel! :-* Deocamdata nu am citit ft mult, nu imi vine s-o termin. Stiu ca suna ciudat, dar dupa ce termin o carte care imi place simt ca ramane un gol in mine. :(

jolye79 04 iul 2010 22:59:58

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 240597)
Ce mă bucur că am găsit subiectul ăstaaa.:D Îmi place mult să citesc, iar vara e momentul ideal pentru că am mai mult timp. Vara asta am început-o cu Eliade, pentru că mi-am dat seama că îmi place din ce în ce mai mult. Chiar acum citesc "Întoarcerea dn rai" şi pot să vă spun că e o carte extraordinar de bună, care tratează frământările tinerilor din generaţia lui Eliade.Merită citită.

Un top al cărţilor citite nu pot să fac, dar pot să enumăr, în ordine aleatorie, câteva cărţi pe care le recomand. Eu în general împart cărţile în: "plăcute" şi "bune". Toate sunt cărţi pe care le-am citit cu plăcere, dar cele "plăcute" sunt de obicei lecturi mai uşoare, uneori siropoase, pe când cele "bune" sunt cărţi la care m-a impresionat atât povestea, cât şi modul în care e scrisă, stilul autorului. Mă rog, asta sunt eu:D
Am rămas uimită când am văzut menţionată doar o singură dată "Crimă şi pedeapsă" a lui Dostoievski. Mie mi-a plăcut la nebunie şi mi se pare un roman extraordinar.
Alte cărţi (şi plăcute şi bune :)) )
Roşu şi negru - Stendhal
Dama cu camelii - Al. Dumas fiul
Dragostea în vremea holerei - G.G.Márquez
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Viaţa pe un peron - Octavian Paler
Vraciul. Profesorul Wilczur - Tadeusz Dolega Mostowicz (cartea asta m-a emoţionat foarte mult în anumite momente:">)
Rebecca - Daphne du Maurier
Patul lui Procust; Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, Suflete tari - Camil Petrescu
Enigma Otiliei - George Călinescu
Ion - Liviu Rebreanu
Love Story - Erich Segal
Scrisoare de dragoste, Invitaţie la vals, Elevul Dima dintr-a şaptea - Mihail Drumeş
Dimineaţa iubirii - George Şovu (de la autorul Liceenilor, o carte pe care am făcut greşeala să o împrumut şi să nu o mai primesc înapoix-()
Mândrie şi prejudecată - Jane Austen
Pânza de păianjen - Cella Serghi
Micul prinţ - Antoine Marie de Saint Exupery (când am citit-o, mică fiind, mi-era aşa frică de şarpele ăla boa :)) )
Cireşarii - Constantin Chiriţă :x
Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde

Eliade - până acum mi-a plăcut tot ce am citit de el, începând cu Romanul adolescentului miop, Maitreyi şi Nuntă în cer şi continuând cu proza fantastică (La Ţigănci, Domnişoara Christina, Şarpele etc.), precum şi cărţile legate de India şi practicile yoga şi altele de acest gen (India, Nopţi la Serampore, Secretul doctorului Honigberger ). De asemenea, recomand o nuvelă scurtă, scurtă, prea puţin cunoscută care mie mi-a plăcut foarte mult : "Adio..." se numeşte.

Ar mai fi cărţile lui Coelho, care oricât de clişeic ar scrie şi oricât de slab calitativ (cum spun unii), pe mine m-au relaxat şi m-au şi motivat într-o oarecare măsură :) Alchimistul, Unsprezece minute şi La raul Piedra am şezut şi-am plâns am citit eu.

Oh, m-a luat valul şi am exagerat puţin :">, dar am reuşit să-mi amintesc de cărţi pe care le uitasem oarecum:D

Eu nu am citit "La Medeleni", deşi o am în bibliotecă. Văd că multă lume o recomandă, o trecem pe listă. Acum vă las, mă întorc la "Întoarcerea din rai":D

Nu stiu daca mi-a scapat ceva din ce-a scris Eliade, pana si Istoria religiilor am citit-o, nu neaparat ca m-a pasionat subiectul, ci pentru ca a fost scrisa de el. Daca-ti place Eliade, o sa-ti placa cu siguranta si Umberto Eco - Pendulul lui Foucault. Am citit de el si "Numele trandafirului" (cu totul si cu totul alt stil a folosit aici) si cateva eseuri, dar mi-a ramas in suflet prima carte mentionata. Chiar o sa-mi fac timp sa o recitesc. Recomand si:
- Mario Vargas Llosa - Ratacirile fetei nesabuite;
- John Fowles - mi-au placut cam toate cartile scrise de le - Magicianul; Iubita locotenentului francez; Mantissa....acum citesc Daniel Martin; la fel ca Umberto, parca este alt autor de la o carte la alta;
- nuvelele lui Cortazar (mi s-au parut mult mai reusite decat vestitul roman Sotron);
- Jose Saramago - Eseu despre orbire (e putin SF, dar e profunda; s-a facut si un film pe baza ei, dar a fost cam slabut);
- Marquez - Dragostea in vremea holerei;
- Aldous Huxley - Punct. Contrapunct;
- Irving Stone - Agonie si extaz (o carte despre viata si opera lui Michelangelo)
- Petru Popescu - Prins;
- Balzac, Stendhal, Dumas.......nu mai zic, sunt autori pe care i-am citit prin liceu si care mi-au dat startul in aventura lecturii (dupa ce prin generala am invatat pe de rost Ciresarii, pe Jules Verne si Contele de Monte Cristo);
- dintre cei autohtoni...recunosc ca nu am citit lecturile obligatorii din liceu (descrierile din cartile de romana nu-mi trezeau niciun interes...), insa mi-am bagat nasul prin alte carti ale lor si am ramas placut surprinsa de Rebreanu (Adam si Eva, Jar, Amandoi);
Marin Preda (Cel mai iubit dintre pamanteni), Camil Petrescu (Patul lui Procust...)
Cella Serghi, Drumes...cam siropoase si cam usurele romanele. Lecturi de plaja le numesc eu! :)
Ma opresc aici, ca daca ar fi sa scriu toate cartile care mi-au placut... Cam tot ce-am citit mi-a placut. De regula "simt" cartea, daca nu se potriveste stilului meu o parasesc dupa cateva pagini.

amy0404 07 iul 2010 18:30:07

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 220650)
Pe aripile vantului ....Sincera sa fiu cartea imi lasa un gust amar daca nu citeam si continuarea:)

Acelasi semtiment l-am avut si eu :)

Alina82 21 iul 2010 12:13:09

Re: Carti care merita sa fie citite
 
O sa scriu si eu o listuta cu toate ca e cam prafuit topicul asta :)
1.Crima si pedeapsa Dostoievski
2.Rosu si negru Stendhal
3.Luni de fiere Pascal Bruckner
4.Maitreyi Eliade
5.Imparatul mustelor William Golding

zozolina 21 iul 2010 14:43:35

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Si eu..
1. Viata e in alta parte - Milan Kundera (superba)
2. Onoarea pierduta a Katharinei Blum - Heinrich Boll
3. Diavolul si Domnisoara Prym - Paulo Coelho
4. Pana de automobil - Friedrich Durrenmatt
5. M-am hotarat sa devin prost - Martin Page (fantastica)
6. Povestiri orientale - Marguerite Yourcenar (pe care o recomanda cu caldura)
Majoritatea sunt dintr-o colectie de o editura foarte cunoscuta...nu stiu da pot spune...dar toate cartile din colectie sunt exceptionale nu am toata colectie (sunt in jur de 190)..dar acu dupa ce le-am scris...mi s-a facut dor de ele si le voi citit din nou..
O zi frumoasa

tynna 19 aug 2010 22:24:21

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Va recomand o carte foarte interesanta..mama mi-a adus-o acum 2 saptamani..am si citit-o. E vorba de "Numai cu fiica mea - Betty Mahmoody". E vorba despre o americanca casatorita cu un iranian..care ajunge prizoniera in Iran iar cartea vorbeste despre viata ei de acolo si lupta pe care a dus-o ca sa ajunga inapoi in America cu fiica ei, Mahtob.
E superba:x

VentoFreddo 19 aug 2010 22:45:14

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de tynna (Post 295835)
Va recomand o carte foarte interesanta..mama mi-a adus-o acum 2 saptamani..am si citit-o. E vorba de "Numai cu fiica mea - Betty Mahmoody". E vorba despre o americanca casatorita cu un iranian..care ajunge prizoniera in Iran iar cartea vorbeste despre viata ei de acolo si lupta pe care a dus-o ca sa ajunga inapoi in America cu fiica ei, Mahtob.
E superba:x

Ai dreptate, am citit-o prin 94, da si acum imi e vie in memorie:-sAm vazut si filmul, da nu mi-a placut, cartea e extraordinara..din pacate:(

tynna 19 aug 2010 22:51:57

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Da..m-a impresionat ca nu a renuntat deloc la speranta ca se va intoarce in America..cu fiica ei..Si mama a citit-o cand era prin liceu..prin 90..
Acum vreau sa imi cumpar o carte.."Arsa de vie"..e tot povestea unei femei din cate am inteles:D..

Poofy Girl 19 aug 2010 23:10:28

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Bă, spre ruşinea mea, eu n-am citit aşa multe cărţi la viaţa mea, adică, dintre cele care să nu fi fost incluse în programa şcolară :)) Mă mai hinspir de p-aici, să mă mai cultiv şi să răsar. :)
Trei cărţi au fost memorabile pentru mine. Nu, stai că fac o paranteză şi sper să mă rezum la una: nici filme n-am văzut prea multe. Dar dacă văd un film şi-mi place, data viitoare când vreau să mă uit la un film îl iau tot pe-ăla în locul unuia nou. :) Aşa am ajuns să văd Spirit Stallion of the Cimarron de 29 de ori şi seria Grey's Anatomy de vreo 4 ori...

Aşa şi cu cărţile. Trei mi s-au întipărit în suflet şi, dacă am chef/TIMP! de lectură, trag o fugă la bibliotecă să le iau tot pe astea. :( Ştiu, patetic...

3. AJ Cronin - Castelul Pălărierului
Cartea perfectă pentru deprimaţi. E atât de îngrozitor de tristă, că n-are cum să nu-ţi placă. Povestea unui cap de familie care reuşeşte să-i ţină sub teroare pe toţi membrii familiei sale, transformându-i în nişte umbre ale celor care au fost odată. Iar cei care încearcă să îi ţină piept, sfârşesc rău. Foarte rău.

2. Mircea Eliade - Nuntă în cer.
Poveştile a doi prieteni care au iubit aceeaşi femeie, în perioade diferite. Povestea unei femei care a iubit în două feluri. Nu ştiu... E singura carte în care m-am regăsit pe de-a-ntregul, pe vremea când credeam că felul meu de a iubi este mai apropiat de nebunie decât de iubire.

1. Thomas Hardy - Primarul din Casterbridge
Recunosc, pe asta am citit-o după ce am văzut filmul. Filmul este excepţional, e păcat că nu îl ştie mai multă lume. Iar cartea este, evident, cu mult mai bună. Am plâns la film de mi-au ieşit ochii din cap... şi culmea! Am plâns şi pe carte.
Filmul "Mayor of Casterbridge" cred că-l găsiţi integral pe youtube dar, chiar dacă ştiţi engleză, o subtitrare v-ar fi totuşi de mare ajutor, pentru că limba în care vorbesc personajele e o engleză arhaică destul de greu de pricipit.

Mini-plot: Michael Henchard ajunge într-un sătuc împreună cu soţia sa şi cu fetiţa de doar câteva luni, căutând de lucru cu ziua. Într-un cort unde s-au oprit să mănânce, îşi toarnă de mai multe ori rom în porridge, se îmbată şi, inspirat de strigătele negustorului de cai de afară, îşi ...scoate nevasta la mezat, sub pretextul că s-a săturat de ea. Deşi la început toată lumea prezentă o ia ca pe o glumă, în cele din urmă apare un "cumpărător", un marinar. Henchard e neînduplecat şi-şi menţine oferta, omul îl plăteşte şi-i ia soţia şi fetiţa. A doua zi, după ce îşi revine din beţie şi conştientizează grozăvia pe care a făcut-o, Henchard intră într-o biserică şi jură că nu va mai pune băutură în gură timp de 21 de ani.
După 19 ani (!) marinarul de mai sus dispare pe mare, iar Susan (acum Newson) şi fata ei îl caută din nou pe Henchard, care a ajuns primar în Casterbridge şi important negustor de grâne şi este un om respectat de către toţi locuitorii satului. Fiica sa Elizabeth nu ştie nimic despre "tranzacţia" de demult şi este ferm convinsă că Newson este tatăl ei şi Henchard este doar o rudă îndepărtată. Susan se întâlneşte cu Henchard şi vorbeşte cu el între 4 ochi, punând la cale un plan prin care ei să se recăsătorească şi viaţa să-şi reia cursul oarecum firesc.
Dar planul este pe cale să se prăbuşească deoarece o criză economică şi pierderea recoltei de grâu îi face pe oamenii din sat să înceapă să se ridice împotriva lui, iubita actuală a lui Henchard află că acesta s-a recăsătorit şi vine în persoană să afle ce s-a întâmplat de a fost părăsită, Henchard intră în posesia unei scrisori din care află multe lucruri legate de fiica sa, legământul din biserică e pe cale să expire şi vechiul caracter al lui Michael Henchard e pe cale să iasă din nou la suprafaţă.

Astea sunt primele 10 minute din ecranizare (care respectă întru totul cartea, deci un mare plus de la mine):
BORKED
Am "visat" muzica asta multă vreme după ce am văzut filmul. Care, apropo, nu e unul cu happy end, din păcate.

Recomand, recomand, recomand!

Poofy Girl 19 aug 2010 23:39:40

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Am mai răsfoit puţin topicul şi, deşi nu vin cu nimic nou, întăresc spusele fetelor care zic că le-au plăcut:

H.G. Wells - Războiul lumilor
Sunt absolut sigură că toată lumea ştie fragmenţelul următor:
BORKED
Mai ştie cineva ce emisiune avea melodia asta pe fundal la generic?
Eu ţin "War of the Worlds" (muzicalul de Jeff Wayne) pe mp3 player şi îi dau uneori play înainte să adorm. Îmi place maxim! :D

Hector Malot - Singur pe Lume & H. Beecher-Stowe - Coliba unchiului Tom. Mi-e ruşine că am uitat de ele. M-au impresionat până la lacrimi.
Aş mai adăuga şi Maxim Gorki - Copilăria.

Şi... mai am o carte pe care am citit-o când eram copil, şi e mai mult pentru copii, însă nu am găsit nicăieri de unde să o mai cumpăr, şi tare rău îmi pare.

Valeriu Ograin- Timp de vis cu iepuri

Cam aşa era coperta (nu am poză mai mare :P) http://www.piticipecreier.ro/pictures/18/797.jpg

Un copil are parte de cele mai frumoase nopţi ale copilăriei din momentul în care începe să fie vizitat de un ... iepuraş, gri şi mustăcios, pe nume Zefir, care vine în fiecare seară înainte de ora de culcare şi îi lasă lângă uşa întredeschisă o cană cu lapte cald de capră îndulcit cu miere de pădure. De-a lungul cărţii, Zefir îi povesteşte întâmplări din viaţa lui de iepure montaniard (da!). De acolo am aflat eu multe trasee montane şi nume de cabane :D
Un lucru interesant e că fetiţa (parcă era fetiţă) nu-l vede niciodată pe Zefir. Iepurele îi interzice ferm să se dea jos din pat şi să vină la uşă să îl vadă, îi porunceşte doar să creadă că totul e aievea. Trece aşa cam un an de zile cu vizite în fiecare seară, până când fetiţa vrea să-i coacă o farsă lui Zefir şi se ascunde sub plapumă, ademenindu-l să se apropie de pat. Când Zefir e lângă pat, ea întinde mâna şi îl apucă de coadă, el icneşte şi fuge, lăsându-i în mână un smoc din părul alb din vârful codiţei. Şi aceea fost ultima seară când Zefir a mai venit la ea să-i aducă laptele cald şi porţia de poveşti. :(

Are cineva cărticica asta pe-acasă?! Mi-e tare dor de ea.

EDIT, EDIT, EDIT.... dacă tot am zis de cărţile copilăriei, mai pun una aici:
Selma Lagerloff - Minunata călătorie a lui Nils Holgersson prin Suedia.
Superbă. Şi o recomand şi oamenilor mari. :P
Aşa era coperta cărţii mele :P
http://www.carti-online.com/images/s...suedia-368.jpg

Stefanie 24 sep 2010 14:27:09

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Daca sunteti devoratoare de literatura horror (implicit si cinematografie ) va recomand cu multa caldura Stephen King (Cimitirul Animalelor :x,It,Shinning,Carrie and so on ).>:D<

sandra24 29 nov 2010 14:24:16

Re: Carti care merita sa fie citite
 
si eu am citit o groaza de carti :D.. din toate invatam cate ceva....daca ar fii sa numesc insa o carte preferata aceea ar fii"Jurnalul secret al LAUREI PALMER"de JENNIFER LYNCH,e putin creepy dar merita....ultima mea carte devorata a fost " O CARTE INCHISA" de GILBERT ADAIR, te tine in priza pana la sfarsit si nu dureaza mai mult de 2 ore sa o citesti,e "usurica" si daca tot suntem la regim va recomand cartea SKINNY BITCH de Rory Freedman si Kim Barnouin.costa vreo 20 de lei(nu mai am pretul pe ea..am cumparat-o acum vreun an)E super interesanta si autoarele "au gura spurcata",doar sa te convinga ca intr-adevar merita sa mananci sanatos si sa arati fabulos.Succes!

deadcountess 22 dec 2010 14:37:56

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de tynna (Post 295835)
Va recomand o carte foarte interesanta..mama mi-a adus-o acum 2 saptamani..am si citit-o. E vorba de "Numai cu fiica mea - Betty Mahmoody". E vorba despre o americanca casatorita cu un iranian..care ajunge prizoniera in Iran iar cartea vorbeste despre viata ei de acolo si lupta pe care a dus-o ca sa ajunga inapoi in America cu fiica ei, Mahtob.
E superba:x

Cand am citit cartea mi se parea o situatie asa ...imposibila, ireala ma gandeam ca sigur e exagerare, fictiune, nu poate fi chiar asa in realitate, dar dupa cativa ani de cand am citit-o am locuit jumate de an in Iordania si am fost socata sa vad ca realitatea exact asa este. X_XCe cauta in secolul nostru societati in care femeia nu are absolut nici un drept :-o

ayssa 22 ian 2011 19:50:27

Re: Carti care merita sa fie citite
 
C Bursac Prima si ultima carte... e grozava. Nu e foarte cunoscuta dar merita citita

Nemo 01 feb 2011 01:41:24

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Trei carti care ar trebui sa fie lectura obligatorie :

Erich Maria Remarque - Trei camarazi

Gerald Durell - Familia mea si alte animale

Ionel Pop - Un ochi rade, altul plange


Trei carti diferite si superbe, fiecare in felul ei. :)

Iar pentru fanii fantasy - seria "Roata Timpului" de Robert Jordan, mai fantasy si mai soft, si "Cantec de gheata si foc", mai medievala si sangeroasa, de George R.R.Martin
Foarte bune ambele.

PS. Imi vine sa zambesc de fiecare data cand citesc la caracterizarea unei carti ca e "mai grosuta":D, "Roata Timpului" are 14 volume, fiecare intre 600 si 1200 de pagini, astea cum sunt oare, intr-o stare de obezitate morbida???:>:>

Sand 01 feb 2011 01:53:49

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Eu va recomand "Candid" de Voltaire.:D

justbelieve 01 feb 2011 09:07:40

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Jane Eyre de Charlotte Bronte
Minunata,altceva nu mai pot spune:)

justbelieve 13 feb 2011 17:57:39

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Rosu si negru - Stendhal

1Adriana 22 feb 2011 06:44:12

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Buna.Mie mi a placut enorm si Adam si Eva a lui Rebreanu..superba...

Tina 22 feb 2011 17:51:35

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Pescarusul Johnatan Livingston - R. Bach - pur si simplu geniala, profunda, metafizica...

Alexandra Andreea 22 feb 2011 21:03:15

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Daca ati vazut filmul "Memoriile unei gheise" , TREBUIE sa cititi cartea! Este superba! O sa va placa :D! dar si Dan Brown merita citit, desigur, de catre cine iubeste genul! :*


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:53:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO