forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii pe diverse teme (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/)
-   -   Carti care merita sa fie citite (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/carti-merita-fie-citite-497.html)

Slabuta 30 apr 2009 15:51:22

Carti care merita sa fie citite
 
Daca fac un top 5 al cartilor, dintre cele pe care le-am citit, cred ca ordinea ar fi urmatoarea:

  1. Contele de Monte Cristo, de Alexandre Dumas
  2. Jane Eyre, de Charlotte Bronte
  3. Ciuleandra, de Liviu Rebreanu
  4. Anna Karenina, de Lev Tolstoi
  5. Luni de fiere, de Pascal Bruckner

mishutza 30 apr 2009 16:08:16

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Ma lasi Slabuta,contele si jane sunt pe locul 2 si 3 la preferatele mele,chiar ma gandeam in ce ordine sa le scriu,hihihihi.Ce coincidenta.Le iubesc pe amandoua.
Dar pe locul intai,si cartea mea de capatai e La Medeleni de Ionel Teodoreanu,am citit-o prima oara pe la 9 ani cred,atunci nu am suportat sa citesc capitolul doi.De atunci o citesc constant la 2,3 ani,vara trecuta am citit-o ultima oara.Dar abia dupa ce am implinit vreo 20 de ani am reusit si am vrut sa citesc si capitolul doi,e mult prea trist .

Slabuta 30 apr 2009 16:17:23

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 5510)
Ma lasi Slabuta,contele si jane sunt pe locul 2 si 3 la preferatele mele,chiar ma gandeam in ce ordine sa le scriu,hihihihi.Ce coincidenta.Le iubesc pe amandoua.
Dar pe locul intai,si cartea mea de capatai e La Medeleni de Ionel Teodoreanu,am citit-o prima oara pe la 9 ani cred,atunci nu am suportat sa citesc capitolul doi.De atunci o citesc constant la 2,3 ani,vara trecuta am citit-o ultima oara.Dar abia dupa ce am implinit vreo 20 de ani am reusit si am vrut sa citesc si capitolul doi,e mult prea trist .


Cred ca sunt niste carti pe care le place toata lumea. :D
Eu mam recitit Contele de Monte Cristo de vreo 6 ori si daca ma apuc iar sa il citesc va fi ca pentru prima oara. Foarte tari carti. Cei doi autori sunt niste scriitori adevarati. :)

La Medeleni nu am citit niciodata. ;;) Daca tu o recomanzi chiar o citesc. Eu sunt o lecturomana. :)) Daca am luat cartea in mana nu ma culc pana nu o termin. :D

PS: am uitat, as mai adauga la lista aceea cu carti si romanul "Cel mai iubit dintre pamanteni", Marin Preda, bestial, am stat treaza o noapte si o zi pana nu am terminat cartea. :D

Slabuta 30 apr 2009 16:19:45

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Luni de fiere am citit-o anul trecut, la recomandarea cuiva si intr-adevar este o carte minunata, foarte contemporana, cu problemele contemporane ale unui cuplu. Este foarte incitanta, abia la sfarsit realizezi ca scriitorul se joaca cu tine la fel ca si cu personajele cartii. :)

Slabuta 30 apr 2009 16:22:43

Re: Carti care merita sa fie citite
 
1 ataşament(e)
PS: o am in format pdf, o pun aici, daca vrea cineva sa o citeasca. :)

mishutza 30 apr 2009 16:22:52

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Da ,si eu tot asa fac,ma apuc si nu mai pun cartea jos pana nu termin,oricum imi ia maxim 3 zile sa citesc.La Medeleni e mare,si gros,dar iti garantez ca iti va placea.

danuta 30 apr 2009 20:01:46

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Hai sa va spun si eu care sunt preferatele mele,nu neaparat in ordinea asta
Pe aripile vantului,La rascruce de vanturi,intradevar Jane Eyre ,imi plac toate romanele lui Balzac,si cartea care mi-a marcat adolescenta......Panza de paianjen ,am citit-o de cel putin 5 ori ,imi doresc sa o recitesc,mi-a promis cineva ca mi-o da,a aparut saptamana trecuta cu ziarul Jurnalul national.Dupa ce termin cu sesiunea vreau sa o citesc,sunt curioasa daca mai are acelasi impact asupra mea ca acum 20 de ani.

Slabuta 30 apr 2009 21:15:10

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de danuta (Post 5527)
Hai sa va spun si eu care sunt preferatele mele,nu neaparat in ordinea asta
Pe aripile vantului,La rascruce de vanturi,intradevar Jane Eyre ,imi plac toate romanele lui Balzac,si cartea care mi-a marcat adolescenta......Panza de paianjen ,am citit-o de cel putin 5 ori ,imi doresc sa o recitesc,mi-a promis cineva ca mi-o da,a aparut saptamana trecuta cu ziarul Jurnalul national.Dupa ce termin cu sesiunea vreau sa o citesc,sunt curioasa daca mai are acelasi impact asupra mea ca acum 20 de ani.

Multumim Danuta pentru recomandari. :)

Intr-adevar si Pe aripile vantului si La rascruce de vanturi sunt niste carti foarte bune. :)

Dar Panza de paianjen nu am citit-o, o voi cauta. :) M-ai facut curioasa. :)

Slabuta 30 apr 2009 21:19:38

Re: Carti care merita sa fie citite
 
PS: Am cautat sa vad cine a scris-o, este Cella Serghi, daca mai vrea cineva din fete sa o citeasca. :)

danuta 01 mai 2009 06:29:17

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Da,asa e Cella Serghi......scuze am uitat sa spun cine e autoarea
Mai la vara am sa caut si eu cartea care o recomandai tu Luni de fiere,am vazut ca ai pus-o in format electronic insa eu prefer sa simt cartea in maini
Si mai vreau sa citesc Shogun mi-am luat-o din anticariat dar trebuie sa am timp de ea ca e o carte destul de grea.

Luna 01 mai 2009 22:13:03

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Si mie imi place Balzac, Danuta :)

Acum rapid imi vin in minte 2 carti ce mi-au placut foarte mult :)

Castelul palarierului, de AJ Cronin
Femeia la 30 de ani, de H de Balzac

Luna 02 mai 2009 09:29:09

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 5514)
PS: o am in format pdf, o pun aici, daca vrea cineva sa o citeasca. :)

Multumesc, Slabuta, mi-am descarcat-o si eu! >:D<
Nu stiu cum o sa ma impac cu cititul pe calculator.:-s Eu de obicei nu las o carte pana nu o termin, si in acest caz o sa mi se lipeasca ochii de monitor :)
Tu ai citit-o in format electronic? :)

Slabuta 05 mai 2009 15:41:37

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de Luna (Post 5585)
Si mie imi place Balzac, Danuta :)

Acum rapid imi vin in minte 2 carti ce mi-au placut foarte mult :)

Castelul palarierului, de AJ Cronin
Femeia la 30 de ani, de H de Balzac

Ma tenteaza aceasta carte "Femeia la 30 de ani" o voi cauta sa o citesc. :)

Slabuta 05 mai 2009 15:44:26

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de Luna (Post 5604)
Multumesc, Slabuta, mi-am descarcat-o si eu! >:D<
Nu stiu cum o sa ma impac cu cititul pe calculator.:-s Eu de obicei nu las o carte pana nu o termin, si in acest caz o sa mi se lipeasca ochii de monitor :)
Tu ai citit-o in format electronic? :)

Luna sigur iti va placea, dincolo de descrierea uneori foarte obscena, incearca sa vezi problematica care sta la baza acestui roman. :) Nevoia de soc, de ceva iesit din comun, oamenii nu mai simt ca traiesc, decat atunci cand traiesc la maxim, nu au trairi extra,....
Nimic nu ii mai impresioneaza, numai daca nu e dus la extrema. Mi se pare o problema actuala, cea abordata in carte.

Eu am avut-o in format electronic, dar mi-am printat-o acasa si asa am citit-o. :D

Extasssy 24 mai 2009 23:04:09

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Cartile care m-au impresionat cel mai mult in ordine cronologica:
  1. La Medeleni - I. Teodoreanu
  2. Baltagul - M. Sadoveanu
  3. Enigma Otiliei - G. Calinescu
  4. Ion - L. Rebreanu
  5. La Rascruce de Vanturi - E. Bronte
  6. Mandrie si Prejudecata - J. Austen
  7. Marile Sperante - C. Dickens

Vi le recomand cu caldura!

Luna 24 mai 2009 23:09:05

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 5872)
Ma tenteaza aceasta carte "Femeia la 30 de ani" o voi cauta sa o citesc. :)

E de citit ;) Cel putin mie mi-a palcut f mult :x Mergi la o biblioteca publica. ;)

Slabuta 24 mai 2009 23:23:03

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 8416)
Cartile care m-au impresionat cel mai mult in ordine cronologica:
  1. La Medeleni - I. Teodoreanu
  2. Baltagul - M. Sadoveanu
  3. Enigma Otiliei - G. Calinescu
  4. Ion - L. Rebreanu
  5. La Rascruce de Vanturi - E. Bronte
  6. Mandrie si Prejudecata - J. Austen
  7. Marile Sperante - C. Dickens

Vi le recomand cu caldura!


Ma tentati tare mult cu cartea aceasta "La Medeleni". Cum prind un pic de timp liber o citesc neaparat. :)
Multumim pentru recomandari. La mine vara e sezonul lecturii, nu prea am multe de facut, ma pun la balcon, la soare si citesc. :D

mad24 24 iun 2009 13:13:06

Re: Carti care merita sa fie citite
 
ma bucur ca am descoperit acest topic, cu toate ca e un pic cam prafuit, nu prea a mai scris nimeni pe aici.

nu pot sa fac un top al cartilor preferate, asa ca o sa enumer cateva aleatoriu: Enigma Otiliei de G. Calinescu, Noaptea de Sanziene de Mircea Eliade, Zgomotul si furia de william Faulkner, Marile sperante de Charles Dickens si nu mai stiu acum :D

am vazut ca ati vb de La Medeleni. m a impresionat cartea asta. am adorat primul volum, iar al doilea m a cam intristat, insa a oferit nistetrairi mult mai intense.
din cartile pe care le am citit cam in aceeasi perioada, imi aduc aminte de Ciresarii de Constantin Chirita-am savurat cele 5 vol intr o sapt sau ceva de genul:D

momentan citesc Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez. mai am vreo 100 de pagini, dar pot sa va spun ca merita citita:)

dupa ce o termin, vreau sa ma apuc de Ulysses de James Joyce. e putin intimidant, dar am auzit numa' de bine. a citit o cineva?

Slabuta 24 iun 2009 13:21:36

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mad24 (Post 13173)
ma bucur ca am descoperit acest topic, cu toate ca e un pic cam prafuit, nu prea a mai scris nimeni pe aici.

nu pot sa fac un top al cartilor preferate, asa ca o sa enumer cateva aleatoriu: Enigma Otiliei de G. Calinescu, Noaptea de Sanziene de Mircea Eliade, Zgomotul si furia de william Faulkner, Marile sperante de Charles Dickens si nu mai stiu acum :D

am vazut ca ati vb de La Medeleni. m a impresionat cartea asta. am adorat primul volum, iar al doilea m a cam intristat, insa a oferit nistetrairi mult mai intense.
din cartile pe care le am citit cam in aceeasi perioada, imi aduc aminte de Ciresarii de Constantin Chirita-am savurat cele 5 vol intr o sapt sau ceva de genul:D

momentan citesc Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez. mai am vreo 100 de pagini, dar pot sa va spun ca merita citita:)

dupa ce o termin, vreau sa ma apuc de Ulysses de James Joyce. e putin intimidant, dar am auzit numa' de bine. a citit o cineva?

Buna Mad :)

Ma bucur ca si tie iti place sa citesti. :)
Si pe mine m-a impresionat foarte tare Enigma Otiliei, Noaptea de Sanziene. Tot incerc sa imi fac timp pentru La Medeleni, m-au facut tare curioasa fetele si abia astept sa imi mai termin o pate din proiecte ca sa ma pot retrage un pic in lectura.:)

Nu am citit Ulysses, dar voi astepta opinia ta. :D Daca iti va placea o citesc si eu. :)

Extasssy 25 iun 2009 00:35:28

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mad24 (Post 13173)
ma bucur ca am descoperit acest topic, cu toate ca e un pic cam prafuit, nu prea a mai scris nimeni pe aici.

nu pot sa fac un top al cartilor preferate, asa ca o sa enumer cateva aleatoriu: Enigma Otiliei de G. Calinescu, Noaptea de Sanziene de Mircea Eliade, Zgomotul si furia de william Faulkner, Marile sperante de Charles Dickens si nu mai stiu acum :D

am vazut ca ati vb de La Medeleni. m a impresionat cartea asta. am adorat primul volum, iar al doilea m a cam intristat, insa a oferit nistetrairi mult mai intense.
din cartile pe care le am citit cam in aceeasi perioada, imi aduc aminte de Ciresarii de Constantin Chirita-am savurat cele 5 vol intr o sapt sau ceva de genul:D

momentan citesc Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez. mai am vreo 100 de pagini, dar pot sa va spun ca merita citita:)

dupa ce o termin, vreau sa ma apuc de Ulysses de James Joyce. e putin intimidant, dar am auzit numa' de bine. a citit o cineva?

Eu nu am citit Ulysses dar am studiat-o la scoala la Literatura Engleza... E super... Interesant este de citit in engleza, asta cu toate ca este destul de greoaie, dar merita...
A.... am avut si la o olimpiada de engleza de comentat un text din ea...

Mai recomand cateva carti pe care le-am studiat in liceu la engleza si le-am si citit:D:
  1. "The Tell-Tale Heart" de Edgar Allan Poe este o povestire/nuvela minunata... Sorry nu stiu cum s-a tradus in romana.. Oricum ar trebui sa fie ceva de genu : "Inima care-si spune povestea"...
  2. "The Tempest" de William Shakespeare este o piesa superba, eu am considerat-o ca fiind printre cele mai reusite, totusi in frunte sunt "Hamlet" si "Macbeth"... in romana "Furtuna"
  3. "The Scarlet Letter" de Nathaniel Hawthorne in romana"Litera Stacojie"
  4. "The Grapes of Wrath" de John Steinbeck este o carte superba ce prezinta recesiunea din anii '30 in SUA, deasemenea a fost considerata ca fiind o instigare la comunism... in romana "Fructele Maniei"

Si mai sunt o gramada dar acum nu mi le mai amintesc... Am studiat in 4 ani la engleza mai multa literatura decat am facut in 12 ani de romana... :)):)):)):)):))

ianna 25 iun 2009 14:23:21

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Contele de Monte Cristo, de Alexandre Dumas
Dama cu camelii. - Alexandre Dumas fiul
Rosu si negru - Stendhal
Razboi si pace -Lev Nicolaevici Tolstoi
Divina Comedia de Dante (Infernul si purgatoriu +10 )
Regina Margot - Alexandre Dumas
Ion, L. Rebreanu

si ar mai fii si altele

PS: am fost la filologie in liceu - so cu un diriginte f strict am cam citit extrem de mult si Dumas a fost numarul unu la autori in ordinea preferintelor(cred ca am citit tot ce a scris)

mad24 26 iun 2009 18:48:02

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 13299)
Eu nu am citit Ulysses dar am studiat-o la scoala la Literatura Engleza... E super... Interesant este de citit in engleza, asta cu toate ca este destul de greoaie, dar merita...
A.... am avut si la o olimpiada de engleza de comentat un text din ea...

Mai recomand cateva carti pe care le-am studiat in liceu la engleza si le-am si citit:D:
  1. "The Tell-Tale Heart" de Edgar Allan Poe este o povestire/nuvela minunata... Sorry nu stiu cum s-a tradus in romana.. Oricum ar trebui sa fie ceva de genu : "Inima care-si spune povestea"...
  2. "The Tempest" de William Shakespeare este o piesa superba, eu am considerat-o ca fiind printre cele mai reusite, totusi in frunte sunt "Hamlet" si "Macbeth"... in romana "Furtuna"
  3. "The Scarlet Letter" de Nathaniel Hawthorne in romana"Litera Stacojie"
  4. "The Grapes of Wrath" de John Steinbeck este o carte superba ce prezinta recesiunea din anii '30 in SUA, deasemenea a fost considerata ca fiind o instigare la comunism... in romana "Fructele Maniei"
Si mai sunt o gramada dar acum nu mi le mai amintesc... Am studiat in 4 ani la engleza mai multa literatura decat am facut in 12 ani de romana... :)):)):)):)):))

poi in engleza o am... sper sa ma descurc:D

vreau de ceva vreme sa citesc si ceva de edgar allan poe, dar parca nu mai vine momentul... uuuffff:(. ehh, las ca gasesc eu timp si de asta:x

si eu st la o clasa de biling engleza, mai exact mate-info-biling engleza, asa ca mi se recomanda destul de mult, timpul asta e cam problema. acum e vacanta si se mai gaseste:D

dar uite ca inca n am terminat Un veac de singuratate. am citit intr-o zi 300pag si de trei zile vreo 20:(. poate ii vin de hac in seara asta;)

Extasssy 26 iun 2009 18:51:46

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mad24 (Post 13486)
poi in engleza o am... sper sa ma descurc:D

vreau de ceva vreme sa citesc si ceva de edgar allan poe, dar parca nu mai vine momentul... uuuffff:(. ehh, las ca gasesc eu timp si de asta:x

si eu st la o clasa de biling engleza, mai exact mate-info-biling engleza, asa ca mi se recomanda destul de mult, timpul asta e cam problema. acum e vacanta si se mai gaseste:D

dar uite ca inca n am terminat Un veac de singuratate. am citit intr-o zi 300pag si de trei zile vreo 20:(. poate ii vin de hac in seara asta;)

Eu am fost la mate-info intensiv engleza... De asta si eu tot in engleza le-am citit...

mad24 13 iul 2009 19:56:54

Re: Carti care merita sa fie citite
 
intre timp, am terminat si un veac de singuratate si vreau sa va spun ca are un final la inaltimea intregii carti:x si am citit si shogun de james clavell. a devenit una dintre preferatele mele:x:x:x:x!!!!!! e o carte superba:>! v o recomand din toata inima! e plina de suspans, aventuri, dar si psihologie, rasturnari de situatie incredibile si un sfarsit demn de intreaga poveste:D!

de ce va tot stresez cu sfarsiturile astea? pentru ca ma exaspereaza cartile considerate bune care au cel mai banal epilog posibil. pur si simplu ma disperax-(!!!!! ce rost are sa o mai citesti dc stii de la inceput la ce sa te astepti? si apoi, finalul iti lasa ultima impresie si iti influenteaza parerea despre respctiva opera:D.

v am poopat si la cat mai multe carti bune citite(cu sfarsituri imprevizibile)!:-*:-*

Adela 13 iul 2009 22:06:38

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Torente ...... O recomand cu draga inima celor carora le plac povestile "lacrimogene" cu rasturnari de situatie si foarte lungi .....dar si povesti de dragoste in timpul si spatiul cel mai putin prielnic.

Citeste si arde , Moartea manechinului ......carti politiste.

Intre zi si noapte - Istorie , 1945 , "caimacul" societati ..... si tinerii perioadei.

Faust - Poezie psihologica ....

Familia Potaniecki ....ceva ce citesc acum si imi capteaza atentia pagina cu pagina .....

Extasssy 25 aug 2009 22:23:34

Re: Carti care merita sa fie citite
 
4 ataşament(e)
Seria Harry Potter

Primele 4 carti

Extasssy 25 aug 2009 22:26:32

Re: Carti care merita sa fie citite
 
2 ataşament(e)
Seria Harry Potter

Cartile 5 si 6

Extasssy 25 aug 2009 22:30:11

Re: Carti care merita sa fie citite
 
1 ataşament(e)
Seria Harry Potter
Ultima carte

Creizilup 05 sep 2009 10:40:18

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Hai sa fac si eu un top10 cu cele cateva carti care mi-au placut. Nu are relevanta ordinea:
1.Vladimir Nabokov- Lolita
2.A.P.Cehov- Pescarusul
3.Daniel Mason- Acordorul de Piane
4.Haruki Murakami- Dans, dans, dans
5.Eugene O'Neill- Din jale se intrupeaza Electra
6.Henri de Balzac- Vendetta (am citit-o in paralel cu Gobseck si Bal la Sceaux si mi-au placut cam la fel de mult)
7.Amin Maalouf- Scarile Levantului
8.Mihail Bulgakov- Maestrul si Margareta
9.Andre Gide- Pivnitele Vaticanului
10.Jean-Paul Sartre- Greata
Cu siguranta nu le-am nimerit pe toate cele care mi-au placut pentru ca n-am facut niciodata un top, asa ca le-am scris din memorie. Eu citesc mereu doua carti in acelasi timp. Una este pentru suflet si una pentru distractie-cel putin asa le-am clasificat eu ;))

Supergirl 13 sep 2009 21:47:28

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Nu am o carte preferata si nu imi aleg cartile dupa un criteriu anume.De fapt,citesc cam tot ce imi cade in mana.Cartile care mi-au placut in mod special insa au fost:1.Romanul adolescentului miop - M. Eliade
2.Viata ca o prada - M. Preda
3.Lolita -V.Nabokov
4.Parfumul - P. Suskind(asta e buna daca vrei sa slabesti...o perioada nu prea te mai gandesti la mancare;))
5.Ada sau adroarea - Nabokov
6.O mie noua sute optzeci si patru - G.Orwell(asta daca va intereseaza regimurile totalitare)
7.Ferma animalelor - G.Orwell(idem 6)
8.Pe culmile disperarii - Cioran
9.Magicianul - John Fowles(este plina de imprevizibil)
10.Portretul lui Dorian Grey(LOVE IT!!!)
11.Papillon - Henri Charriere
12.Adam si Eva - L.Rebreanu (interesanta este putin spus:D)
13.Ciuma - A.Camus
14.Caderea - A. Camus(am citit-o pe nerasuflate si intentionez sa o recitesc).
Si cam atat mi-a atras atentia,in rest am mai avut o ''escapada'' cu Harry Potter, insa ''m-am facut mare'':D.
Era sa uit...imi mai place Mircea Eliade(am tot citit in ultimul timp diverse nuvele si romane).I'm a fan.
:D

Creizilup 30 nov 2009 10:07:52

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Am tot fost in ultima perioada intr-o necesitate continua de relaxare asa ca am incercat sa citesc carti "usoare", care ma relaxeaza, ma distreaza. Acum simt ca mi-am mai revenit insa sunt pe la jumatate cu Clubul dependentelor de pantofi a lui Beth Harbison Tot scrisa de ea am mai citit in engleza Hope in a jar

himmelen 16 dec 2009 23:03:05

Re: Carti care merita sa fie citite
 
scafandrul si fluturele - Jean-Dominique Bauby
maestrul si margareta - Mihail Bulgakov
pescarusul jonathan livingston - Richard Bach
m-am hotarat sa devin prost - Mrtin Page
zero limite - Joe Vitale + un maestru hawaian
...astea sunt printre cele mai recente ale mele.
Apoi Clasicii, apreciati mereu. Pupici!:-*

LILI FLORESCU 22 feb 2010 19:15:24

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Shogun-grea, dar merita !Fa-ti timp pentru ea , mai ales la inceput ...pana te prinde !

paulla 24 feb 2010 13:23:59

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de mad24 (Post 13173)
ma bucur ca am descoperit acest topic, cu toate ca e un pic cam prafuit, nu prea a mai scris nimeni pe aici.

momentan citesc Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez. mai am vreo 100 de pagini, dar pot sa va spun ca merita citita:)

dupa ce o termin, vreau sa ma apuc de Ulysses de James Joyce. e putin intimidant, dar am auzit numa' de bine. a citit o cineva?

Subscriu si eu:
Prima dragoste in materie de carti a fost "la medeleni" am citit-o cand eram pustoaica, pe la vreo 14 ani :) si vorba mai dulce ca-n cartea aceea greu de gasit in altele, romaneasca, moldoveneasca, un leagan al copilariei.

A doua mare dragoste a fost "Un veac de singuratate - Gabriel Garcia Marquez" Dupa ce am citit cartea aceea am avut o revelatie :) mi s-a parut ca intreg uneversul a devenit inteligibil :) superba carte.

V-as mai recomanda "La portile Moscheii"- Kader Abdolah care e scrisa de un scriitor iranian refugiat in Olanda. Cartea este absolut minunata scris, si povestea... :) intareste zicala aceea ca nimic nu e nou pe lumea asta, nu s-a mai inventat absolut nimic....
Am citit-o cu un regret enorm constienta fiind ca cu fiecare pagina ma apropii de final.

Pentru femeia din voi v-as recomanda Justine - Lawrence Durell :) o alta descoperire a unei lumi. Si daca puteti citii toate cartile continute de "Cvartetul din Alexandria" respectiv: Balthazar, Mountovile si Clea, n-o sa regretati sa traiti alaturi de personaje in peisajul fantasmagoric al orasului egiptean.

Tot pentru femeia din voi va recomand cu multa caldura sa cititi Arta Conversatiei de Ileana Vulpescu.
O sa va placa fiecare rand :) o sa adorati si o sa va bucurati de personajele feminine din aceasta carte, de larghetea lor sufleteasca, de bogatia mintii lor.

Cam atat imi vine in minte acum...

justbelieve 12 mar 2010 15:58:03

Re: Carti care merita sa fie citite
 
1. Pe aripile vantului[vol I,II]-Margaret Mitchell + continuarea Scarlett-Margaret Mitchell
2. Aproape de cer-Judith McNaugh
3. Ratiune si simtire-Jane Austen
4. Scrisoare de dragoste-Mihail Drumes
5. Invitatie la vals-Mihail Drumes

Toate mi-au placut muult,le recomand tuturor.

onetotilia 12 mar 2010 16:04:31

Re: Carti care merita sa fie citite
 
"Moartea vine ca un sfarsit" de Agatha Christie
"omul in costum maro" de aceeasi scriitoare
"singur pe lume" Hactor Malot
"Jane Eyre" Charlotte Brontë

VentoFreddo 12 mar 2010 16:12:54

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Hmm..am citit atatea carti si imi plac cam toate..fiecare ascunde o poveste, o traire personala a autorului, chiar si cele fiction ..Plus ca fiecare varsta are cartile ei..de ex La Medeleni mi-a placut si mie, cand aveam 13-14 ani...De copil muream dupa Insula lui R.C:D, ma si vedeam pe acolo..Pe urma Papillon, Contele de Monte Cristo, Laleaua Neagra..Eu la 14 ani adoram cartile de aventuri s mister..
Pe urma, in adolescenta am avut o perioada Sandra Brown:)):))Culmea ca-mi placeau doar cartile ei cele groase nu cele subtirele, de 30 de pag..si chestia asta mi-a ramas si acu..cand cumpar o carte ma uit intai sa aiba 300-400 de pagini:PLa 20 de ani urmau cartile lui Crichton..cand gaseam o carte de un autor ca -mi placea citeam tot ce puteam de el..asa fac si acum.
Pe urma a urmat Stephen King...Am citit ABSOLUT TOT ce a iesit pana acum, in afara ultimei carti de anul asta:The Dome..costa inca prea mult:-s
Anul asta am citit si STIEG LARSON:Am inceput cu "Regina castelelor de hartie"( nu stiu daca am tradus corect, eu citesc tot in italiana:D si am mai cautat de el si am citit "Oameni care urasc femeile"..le recomand iubitorilor de suspans halucinant..
Acum citesco cartulie de buzunar care se numeste haos calm" , face furori aici in Italia da mie nu mi se pare cine stie ce..au facut si un film..Oricum, daca e sa aleg intre un film si cartea originara..aleg de o mie de ori cartea..
Si nu in ultimul rand imi plac cartile cu vampiri:PNu cele gen moonligt ci Anna Rice si "jurnalul unui vampir"(nu mai tin minte autorul) ,cartoi de vreo 500 de pagini..
Va zic sincer ca fara carti as fi fost moarta, m-au ajutat sa trec printr-o copilarie si adolescenta de cosmar, au fost refugiul meu si le ador..
Inca ceva:urasc sa citesc cartile pe computer..daca nu simt eu fosnetul paginilor inmaini nu reusesc sa citesc..Asa c , spre marea disperare a sotului dau o avere pe carti uzate, la un mic targ la Roma, unde cu 5 euro iti alegi 3 carti..de multe ori gasesc carti noi, in tipla:-oSi eu le aleg pe cele mai groase..:x:x

VentoFreddo 12 mar 2010 16:17:15

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Citat:

Anterior postat de paulla (Post 97110)
Subscriu si eu:
Prima dragoste in materie de carti a fost "la medeleni" am citit-o cand eram pustoaica, pe la vreo 14 ani :) si vorba mai dulce ca-n cartea aceea greu de gasit in altele, romaneasca, moldoveneasca, un leagan al copilariei.

A doua mare dragoste a fost "Un veac de singuratate - Gabriel Garcia Marquez" Dupa ce am citit cartea aceea am avut o revelatie :) mi s-a parut ca intreg uneversul a devenit inteligibil :) superba carte.

V-as mai recomanda "La portile Moscheii"- Kader Abdolah care e scrisa de un scriitor iranian refugiat in Olanda. Cartea este absolut minunata scris, si povestea... :) intareste zicala aceea ca nimic nu e nou pe lumea asta, nu s-a mai inventat absolut nimic....
Am citit-o cu un regret enorm constienta fiind ca cu fiecare pagina ma apropii de final.

Pentru femeia din voi v-as recomanda Justine - Lawrence Durell :) o alta descoperire a unei lumi. Si daca puteti citii toate cartile continute de "Cvartetul din Alexandria" respectiv: Balthazar, Mountovile si Clea, n-o sa regretati sa traiti alaturi de personaje in peisajul fantasmagoric al orasului egiptean.

Tot pentru femeia din voi va recomand cu multa caldura sa cititi Arta Conversatiei de Ileana Vulpescu.
O sa va placa fiecare rand :) o sa adorati si o sa va bucurati de personajele feminine din aceasta carte, de larghetea lor sufleteasca, de bogatia mintii lor.

Cam atat imi vine in minte acum...

AAAA, cum am putut sa uit de" Arta conversatieiiiii"..fetelor, va rog eu, cititi-o, nu va uitati ca e cam grosutza, in ea gasesti valori adevarate si dulceatza dragostei si exemple feminine supertari..am adorat cartea asta:x:x:xAs vrea sa o recitesc..da era imprumutata si aci e greu de dat de ea:((

riky 12 mar 2010 19:32:32

Re: Carti care merita sa fie citite
 
1. Zece negreii mititei - Agatha Christie
2. Seria "Poirot" - Agatha Cristie
3. Maitreyi - Mircea Eliade
4. Jane Eyre - Charlotte Bronte
5. Mandrie si prejudecata - Jane Austen
6. Sense and Sensibility - Jane Austen
7. „Bâlciul deşertăciunilor“, de William Thackeray I, II
8. Golful Francezului - Daphne du Maurier
lista ar putea continua, imi place sa citesc si de obicei nu las cartile necitite mai mult de 2 zile...indiferent de nr de volume. imi gasesc oricand timp pentru o carte buna.

SI pentru cele ce vor sa iasa din cotidian , asa seara inainte de culcare, sau cand pur si simplu au nevoie de relaxare va recomand asa zisele "carti de buzunar" , ce se citesc extrem de repede si va mai scot din lumea reala si grea:

Foc si gheata - Julie Garwood
Dansul umbrei - Julie Garwood
Prada regelui - idem
Bomba Sexy (carte de buzunar)

sunshine 06 apr 2010 13:43:24

Re: Carti care merita sa fie citite
 
Zilele trecute am terminat o carte f buna
Invitatie la vals, de Mihail Drumes
O poveste de dragoste frumoasa, dar cu un final tragic


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:21:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO