forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii pe diverse teme (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/)
-   -   Planuri pt. 2014 (http://forum.slabute.ro/discutii-diverse-teme/planuri-pt-2014-a-12468.html)

deadcountess 07 ian 2014 22:46:26

Planuri pt. 2014
 
1 ataşament(e)
Ca un adevarat campion la facutul de planuri si lasarea lor balta pe parcurs imi permit sa deschid un subiect si pt anul asta :))

Da, stiu planurile se fac de regula inainte de revelion dar mai bine mai tarziu decat niciodata :))

Ataşament 14576

Zoe 08 ian 2014 08:14:59

Re: Planuri pt. 2014
 
hihihi, dap, la asta mă înscriu şi eu!

deadcountess 08 ian 2014 11:43:30

Re: Planuri pt. 2014
 
Cred ca si au as dormi pe banda daca as avea una acasa, noroc ca am numai la servici :))

Vuvuzela 08 ian 2014 11:48:37

Re: Planuri pt. 2014
 
Si eu sunt experta la facut planuri si lasat balta. Anul acesta mi-am propus sa ma tin de sport. Sa vedem ce o iesi. Pana acum am cam lenevit ca deh, e inceput de an si mai am timp ;))

deadcountess 08 ian 2014 11:51:07

Re: Planuri pt. 2014
 
Eu m-am apucat de banda prin decembrie, a mers bine, dar dupa anul nou am inceput cu tot felul de mici probleme de sanatate si iar am lasat-o mai moale :(

CezaraCezarului 08 ian 2014 12:05:08

Re: Planuri pt. 2014
 
Am si eu un plan similar, poate in ianuarie 2015 o sa putem veni aici sa scriem "da, am facut mai mult sport". Am observat acum de revelion (nu ca n-as fi stiut) cat de important e, am mancat de parca am uitat complet de mine, dar pentru ca am mers pe jos cel putin 6 ore pe zi in ritm alert nu s-a depus nimicuta. Deci da, mai mult sport pentru 2014! Si banda mea e aici la 1 m de mine, ma priveste ranchiunos pe masura ce scriu mesajul acesta. :))
Sper sa te poti reintoarce in curand la banda, countess!

Vuvuzela 08 ian 2014 12:54:06

Re: Planuri pt. 2014
 
Mersul pe jos imi place si mie, e relaxant, faci si ceva placut si miscare in acelasi timp.
Sanatate, Countess!

deadcountess 08 ian 2014 12:56:51

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 1320595)
Am si eu un plan similar, poate in ianuarie 2015 o sa putem veni aici sa scriem "da, am facut mai mult sport". Am observat acum de revelion (nu ca n-as fi stiut) cat de important e, am mancat de parca am uitat complet de mine, dar pentru ca am mers pe jos cel putin 6 ore pe zi in ritm alert nu s-a depus nimicuta. Deci da, mai mult sport pentru 2014! Si banda mea e aici la 1 m de mine, ma priveste ranchiunos pe masura ce scriu mesajul acesta. :))
Sper sa te poti reintoarce in curand la banda, countess!

Unde ai umblat 6 ore pe zi? :)
Cred ca daca as avea banda acasa as avea mai multe sanse, dupa lucru sunt praf si renunt de multe ori, si odata ajunsa acasa ultimul loc in care mi-as dori sa ma intorc este la servici :))

CezaraCezarului 08 ian 2014 13:03:54

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1320622)
Unde ai umblat 6 ore pe zi? :)
Cred ca daca as avea banda acasa as avea mai multe sanse, dupa lucru sunt praf si renunt de multe ori, si odata ajunsa acasa ultimul loc in care mi-as dori sa ma intorc este la servici :))

In Viena, ba chiar in unele zile am mers constant de la 8 dimineata pana la 10 seara. Am fost si la muzeul Albertina si m-am gandit la tine, niste picturi mindblowing, imi venea sa le iau acasa. :))
Asa ziceam si eu inainte sa am banda aici, cand mi-am comandat-o ma visam mare atleta. Si acum zace biata. Dar eu sunt un exemplu negativ, lumea de obicei profita de echipamentul pe care il are acasa. Te inteleg, cred ca e tare greu dupa munca sa treci direct la sport. :-S

anqutz 08 ian 2014 14:25:38

Re: Planuri pt. 2014
 
Uhhh, sunt sef la facut planuri. :D Am in plan mai multe chestii:
1. Sa-mi iau permisul, ca tot am tras de timp.
2. Sa ma pun la punct cu germana. Deja m-am apucat de exercitii si de putina gramatica.
3. Sa am mai multa grija de mine si sa-mi acord mai mult timp in fiecare seara. Aici intra si sala, sauna, gatitul si alte chestii femeiesti.

deadcountess 08 ian 2014 14:39:05

Re: Planuri pt. 2014
 
La mine pe langa alergat planurile sunt tot cele din anii trecuti de care n-am fost in stare sa ma tin:
  • demachiat de doua ori pe zi
  • masaj zilnic
  • ordine in casa zilnic/de cate ori e nevoie
Nu prea are rost sa lungesc lista, cu cat e mai lunga cu atat cresc sansele sa o fac lata :))

deadcountess 08 ian 2014 14:48:43

Re: Planuri pt. 2014
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 1320623)

In Viena, ba chiar in unele zile am mers constant de la 8 dimineata pana la 10 seara. Am fost si la muzeul Albertina si m-am gandit la tine, niste picturi mindblowing, imi venea sa le iau acasa. :))
Asa ziceam si eu inainte sa am banda aici, cand mi-am comandat-o ma visam mare atleta. Si acum zace biata. Dar eu sunt un exemplu negativ, lumea de obicei profita de echipamentul pe care il are acasa. Te inteleg, cred ca e tare greu dupa munca sa treci direct la sport. :-S

Super, asa sport(=vacanta) mai zic si eu :x
Ma chinui sa alerg dupa lucru dar nu rezist sa fac asta mai mult de 2-3 ori pe saptamana :( acasa nu am decat bicicleta (care e folosita mai mult drept cuier daca tot sta langa pat), AB circle (si pe ala il folosesc pisicile mai des ca mine), si o tona de CD-uri si accesorii de pilates. Urmeaza sa imi cumpar niste chestii din Thailanda, nu radeti de mine dar nu stiu cum se numesc in romana, mai bine pun o poza (chestiile alea pe care le tine cineva sa le lovesti)
Ataşament 14577

CezaraCezarului 08 ian 2014 14:58:48

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1320665)
Super, asa sport(=vacanta) mai zic si eu :x
Ma chinui sa alerg dupa lucru dar nu rezist sa fac asta mai mult de 2-3 ori pe saptamana :( acasa nu am decat bicicleta (care e folosita mai mult drept cuier daca tot sta langa pat), AB circle (si pe ala il folosesc pisicile mai des ca mine), si o tona de CD-uri si accesorii de pilates. Urmeaza sa imi cumpar niste chestii din Thailanda, nu radeti de mine dar nu stiu cum se numesc in romana, mai bine pun o poza (chestiile alea pe care le tine cineva sa le lovesti)
Ataşament 14577

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1320659)
La mine pe langa alergat planurile sunt tot cele din anii trecuti de care n-am fost in stare sa ma tin:
  • demachiat de doua ori pe zi
  • masaj zilnic
  • ordine in casa zilnic/de cate ori e nevoie
Nu prea are rost sa lungesc lista, cu cat e mai lunga cu atat cresc sansele sa o fac lata :))

Hai ca daca am vazut ce-ai scris de ordine mi-am amintit sieu ce problema mare am cu asta. Imi place sa fie totul cat mai curat, dar nu imi place procesul si... caracterul lui efemer. :)) Mno, cand esti deprimat totul pare mai dificil decat este in realitate. Mult succes in atingerea obiectivelor, macar jumatate din ele si tot e o treaba. :)

Imi mai propun si eu sa am mai multa grija de mine, sa citesc mai mult si sa gasesc un job normal, cu oameni normali. Poate daca las asta in scris aici o sa depun mai multe eforturi, macar din vinovatie.

Muay thai faci si acasa sau ti-ai cumparat palmarele (posibil ca asa sa se numeasca :-/) pentru sala?

deadcountess 08 ian 2014 15:03:46

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 1320667)



Hai ca daca am vazut ce-ai scris de ordine mi-am amintit sieu ce problema mare am cu asta. Imi place sa fie totul cat mai curat, dar nu imi place procesul si... caracterul lui efemer. :)) Mno, cand esti deprimat totul pare mai dificil decat este in realitate. Mult succes in atingerea obiectivelor, macar jumatate din ele si tot e o treaba. :)

Imi mai propun si eu sa am mai multa grija de mine, sa citesc mai mult si sa gasesc un job normal, cu oameni normali. Poate daca las asta in scris aici o sa depun mai multe eforturi, macar din vinovatie.

Muay thai faci si acasa sau ti-ai cumparat palmarele (posibil ca asa sa se numeasca :-/) pentru sala?

Curatenia e adevarata munca de Sisif :))

Da, ideea e sa fac muay thai ca lumea si acasa, ca numai sa exersezi loviturile in aer (shadow boxing) nu ajunge, e doar mai bine decat nimic :)) la sala au tot ce le trebuie, singura problema e ca sala e la 200km de mine asa ca nu ajung prea des :(( dar imi fac acuma plinul de muay thai in vacanta, o sa am antrenamente zilnic de 2 ori pe zi cate 3 ore

Vuvuzela 08 ian 2014 15:11:40

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1320665)
Super, asa sport(=vacanta) mai zic si eu :x
Ma chinui sa alerg dupa lucru dar nu rezist sa fac asta mai mult de 2-3 ori pe saptamana :( acasa nu am decat bicicleta (care e folosita mai mult drept cuier daca tot sta langa pat), AB circle (si pe ala il folosesc pisicile mai des ca mine), si o tona de CD-uri si accesorii de pilates. Urmeaza sa imi cumpar niste chestii din Thailanda, nu radeti de mine dar nu stiu cum se numesc in romana, mai bine pun o poza (chestiile alea pe care le tine cineva sa le lovesti)
Ataşament 14577

:)) Tare faza cu bicicleta folosita drept cuier. Asa e si la mine, o tin langa pat. Prin urmare, "cuier" scrie pe ea. :D

deadcountess 08 ian 2014 15:23:09

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de Vuvuzela (Post 1320672)
:)) Tare faza cu bicicleta folosita drept cuier. Asa e si la mine, o tin langa pat. Prin urmare, "cuier" scrie pe ea. :D

Am inceput sa mai si dau jos hainele de pe ea :)) ca o folosesc in zilele in care nu reusesc sa alerg.

Vuvuzela 08 ian 2014 15:29:55

Re: Planuri pt. 2014
 
Le-am dat aseara jos ca am facut un pic de bici. Dupa aia le-am pus la loc, poate le dau jos si in seara asta :).

anqutz 08 ian 2014 15:53:11

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de Vuvuzela (Post 1320680)
Le-am dat aseara jos ca am facut un pic de bici. Dupa aia le-am pus la loc, poate le dau jos si in seara asta :).

Cel mai bine e sa iei hainele de tot de pe ea. :P

Fetelor, va admir pt ca faceti acasa. Eu trebuie sa ma misc pana la sala ca sa ma simt motivata.

deadcountess 08 ian 2014 16:00:55

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1320684)

Cel mai bine e sa iei hainele de tot de pe ea. :P

Fetelor, va admir pt ca faceti acasa. Eu trebuie sa ma misc pana la sala ca sa ma simt motivata.

Azi fac curat si le iau de tot :) ca oricum azi o sa fie zi de bitza ca nu ma simt in stare sa alerg.
Noi avem sala cu toate minunile la servici, dar asa n-am chef sa ma deplasez pana acolo in timpul liber, daca nu apuc dupa job atunci zic pas pt ziua respectiva.

anqutz 08 ian 2014 16:06:29

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1320687)
Azi fac curat si le iau de tot :) ca oricum azi o sa fie zi de bitza ca nu ma simt in stare sa alerg.
Noi avem sala cu toate minunile la servici, dar asa n-am chef sa ma deplasez pana acolo in timpul liber, daca nu apuc dupa job atunci zic pas pt ziua respectiva.

Waaa, ce te invidiez. Eu dau ceva bani pe luna pe sala, dar isi justifica banii. :P

Vuvuzela 08 ian 2014 16:06:55

Re: Planuri pt. 2014
 
Eu sambata am program de curatenie. O sa iau si hainele de pe bici poate asa e mai imbietoare :P.

deadcountess 08 ian 2014 16:11:46

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1320691)

Waaa, ce te invidiez. Eu dau ceva bani pe luna pe sala, dar isi justifica banii. :P

Sigur se merita ca primesti si antrenori nu numai aparate :P

Polux 09 ian 2014 10:52:58

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1320653)
Uhhh, sunt sef la facut planuri. :D Am in plan mai multe chestii:
1. Sa-mi iau permisul, ca tot am tras de timp.
2. Sa ma pun la punct cu germana. Deja m-am apucat de exercitii si de putina gramatica.
3. Sa am mai multa grija de mine si sa-mi acord mai mult timp in fiecare seara. Aici intra si sala, sauna, gatitul si alte chestii femeiesti.

Anca, nu pot sa cred! Exact astea sunt si printre obiectivele mele pe 2014!:))

In plus, din martie veau sa ma antrenez sa particip la semimaraton si sa imi obtin autorizatia de traducator (pe care o obtin automat, trebuie sa imi fac dosarul sa il depun la Justitie)!

Succes tuturor si sa dea Dumnezeu sa ni le indeplinim pe toate! Si altele care nu sunt pe lista!

anqutz 09 ian 2014 12:53:29

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de Polux (Post 1320952)
Anca, nu pot sa cred! Exact astea sunt si printre obiectivele mele pe 2014!:))

In plus, din martie veau sa ma antrenez sa particip la semimaraton si sa imi obtin autorizatia de traducator (pe care o obtin automat, trebuie sa imi fac dosarul sa il depun la Justitie)!

Succes tuturor si sa dea Dumnezeu sa ni le indeplinim pe toate! Si altele care nu sunt pe lista!

Foarte tare! :)) Sa ne reintalnim la finalul anului si sa ne laudam cu reusitele noastre. :D

Polux 10 ian 2014 09:56:58

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1320974)


Foarte tare! :)) Sa ne reintalnim la finalul anului si sa ne laudam cu reusitele noastre. :D

Sa ma tragi de urechi daca ma las pe tanjala!

Eu am obiceiul sa ma entuziasmez f. repede, si apoi sa las balta. Anul trecut am luat cateva luni meditatii la germana, dupa care tipa, care imi placea super mult, a plecat in Germania si am intrerupt. Am mai facut eu acasa, dar nu e acelasi lucru.

Weekend placut!>:D<

Zoe 10 ian 2014 11:37:10

Re: Planuri pt. 2014
 
vaaaai, ce mă enervaţi! dacă aş avea ţoaclă acasă aş sta pe ea oricât nu m-ar durea fundul. ce mi-ar plăcea să pot să pedalez la televizoooor :D
eu nu cred că ajung să-mi iau aşa ceva anul ăsta, că n-am bani nici de mâncare, darămite de biciclu, dar poftesc rău la una.

să pun şi eu cu liniuţă, că numere n-are rost:
- să fac mişcare + să slăbesc -> să mă îmbrac mai drăgălaş ->să ies mai mult ->să mă mai extrovertesc
- să fac ordine mai des prin casă (este?)
- să reiau germana (sună cunoscut cuiva? :)))
- să pot să devin freelancer pe traduceri

deci da, ne-am găsit bine :))

CezaraCezarului 10 ian 2014 11:44:21

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1321289)
vaaaai, ce mă enervaţi! dacă aş avea ţoaclă acasă aş sta pe ea oricât nu m-ar durea fundul. ce mi-ar plăcea să pot să pedalez la televizoooor :D
eu nu cred că ajung să-mi iau aşa ceva anul ăsta, că n-am bani nici de mâncare, darămite de biciclu, dar poftesc rău la una.

să pun şi eu cu liniuţă, că numere n-are rost:
- să fac mişcare + să slăbesc -> să mă îmbrac mai drăgălaş ->să ies mai mult ->să mă mai extrovertesc
- să fac ordine mai des prin casă (este?)
- să reiau germana (sună cunoscut cuiva? :)))
- să pot să devin freelancer pe traduceri

deci da, ne-am găsit bine :))

Moaaaa, cati traducatori s-au adunat aicisea in topic. Salutari si pentru Polux si spor in lumea traducerilor! Si tie Zoe, eu cica sunt freelancer, dar la cate proiecte am... Mai bine nu eram. Abia daca supravietuiesc. Dar nici la fostul birou nu m-as intoarce, mai bine flamanda decat nebuna. :D

Mie mi s-a stricat bicicleta in decembrie si in continuare o plang si o regret. Cu ea am slabit cel mai mult, era mult mai simplu decat cu banda si nici nu consuma curent, draga de ea.

Spor la gasit ce trebuie pe dinauntru si pe dinafara pentru concretizarea planurilor! >:D<

anqutz 10 ian 2014 12:01:41

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de Polux (Post 1321254)
Sa ma tragi de urechi daca ma las pe tanjala!

Eu am obiceiul sa ma entuziasmez f. repede, si apoi sa las balta. Anul trecut am luat cateva luni meditatii la germana, dupa care tipa, care imi placea super mult, a plecat in Germania si am intrerupt. Am mai facut eu acasa, dar nu e acelasi lucru.

Weekend placut!>:D<

Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1321289)
vaaaai, ce mă enervaţi! dacă aş avea ţoaclă acasă aş sta pe ea oricât nu m-ar durea fundul. ce mi-ar plăcea să pot să pedalez la televizoooor :D
eu nu cred că ajung să-mi iau aşa ceva anul ăsta, că n-am bani nici de mâncare, darămite de biciclu, dar poftesc rău la una.

să pun şi eu cu liniuţă, că numere n-are rost:
- să fac mişcare + să slăbesc -> să mă îmbrac mai drăgălaş ->să ies mai mult ->să mă mai extrovertesc
- să fac ordine mai des prin casă (este?)
- să reiau germana (sună cunoscut cuiva? :)))
- să pot să devin freelancer pe traduceri

deci da, ne-am găsit bine :))

Eu zic sa facem un grup de sustinere pt cei care invata/reinvata germana anul asta. :))

lidiuta 10 ian 2014 14:56:22

Re: Planuri pt. 2014
 
Vin si eu in gasca traducatorilor,:) am de 2 ani patalama de traducator autorizat pe franceza dar nu profesez in domeniu, mi-am dat seama ca, si daca as avea autorizatia pt germana, ar trebui sa renunt la jobul actual ca sa lucrez ca traducator, ceea ce ar fi o neinspirata schimbare. Din cand in cand mai citesc cate ceva in germana.

Rezolutii pt 2014?
- sanatate, cat depinde de mine: alimentatie sanatoasa, miscare-vreau sa ies mai des in parc si sa biciclesc mai mult, slava Domnului ca am bicicleta buna de apartament, relaxare
-curatenie in apartament -varuit
-mai multa lectura
-mai multa comunicare reala si virtuala cu prietenele mele.
Cam atat, deocamdata.

anasstasia 10 ian 2014 21:23:49

Re: Planuri pt. 2014
 
Dragi fete, sper sa va realizati toate planurile!

Planurile mele:
- sa mananc sanatos
- sa fiu mai atenta cu mine, sa ma ingrijesc mai mult
- sa lucrez si mai multe goblenuri decat am facut pana acum
- unul dintre cele mai importante: sa scap de creditul ipotecar

Vuvuzela 14 ian 2014 09:32:31

Re: Planuri pt. 2014
 
Am adunat hainele de pe bici. Intrebarea e acu' cand imi adun si cheful sa-l pun in locul hainelor... :P

anqutz 14 ian 2014 09:44:15

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de Vuvuzela (Post 1321916)
Am adunat hainele de pe bici. Intrebarea e acu' cand imi adun si cheful sa-l pun in locul hainelor... :P

De ce nu iti pui serialul preferat si pedalezi timp de 20-30 de min? Nici nu simti cum zboara timpul.

Zoe 14 ian 2014 09:58:44

Re: Planuri pt. 2014
 
vuvu, are dreptate ancuţa, dacă faci şi altceva în timpul ăsta e de vis, că nu simţi cât munceşti (deşi cică ar trebui :)))
păi bine, măi, cezară, acu' zici că eşti freelancer? ia, că îţi dau neşte mesaje (dacă pe jurnal nu mai binevoieşti să intri :P) să mă lămureşti cu neşte treburi.

şi bine zicea cine zicea: să mai şi citim anul ăsta!

Vuvuzela 14 ian 2014 13:24:17

Re: Planuri pt. 2014
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1321923)


De ce nu iti pui serialul preferat si pedalezi timp de 20-30 de min? Nici nu simti cum zboara timpul.

Merge si asa, numai sa ma urc pe ea ca odata urcata vine si cheful. Vorba aia, "Pofta vine mancand" :))

AnDrAdAxl 16 ian 2014 13:50:10

Re: Planuri pt. 2014
 
Planuri pentru 2014:

1- Sa imi imbunatatesc conditia fizica si sa imi gasesc echilibrul in alimentatie ;
2-Sa imi gasesc un loc de munca cu contract;
3- Sa invat limba germana( si aici as vrea niste sfaturi de la cele care au in plan sa fie traducatoare :): de unde si cum invatati mai eficient ? )
4-Sa ma bucur de un concediu la mare cu familia si prieteni dragi;
5- Sa fac un bebe sanatos si frumos ca mine :)) (ca am una care e a lui tatasu toata) :x.

Va urez tuturor indeplinirea in totalitate a planurilor si un an nou asa cum va doriti! :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:27:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO