forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Remedii raceala/gripa (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/remedii-raceala-gripa-1455.html)

Slabuta 29 sep 2009 17:19:42

Remedii raceala/gripa
 
In ultima vreme am observat ca sunt din ce in ce mai multe slabute bolnave, am fost si eu acum 2 saptamani, si m-am gandit sa impartasim remediile folosite de noi in tratamentul racelii/gripei.

Eu apelez la multe ceaiuri, in special ceai de musetel, tei si sunatoare, multe inseamna, cativa litri de ceai pe zi.
Folosesc o lingurita de miere la fiecare ceai, miere de tei...
In cazuri grave, cu febra mare si care tine mai multe zile iau si paracetamol, dar incerc sa stau departe de pastile.

Imi pun ciorapi grosi, ma imbrac cu ceva cald si beau ceaiuri asa, pana transpir, dar nu imi scot hainele ca imi revine raceala... mai fac bai fierbinti, dar asta rar.
Voi ce faceti impotriva racelii/gripei?

karmara 29 sep 2009 17:58:55

Re: Remedii raceala/gripa
 
Eu cred ca mai ales slabutele racesc pentru ca nu ne luam vitamine suficiente din mancare, ca mancam mai putin decat normal.
Bine, daca mai avem si probleme cu imunitatea cum am si eu, ca anul trecut raceam o data pe luna, atunci se inrautateste situatia.
Eu personal am descoperit ca daca iau cateva pastile, de ex o folie de imunactiv nu mai racesc nicicum, chiar maine o sa-mi iau o noua cutiuta. :)
Ma bucur ca am descoperit asta ca incercasem si vitamine si nu prea functionau la mine.

Dar eu sfatuiesc slabutele sa mai ia din cand in cand cate un supliment de vitamine, mai ales vitamina C in sezonul rece.

Daca deja m-a lovit gripa nu prea suport si fac tot posibilul sa-mi treaca cat mai repede, adica bag zilnic cate 4 nurofen si 3 paracetamol, adica cam o pastila la 4 ore...mi-a fost recomandata de medic la un moment dat reteta asta si de atunci doar asa fac si merge, cam in 2-3 zile imi trece cat de cat. Ma refer la raceli grave cu febra 38-39...ca eu as fac.

Asa, si daca ma doare in gat iau 5-6 pastile de supt, Decasept. Contin albastru de metil si prima data cand am luat ma speriasem ca am vazut ca am urina verde ;)), am crezut ca cine stie ce infectie grava am, noroc ca la prima cautate pe google am gasit ca de la albastru de metil se intampla asta. :D

La mine nu prea merge cu ceaiuri dar chestia e ca nici nu am rabdare pentru ca suport starea aia de raceala si febra deloc. :|

Ampera 29 sep 2009 18:31:17

Re: Remedii raceala/gripa
 
Ventuze a incercat cineva? Stiu ca bunica mea le foloseste mereu cand e racita, as vrea sa-i pun si eu sotului insa nu sta fricosul. Ii e frica sa nu ia foc :)) Acum e racit cobza si sunt absolut convinsa ca am sa racesc si eu. Si el sta departe de medicamente, dar il imbuib cu ceaiuri, ii fac frectie cu alcool si ii pun ciorapi cu otet in picioare daca-mi face febra. Sper sa nu fie ceva serios, ma inspaimanta gandul ca la noi au murit 5 pers din cauza gripei porcine.

mishutza 29 sep 2009 20:58:49

Re: Remedii raceala/gripa
 
Ultima oara cand am avut simptoame de raceala a fost acum vreo 3 saptamani cred.O simteam cum vine,gatul parea inflamat,si nasul era ciudatel.Plus starea aia de toata jalea.
Dar,m-am dus la alergat ca in fiecare zi.Am transpirat exterem de tare,mi-a fost greu sa imi termin ora,am venit,am facut dus si nani.A doua zi nu mai aveam nimic.Dar......nu pot fi sigura suta la suta ca urma sa racesc,pt ca de multe ori astmul imi da simptoame ciudatele.
Taoata iarna trecuta m-am trezit cu usturimi in gat,in fiecare dimineata.La mine asa incep racelile,cu usturimi in gat,si simt ca mi se umfla gatul spre nas.In fiecare dimineata luam o pastila de echinaceea de supt si in maxim 20 de minute imi disparea orice usturime.

mvthebest 24 sep 2010 21:36:06

Re: Remedii raceala/gripa
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 36724)
In ultima vreme am observat ca sunt din ce in ce mai multe slabute bolnave, am fost si eu acum 2 saptamani, si m-am gandit sa impartasim remediile folosite de noi in tratamentul racelii/gripei.

Eu apelez la multe ceaiuri, in special ceai de musetel, tei si sunatoare, multe inseamna, cativa litri de ceai pe zi.
Folosesc o lingurita de miere la fiecare ceai, miere de tei...
In cazuri grave, cu febra mare si care tine mai multe zile iau si paracetamol, dar incerc sa stau departe de pastile.

Imi pun ciorapi grosi, ma imbrac cu ceva cald si beau ceaiuri asa, pana transpir, dar nu imi scot hainele ca imi revine raceala... mai fac bai fierbinti, dar asta rar.
Voi ce faceti impotriva racelii/gripei?

Cam asa fac si eu. In general nu prea suport pastilele,le iau doar in cazuri ,,extreme'' :-s

peku 05 dec 2010 15:30:43

Re: Remedii raceala/gripa
 
Catina face minuni. Eu beau ceaiuri in care pun pasta de catina pregatita in casa. Dar se gasesc si bobite de catina, pentru ceai.


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:06:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO