forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Sunt hipoglicemica (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/sunt-hipoglicemica-10096.html)

violina 24 aug 2011 12:42:47

Sunt hipoglicemica
 
Nu am gasit un alt loc pentru acest subiect si am neaparata nevoie de ajutor. Sunt hipoglicemica si trebuie sa mananc mereu dulce,daca nu incep sa ma simt rau,iar asta sa cam agravat in ultimele 3 saptamani in care mi se pare ca am pus burtica chiar daca cantarul nu s-a modificat.Nu stiu ce as putea sa mananc,sunt si vegetariana,si am si gastrita,cum trec cateva ore trebuie sa mananc,daca nu ma simt rau..In general mananc branzeturi,paste din faina integrala,multe salate,lactate branzeturi,in plus nu mananc mult dar nu reusesc sa slabesc doar oscilez intre 61-59.Nu mananc carne de niciun fel si oua.

Deliutza 24 aug 2011 13:33:51

Re: Metabolism bazal
 
Nu cred ca te pot ajuta cu ceva eu, doar ca am si eu aceeasi problema ca si tine, adica, daca nu mananc ceva dulce tremur si imi vine rau, am o stare de apatie si nu am chef de nimic, iar daca ma abtin mai mult timp, acea cantitate de dulce de care am nevoie pentru a-mi reveni creste. De obicei mananc ciocolata, dar incerc sa o inlocuiesc cu o lingurita de miere. Cred ca mierea te-ar ajuta si pe tine, pentru ca este benefica in cazurile de gastrita.

LicuriciColorat 24 aug 2011 16:58:58

Re: Sunt hipoglicemica
 
Poti incerca cu indulcitor de stevie
iti faci dulciuri dietetice gen:
-branzica slaba cu indulcitor
-iaurt+indulcitor+scortisoara/fruct la alegere
-lapte cu indulcitor si cacao
-ciocolata cu peste 75% cacao
alte idei nu am,poate doar sa consulti un doctor sa vezi ce'ti recomanda:)

violina 25 aug 2011 05:07:06

Re: Sunt hipoglicemica
 
Va multumesc,cat de curand voi consulta un doctor....:)..referitor la ciocolata cu peste 75%cacao,chiar la scurt timp dupa ce am servit asa ceva,mi s-a fact rau si a venit ambulanza,mi-au verificat glicemia si o aveam 19.Am citit ca este o dereglare al sistemului endocrin.Ar putea fi tiroida avnd in vedere ca nici nu slabesc si consum foarte putine calorii pe zi din ceea ce estimeaza acest calculator de calorii,si eu de obicei mananc asa.

Slabuta 25 aug 2011 12:25:53

Re: Sunt hipoglicemica
 
Citat:

Anterior postat de violina (Post 770027)
Va multumesc,cat de curand voi consulta un doctor....:)..referitor la ciocolata cu peste 75%cacao,chiar la scurt timp dupa ce am servit asa ceva,mi s-a fact rau si a venit ambulanza,mi-au verificat glicemia si o aveam 19.Am citit ca este o dereglare al sistemului endocrin.Ar putea fi tiroida avnd in vedere ca nici nu slabesc si consum foarte putine calorii pe zi din ceea ce estimeaza acest calculator de calorii,si eu de obicei mananc asa.

De cand esti hipoglicemica?
Ai tinut diete drastice in trecut?

violina 29 aug 2011 21:30:52

Re: Sunt hipoglicemica
 
Nu am tinut diete drastice pentru ca nu pot.Cand mi foame trebuie sa mananc pentru ca devi foarte nervoasa si iritata.Prima data mi sa intamplat cand aveam 14 ani,dar doctorul de familie nu m-a ajutat foarte mult.Aceste simtome le am destul de rar,deci nu fac tratament.Acum cateva luni am incetat sa mai mananc carne,dar in schimb am folosit foarte multe legumesi verdeturi.Nu am avut probleme cu greutatea,doar ca am burtica.Adica nu e ca nu am muschi,dar tot timpul sunt umflata,chiar daca nu mananc chiar daca mananc, am mereu burta.Urasc chestia asta.


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:13:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO