forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/)
-   -   Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :) (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/proaspata-mamica-haide-slabim-impreuna-1239.html)

cazacuirina 08 mai 2011 08:26:31

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Buna dimineata! ma bucur sa vad ca exista asemenea forumuri... Eu sunt o mamica de 24 de ani a unei fetite minunate de 2 ani si 6 luni :x... Problema mea o banuiti bineinteles ;))... Dupa nastere am ramas cu ceva kilograme in plus de care nu reusesc nicicum sa scap... am reusit sa slabesc (nici nu mai stiu prin ce metode) cateva kg si acum am ajuns la 69 de la 74. inainte de a ramane insarcinata am avut 62 kg si bineinteles ca imi doresc sa ajung din nou sa ajung la pragul asta... numai ca oricat efort as face sa slabesc nu reusesc sa trec de 68-69... sper ca aici, cu ajutorul vostru, sa reusesc , ca de una singura nu cred ca o sa am sorti de izbanda...

ERIKAS 09 iun 2011 11:04:56

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Bună mămicilor. După 6 luni am ajuns şi eu să am mai mult timp pentru mine, drept pentru care sunt hotărâtă să slăbesc kilogramele rămase de la sarcină. Problema e că încă alăptezi şi îmi doresc să alăptez în continuare aşa că diete mea nu poate fi prea strictă, mai degrabă vreau să mănânc sănătos şi m-am reapucat de sport. Aştept cu nerăbdare sfaturi din experienţa voastră!!

andyvadas 16 iun 2011 22:09:06

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
buna fetelor,si eu sunt o proaspata mamica si imi doresc sa fiu slabuta.am nascut prin cezariana acum 6 luni,dupa ce am nascut am avut 80 de kg acum am 72 dar imi doresc sa ajung la 58-60....am 167 cm...va rog sa ma ajutati...operatia s-a vindecat,parca nici nu am fost operata :)....am tot incercat fel si fel de diete dar fara rezultat...in plus am ramas pe burta cu FOARTE multe vergeturi....:(((((...AJUTOR!!!!!

Fl0r3ntina 31 iul 2011 21:14:23

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
buna, va rog frumos ma ajuta si pe mine cineva...unde pot sa gasesc pe site lista cu alimentele recomandate si interzise in timpul alaptarii.
Am nascut un baietel pe 14.07 si nu stiu ce sa mananc,in afara de lista asta altceva nu am mai mancat de cand am nascut:
-iaurt cu fulgi de porumb
-max 2 banane pe zi
-supa de pui sau vita
-cartofi cu carne(piure, natur, la cuptor)
-pui cu orez
-compot(caise, prune, mere ...facut proaspat)
(alimentele astea nu toate intr-o zi)
Nu stiu din ce legume pot sa imi fac salata(rosii castraveti ceapa nu am voie), am mancat intr-o zi o nectarina..a fost atat de agitat bebe...si l-a durut burtica ca imi este frica sa si testez...
Pepenele stiu ca e diuretic...

pentru vergeturi proaspete(rosii) stie cineva vreun remediu?
Va multumesc!

Slabuta 01 aug 2011 12:37:30

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 743282)
buna, va rog frumos ma ajuta si pe mine cineva...unde pot sa gasesc pe site lista cu alimentele recomandate si interzise in timpul alaptarii.
Am nascut un baietel pe 14.07 si nu stiu ce sa mananc,in afara de lista asta altceva nu am mai mancat de cand am nascut:
-iaurt cu fulgi de porumb
-max 2 banane pe zi
-supa de pui sau vita
-cartofi cu carne(piure, natur, la cuptor)
-pui cu orez
-compot(caise, prune, mere ...facut proaspat)
(alimentele astea nu toate intr-o zi)
Nu stiu din ce legume pot sa imi fac salata(rosii castraveti ceapa nu am voie), am mancat intr-o zi o nectarina..a fost atat de agitat bebe...si l-a durut burtica ca imi este frica sa si testez...
Pepenele stiu ca e diuretic...

pentru vergeturi proaspete(rosii) stie cineva vreun remediu?
Va multumesc!

Florentina felicitari si multa sanatate bebelusului tau. :)

Uite aici sunt doua articole despre alimentatie in timpul alaptarii:
Dieta după naştere - Slabute.ro
Dieta si alaptare - Slabute.ro

Promit sa revin cu un articol despre o lista exacta.

Fl0r3ntina 02 aug 2011 17:38:28

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 743928)


Florentina felicitari si multa sanatate bebelusului tau. :)

Uite aici sunt doua articole despre alimentatie in timpul alaptarii:
Dieta după naştere - Slabute.ro
Dieta si alaptare - Slabute.ro

Promit sa revin cu un articol despre o lista exacta.

multumesc pt informatii:)

vreun remediu pt vergeturi proaspete(rosii) stii ceva?
doctorul ginecolog mi-a recomandat actovegin(homoderivat deproteinizat din sange de taur) si chiroxy pt oxigenarea pielii...intradevar dunt bune...adica sa se refaca pielea frumos...sa se albeasca vergeturile si sa nu raman cu santuri
dar se mai poate face ceva acum?

Slabuta 02 aug 2011 18:13:20

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 745344)
multumesc pt informatii:)

vreun remediu pt vergeturi proaspete(rosii) stii ceva?
doctorul ginecolog mi-a recomandat actovegin(homoderivat deproteinizat din sange de taur) si chiroxy pt oxigenarea pielii...intradevar dunt bune...adica sa se refaca pielea frumos...sa se albeasca vergeturile si sa nu raman cu santuri
dar se mai poate face ceva acum?

Buna Florentina, :)

Atata timp cat vergeturile tale sunt roz, se mai pot face unele lucruri si anume:

folosirea cremelor hidratante

am mai scris unele tratamente naturiste aici Tratamente naturiste – Vergeturi - Slabute.ro

dintre care cel mai bine se prezinta crema de avocado si uleiul din semintele de in, adica au inceput sa se vada niste schimbari, in conditiile in care la mine vergeturile sunt demult albe.

Partea cea mai interesanta este sa nu ai fluctuatii de greutate, atunci toate solutiile sunt fara rost.

Incearca si ceea ce ti-a recomandat doctorul. Ne vei povesti experienta ta. :)

alinutza656 25 aug 2015 12:08:31

Re: Proaspata mamica? Haide sa slabim impreuna :)
 
Buna ziua dragele mele. Ma intorc la voi dupa mult timp in care am absentat, cu mentiunea ca am un bebelus in dotare de 2,5 luni si 9 kg pe care vreau sa le dau jos. Speram sane iasa cat mai repede


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:58:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO