forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Exercitii pentru muschii abdomenului (http://forum.slabute.ro/exercitii-muschii-abdomenului/)
-   -   Abdomen frumos (http://forum.slabute.ro/exercitii-muschii-abdomenului/abdomen-frumos-953.html)

anqutz 07 iun 2011 19:06:26

Re: Abdomen frumos
 
Dio, s-o luam asa... nu toate fetele pot sa faca din prima toate ex din 8 min abs. Prima data fac cu greu, se lasa cu febra musculara, 2-a oara mai bine si il fac de cateva ori. Apoi schimba filmuletul si fac abdomene dupa un altul si tot asa, de fiecare data cand simt ca filmuletul incepe sa devina usor.

blum 07 iun 2011 19:11:52

Re: Abdomen frumos
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 681146)
cred ca e timpul sa fac exercitii extra pt abdomen.. desi fac la sala chiar si cateva sute, la dif aparate, poate nu le fac eu cum trebuie sau ma opresc des, dar de cand am slabit, tot e mare burta, mai ales in partea de sus.
stiu ca la aerobic, la urma, aveam cam 15 min de exercitii pt abdomen, dar ne omora antrenoarea. faceam exercitii f grele, si nu ne lasa sa ne odihnim.. aveam un abdomen mult mai tras.

jess, exercitiile pentru abdomen intaresc muschii abdominali, ard grasimi la modul general ( tocmai prin dezvoltarea muschilor), dar nu local. deci: sunt perfecte exercitiile, atata timp cat nu te astepti sa-ti scada DOAR burtica. corpul arde grasimi dupa anumite criterii, din pacat ultima grupa e zona abdominala ( rol de protejare mecanica si termica a organelor). deci, ORICE forma de sport te ajuta la scaderea burtii....cand ii vine randul

irina27 07 iun 2011 21:03:00

Re: Abdomen frumos
 
Ok,acum chiar sunt nedumerita de cum ar trebui sa arate programul meu de sport:))
Sunt pareri si pareri si nu stiu pe cine sa ascult.
Programul meu arata cam asa:
L-jogging+mers
M-Tracy Anderson+Tae-bo/Rockin' Body
Mi-jogging+mers
J-Tracy Anderson+Tae-bo/Rockin' Body
V-jogging+mers
S-Tracy Anderson+Tae-bo/Rockin' Body
D-pauza

Pareri,sfaturi,critici?

iuhy 07 iun 2011 21:11:32

Re: Abdomen frumos
 
Irina e bun programul tau.
Uite ce fac eu: imi notez in fiecare zi ce exercitii fac.Ma masor cu cm si ma cantaresc 1 data pe saptamana.Iti mai pastrezi si meniurile pe site si ai o groaza de grafice de evolutie. Astfel iti dai seama daca programele de exercitii pe care le faci functioneaza.

blum 08 iun 2011 02:32:18

Re: Abdomen frumos
 
Citat:

Anterior postat de irina27 (Post 681287)
Ok,acum chiar sunt nedumerita de cum ar trebui sa arate programul meu de sport:))
Sunt pareri si pareri si nu stiu pe cine sa ascult.
Programul meu arata cam asa:
L-jogging+mers
M-Tracy Anderson+Tae-bo/Rockin' Body
Mi-jogging+mers
J-Tracy Anderson+Tae-bo/Rockin' Body
V-jogging+mers
S-Tracy Anderson+Tae-bo/Rockin' Body
D-pauza

Pareri,sfaturi,critici?

orice fel de miscare (intensitatea se calculeaza dupa necesitatiile proprii) care implica intregul corp e super-buna. cu cat sunt pusi mai multi muski in miscare, cu atat mai bine reactioneaza corpul.alergatul si deerivatele lui sunt una dintre cele mai bune forme.parerea mea. din pacate nu prea pot sa alerg, dar fac stepper.

irina27 08 iun 2011 08:00:59

Re: Abdomen frumos
 
Va multumesc pentru comentarii!:-*

ras_cristalin 08 iun 2011 08:23:28

Re: Abdomen frumos
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 680883)
Pai ... cresterea musculara nu se face pentru ca e soare afara. Muschii cresc si se dezvoltata din necesitate. De aceea si ii lucrezi, ca se le transmiti un mesaj. Le spui "eu vreau sa fac 30 de abdomene". Si pana data viitoare cand ii lucrezi, ei o sa creasca, in asa fel incat tu sa poti sa faci mai usor cele 30 de abdomene. Dar cresc doar in anumite conditii. Sa vedem detaliat:
1. muschii cresc atunci cand ii stimulezi
2. muschii cresc in perioada de odhina doar (motiv pentru care somnul este important)
3. muschii cresc atunci cand au din ce sa creasca

Deci sunt 3 conditii care trebuiesc indeplinite simultan. Acum, daca tu ii lucrezi zilnic, care este perioada aia de odihna? De ce crezi ca in tot culturismul si body-building-ul din toata lumea asta, in ultimii 30-40 de ani a fost promovat un sistem de ciclicitate al antrenamentelor, in mare un sistem bazat pe principiul ca fiecare grupa trebuie lucrata 1 zi pe saptamana, pentru ca apoi sa aiba 6 zile de refacere? Abdomenul este format din tot muschi. Si grasime. Motivul pentru care ajungem la aliniatul urmator:

Patratelele respective, ce s-a intamplat cu ele de vara trecuta pana acum? S-au dizolvat? Au murit muschii respectivi? S-au micsorat? SAU au fost acoperiti de un strat de grasime? Care este metoda prin care intr-un an in care antrenezi in continuare un muschi si nu faci foamea, acesta dispare?

  1. Nu e cazul sa-mi raspunzi cu sarcasm, nu ne cunoastem atat de bine cat sa ne permitem.
  2. Patratelele sunt tot acolo, sub un strat de grasime. Nu le-am mai antrenat din octombrie pana in aprilie.
Eu sunt un fenomen al naturii, am facut zilnic abdomene si totusi mi s-au conturat muschii foarte frumos. Experienta mea n-ai cum s-o contrazici, oricat te-ai stradui sa-mi dai peste nas.

Dio 08 iun 2011 14:39:24

Re: Abdomen frumos
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 681554)

  1. Nu e cazul sa-mi raspunzi cu sarcasm, nu ne cunoastem atat de bine cat sa ne permitem.
  2. Patratelele sunt tot acolo, sub un strat de grasime. Nu le-am mai antrenat din octombrie pana in aprilie.
Eu sunt un fenomen al naturii, am facut zilnic abdomene si totusi mi s-au conturat muschii foarte frumos. Experienta mea n-ai cum s-o contrazici, oricat te-ai stradui sa-mi dai peste nas.

Poate am exagerat. Partea cu soarele era un exemplu extrem.

Totusi, acum 2 mesaje spuneai ca atunci cand antrenai zilnic muschii aveai patratele, acum cand ii antrenezi de 2-3 ori pe saptamna nu ai. Incercand sa dai un exemplu ca ai avut rezultate mai bune cu MUSCHII atunci. Acum spui ca diferenta este data de grasimea care ii acopera. Cum iti dai seama care antrenament este mai bun pentru muschi atata timp cat nu ii mai vezi din cauza ca a aparut grasimea?

Nu am zis ca nu sunt bune antrenamentele de tip 8 minute abs. De fapt nici nu mai stiu ce am zis. Dar o mai spun o data. Nu are rost sa lucrezi un muschi in fiecare zi, sau de 5 ori pe saptamana. Nici trapez (extrema masculina) nici fund sau abdomen (ce lucreaza femeile). Vrei sa dai grasimea jos, faci cardio, o groaza, nu faci abdomene. Vrei sa lucrezi muschiul, ca atunci cand o sa scapi de grasime sa se vada frumos, il lucrezi o data pe saptamana, poate de 2 ori, si ii lasi perioade de odihna.

Andra D 08 iun 2011 16:06:58

Re: Abdomen frumos
 
mai, gata, nu va mai certati :P
ideea e ca Dio are dreptate cu odihna.. daca lucrati muschi.. lasati-i sa se odihneasca..altfel e degeaba
iar cu 8 minute abs.. la mine e singurul tip de exercitii care a avut efect! sigur, am facut si sport pe langa - asta m-a ajutat sa ard grasimea..dar ca tonifiere mi s-au modelat frumos muschii.

ras_cristalin 08 iun 2011 16:43:42

Re: Abdomen frumos
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 682075)
Poate am exagerat. Partea cu soarele era un exemplu extrem.

Totusi, acum 2 mesaje spuneai ca atunci cand antrenai zilnic muschii aveai patratele, acum cand ii antrenezi de 2-3 ori pe saptamna nu ai. Incercand sa dai un exemplu ca ai avut rezultate mai bune cu MUSCHII atunci. Acum spui ca diferenta este data de grasimea care ii acopera. Cum iti dai seama care antrenament este mai bun pentru muschi atata timp cat nu ii mai vezi din cauza ca a aparut grasimea?

Nu am zis ca nu sunt bune antrenamentele de tip 8 minute abs. De fapt nici nu mai stiu ce am zis. Dar o mai spun o data. Nu are rost sa lucrezi un muschi in fiecare zi, sau de 5 ori pe saptamana. Nici trapez (extrema masculina) nici fund sau abdomen (ce lucreaza femeile). Vrei sa dai grasimea jos, faci cardio, o groaza, nu faci abdomene. Vrei sa lucrezi muschiul, ca atunci cand o sa scapi de grasime sa se vada frumos, il lucrezi o data pe saptamana, poate de 2 ori, si ii lasi perioade de odihna.

Anul trecut grasimea a disparut cu ajutorul exercitiilor. Aveam aceeasi greutate si aceiasi cm ca acum, apoi am slabit.
Eu v-am spus ca al meu corp functioneaza diferit. Eu lucrez muschiul zilnic, scap de grasime si ii las pauza o zi sau doua pe saptamana. Si tot arata (din ce in ce) mai frumos.


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:17:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO