forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Filme (http://forum.slabute.ro/filme/)
-   -   Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult? (http://forum.slabute.ro/filme/film-filme-te-u-impresionat-cel-mai-mult-7170.html)

Slabuta 17 nov 2010 15:18:40

Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Slabutele aveti un film sau filme care va vor ramane in memorie pentru totdeauna? :)

deadcountess 17 nov 2010 15:19:55

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Requiem for a dream

LicuriciColorat 17 nov 2010 15:25:24

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
da am:)),toate is de dragoste,toate au un final trist:-s
1.a walk to remember-e primu film de dragoste pe care l'am vazut sau cel putin mi'l amintesc ca fiind primul,m'a impresinat cum dragostea schimba oamenii,cum dragostea te poate face un om mai bun si sentimentul ramane chiar si dupa moarte..
2.if only-l'am vazut acu 1 an si ma bufnit plansu(desi nu sunt o romantica si o melancolica) dar mi s'a parut de neimaginat ca el a ales sa moara in locul ei,ceea ce cred eu ca e un gest pe care nu multi l'ar face daca ar fii
3.Ingerul meu-nu stiu de ce dar am considerat ca fiind un final stupid,am ramas cu ideea din film ca unele iubire raman neimplinite,ca atunci cand primesti ceva ti se poate lua din alta parte si ca unele lucruri chiar trebuie sa nu le schimbam...

amy0404 17 nov 2010 15:49:51

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
The Pursuit of Happiness

ali_lumi 17 nov 2010 15:50:00

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Titanic-am o pasiune pt acest film
si
7 Pounds( 7 suflete cu will smith)

deadcountess 17 nov 2010 15:50:52

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 406604)
Titanic-am o pasiune pt acest film
si
7 Pounds( 7 suflete cu will smith)

da... de Seven Pounds am uitat :x

mvthebest 17 nov 2010 16:10:51

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
-The Notebook :x
-A Walk to Remember
-PS I Love You
-Sweet November

CrisetenO 17 nov 2010 16:41:53

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Cred ca pentru mine sunt mai multe, dar tind spre povesti despre comunitati mici si intime de oameni si interactiunea dintre ei.

* Cranford
* Girl with a Pearl Earring
* Winds of War
* Arsenic and Old Lace
* Boys from Brazil
* Carrie (cu L. Olivier)

Cu mult drag,
Cristina

anhelyto 17 nov 2010 17:40:21

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
slabutelor la recomandarea lu iubi aseara am vazut "why did i get married too".
deci este o lectie de viata...sfarsitul e cam tragic, dar se remediaza...sper sa va placa si vou....e vorba despre relatii si problemele dintre cei 2 parteneri, si mai ales de mascarea problemelor in fata prietenilor.

CezaraCezarului 18 nov 2010 13:07:35

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Absolut. Sunt o mare cinefila si foarte rar trece o zi fara sa ma uit la filme, multe dintre ele au fost deschizatoare de ochi, de drumuri, de suflet si vi le recomand cu o maaaare caldura:

Das Leben der Anderen (The lives of others) - vazut de curand, e o minunatie de film, plin de suspans, cu un final ce m-a lasat inlacrimata si parca ceva mai increzatoare in bunatatea umana.

Habla con ella (Talk to her) - capodopera spaniola, cu multa iubire, spaima, ceva rautate, niste nebunie, drama umana, dar o poveste verosimila intr-un final (ca-n majoritatea filmelor spaniole) si din care se pot invata multe.

Babel - un absolut "must see", il are si pe Brad Pitt pentru cine vrea sa-si clateasca ochii (nenea asta a jucat si-n multe filme inteligente, asta ma bucura), are multa drama, tristete, durere, dar un profund mesaj moralizator si parca dobandesti o mai buna intelegere a anumitor categorii sociale dupa ce-l vezi, e wow, m-as uita la el over and over.

No country for old men - nu e musai un preferat de-al meu, l-am vazut de curand, multi il critica, dar mie mi-a placut din doua motive: 1. il are pe Javier Bardem, omul asta e un zeu al cinematografiei (a luat si Oscar pentru rol) 2. e foarte sincer, nu se sfieste de la nimic, nu e deloc greu sa te pui in pielea personajelor; e si foarte palpitant tocmai de asta.

Amores perros si 21 grams (puse separat de Babel, desi toate 3 fac parte dintr-un trio GENIAL al regizorului Inarritu) - povesti cu niste coincidente extraordinare, cu detalii sufocante si care iti starnesc empatie to say the least.

El secreto de sus ojos (The secret in their eyes) - castigator de Oscar pentru cel mai bun film strain - Oscar perfect meritat, poveste mind-blowing, final cutremurator, nu m-am putut dezlipi de ecran, l-am vazut de 3 ori pana acum si de fiecare data mi-a placut, tocmai pentru ca isi propune sa transmita CEVA, lucru ce putine filme reusesc sa-l faca.

Astea-s cele mai recente, altele care m-au impresionat de-a lungul timpului si care fac partea din lista mea personala - de vazut inainte de murit - sunt, aleatoriu: A clockwork orange, Fight Club, Pulp Fiction, One flew over the cuckoo's nest, The shining, Leon, The Reader, Closer, Groundhog day, Eternal sunshing of the spotless mind, City of God, Casablanca, Memento, La vita e bella... si nu-mi mai prea vin in minte, dar mai scriu daca-mi amintesc.

OtiliaIon 18 nov 2010 13:58:28

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
La mine e tot o intreaga lista:
La Vita e Bella
A Christmas Story
Love actually
We are Marshall
Finding Neverland
Before Sunrise
Before Sunset
In the Mood for Love
My Blueberry Nights
The Painted Veil
The Duchess
Like Water for Chocolate
The Kite Runner
dar si romanticele Dream for an Insomniac, A Walk to remember, Sweet November, The Notebook

si comediile 50 first dates si Easy Virtue m-au invatat cate ceva important pt mine :)

Legat de raspunsurile anterioare:

A clockwork orange nu mi-a placut, prea multa violenta.
Dar la One flew over the cuckoo's nest, si la El secreto de sus ojos o sa ma uit neaparat.

Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 407601)
El secreto de sus ojos (The secret in their eyes) - castigator de Oscar pentru cel mai bun film strain - Oscar perfect meritat, poveste mind-blowing, final cutremurator, nu m-am putut dezlipi de ecran, l-am vazut de 3 ori pana acum si de fiecare data mi-a placut, tocmai pentru ca isi propune sa transmita CEVA, lucru ce putine filme reusesc sa-l faca.

Astea-s cele mai recente, altele care m-au impresionat de-a lungul timpului si care fac partea din lista mea personala - de vazut inainte de murit - sunt, aleatoriu: A clockwork orange, Fight Club, Pulp Fiction, One flew over the cuckoo's nest, The shining, Leon, The Reader, Closer, Groundhog day, Eternal sunshing of the spotless mind, City of God, Casablanca, Memento, La vita e bella... si nu-mi mai prea vin in minte, dar mai scriu daca-mi amintesc.


In afara de "Fata cu cercel de perla" nu stiu niciunul din lista ta - sau cel putin nu dupa titlu.. O sa le caut..

Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 406686)
Cred ca pentru mine sunt mai multe, dar tind spre povesti despre comunitati mici si intime de oameni si interactiunea dintre ei.

* Cranford
* Girl with a Pearl Earring
* Winds of War
* Arsenic and Old Lace
* Boys from Brazil
* Carrie (cu L. Olivier)

Cu mult drag,
Cristina


dorutza 18 nov 2010 21:19:56

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
le zic pe care imi trec acuma prin minte
Kites
Stolen Women, Captured Hearts
The Notebook
Titanic

mai sunt multe altele. astea sunt vazute/revazute recent

choco 19 nov 2010 00:21:25

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
a walk to remember,sweet november..si mai era unul nu mai stiu exact cum ii spunea..fantoma mea iubita mi se pare.uff ce mult mi-a placut :x
si filmele de groaza care ma ,,bantuie" mult timp dupa ce le vizionez :))

Karmenn 29 dec 2010 13:33:55

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
A walk to remember
Becoming Jane
Black Swan
Shutter Island
Mr Nobody
Atonement

din cele pe care le-am vazut in ultimul timp

deadcountess 29 dec 2010 13:52:10

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Zilele trecute am revazut The Last Emperor, si m-a impresionat la fel de tare ca si prima oara.

deadcountess 11 ian 2011 22:52:15

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Mi-am mai adus aminte unul cand mi-au trecut ochii peste raftul cu DVD-uri ieri la biblioteca: Pay it forward (da mai departe). Asa-s eu idealista incurabila...E unul din filme la care am plans...

Stefanie 11 ian 2011 23:31:09

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Cannibal Holocaust (mi-a lasat traume mai mult:)) ) si Requiem for a dream

mvthebest 12 ian 2011 01:39:53

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Law Abiding Citizen :x

OtiliaIon 12 ian 2011 08:57:13

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Am auzit "idealista", m-a strigat cineva? :)
Da, f buna ideea filmului, tot incerc sa starnesc miscarea asta in lume ducand pepsiuri la vanzatoarele care au fost dragute si m-au ajutat la cumparaturi si trimitand surprize neasteptate la oameni care isi doresc ceva ce eu am.

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 470308)
Mi-am mai adus aminte unul cand mi-au trecut ochii peste raftul cu DVD-uri ieri la biblioteca: Pay it forward (da mai departe). Asa-s eu idealista incurabila...E unul din filme la care am plans...


OtiliaIon 12 ian 2011 08:58:23

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
The Tiger and the snow e alt film italian care mi-a placut,
si daca n-am mai zis de Malena, zic acum.

deadcountess 12 ian 2011 09:44:27

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Citat:

Anterior postat de OtiliaIon (Post 470669)
Am auzit "idealista", m-a strigat cineva? :)
Da, f buna ideea filmului, tot incerc sa starnesc miscarea asta in lume ducand pepsiuri la vanzatoarele care au fost dragute si m-au ajutat la cumparaturi si trimitand surprize neasteptate la oameni care isi doresc ceva ce eu am.

Si eu sunt printre cei care incearca sa faca primavara cu o floare. Fac pe aici gratis traduceri si consiliere pt toti doritorii romani. Ceea ce e fain ca "m-am ales" cu niste prietenii faine, conationali care imi sunt mai apropiati decat prietenii vechi din tara cu care legatura s-a cam racit din cauza distantei. Si sa stii ca intr-adevar functioneaza, oamenii care au fost ajutati dezvolta la randul lor inclinatia de a ajuta. Sau cel putin asa mi se pare mie in idealismul meu :))

PS scuze de offtopic

justbelieve 01 feb 2011 09:11:48

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Hachiko:A dog's story - un film de-a dreptul emotionant,dupa o poveste adevarata.

deadcountess 06 feb 2011 16:43:59

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
The Lake House

lulu2010 06 feb 2011 16:55:59

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Lucky number Slevin, dar trebuie vazut pana la final:)

alyy 09 feb 2011 13:55:46

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
The Tourist

iuhy 21 mar 2011 19:33:03

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
127 hours -inspirat din realitate. E un film destul de brutal, dar arata pana unde poate merge un om in situatii extreme.

ali_lumi 21 mar 2011 19:46:10

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Citat:

Anterior postat de iuhy (Post 582140)
127 hours -inspirat din realitate. E un film destul de brutal, dar arata pana unde poate merge un om in situatii extreme.

Acest film l am vazut si eu saptamana trecuta, si intradevar la inceput mi sa parut un film care " bate spre nicaieri" dar spre sfarsit ma pus pe ganduri.. :)

OtiliaIon 22 mai 2011 20:56:56

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
In ultima vreme am mai vazut doua filme romantice f dragute:
Flipped
Cashback

iuhy 31 mai 2011 10:35:38

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Am vazut ieri "Piratii din Caraibe" si pot sa spun ca echiar fain. De obicei din filmele astea care sunt in serie doar primul e bun,restul sunt slabute,dar nu e cazul aici.

happygirldiana 31 mai 2011 10:40:23

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Mie mi-a placut foarte mult filmul Changeling:X este cutremurator!Si Angelina joaca superb!De asemenea Orfana a fost un film pe placul meu,care m-a tinut cu sufletul la gura ca si After Life.Vi le recomand!:)

iuhy 31 mai 2011 21:56:59

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 673912)
Mie mi-a placut foarte mult filmul Changeling:X este cutremurator!Si Angelina joaca superb!De asemenea Orfana a fost un film pe placul meu,care m-a tinut cu sufletul la gura ca si After Life.Vi le recomand!:)

Si mie imi place Angelina.Am vazut majoritatea filmelor ei; este o actrita foarte talentata.

blue95 24 aug 2011 18:51:45

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Filmul meu preferat ramane Star wars: A new hope, dar un film care m-a impresionat enorm a fost si The shawshank redemption.:D

bzzz 31 aug 2011 17:09:19

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 406634)
-The Notebook :x
-A Walk to Remember
-PS I Love You
-Sweet November

Astea sunt unele din lista mea de filme de suflet.. mai adaug si Atonement,The Curious Case of Benjamin Button,Twilight (toate seriile), cam astea sunt care m-au imprsionat

Alexik 12 oct 2011 21:17:40

Filme ce v-au "miscat" , impresionat
 
Incep eu:D
21 grams...super:) cu sean penn si naomi watts
Inception(Vazut recent) -Super film
Mystic River..perfect finalul.
Atonement-As vrea sa citesc cartea dupa care e facut filmul
I am sam-Super rol de Sean Penn
Forrest Gump-Interesanta povestea:D si intorsaturile din film..Tom Hanks:)
The shawshank redemption-Vazut acum 2 minute..seznatioal:D


deadcountess 12 oct 2011 21:25:06

Re: Filme ce v-au "miscat" , impresionat
 
http://forum.slabute.ro/filme/film-f...mult-7170.html

Alexik 12 oct 2011 21:51:31

Re: Filme ce v-au "miscat" , impresionat
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 815928)

Ups:D n-am fost atenta:">
Srry , Slabuta poti sterge subiectul:D

Alexik 12 oct 2011 21:52:01

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
21 grams...super:) cu sean penn si naomi watts
Inception(Vazut recent) -Super film
Mystic River..perfect finalul.
Atonement-As vrea sa citesc cartea dupa care e facut filmul
I am sam-Super rol de Sean Penn
Forrest Gump-Interesanta povestea:D si intorsaturile din film..Tom Hanks:)
The shawshank redemption-Vazut acum 2 minute..seznatioal:D

deadcountess 12 oct 2011 22:49:46

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Recent: "The Pursuit of Happyness" Face foarte bine la depresivii care se simt cei mai nefericiti din lume (asa ca mine :)) )

eva 9 12 oct 2011 23:11:21

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
august rush
pe langa actorul principal din the tudors, muzica buna, idee buna... e un film care merita ! vizionare placuta

BORKED

Alexik 13 oct 2011 07:11:37

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Vai am utat:DShutter island...:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:02:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO