forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Inainte de sarcina (http://forum.slabute.ro/inainte-sarcina/)
-   -   Exercitii versus preconceptie (http://forum.slabute.ro/inainte-sarcina/exercitii-versus-preconceptie-8148.html)

florenti 14 feb 2011 23:03:17

Exercitii versus preconceptie
 
Ajutor!

Am inceput cam de 2 saptamani sa fac exercitii fizice asociate cu faptul ca nu mai mananc nimic dupa ora 18.00, am eliminat dulciurile, incerc sa mananc cat mai sanatos, fara prajeli..... Motivul: Bineanteles, m-am ingrasat. Nu stiu in kilograme cu cat, dar in centimetrii da: cam cu 3-5 cm, in functie de zona masurata.
Problema mea este urmatoarea:
Eu imi doresc foarte mult un bebic, incerc de mai bine de un an asta....am inceput cu analizele.....si ce o mai urma(dar nu despre asta vreau sa vorbesc). Sunt compatibile exercitiile fizice cu o posibila sarcina?
Fac exercitii pentru: Abdomene, fesieri, picioare, brate plus abdomene la banca de exercitii.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

DrIulia2010 15 feb 2011 21:50:12

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Citat:

Anterior postat de florenti (Post 526005)
Ajutor!

Am inceput cam de 2 saptamani sa fac exercitii fizice asociate cu faptul ca nu mai mananc nimic dupa ora 18.00, am eliminat dulciurile, incerc sa mananc cat mai sanatos, fara prajeli..... Motivul: Bineanteles, m-am ingrasat. Nu stiu in kilograme cu cat, dar in centimetrii da: cam cu 3-5 cm, in functie de zona masurata.
Problema mea este urmatoarea:
Eu imi doresc foarte mult un bebic, incerc de mai bine de un an asta....am inceput cu analizele.....si ce o mai urma(dar nu despre asta vreau sa vorbesc). Sunt compatibile exercitiile fizice cu o posibila sarcina?
Fac exercitii pentru: Abdomene, fesieri, picioare, brate plus abdomene la banca de exercitii.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Sportul nu este interzis in timpul sarcinii si nici in perioada de dinainte,dar depinde la fiecare persoana in parte,depinde de evolutia sarcinii si starea de sanatate.Daca medicul tau curant iti permite sa faci efort fizic in timpul sarcinii poti profita de asta.:)

florenti 16 feb 2011 17:43:51

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Multumesc pentru raspuns.
Eu ma gandesc (imi e teama) ca, la exercitiile de abdomene de exemplu, fortezi mult exact acea zona unde ar trebui sa aibe loc minunatele procese la nivel chimic.... din care sa rezulte o mica viata.... si poate ca determin un avort spontan (mi-a explicat doctora ca este posibil sa fi avut asa ceva)

florenti 16 feb 2011 17:56:44

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Analizele le-am facut de curand, doar proteinele sunt putin crescute si calciul seric.
Exercitiile le fac cu placere si determinare, nu vad un efort deosebit in asta. Vreau sa scap de kilogramele in plus, mai ales in zonele cu probleme, cum ar fi coapsele interioare, fesele si "aripiarele"

sophia80 20 feb 2011 11:23:26

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Florenti, pana ramai insarcinata poti sa faci orice sport vrei tu, e chiar indicat sa scapi de kg in plus:)
si eu ma pregatesc de o noua sarcina si fac sport cat cuprinde, insa dupa ce voi ramane insarcinata o sa fac pauza in primele 3 luni si dupa aceea ma reapuc daca totul va decurge normal:)

pana atunci sa iei acid folic, vitamina c, evita baile fierbinti(nu sunt indicate nici in perioada preconceptiei):-*

simonet 21 feb 2011 12:44:51

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Buna!
Florenti, eu am ramas insarcinata in perioada in care mergeam la aerobic!! Mergeam de 4 ori pe saptamana, plus ca faceam sport acasa in restul zilelor. Imediat ce am aflat ca sunt insarcinata am intrerupt orice efort fizic, si doctorul mi-a interzis total merseul la aerobic pe perioada sarcinii.
Depinde si de organism, asta a fost experienta mea.

Sa iti dea Domnul bebic cat mai repede!

florenti 22 feb 2011 13:41:56

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi. Mi-a mai venit putin inima la loc! Nu am reusit pana acum sa raman insarcinata, cu toate ca incerc mai bine de un an... am luat o perioada si acid folic, acum ca mi-ai reamintit, o sa incep sa iau din nou.... Daca exercitiile nu afecteaza preconceptia, voi putea continua antrenamentele linistita!

florenti 22 feb 2011 13:56:23

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 536489)
Buna!
Florenti, eu am ramas insarcinata in perioada in care mergeam la aerobic!! Mergeam de 4 ori pe saptamana, plus ca faceam sport acasa in restul zilelor. Imediat ce am aflat ca sunt insarcinata am intrerupt orice efort fizic, si doctorul mi-a interzis total merseul la aerobic pe perioada sarcinii.
Depinde si de organism, asta a fost experienta mea.

Sa iti dea Domnul bebic cat mai repede!

Multumesc pentru urare, sper din tot sufletul sa aibe si pentru mine exercitiile intense acelasi rezultat. Am deja 3 saptamani de exercitii si vad ceva rezultate.... Am dat jos 2-3 cm cam in toate zonele, mai putin la picioare! Aici este zona mea cea mai cu probleme. Dar, o sa fiu perseverenta, trebuie sa slabesc si la picioare, nu?

florenti 22 feb 2011 14:00:17

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Am uitat sa va zic, am intrebat pe medicul meu de familie daca imi este permis sa fac exercitii tinand cont ca imi doresc sa concep un bebic in acesta perioada. Raspunsul lui a fost afirmativ, chiar m-a incurajat sa fac asta, spunea ca nu trebuie sa intru intr-un glob de sticla acum.

simonet 22 feb 2011 14:13:07

Re: Exercitii versus preconceptie
 
Citat:

Anterior postat de florenti (Post 538500)
Multumesc pentru urare, sper din tot sufletul sa aibe si pentru mine exercitiile intense acelasi rezultat. Am deja 3 saptamani de exercitii si vad ceva rezultate.... Am dat jos 2-3 cm cam in toate zonele, mai putin la picioare! Aici este zona mea cea mai cu probleme. Dar, o sa fiu perseverenta, trebuie sa slabesc si la picioare, nu?

Buna!!
Stai foarte bine ai slabit ceva!!
Si la mine picioarele sunt zone delicate, nu am reusit niciodaa sa slabesc ff mult la ele, sa le transform dupa cum vreau eu, insa sper ca tu sa reusesti!!
Spor la slabit!


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:35:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO