forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ingrijire corporala (http://forum.slabute.ro/ingrijire-corporala/)
-   -   Machiaj, cosmetica, tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/ingrijire-corporala/machiaj-cosmetica-tratamente-corporale-9614.html)

my23ro 05 iul 2011 16:09:52

Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Buna fetelor.
Eu am terminat in urma cu cateva luni un curs de machiaj si cosmetica si inca unul de manichiura si lucrez in domeniu.
Daca aveti intrebari sau nelamuriri despre produsele de machiaj si aplicarea lor, sau despre diferite tratamente corporale, imi puteti adresa aici intrebarile voastre si va voi raspunde cu cea mai mare placere.

alynacrystyna 05 iul 2011 18:29:33

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Buna!!! :-* >:D< ma bucur sa te avem aici!!! :) ..cu siguranta o sa ne fi de foarte mare ajutoru tuturor celor care au nevoie de un sfat .

alynacrystyna 05 iul 2011 18:30:53

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
pe mine m-ar interesa o masca cat mai naturala pentru ten mixt :D

my23ro 05 iul 2011 19:21:07

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 712074)
pe mine m-ar interesa o masca cat mai naturala pentru ten mixt :D


Buna Alynacrystyna.

Iti voi spune cu ceea mai mare placere care sunt mastile potrivite pentru tipul tau de ten dar voi incepe daca tot suntem aici cu cateva reguli generale despre masti. Sa tii cont de ele in special daca iti prepari tu masca din ingrediente naturale. Nu tot timpul iti poate iesi masca care trebuie. Eu am incercat o data sa imi prepar o masca din argila verde si mi'a iesit o chestie deosebit de interesanta.

-mastile de fata trebuie sa formeze o pasta moale, fara grunji sau miros neplacut.
- sa se intinda uniform pe piele si sa se usuce repede.
-daca folosesti masti calde sa aiba o temperatura suportabila, in nici un caz sa arda atunci cand le pui pe piele.
-in cazul tau, ca de altfel si in cazul meu, la tenurile mixte , poti folosi diferite tipuri de masti, dupa caracteristicile fiecarei regiuni.
-aplicarea mastii se face cu o pensula moale ( eventual una de machiaj pe care vrei sa o sacrifici) pe fata, pe gat si pe decolteu.
-nu aplici masca pe sprancene , ochi si buze.( daca nimeresti pe langa, stergi cu un betisor de urechi excesul).
-indepartarea mastii se face usor, fara a apasa ,cu discuri demachiante inmuiate in apa calduta.

Albusul de ou batut spuma si amestecat cu cateva picaturi de zeama de lamaie are un efect astringent.

Iaurtul se poate amesteca cu putin zahar si are iarasi efect astringent si hidratant in acelasi timp. Se tine pe fata 5 minute.

Argila verde este perfecta pentru o masca potrivita pentru tenul mixt, doar ai grija sa respecti exact pasii de pe cutie. Acolo iti scrie exact ce ai de facut si cum, pentru realizarea mastii.

Plantele cu efect astringent sunt : albastrelele,cimbrul,sunatoarea,levantica sau florile de trandafir.

Eu folosesc o masca de fata de la ******** care nu mi se pare scumpa, dar este extraordinar de buna.
Si odata pe saptamana imi fac un peeling tot cu o crema anti agee de la ********. Nu sunt adepta cremelor si produselor scumpe, nici in machiaj nici in cosmetica.

Eu am grija intotdeauna dupa ce ma spal pe fata sa nu apas prea tare cu prosopul. Tamponez usor fata.
Ca sa previ aparitia ridurilor iti poti sterge fata seara cu o infuzie de musetel.

Iar atunci cand iti alegi produsele pe care vrei sa le cumperi din comert pentru ingrijirea tenului, eu iti recomand sa le alegi pe cele pentru tenul sensibil.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

alynacrystyna 05 iul 2011 20:16:57

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
>:D<:-*:-*>:D<
multumesc mult...si ma bucur ca am gasit pe cineva ca mine, care nu da extrem de multi bani pe produsele astea , nu inseamna neaparat ca daca sunt scumpe sunt si bune si eficiente.

si mie imi plac produsele de la gerovital. si ma tot invarteam pe langa argila (am folosit mai demult) si nu stiam de care sa imi i-au , dar o sa imi i-au si eu pe asta verde.

multumesc mult pentru sfaturi :-*

cred ca in seara asta imi fac pe cea de ou :D

nu imi spui cum te numesti..sa stiu cum te strig :">:">

my23ro 05 iul 2011 20:29:26

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 712232)
>:D<:-*:-*>:D<
multumesc mult...si ma bucur ca am gasit pe cineva ca mine, care nu da extrem de multi bani pe produsele astea , nu inseamna neaparat ca daca sunt scumpe sunt si bune si eficiente.

si mie imi plac produsele de la gerovital. si ma tot invarteam pe langa argila (am folosit mai demult) si nu stiam de care sa imi i-au , dar o sa imi i-au si eu pe asta verde.

multumesc mult pentru sfaturi :-*

cred ca in seara asta imi fac pe cea de ou :D

nu imi spui cum te numesti..sa stiu cum te strig :">:">



Ma poti striga Alexandra. Este al doilea meu nume si imi place mai mult decat primul.

Sper sa iti foloseasca ce ti-am scris mai sus.
Sa revii maine sa imi povestesti cum a fost masca de ou.

Iar despre produsele cosmetice scumpe, in urma cu ceva timp ma uitam la o emisiune pe un post tv , si testau creme cu diferite preturi , incepand de la foarte scumpe pana la foarte ieftine, pe diferite grupuri de femei. Si mai mereu, cremele cele mai ieftine aveau si cele mai mari efecte.

Eu sunt pe undeva pe la mijloc. Nici prea ieftine, dar nici cu preturi exagerate.

alynacrystyna 05 iul 2011 21:29:56

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 712250)
Ma poti striga Alexandra. Este al doilea meu nume si imi place mai mult decat primul.

Sper sa iti foloseasca ce ti-am scris mai sus.
Sa revii maine sa imi povestesti cum a fost masca de ou.

Iar despre produsele cosmetice scumpe, in urma cu ceva timp ma uitam la o emisiune pe un post tv , si testau creme cu diferite preturi , incepand de la foarte scumpe pana la foarte ieftine, pe diferite grupuri de femei. Si mai mereu, cremele cele mai ieftine aveau si cele mai mari efecte.

Eu sunt pe undeva pe la mijloc. Nici prea ieftine, dar nici cu preturi exagerate.

imi pare bine Alexandra!!! :-*
acum am terminat cu sportu ..si imi fac masca cu ou :D
cat despre produse...sa stii ca asa este..si eu am patit sa obtin rezultate mai bune de la cele mai ieftine...asa sunt si eu...pe la mijloc cu ele :D

alynacrystyna 06 iul 2011 08:07:16

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
neata Alexandra!!! :-* >:D<
super masca cu ou...imi fac si azi :D

my23ro 06 iul 2011 09:41:52

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 712564)
neata Alexandra!!! :-* >:D<
super masca cu ou...imi fac si azi :D


Neatza tuturor!
Alyna,eu zic sa mai astepti cel putin pana sambata.
La tenul gras si mixt eu recomand doua masti pe saptamana la inceput , iar pe urma doar una singura.
La sfarsitul saptamanii iti poti prepara doua masti. In cazul meu, una pt nas, frunte si barbie unde pielea e mai grasa si una de castravete pentru restul fetei.
Daca exagerezi risti sa usuci prea tare obrajii sau gatul.
Te pup si ma bucur ca ti-a placut.

Maryyana 06 iul 2011 11:09:49

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Buna Alexandra,

Oare electrostimularea ajuta corpul si muschii. Daca fac si electrostimulare la burta, abdomen si picioare ajuta la ceva? sau degeaba?

my23ro 06 iul 2011 11:28:39

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de Maryyana (Post 712799)
Buna Alexandra,

Oare electrostimularea ajuta corpul si muschii. Daca fac si electrostimulare la burta, abdomen si picioare ajuta la ceva? sau degeaba?



Buna Maryyana. Ma gandesc ca ma intrebi daca ajuta la slabit... cred ca asta te intereseaza cel mai mult.

Anunturile de pe net arata cam asa :In plus, ca rezultat al sedintelor de electrostimulare, muschii devin mai fermi, iar grasimile sunt eliminate. Pe langa tonifierea musculara si arderea grasimilor, care duc la o incredibila scadere in centimetri, sedintele de electrostimulare cresc metabolismul, circulatia sanguina si gradul de oxigenare al zonei respective, facand-o un instrument extrem de eficient in tratarea celulitei.


Acelasi lucru il vei auzi si in salonul in care vei merge.

Din toate astea rezultatele pe care le vei vedea tu sunt urmatoarele: in primul rand muschii de la picioare devin cu adevarat mai fermi si pielea, in special cea de pe picioare devine mai ferma. Deci partea cu tonifierea musculara este adevarata. Partea cu arderea grasimilor eu nu o cred pentru ca am facut 10 sedinte de electrostimulare si nu am scazut un cm din talie. In privinta celulitei iarasi o diminueaza.

Sa stii doar ca nu este o procedura lejera si cu cat creste intensitatea aparatului cu atat simti mai multe furnicaturi si piscaturi. Eu evitam sa o las pe cosmeticiana mea sa imi lipeasca electrozi in jurul pieptului pentru ca atunci cand cresteau vitezele uneori imi taia respiratia.

Eu am plecat multumita , dar sa nu te astepti la rezultate miraculoase. De durata da , dar nu miraculoase.

Sa imi spui pentru ce vrei sa faci electrostimulare si iti pot spune cateva impachetari corporale pe care le poti face acasa si au efecte.

my23ro 06 iul 2011 11:32:03

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Si mai ceva ....
De banutii aceia incearca sa faci masaj anticelulitic. E o metoda SIGURA de slabire. Nu e neaparat nevoie sa mergi intr-un salon si poti iesi mai ieftin si cu rezultate mai bune. Doar trebuie sa gasesti o maseuza cu adevarat buna.

alynacrystyna 06 iul 2011 11:53:31

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 712678)
Neatza tuturor!
Alyna,eu zic sa mai astepti cel putin pana sambata.
La tenul gras si mixt eu recomand doua masti pe saptamana la inceput , iar pe urma doar una singura.
La sfarsitul saptamanii iti poti prepara doua masti. In cazul meu, una pt nas, frunte si barbie unde pielea e mai grasa si una de castravete pentru restul fetei.
Daca exagerezi risti sa usuci prea tare obrajii sau gatul.
Te pup si ma bucur ca ti-a placut.

buna Ale!!!>:D<:-*>:D<
aha..asta nu am stiut-o ;)) ..atunci asa o sa fac..pe sambata o sa imi fac urmatoarea :)

si pe cea din castravete cum ti-o prepari ? :D

Maryyana 06 iul 2011 11:58:19

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 712824)
Buna Maryyana. Ma gandesc ca ma intrebi daca ajuta la slabit... cred ca asta te intereseaza cel mai mult.

Anunturile de pe net arata cam asa :In plus, ca rezultat al sedintelor de electrostimulare, muschii devin mai fermi, iar grasimile sunt eliminate. Pe langa tonifierea musculara si arderea grasimilor, care duc la o incredibila scadere in centimetri, sedintele de electrostimulare cresc metabolismul, circulatia sanguina si gradul de oxigenare al zonei respective, facand-o un instrument extrem de eficient in tratarea celulitei.


Acelasi lucru il vei auzi si in salonul in care vei merge.

Din toate astea rezultatele pe care le vei vedea tu sunt urmatoarele: in primul rand muschii de la picioare devin cu adevarat mai fermi si pielea, in special cea de pe picioare devine mai ferma. Deci partea cu tonifierea musculara este adevarata. Partea cu arderea grasimilor eu nu o cred pentru ca am facut 10 sedinte de electrostimulare si nu am scazut un cm din talie. In privinta celulitei iarasi o diminueaza.

Sa stii doar ca nu este o procedura lejera si cu cat creste intensitatea aparatului cu atat simti mai multe furnicaturi si piscaturi. Eu evitam sa o las pe cosmeticiana mea sa imi lipeasca electrozi in jurul pieptului pentru ca atunci cand cresteau vitezele uneori imi taia respiratia.

Eu am plecat multumita , dar sa nu te astepti la rezultate miraculoase. De durata da , dar nu miraculoase.

Sa imi spui pentru ce vrei sa faci electrostimulare si iti pot spune cateva impachetari corporale pe care le poti face acasa si au efecte.

a cumparat mami un aparat de electrostimulare si e mai mic, are 12 electrozi, si ieri mi-am pus pe picioare cum scrie in regulament etc...

Mie mi-e teama cu mainile, am o mare problema, nu le suport! Si daca slabesc fara sa fac nimic la ele o sa se lase pielea si o sa arate si mai urat...O sa caut niste exercitii pentru maini...sa vad daca merg. In special pentru picioare pentru ca eu am aripioare( am mostenit-o pe mami)...si vreau sa scap de ele, si de solduri...daca mi-ai putea recomanda impachetari care se pot face acasa, ar fi excelent :D....dar nu vreau nici sa abuzez de bunatatea ta..;)

alynacrystyna 06 iul 2011 12:05:35

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de Maryyana (Post 712852)
a cumparat mami un aparat de electrostimulare si e mai mic, are 12 electrozi, si ieri mi-am pus pe picioare cum scrie in regulament etc...

Mie mi-e teama cu mainile, am o mare problema, nu le suport! Si daca slabesc fara sa fac nimic la ele o sa se lase pielea si o sa arate si mai urat...O sa caut niste exercitii pentru maini...sa vad daca merg. In special pentru picioare pentru ca eu am aripioare( am mostenit-o pe mami)...si vreau sa scap de ele, si de solduri...daca mi-ai putea recomanda impachetari care se pot face acasa, ar fi excelent :D....dar nu vreau nici sa abuzez de bunatatea ta..;)

buna Mariana!!!>:D<
ma bag si eu in seama :)):)):)):))acuma
eu te-as sfatui sa te apuci si de sport, e cel mai bun pentru zonele problema :-*

my23ro 06 iul 2011 12:07:55

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 712849)

buna Ale!!!>:D<:-*>:D<
aha..asta nu am stiut-o ;)) ..atunci asa o sa fac..pe sambata o sa imi fac urmatoarea :)

si pe cea din castravete cum ti-o prepari ? :D


Eu rad un castravete si il amestec cu iaurt. Nu ai nevoie de mai mult de 100 de grame de iaurt, daca vrei sao aplici pe toata fata. Daca o pui doar in zonele in care ai pielea mai uscata atunci amesteci cu mai putin iaurt. Ajuta tenul sensibil si mixt foarte mult.

Lasa masca pe fata in jur de 20 de minute si daca ai timp si chef in timp ce stai cu masca pe fata, pune pe ochi felii de castravete - ajuta la cearcane-. Daca vrei sa fie complet tratamentul stergeti fata cu ceai de musetel caldut la urma.

Pe buze te poti unge cu miere. Le catifeleaza. Eu folosesc pentru buze crema de galbenele in fiecare seara.

Evita sa te machiezi 2-3 ore dupa ce iti aplici masca. Las-o sa isi faca efectul.

Si cred ca deja stii ca inainte de masca trebuie sa te demachiezi si sa iti tonifiezi fata .

my23ro 06 iul 2011 12:12:01

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de Maryyana (Post 712852)
a cumparat mami un aparat de electrostimulare si e mai mic, are 12 electrozi, si ieri mi-am pus pe picioare cum scrie in regulament etc...

Mie mi-e teama cu mainile, am o mare problema, nu le suport! Si daca slabesc fara sa fac nimic la ele o sa se lase pielea si o sa arate si mai urat...O sa caut niste exercitii pentru maini...sa vad daca merg. In special pentru picioare pentru ca eu am aripioare( am mostenit-o pe mami)...si vreau sa scap de ele, si de solduri...daca mi-ai putea recomanda impachetari care se pot face acasa, ar fi excelent :D....dar nu vreau nici sa abuzez de bunatatea ta..;)



Eu nu mi-am facut niciodata probleme pentru maini. Am considerat mereu ca sunt cele mai folosite parti ale corpului. Alyna are dreptate. Poti combina electrostimularea cu sport.
Mie imi place Step-ul. Cred ca dupa zumba este cel mai sigur in eliminat grasimi. Am sa revin cat pot de repede sa iti scriu cateva impachetari.

alynacrystyna 06 iul 2011 12:12:26

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 712872)
Eu rad un castravete si il amestec cu iaurt. Nu ai nevoie de mai mult de 100 de grame de iaurt, daca vrei sao aplici pe toata fata. Daca o pui doar in zonele in care ai pielea mai uscata atunci amesteci cu mai putin iaurt. Ajuta tenul sensibil si mixt foarte mult.

Lasa masca pe fata in jur de 20 de minute si daca ai timp si chef in timp ce stai cu masca pe fata, pune pe ochi felii de castravete - ajuta la cearcane-. Daca vrei sa fie complet tratamentul stergeti fata cu ceai de musetel caldut la urma.

Pe buze te poti unge cu miere. Le catifeleaza. Eu folosesc pentru buze crema de galbenele in fiecare seara.

Evita sa te machiezi 2-3 ore dupa ce iti aplici masca. Las-o sa isi faca efectul.

Si cred ca deja stii ca inainte de masca trebuie sa te demachiezi si sa iti tonifiezi fata .

wow...super..sa vezi ce te stresez de acum incolo :)):)):)):))
da da, asta stiam ..desi eu nu ma prea machiez...doar putin rimel si creion..in ultima vreme foarte foarte rar am mai pus ceva farduri....fond de ten nu am folosit in viata mea..si nici nu o sa folosesc prae curand :)
o sa imi fac mastile astea seara...:) eu zic ca e cel mai ok..atunci am timp berechet
multumesc mult de tot!!!!>:D<:-*:-*:-*>:D<

my23ro 06 iul 2011 12:15:31

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 712879)

wow...super..sa vezi ce te stresez de acum incolo :)):)):)):))
da da, asta stiam ..desi eu nu ma prea machiez...doar putin rimel si creion..in ultima vreme foarte foarte rar am mai pus ceva farduri....fond de ten nu am folosit in viata mea..si nici nu o sa folosesc prae curand :)
o sa imi fac mastile astea seara...:) eu zic ca e cel mai ok..atunci am timp berechet
multumesc mult de tot!!!!>:D<:-*:-*:-*>:D<



Cu multa placere si oricand...
Ce ai cu fondul de ten? Experiente triste?

alynacrystyna 06 iul 2011 12:22:40

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 712883)
Cu multa placere si oricand...
Ce ai cu fondul de ten? Experiente triste?

nu am nimic nu el :)):)):))
doar ca nu imi place sa ma dau ;)) imi da o senzatie tare naspa si sincer nici nu am nevoie de el :)

my23ro 06 iul 2011 12:51:08

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Mary...
Eu am acasa lipogel anticelulitic exact asa se cheama. L'am cumparat de la farmacie. E gramaj mare, pret accesibil si e pe baza de cafeina si colagen. Produsele din comert anticelulitice au aproape toate un continut de cafeina.

Cu acest gel imi fac masaj seara- eu folosesc pentru masaj ,aparatul de la relax and tone. Mare prostie ca l-am cumparat dar nici nu vreau sa il las nefolosit.

O data pe saptamana imi fac o exfoliere cu gelul de dus de la **********, e foarte bun.

Iar ca impachetari eu mi-am facut timp de luna, zi de zi ( pentru ca munceam doar noaptea ) un amestec de ulei de ricin+ulei de masline+zeama de lamaie+vit.a+vit e.

Uleiul de ricin si vitaminele le gasesti la farmacie. Cu vitamina E vei avea o surpriza pentru ca se gaseste doar capsule si trebuie sa le spargi. Din o capsula vei scoate exact o picatura. Pentru o masca sparge cam 5 capsule. Daca iti ramane din amestecul care lai preparat bagal la frigider. Il poti refolosi. Eu imi faceam pentru o saptamana o data.

Apoi poti folosi zatul de la cafea caldut amestecat cu ulei de masline. La fel il aplici pe zonele cu probleme si te infasori in folie.

Zatul de cafea iti lasa pielea catifelata dupa prima folosire si combate si celulita.

Eu vreau sa incerc sa topesc singura ciocolata si sa ma impachetez.

In mod normal ar fi bine sa iti faci impachetarile seara si sa dormi asa.

Eu de cand nu mai lucrez mi le fac ziua, ma imbrac cat pot de bine si imi vad de treaba prin casa.

Impachetari iti poti face cu orice crema anticelulitica ai acasa, dar eu te sfatuiesc sa pastrezi cremele scumpe pentru masaj. Au efect mai sigur...

Incearca sa te tii macar o saptamana de prima impachetare si sa revii sa imi scrii ce parerea ai. Lasa folia pe tine cat poti mai mult. Eu stateam cam o 8-10 ore. Depinde cat dormeam.

Foloseste aparatul care lai primit de la mama ta si in combinatie cu putin sport vei ramane surprinsa.

Mai ceva... eu daca stau la soare, ma ung cu unt de cacao. Nu are nici o legatura cu celulita, dar da un bronz perfect...Arata sublim pielea.

my23ro 06 iul 2011 13:07:44

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Alyna....

Ti-am scris aici ce stiu eu despre ingrijirea tenului mixt. O combinatie intre internet, suportul meu de curs si diferite carti de cosmetica care le am acasa.
Tenul mixt
Tenul mixt este frecvent intalnit. El prezinta o secretie grasa pe nas barbie, frunte, restul portiunilor fiind uscate. In ingrijirile zilnice trebuie tinut seama de aceasta, caracteristica. pentru a aplica produse specifice fiecarei regiuni.
Curatirea se face cu o crema sau cu lapte demachiant, apoi se sterge obrazul cu un tampon de vata imbibat cu o lotiune din plante (tei, nalba, musetel) sau cu o lotiune tonica. Dupa demachiere si aplicarea lotiunii se recomanda folosirea unei creme de noapte.
Dimineata, se aplica crema de zi, care va servi atst pentru protectia pielii, cst si ca suport pentru pudra. Excesul de crema se indeparteaza usor cu un servetel subtire de hartie, prin apasarea acestuia pe fata, din loc in loc.
Pentru ingrijirea zilnica a fetei, dermatologii recomanda ca prosopul sa fie schimbat la doua zile si acesta sa fie fiert in apa, fara adaos de detergent, uscat si calcat cu fierul fierbinte. Aceasta protejeaza obrazul de actiunea diferitilor microbi.
Se recomada ca obrazul sa nu fie sters puternic cu prosopul, ci numai prin apasari usoare.
Aplicarea de masti si masajul nu trebuie sa lipseasca din ingrijirea oricarui tip de piele. Barbia, aripile nasului, zonele dintre sprancene, sunt zone care in general sunt mai grase.
In fiecare seara, pentre prevenirea formarii ridurilor ,din jurul ochilor, este necesar se aplice pe aceste portiuni o crema grasa pe baza de lanolina sau colesteterol. Este bine ca ochii sa se stearga, zilnic cu o infuzie de flori de albastrele sau musetel.
In general, pentru ingrijirea unui ten mixt este bine sa nu se foloseasca crema in exces pe zonele grase.
Tenul mixt reprezinta o imbinare a tenului uscat, deshidratat si a tenului gras ce prezinta pori dilatati, puncte negre sau cosuri. De asemenea este important de stiut ca portiunile cu ten gras sunt de cele mai multe ori deshidratate deoarece secretia abundenta de sebum nu este sinonima si cu hidratarea.
Produsele de ingrijire speciale pentru tenul mixt sunt de cele mai multe ori mult prea agresive pentru zonele cu piele uscata si de aceea este bine sa cream propriul nostru sistem de ingrijire combinand sistemele pentru ten uscat cu cele pentru ten gras. Acest procedeu poate parea costisitor dar trebuie sa tinem cont ca perioada de utilizare se inmulteste cu doi, adica sa cumparam o data pentru mai mult timp.
Pentru curatare si tonifiere avem nevoie de un demachiant pentru ten sensibil si o lotiune tonica pentru ten sensibil, deoarece aceste produse se muleaza perfect pe orice tip de ten. Adesea sunt folosite de cosmeticiene pentru curatarea tenului inainte de proceduri. Este bine sa evitam produsele de tip "pentru toate tipurile de ten" deoarece acestea nu satisfac pe deplin nici unul dintre tipurile de ten existente.
Se spune ca ochii sunt oglinda sufletului si de aceea au nevoie de o ingrijire speciala. Pielea din jurul ochilor este mult mai subtire si cu un grad mai ridicat de sensibilitate spre deosebire de alte zone. O crema pentru ochi trebuie sa fie nelipsita din trusa de infrumusetare a oricarei femei.
Crema de fata trebuie aleasa si ea cu grija in cazul tenurilor mixte. In general, daca nu ne permitem doua tipuri de crema pentru zi si doua pentru noapte, putem folosi o crema pentru ten sensibil de zi si o crema pentru ten sensibil de noapte pe toata fata. Ideala este combinarea unei creme hidratante si calmante pentru zonele uscate si sensibile cu o crema matifianta pentru zonele cu exces de sebum.
O data sau de doua ori pe saptamana, trebuie sa tratam zona grasa cu o masca purifianta. Atentie insa, masca nu se aplica si pe zona uscata de ten unde exista posibilitatea aparitiei unei iritatii sau deshidratari severe. La fel, zona sensibila si deshidratata trebuie tratata in acelasi timp cu o masca hidratanta si calmanta. Dupa tratament, clatim fata cu apa din abundenta si usucam apoi putem aplica lotiunea tonica.
Foarte multa grija trebuie sa avem si la fondul de ten. Cel mai bine este sa folosim 2 fonduri de ten in aceeasi nuanta dar cu texturi diferite: unul hidratant pentru zonele uscate si unul matifiant pentru zonele cu sebum. Aceasta metoda da rezultate doar daca fondurile de ten sunt achizitionate de acelasi producator pentru a nu avea diferenta de nuanta de la o portiune la alta a tenului.
In cazul pudrei, putem alege o pudra translucida sau cu putere medie de acoperire (neaparat intr-o nuanta similara cu a fondului de ten sau cu un ton mai deschisa) pentru a evita efectul de masca.

alynacrystyna 06 iul 2011 13:30:19

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
mersi mult Ale!!! :-* :-*

Maryyana 06 iul 2011 16:15:39

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 712878)
Eu nu mi-am facut niciodata probleme pentru maini. Am considerat mereu ca sunt cele mai folosite parti ale corpului. Alyna are dreptate. Poti combina electrostimularea cu sport.
Mie imi place Step-ul. Cred ca dupa zumba este cel mai sigur in eliminat grasimi. Am sa revin cat pot de repede sa iti scriu cateva impachetari.

Multumesc Alexandra. Chiar acum caut pe internet filmulete pentru exercitii de maini. :*

Da, da, stai linista, aici te astept, nu plec nicaieri!:*

Maryyana 06 iul 2011 16:20:53

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 712931)
Mary...
Eu am acasa lipogel anticelulitic exact asa se cheama. L'am cumparat de la farmacie. E gramaj mare, pret accesibil si e pe baza de cafeina si colagen. Produsele din comert anticelulitice au aproape toate un continut de cafeina.

Cu acest gel imi fac masaj seara- eu folosesc pentru masaj ,aparatul de la relax and tone. Mare prostie ca l-am cumparat dar nici nu vreau sa il las nefolosit.

O data pe saptamana imi fac o exfoliere cu gelul de dus de la **********, e foarte bun.

Iar ca impachetari eu mi-am facut timp de luna, zi de zi ( pentru ca munceam doar noaptea ) un amestec de ulei de ricin+ulei de masline+zeama de lamaie+vit.a+vit e.

Uleiul de ricin si vitaminele le gasesti la farmacie. Cu vitamina E vei avea o surpriza pentru ca se gaseste doar capsule si trebuie sa le spargi. Din o capsula vei scoate exact o picatura. Pentru o masca sparge cam 5 capsule. Daca iti ramane din amestecul care lai preparat bagal la frigider. Il poti refolosi. Eu imi faceam pentru o saptamana o data.

Apoi poti folosi zatul de la cafea caldut amestecat cu ulei de masline. La fel il aplici pe zonele cu probleme si te infasori in folie.

Zatul de cafea iti lasa pielea catifelata dupa prima folosire si combate si celulita.

Eu vreau sa incerc sa topesc singura ciocolata si sa ma impachetez.

In mod normal ar fi bine sa iti faci impachetarile seara si sa dormi asa.

Eu de cand nu mai lucrez mi le fac ziua, ma imbrac cat pot de bine si imi vad de treaba prin casa.

Impachetari iti poti face cu orice crema anticelulitica ai acasa, dar eu te sfatuiesc sa pastrezi cremele scumpe pentru masaj. Au efect mai sigur...

Incearca sa te tii macar o saptamana de prima impachetare si sa revii sa imi scrii ce parerea ai. Lasa folia pe tine cat poti mai mult. Eu stateam cam o 8-10 ore. Depinde cat dormeam.

Foloseste aparatul care lai primit de la mama ta si in combinatie cu putin sport vei ramane surprinsa.

Mai ceva... eu daca stau la soare, ma ung cu unt de cacao. Nu are nici o legatura cu celulita, dar da un bronz perfect...Arata sublim pielea.

interesant. Daca ma infasor cu folie transparenta e ok? Mi-as infasura cu zat de cafea si ulei de masline...curtoca, odata pe sapt sau poate de 2 ori chiar, si poate vad diferente :D. O voi incerca si pe cealalta dar sa cumpar ingredientele :P

Pentru ten uscat ce imi recomanzi? Daca ma dau cu creme hidratanta apar cosuri, si dupaia ma dau cu ziner** care usuca cosurile si imi usuca si fata si tot asa...Si deja, am obosit sa fac acelasi lucru zi de zi...;)

my23ro 06 iul 2011 20:07:15

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de Maryyana (Post 713177)
interesant. Daca ma infasor cu folie transparenta e ok? Mi-as infasura cu zat de cafea si ulei de masline...curtoca, odata pe sapt sau poate de 2 ori chiar, si poate vad diferente :D. O voi incerca si pe cealalta dar sa cumpar ingredientele :P

Pentru ten uscat ce imi recomanzi? Daca ma dau cu creme hidratanta apar cosuri, si dupaia ma dau cu ziner** care usuca cosurile si imi usuca si fata si tot asa...Si deja, am obosit sa fac acelasi lucru zi de zi...;)


Acuma am ajuns acasa. Folia transparenta este cea indicata. Eu astazi am stat toata ziua impachetata in namol. Acum fug repede la un dus cald-rece si revin cu detalii despre tenul tau.

Impachetarile le poti face de cate ori vrei, chiar si in fiecare seara. Cum ai chef si timp. Pielea catifelata ai sa o vezi dupa prima impachetare cu zat de cafea si ulei de masline.
Mie imi place la nebunie.

Maryyana 06 iul 2011 20:15:19

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 713543)
Acuma am ajuns acasa. Folia transparenta este cea indicata. Eu astazi am stat toata ziua impachetata in namol. Acum fug repede la un dus cald-rece si revin cu detalii despre tenul tau.

Impachetarile le poti face de cate ori vrei, chiar si in fiecare seara. Cum ai chef si timp. Pielea catifelata ai sa o vezi dupa prima impachetare cu zat de cafea si ulei de masline.
Mie imi place la nebunie.

Dar la cm? se va vedea vreo diferenta dupa 1-2 saptamani?;)

eva 9 06 iul 2011 20:28:20

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Buna Alexandra!
Mi se pare excelenta initiativa ta! Bine ai venit, sau bine ne am gasit!
Cu siguranta iti voi urmari postarile!
>:D<

my23ro 06 iul 2011 20:30:08

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de Maryyana (Post 713553)
Dar la cm? se va vedea vreo diferenta dupa 1-2 saptamani?;)



Da. Nu stiu in cifre dar eu observam la pantaloni sau la fustele care le purtam la munca.

Spune-mi te rog daca esti sigura ca tenul tau este uscat ? Tenul uscat nu este predispus la cosuri... In ce zone ale fetei iti apar cosuri ? Sunt puncte negre sau cosuri?

Maryyana 06 iul 2011 20:36:21

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 713582)
Da. Nu stiu in cifre dar eu observam la pantaloni sau la fustele care le purtam la munca.

Spune-mi te rog daca esti sigura ca tenul tau este uscat ? Tenul uscat nu este predispus la cosuri... In ce zone ale fetei iti apar cosuri ? Sunt puncte negre sau cosuri?

Pe barbie spre margine, nu stiu cum sa spun imi apar cosuri cosuri, in rest am niste cosuri negre pe nas si barbie barbie. Si pe marginea fetei pe la par dar tot la barbie spre urechi...in rest am uscat foarte mult tenul la obraji NAS, si ochi tample si zona T...Foarte ciudat tenul meu...vreau sa ma duc la un dermatolog dar tot nu am bani si deh...:(

my23ro 06 iul 2011 22:17:29

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 713576)
Buna Alexandra!
Mi se pare excelenta initiativa ta! Bine ai venit, sau bine ne am gasit!
Cu siguranta iti voi urmari postarile!
>:D<



Multumesc de primire.
Sper sa raman mai mult pe aici.

my23ro 06 iul 2011 22:30:41

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de Maryyana (Post 713594)
Pe barbie spre margine, nu stiu cum sa spun imi apar cosuri cosuri, in rest am niste cosuri negre pe nas si barbie barbie. Si pe marginea fetei pe la par dar tot la barbie spre urechi...in rest am uscat foarte mult tenul la obraji NAS, si ochi tample si zona T...Foarte ciudat tenul meu...vreau sa ma duc la un dermatolog dar tot nu am bani si deh...:(



Pentru punctele negre care iti apar pe fata foloseste gelul exfoliant pentru puncte negre delagarnier.
Eu l-am folosit si e foarte bun.
Dar.... il aplici pe fata doar in zonele in care ai probleme, nu si pe restul fetei. Lasa-l sa actioneze aprox 5 min si sterge fata cu discuri demachiante.
Ai doar 19 ani din cate vad eu... tenul tau va mai lua mult cai in urmatorii cativa ani.
Este bine de stiut ca tenul se usuca din cauza vantului, sau a soarelui puternic, cat si din cauza produselor cosmetice care degreseaza puternic,prea alcoolizate sau care usuca. De aceea trebuie sa folosesti doua feluri de produse pentru zonele cu probleme de pe fata. Daca reusesti sa iti cumperi creme pentru ambele tipuri de ten, un demachiant pentru ten sensibil si doua lotiuni tonice, una pe baza de alcool si una fara alcool ar fi perfect si ai remedia mult situatia.
Este importanta crema de protectie solara, mai ales in perioada asta.
Tenul uscat este predispus la riduri, nu uita de o crema de noapte.
Eu seara imi aplic pe fata nici mai mult nici mai putin de 3 creme. Una de noapte, una de riduri, si una de buze.
Sunt si factori interni care duc la uscarea tenului dar aici intervine un dermatolog:
  • predispozitie congenitala, respectiv un numar redus de glande sebacee sa o secretie insuficienta a acestora
  • tulburari endocrine, mai ales tiroidiene
  • tulburari nervoase
  • tulburari ale circulatiei sanguine
  • unele boli interne.
  • Tine cont de faptul ca si curele de slabire repetate prin care privezi organismul de lichide duce la deshidratarea pielii.
  • O data la saptamana poti face o baie de aburi. Daca rezisti 10 minute cu capul in aburi e perfect. In apa aceea fierbinte poti pune tei sau musetel. Daca nu stii cum se face o baie de aburi iti voi spune maine. Ajuta la deschiderea porilor.
  • Cea mai simpla reteta pentru o masca puternic hidratanta este amestecarea unei lingurite de iaurt gras cu o lingurita din crema hidratanta pe care o folosesti de obicei, dar aplicata doar in zonele uscate ale fetei.
  • Am avut o zi lunga azi si imi pare rau ca nu am putut sa iti raspund mai devreme.

Maryyana 07 iul 2011 11:58:00

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 713797)
Pentru punctele negre care iti apar pe fata foloseste gelul exfoliant pentru puncte negre delagarnier.
Eu l-am folosit si e foarte bun.
Dar.... il aplici pe fata doar in zonele in care ai probleme, nu si pe restul fetei. Lasa-l sa actioneze aprox 5 min si sterge fata cu discuri demachiante.
Ai doar 19 ani din cate vad eu... tenul tau va mai lua mult cai in urmatorii cativa ani.
Este bine de stiut ca tenul se usuca din cauza vantului, sau a soarelui puternic, cat si din cauza produselor cosmetice care degreseaza puternic,prea alcoolizate sau care usuca. De aceea trebuie sa folosesti doua feluri de produse pentru zonele cu probleme de pe fata. Daca reusesti sa iti cumperi creme pentru ambele tipuri de ten, un demachiant pentru ten sensibil si doua lotiuni tonice, una pe baza de alcool si una fara alcool ar fi perfect si ai remedia mult situatia.
Este importanta crema de protectie solara, mai ales in perioada asta.
Tenul uscat este predispus la riduri, nu uita de o crema de noapte.
Eu seara imi aplic pe fata nici mai mult nici mai putin de 3 creme. Una de noapte, una de riduri, si una de buze.
Sunt si factori interni care duc la uscarea tenului dar aici intervine un dermatolog:
  • predispozitie congenitala, respectiv un numar redus de glande sebacee sa o secretie insuficienta a acestora
  • tulburari endocrine, mai ales tiroidiene
  • tulburari nervoase
  • tulburari ale circulatiei sanguine
  • unele boli interne.
  • Tine cont de faptul ca si curele de slabire repetate prin care privezi organismul de lichide duce la deshidratarea pielii.
  • O data la saptamana poti face o baie de aburi. Daca rezisti 10 minute cu capul in aburi e perfect. In apa aceea fierbinte poti pune tei sau musetel. Daca nu stii cum se face o baie de aburi iti voi spune maine. Ajuta la deschiderea porilor.
  • Cea mai simpla reteta pentru o masca puternic hidratanta este amestecarea unei lingurite de iaurt gras cu o lingurita din crema hidratanta pe care o folosesti de obicei, dar aplicata doar in zonele uscate ale fetei.
  • Am avut o zi lunga azi si imi pare rau ca nu am putut sa iti raspund mai devreme.

Nu este nicio problema!
folosesc gel exfoliant dr ma sapunesc cu el pe fata si clatesc, nu l-am lasat niciodata pe fata, o sa incerc cum ai zis tu. Si o sa imi fac astazi masca cu iaurt si crema hidratanta. Suna foarte hidratanta. Sper sa am rezultate :D:X.

Multumesc mult de tot pentru sfaturi, daca voi mai avea vreo intrebare nu o sa ezit sa te intreb pentru ca explici foarte bine si imi zici exact ce trebuie sa fac. Multumesc mult inca o data :*

my23ro 07 iul 2011 12:34:23

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de Maryyana (Post 714271)
Nu este nicio problema!
folosesc gel exfoliant dr ma sapunesc cu el pe fata si clatesc, nu l-am lasat niciodata pe fata, o sa incerc cum ai zis tu. Si o sa imi fac astazi masca cu iaurt si crema hidratanta. Suna foarte hidratanta. Sper sa am rezultate :D:X.

Multumesc mult de tot pentru sfaturi, daca voi mai avea vreo intrebare nu o sa ezit sa te intreb pentru ca explici foarte bine si imi zici exact ce trebuie sa fac. Multumesc mult inca o data :*



Cu multa placere si oricand ai nevoie.
Masca sa o lasi pe fata 20 minute.

my23ro 07 iul 2011 13:34:41

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
1 ataşament(e)
Unghiutele mele azi...Scuzati background-ul dar nu am mai stat sa o prelucrez.
Ataşament 7966

eva 9 08 iul 2011 00:07:57

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 714370)
Unghiutele mele azi...Scuzati background-ul dar nu am mai stat sa o prelucrez.
Ataşament 7966

foarte frumos... sa ne mai pui!!>:D<>:D<
cum le ai facut?

my23ro 08 iul 2011 10:00:32

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 715077)
foarte frumos... sa ne mai pui!!>:D<>:D<
cum le ai facut?



Am sa fac un step by step zilele astea si am sa va arat.

Maryyana 08 iul 2011 10:45:52

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Neata!

Mi-am facut ieri masca pentru fata. Dar am adormit cu ea, si am stat 1 ora..:"> Era deja uscata pe fata cand m-am trezit. M-am sters cu lavete demachiante cu apa calduta. Si tenul meu este foarte hidratat, se simte. Foarte buna masca pe care mi-ai recomandat-o. Iti multumesc mult. Te pup.:-*

my23ro 08 iul 2011 13:51:32

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de Maryyana (Post 715518)
Neata!

Mi-am facut ieri masca pentru fata. Dar am adormit cu ea, si am stat 1 ora..:"> Era deja uscata pe fata cand m-am trezit. M-am sters cu lavete demachiante cu apa calduta. Si tenul meu este foarte hidratat, se simte. Foarte buna masca pe care mi-ai recomandat-o. Iti multumesc mult. Te pup.:-*


Ma bucur Maryyana. Ma tii la curent...

alynacrystyna 09 iul 2011 14:24:22

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
buna Ale!!! am venit sa iti urez un weekend placut!!!! :-*
deseara imi fac iar masca cu ou :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:39:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO