forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am intre 100 kg si 110 kg (http://forum.slabute.ro/intre-100-kg-110-kg/)
-   -   Inceput... (http://forum.slabute.ro/intre-100-kg-110-kg/inceput-896.html)

ionela_ro25 22 iul 2009 21:29:03

Inceput...
 
sunt singura?:)

Slabuta 22 iul 2009 21:32:07

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de ionela_ro25 (Post 16129)
sunt singura?:)

Buna Ionela si bine ai venit in gasca noastra :)
Sunt sigura ca se vor mai gasi fete care sa ti se alature :)

Cum ai decis sa slabesti? Ce dieta vrei sa urmezi? :)

skiny katy 22 iul 2009 21:41:33

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de ionela_ro25 (Post 16129)
sunt singura?:)

buna si bine ai venit>:D<nu esti singura,dar totul depinde de tine acum ai nevoie de VOINTA SI MOTIVATIE,aici gaseste sprijin si raspunsuri la intrebari:Dce regim te-ai hotarit sa urmezi?ai incercat sa faci sport?cum a evoluat curba ta ponderala,de cit timp ai aceasta greutate?

cristina cristina 31 iul 2009 21:48:16

Re: Trebuie sa slabesc 20 kg, dati-mi un sfat.
 
salutare
sunt noua pe forum si as vrea din cand in cand sa stau la discutii cu voi despre aceste subiecte
eu sunt probabil cea mai plinuta de aici :))
va pot spune despre mine ca am intrat la regim de aproape 2 sapt si am slabit vreo 5kg si ceva,urmez dieta de 1000cal/zi plus xenical
dieta merge f bine se pare ca sunt hotarata de data asta :)
cam atat deocamdata
va pup

Slabuta 31 iul 2009 21:52:49

Re: Trebuie sa slabesc 20 kg, dati-mi un sfat.
 
Citat:

Anterior postat de cristina cristina (Post 17125)
salutare
sunt noua pe forum si as vrea din cand in cand sa stau la discutii cu voi despre aceste subiecte
eu sunt probabil cea mai plinuta de aici :))
va pot spune despre mine ca am intrat la regim de aproape 2 sapt si am slabit vreo 5kg si ceva,urmez dieta de 1000cal/zi plus xenical
dieta merge f bine se pare ca sunt hotarata de data asta :)
cam atat deocamdata
va pup

Buna Cristina si bine ai venit printre noi :)

Nu esti cea mai plinuta, mai sunt fete care au o greutate asemanatoare :) dar nu asta conteaza, conteaza ca vrei sa faci ceva pentru a schimba aceasta situatie :)

Xenicalul ti l-a recomandat vreun doctor sau il iei din propria initiativa?

Ma bucur ca esti decisa sa mergi pana la capat, cu siguranta te vei simti bine la greutatea pe care ti-o doresti :)

De ce ti-ai setat ca target acea greutate? :) te simti cel mai bine la 80 de kg? :)

skiny katy 31 iul 2009 22:13:05

Re: Trebuie sa slabesc 20 kg, dati-mi un sfat.
 
Citat:

Anterior postat de cristina cristina (Post 17125)
salutare
sunt noua pe forum si as vrea din cand in cand sa stau la discutii cu voi despre aceste subiecte
eu sunt probabil cea mai plinuta de aici :))
va pot spune despre mine ca am intrat la regim de aproape 2 sapt si am slabit vreo 5kg si ceva,urmez dieta de 1000cal/zi plus xenical
dieta merge f bine se pare ca sunt hotarata de data asta :)
cam atat deocamdata
va pup

buna si bine ai venit,bravo pentru hotarirea luata(cea de a slabi)iti doresc multa motivatie si ambitie:xenicalul il iei tu sau ti l-a prescris cineva(de fapt iei alli sau xenical),ai grija astea se iau doar dupa mese care contin grasimi(ele impiedica de fapt absorbtia lor,pe scurt)ai grija e un medicament costisitor,incearca sa faci sport imi dau seama ca este f greu si mobilitatea corpului este mult scazuta dar cu pasi mici.te pup si multa bafta>:D<

cristina cristina 31 iul 2009 22:39:40

Re: inceput...
 
va multumesc frumos pentru mesaje :)

am fost la un medic endocrinolog si mi-a facut analizele, care au iesit bine apoi mi-a recomandat dieta asociata cu xenical (nu e alli) - mi-a zis sa-l iau dupa fiec masa principala; am citit si eu pe prospect si pe froumuri ce se zice despre el insa nu stiu cat de folositor e din mom ce tin dieta si fiecare masa nu e deloc cu grasimi sau in fine nu cu grasimi multe (75 gr pui sau peste la gratar cu 200gr legume si eventual o salatica-asta pt pranz si cina, dimineata un pahar cu lapte, 2 felii graham, 50gr br vaci si 2 felii de rosii, mai am si 2 gustari un mar sau alt fruct ceva de genul - inca nu m-am saturat de ele sa le combin si altfel, poate mai incolo), deci, nu stiu cat ma ajuta xenicalul dar in fine o sa iau cel putin pana termin cutia
tot din cz greutatii cred am si pbme cu menstruatia care nu e regulata , sper sa se rezolve cu timpul mai ales ca vreau si bebe

asta e a doua dieta pe care o tin, am mai tinut una cam acum 8 ani , cea disociata si am slabit atunci cam 15 kg , tot asa ma hotarasem si gata m-am apucat de regim
oricum totul vine de la creier , eu una m-am setat ca tbuie sa tin regimul si punct (poate faptul ca vreau bebe m-a facut sa ma decid)

cel mai greu mi se pare cand ies cu amicii la restaurant ca na imi aduc aminte de vremurile trecute :)) dar sper sa fac fata

sper ca nu ma voi lasa de regim, e o provocare pt mine :(


va pup

cristina cristina 31 iul 2009 22:44:20

Re: Trebuie sa slabesc 20 kg, dati-mi un sfat.
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 17126)
Buna Cristina si bine ai venit printre noi :)

Nu esti cea mai plinuta, mai sunt fete care au o greutate asemanatoare :) dar nu asta conteaza, conteaza ca vrei sa faci ceva pentru a schimba aceasta situatie :)

Xenicalul ti l-a recomandat vreun doctor sau il iei din propria initiativa?

Ma bucur ca esti decisa sa mergi pana la capat, cu siguranta te vei simti bine la greutatea pe care ti-o doresti :)

De ce ti-ai setat ca target acea greutate? :) te simti cel mai bine la 80 de kg? :)


nu stiu dc e pr zis un target, mai mult am completat aici o anume greutate, cred ca o sa ma simt bine oricum si dc ajung la 90 macar
eu si inainte de regim ma simteam , in mod paradoxal, f bine in pielea mea, dar na cantarul vorbeste si mai ales pozele, acolo ma vedeam ce mare sunt :))
cat o fi sa slabesc e f bine oricum, vointa sa fie
cred ca la greutatea mea nu ar tbui sa ma opresc prea curand dar dc incep sa-mi impun sa ajung la normal poate ma demoralizez

cristina cristina 31 iul 2009 22:46:58

Re: Trebuie sa slabesc 20 kg, dati-mi un sfat.
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 17126)
Buna Cristina si bine ai venit printre noi :)

Nu esti cea mai plinuta, mai sunt fete care au o greutate asemanatoare :) dar nu asta conteaza, conteaza ca vrei sa faci ceva pentru a schimba aceasta situatie :)

Xenicalul ti l-a recomandat vreun doctor sau il iei din propria initiativa?

Ma bucur ca esti decisa sa mergi pana la capat, cu siguranta te vei simti bine la greutatea pe care ti-o doresti :)

De ce ti-ai setat ca target acea greutate? :) te simti cel mai bine la 80 de kg? :)

Citat:

Anterior postat de skiny katy (Post 17132)
buna si bine ai venit,bravo pentru hotarirea luata(cea de a slabi)iti doresc multa motivatie si ambitie:xenicalul il iei tu sau ti l-a prescris cineva(de fapt iei alli sau xenical),ai grija astea se iau doar dupa mese care contin grasimi(ele impiedica de fapt absorbtia lor,pe scurt)ai grija e un medicament costisitor,incearca sa faci sport imi dau seama ca este f greu si mobilitatea corpului este mult scazuta dar cu pasi mici.te pup si multa bafta>:D<


ms mult , la fel
deci nu e bine sa iau xenicalul dupa mesele de acum adica cele de regim? atunci cand sa-l iau ?

Slabuta 31 iul 2009 22:52:55

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de cristina cristina (Post 17135)
va multumesc frumos pentru mesaje :)

am fost la un medic endocrinolog si mi-a facut analizele, care au iesit bine apoi mi-a recomandat dieta asociata cu xenical (nu e alli) - mi-a zis sa-l iau dupa fiec masa principala; am citit si eu pe prospect si pe froumuri ce se zice despre el insa nu stiu cat de folositor e din mom ce tin dieta si fiecare masa nu e deloc cu grasimi sau in fine nu cu grasimi multe (75 gr pui sau peste la gratar cu 200gr legume si eventual o salatica-asta pt pranz si cina, dimineata un pahar cu lapte, 2 felii graham, 50gr br vaci si 2 felii de rosii, mai am si 2 gustari un mar sau alt fruct ceva de genul - inca nu m-am saturat de ele sa le combin si altfel, poate mai incolo), deci, nu stiu cat ma ajuta xenicalul dar in fine o sa iau cel putin pana termin cutia
tot din cz greutatii cred am si pbme cu menstruatia care nu e regulata , sper sa se rezolve cu timpul mai ales ca vreau si bebe

asta e a doua dieta pe care o tin, am mai tinut una cam acum 8 ani , cea disociata si am slabit atunci cam 15 kg , tot asa ma hotarasem si gata m-am apucat de regim
oricum totul vine de la creier , eu una m-am setat ca tbuie sa tin regimul si punct (poate faptul ca vreau bebe m-a facut sa ma decid)

cel mai greu mi se pare cand ies cu amicii la restaurant ca na imi aduc aminte de vremurile trecute :)) dar sper sa fac fata

sper ca nu ma voi lasa de regim, e o provocare pt mine :(

va pup

Aham, deci ai fost la un doctor si el ti-a recomandat pastilele.
Sincer, si eu sunt un pic nedumerita de ce iti mai trebuie aceste pastile daca tot urmezi un regim:-/

Doctora ti-a dat o reteta pe care era aplicat un logo de xenical, ti-a vandut ea sau te-a trimis la o anume farmacie sa cumperi pastilele?

Mai ales ca nu ai nici o problema endocrinologica, ai putea slabi linistit fara pastile.... si meniul este destul de bun:-/

Da, menstruatia din pacate este legata de greutate... Te inteleg, daca vrei un bebe ar trebui sa slabesti, pentru ca in timpul sarcinii mai pui niste kg si o sa iti fie foarte greu :(

Dar vad ca esti tare hotarata, asa ca asta e cel mai important :)

Citat:

Anterior postat de cristina cristina (Post 17136)
nu stiu dc e pr zis un target, mai mult am completat aici o anume greutate, cred ca o sa ma simt bine oricum si dc ajung la 90 macar
eu si inainte de regim ma simteam , in mod paradoxal, f bine in pielea mea, dar na cantarul vorbeste si mai ales pozele, acolo ma vedeam ce mare sunt :))
cat o fi sa slabesc e f bine oricum, vointa sa fie
cred ca la greutatea mea nu ar tbui sa ma opresc prea curand dar dc incep sa-mi impun sa ajung la normal poate ma demoralizez

Ok, credeam ca asta e greutatea care ti se potriveste :)
Atunci cand vei ajunge la 85, iti vom calcula care este greutatea ta ideala :)
Pana atunci sunt alaturi de tine si iti tin pumnii in drumul tau catre slabuta din tine :)

Slabuta 31 iul 2009 22:54:47

Re: inceput...
 
Uite aici s-a mai discutat despre Xenical : http://forum.slabute.ro/pastile-slab...nical-356.html

skiny katy 31 iul 2009 22:59:30

Re: inceput...
 
f bine ca ti l-a prescris cineva(xenicalul)desi sincer eu nu prea sunt de acord cu astfel de medicatie:dar fie dct prb s-a gindit ca asta in prima faza a dietei te va starni mai usor(ai grija cind termini cutia,parca se iau apoi cite 1 pe zi deci nu brusc),mi-a placut meniul tau in schimb:Dincearca totusi sport si multa bafta(si daca nu ai alte probleme ciclu sigur se va normaliza cind mai scazi in greutate)bafta si multi pupicei

cristina cristina 01 aug 2009 10:27:58

Re: inceput...
 
nu, m-a trimis sa il iau de la farmacie
o sa o mai intreb o data dc e chiar necesar sa il iau (nu-mi plac pastilele in general) probabil o fi zis ca nu ma tin de regim, in fine o sa vad
voi cam cat ati slabit intr-o anume perioada? banuiesc ca difera de la persoana la persoana insa eram curioasa sa vad cam care e media si cam cand intervin perioadele de stagnare
eu tin regim cam de 2 sapt (peste 2 zile) si am slabit cam 5.6kg , bine fara sport doar regim

cristina cristina 01 aug 2009 10:30:44

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de skiny katy (Post 17140)
f bine ca ti l-a prescris cineva(xenicalul)desi sincer eu nu prea sunt de acord cu astfel de medicatie:dar fie dct prb s-a gindit ca asta in prima faza a dietei te va starni mai usor(ai grija cind termini cutia,parca se iau apoi cite 1 pe zi deci nu brusc),mi-a placut meniul tau in schimb:Dincearca totusi sport si multa bafta(si daca nu ai alte probleme ciclu sigur se va normaliza cind mai scazi in greutate)bafta si multi pupicei


cam cand?cand ajung la greutate normala? sau cand mai scad pur si simplu?
ah prin cate trec femeile, tbuie sa fim atente la toate x-(

mishutza 01 aug 2009 12:35:20

Re: inceput...
 
Cristina,bine ai venit,si bravo pt cat ai slabit deja.Daca tot tii regim asa de drastic,nu mai lua si pastilele,mai ales ca slabesti binisor si repede.Incearca fara ele,cat merge.
Eu nu pot intelege medicii si astia,ei nu se gandesc ce se intampla dupa ce nu mai iei pastilele?Analize ti-a facut,ca vad ca e endocrinolog.
Incearca intai dieta fara pastile,incearca sa faci incet incet sport,si daca vreodata nu vei mai slabi cu dieta si mult sport,atunci gandeste-te la pastile

Slabuta 01 aug 2009 17:13:24

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de cristina cristina (Post 17148)
nu, m-a trimis sa il iau de la farmacie
o sa o mai intreb o data dc e chiar necesar sa il iau (nu-mi plac pastilele in general) probabil o fi zis ca nu ma tin de regim, in fine o sa vad
voi cam cat ati slabit intr-o anume perioada? banuiesc ca difera de la persoana la persoana insa eram curioasa sa vad cam care e media si cam cand intervin perioadele de stagnare
eu tin regim cam de 2 sapt (peste 2 zile) si am slabit cam 5.6kg , bine fara sport doar regim

Ei, in fine, mi se pare putin dubios ca mai multe persoane care merg la endocrinologi se intorc cu retetele de xenical/reductil..... sper sa il recomande nu doar din cauza comisionului pe care il primesc la vanzarea fiecarei cutii. :-s

Eu am slabit cam in 6 luni, dar am facut pauze de mentinere si iar reluam regimul, dar daca calculez cap-coada timpul, sunt 6 luni :)

Tu oricum ai sa slabesti mai repede la inceput ;) pentru ca regimul este total diferit de alimentatia pe care ai avut-o pana acum si din aceasta cauza primele 10 kg vor pleca mai lejer, poate chiar mai multe :)

dienusha 07 aug 2009 22:57:59

Re: inceput...
 
Cristina sunt alaturi de tine! parerea mea ar fi sa tii dieta fara Xenical cateva saptamani sa vezi cum merge, daca ti se pare ca e prea greu sau kg se duc prea lent ia xenical. daca nu...ce rost are?

sa stii ca o sa fiu cu okii pe tine :D

cristina cristina 08 aug 2009 10:07:12

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 17796)
Cristina sunt alaturi de tine! parerea mea ar fi sa tii dieta fara Xenical cateva saptamani sa vezi cum merge, daca ti se pare ca e prea greu sau kg se duc prea lent ia xenical. daca nu...ce rost are?

sa stii ca o sa fiu cu okii pe tine :D


ms ms :)
da, deja am inceput sa nu il mai iau,merge si asa vad destul de bine zic eu, oricum nu il vedeam sa ma ajute din moment ce el ma ajuta sa elimin grasimile pe care ... nu le inghit

ms mult
pupici

ianna 08 aug 2009 13:53:54

Re: inceput...
 
Cris

si eu pana sa ma apuc de dieta ma gandeam foarte mult la pastile...de lenea sportului si groaza dietei.... si m-am apucat de am citit de toate pastilele... am intrat pe forumuri la discutii si aveam o lista cu cateva printre care si Xenical si alli. De Xenical m-am lecuit ca aici ai nevoie de prescriptie de la doctor si de alli m-am ingrozit de efectele secundare... ca de altfel dupa orice alta pastila.
Nu faptul ca pui la loc la intrerupere... ca eu sunt de parere ca perioada de mentinere e de aur :)...ci de aparitia nodulilor la san, scurgeri anale, arsuri stomacale si dureri ca la menstruatie, dureri de cap etc
Am zis sa-mi incerc norocu cu dieta si sport si daca nu si nu iau Alli - ca aici e pe toate drumurile ca aspirina si apoi fac Liposuction. Spre surpriza mea placuta uite ca in 5 luni am dat jos mai bine de 25 de kilograme...si eu zic ca e bine, nu?
E greu... n-a zis nimeni ca e usor... sa rezisti tentatiilor, sa te ridici de pe canapea sa faci sport....sa gasesti timp sa iesi afara sa mergi/alergi min 30 min... sa nu papi paine sau cartofi prajiti....dar nu imposibil:)
Daca vrei intr-adevar rezultate frumoase tine-te de o dieta mai stricta dar bogata in vitamine, proteine si fibre si practica sport, nu exagerat dar nu-l neglija, ca la kilo tale ...ca si la ale mele.... cand incepi sa dai jos multe kilo incepe pielea sa se lase si ai nenorocul fie sa apara celulita urat, sa se zbarceasca pielea si/sau sa apara vergituri.Iar sportul insotit de hranirea pielii cu creme stopeaza aparitzia efectelor negative:)

Citat:

Anterior postat de cristina cristina (Post 17826)
ms ms :)
da, deja am inceput sa nu il mai iau,merge si asa vad destul de bine zic eu, oricum nu il vedeam sa ma ajute din moment ce el ma ajuta sa elimin grasimile pe care ... nu le inghit

ms mult
pupici


dienusha 08 aug 2009 21:25:40

Re: inceput...
 
Cristinuto unde ai disparut? ia vino la raport :)

nicol30 08 aug 2009 22:15:29

Re: inceput...
 
Bine ai venit si multaaaaaaaaaaaaaaaaa bafta sa ai

cristina cristina 09 aug 2009 09:59:12

Re: inceput...
 
scz ca nu am mai postat mesaje in ultima vreme

ce sa zic, eu nu m-am gandit la pastile niciodata desi multi amici ma ademeneau (urasc pastilele in general, si o aspirina nu imi vine sa o iau decat ca ultima salvare), am fost surprinsa insa sa mi se recomande de medic (pe medici in general ii ascult :))) ) poate si de aici a venit vointa de a slabi , m-am speriat probabil ca trebuie sa iau pastile :)))) pentru asta
la sport nu stau f bine, cred ca in concedii fac cea mai multa miscare , acolo sunt argintul viu si ma bag in toate (noroc ca plec destul de des :)) ), dar asa ca activitate zilnica pot spune ca sunt cam sedentara - in afara de ceva plimbari prin parc si de cate o partida de tenis cateodata, sau o plimbare cu rolele nu fac mare lucru, cine stie ocazional , plus ca de mers pe jos nu am parte, de arsul caloriilor la activitatile casnice iar nu se poate discuta si tot asa :)))
cand o sa stagnez la o anumita greutate poate o sa ma apuc si de sport, in acea situatie trebuie sa fac ceva:)

hai va pup
si succese nebanuite in ceeea v-ati propus :-*

dienusha 09 aug 2009 11:24:14

Re: inceput...
 
Asa si...planul de atac contra-kilograme care e? :)

cristina cristina 09 aug 2009 13:23:47

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 17955)
Asa si...planul de atac contra-kilograme care e? :)

deocamdata doar dieta :)

dienusha 09 aug 2009 14:12:38

Re: inceput...
 
1000 de calorii pe zi? asta tin si eu...si multe fete de aici. Iti tin pumnii!!
Un pas ar fi sa scrii in meniu ce mananci zilnic.

cristina cristina 09 aug 2009 17:11:27

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 17965)
1000 de calorii pe zi? asta tin si eu...si multe fete de aici. Iti tin pumnii!!
Un pas ar fi sa scrii in meniu ce mananci zilnic.

da, 1000 cal/zi; asa ma apucasem sa scriu ce mananc pe zi dar m-am lasat de asta ca am vazut ca nu aveam prea multe combinatii de facut asa ca mananc cam acelasi lucru in fiec zi cu f mici variatii (nici nu ma dau in vant dupa alimentele permise deci nu imi ramane ce sa combin prea mult)

se pare ca ar fi una din cele mai bune dietesi asociata cu vointa necesara da rezultate ffff bune

de cand cu dieta asta am inceput sa ii gatesc sotului mai mult :))) cred ca imi lipseste timpul petrecut la masa si joaca cu alimentele :))

ms mult de tot si eu va tin pumnii :)

Slabuta 09 aug 2009 20:01:26

Re: inceput...
 
Cristinica, buna :)

Ce faci? cum mai merge?

cristina cristina 10 aug 2009 19:15:06

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 18031)
Cristinica, buna :)

Ce faci? cum mai merge?

bunaaa
deocamdata f bine, vad ca ma abtin eroic cand mai am cate o pofta b-)
insa urmeaza sa plec iar in concediu si sa vad cum ma abtin si acolo :)


pupici si vointa la toata lumea >:D<

Oana.S 11 aug 2009 20:28:00

Re: inceput...
 
Sper sa ma primiti si pe mine in gasca, macar sa stiu ca nu va fi o misiune imposibila :)

Slabuta 11 aug 2009 20:32:47

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de Oana.S (Post 18474)
Sper sa ma primiti si pe mine in gasca, macar sa stiu ca nu va fi o misiune imposibila :)

Buna Oana si bine ai venit printre noi :)

Te primim cu cea mai mare placere :)>:D<

Spune-ne cate ceva despre tine, cum ai ajuns la aceasta greutate, ai mai incercat sa slabesti, ce diete ai mai tinut...?

Slabuta 11 aug 2009 20:33:49

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de cristina cristina (Post 18251)
bunaaa
deocamdata f bine, vad ca ma abtin eroic cand mai am cate o pofta b-)
insa urmeaza sa plec iar in concediu si sa vad cum ma abtin si acolo :)


pupici si vointa la toata lumea >:D<

Ma bucur tare mult Cristina :)

Mananca mai multe salate, fructe, bea cat mai multa apa, carnita la gratar si nu vei strica regimul :)

cristina cristina 12 aug 2009 18:51:15

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de Oana.S (Post 18474)
Sper sa ma primiti si pe mine in gasca, macar sa stiu ca nu va fi o misiune imposibila :)

buna oana:)
bine ai venit
nu e o misiune imposibila sub nicio forma, e f realista dc ai vointa
ce dieta urmezi?

te pup si la multe kg pierdute

Oana.S 18 aug 2009 22:30:12

Re: inceput...
 
Buna fetelor.
Am ajuns la 103 kg din nepasare probabil. Cel mai ciudat este ca ma simteam foarte bine in pielea mea, probabil pentru ca nu mai consultasem cantarul de pe la vreo 88 kg :)
Si la sfarsitul lunii trecute, m-am urcat pe el eroic. Era sa lesin,
A urmat google- endocrinolog cluj-nutritionist cluj.
Si-acolo a inceput totul.
Tin acum un regim hipocaloric, si-am ajuns in saptamana 3 sa nu mai pot manca tot din farfurie. In prima saptamana mi s-a parut ca mananc cat un melc, acum mi se pare ca mananc cat Haplea :).
Am renuntat la cei 2 l de Cola zilnic. Nu am baut in ultimii 3 ani mai mult de 2 litri de apa, adunat la un loc.
Acum, beau intre 2 si 4 litri zilnic, lejer.
Mananc dimineata fructe si iaurt degresat. La amiaza carne alba la gratar si salata, iar seara o salata usoara. La gustari cate un mar.
Nu depasesc 900 calorii, am inceput sa merg o ora zilnic, si sa fac putin TaeBo.
Si sunt la fel de entuziasmata si acum.
De ce am inceput?
Pentru ca vreau de Craciun sa imi iau o rochie turcoaz peste genunche, marimea M. Si sa arat bine in ea :) Poate ca suna superficial, dar pentru mine, e motorul care ma ajuta sa ajung la destinatie :);;)

mishutza 19 aug 2009 06:17:07

Re: inceput...
 
Oana iti doresc mult succes in pierdere kilogramelor.Sa fuga de tine si sa ramana departe.
Nutritionistul ti-a spus sa manananci maxim 900 de calorii pe zi?Cat de des mergi la el sa iti faca analizele?
Tae-bo...mmmm.bravo,nu-i asa ca-i fain si antrenant?

Slabuta 19 aug 2009 10:27:27

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de Oana.S (Post 19800)
Buna fetelor.
Am ajuns la 103 kg din nepasare probabil. Cel mai ciudat este ca ma simteam foarte bine in pielea mea, probabil pentru ca nu mai consultasem cantarul de pe la vreo 88 kg :)
Si la sfarsitul lunii trecute, m-am urcat pe el eroic. Era sa lesin,
A urmat google- endocrinolog cluj-nutritionist cluj.
Si-acolo a inceput totul.
Tin acum un regim hipocaloric, si-am ajuns in saptamana 3 sa nu mai pot manca tot din farfurie. In prima saptamana mi s-a parut ca mananc cat un melc, acum mi se pare ca mananc cat Haplea :).
Am renuntat la cei 2 l de Cola zilnic. Nu am baut in ultimii 3 ani mai mult de 2 litri de apa, adunat la un loc.
Acum, beau intre 2 si 4 litri zilnic, lejer.
Mananc dimineata fructe si iaurt degresat. La amiaza carne alba la gratar si salata, iar seara o salata usoara. La gustari cate un mar.
Nu depasesc 900 calorii, am inceput sa merg o ora zilnic, si sa fac putin TaeBo.
Si sunt la fel de entuziasmata si acum.
De ce am inceput?
Pentru ca vreau de Craciun sa imi iau o rochie turcoaz peste genunche, marimea M. Si sa arat bine in ea :) Poate ca suna superficial, dar pentru mine, e motorul care ma ajuta sa ajung la destinatie :);;)


Oana, ma bucur tare mult sa iti vad entuziasmul si ambitia :)>:D<
Chestia cu kg e cam asa, pui 1-2 kg pe an si in 10 ani ai 20 si nici nu ti-ai dat seama cand s-a intanplat acest lucru, ingrasarea treptata este cea mai mare capcana, ajungem sa ne simtim bine la orice greutate.. :(

Important este ca vrei sa faci un lucru frumos pentru corpul tau dar si pentru tine :)

Sunt sigura ca iti va sta bine in acea rochita turcoaz :D
Abia astept sa iti vedem pozele de Revelion :D

Mult succes si sunt sigura ca ai vointa necesara pentru a reusi :)

danutzaag 20 aug 2009 18:16:31

Re: pupici
 
cine imi da si mie un ajutor!!!???vreau sa slabesc!!#:-s

Slabuta 20 aug 2009 19:20:02

Re: pupici
 
Citat:

Anterior postat de danutzaag (Post 20263)
cine imi da si mie un ajutor!!!???vreau sa slabesc!!#:-s


Buna Danutzaag si bine ai venit in familia noastra :)

Spune-ne mai multe despre tine, cum ai ajuns la acesta greutate, urmezi vreo dieta sau ai urmat, cum crezi care sunt greselile pe care le faci in alimentatie, faci miscarica? :)

Hai ca se poate, sunt sigura ca ai puterea si vointa necesara pentru a reusi >:D<

Oana.S 08 sep 2009 18:47:42

Re: inceput...
 
Si trecem de la TaeBo la TaeBo si abdomene... iar apoi la TaeBo abdomene si bicicleta. Mi se contureaza o urma de talie :D

Slabuta 08 sep 2009 19:38:20

Re: inceput...
 
Citat:

Anterior postat de Oana.S (Post 27675)
Si trecem de la TaeBo la TaeBo si abdomene... iar apoi la TaeBo abdomene si bicicleta. Mi se contureaza o urma de talie :D

Bravo Oana :)
Mai sunt ceva schimbari la cantar? :)

Oana.S 09 sep 2009 08:22:42

Re: inceput...
 
Pai, 8 kg....adica 3 in plus de cand fac sport. In total 8 kg in aproape 5 saptamani. Cam mult, insa mananc normal (fara prostii). De aceea si fac putin mai mult sport, ca sa nu imi atarne pielea.
Question: Ma bate gandul sa ma duc la masaj si electrostimulare.De masaj stiu ca e ok,indicat, etc.
Insa pareri despre electro?


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:47:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO