forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   La drum...fara stres. (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/drum-fara-stres-12772.html)

Michelina 06 sep 2019 09:31:12

La drum...fara stres.
 
Imi deschid un nou jurnal. De data asta nu am ambitii sa slabesc ( desi evident ca mi-as dori sa ajung la mult visatele 50 kg). Ce-mi doresc de data asta e sa gasesc un echilibru intre dieta, sport, silueta si stare de bine (si multumire de sine).
Cand am ajuns la 52 kg ultima data am hotarat ca e momentul sa ma las de fumat si de atunci am adaaugat 10-12 kg. Nu regret - ma bucur nespus ca am scapat de asa un viciu nesanatos. Am incercat sa fac sport ( bineinteles exagerand si renuntand la un moment dat), tai chi, yoga, wu ji, qigong , tinand diete - dukan,keto, dieta suprema, Rina - whatever - de toate . Pierdeam putin si ma entuziasmam, puneam la loc si ma deprimam. Pana nu mi-a mai pasat si am ajuns la 64 kg. Detestam ( si inca detest) sa fiu fotografiata. Ma simteam grasaa, batrana, ratata, nefericita ( cu mici pusee - de "da-o naibii - altele arata mai rau ca tine" :)):)) ).
Au fost si probleme personale care m-au facut sa ma simt si mai putin dezirabila - nah - asta e viata.
Daaaarrrr.... in acest concediu in care am cam lenevit pe nisipul fierbinte mangaiata de soare am avut timp sa meditez si sa ajung la concluzia ca.... LUPTA NU S-A INCHEIAT PANA NU MA DECLAR INVINSA.

Asa ca...PUNCT ...SI DE LA CAPAT.

lidiuta 06 sep 2019 09:39:05

Re: La drum...fara stres.
 
Bine ai revenit, Micheline!>:D<Si noi cautam acel echilibru despre care scrii. Si eu ma bucur cand vad altele mai grase ca mine:D, unele dintre ele foarte tinere si diforme. Stiu ca nu trebuie sa le judec, poate au avut motive serioase de s-au delasat, insa uneori mai fuge gandul judecator...
Succes în ce ti-ai propus! As indrazni sa adaug ca lupta nu se termina decat la final, in rest...avem urcusuri si coborasuri. Pana la urma conteaza atitudinea noastra combatanta, si nu numarul kilogramelor. :)

Michelina 06 sep 2019 09:40:35

Re: La drum...fara stres.
 
Inainte de concediu am incercat sa slabesc - asa ca mi-am luat abonament la sala - o luna de zile ( si chiar am mers de 3-4 ori pe saptamana). Am coborat de la 64 la 60 inainte de concediu.
M-am intors cu 63.3 kg.
Am revenit cu mancat mai putin si abonament la sala - si acum am 62 kg.
As vrea sa cobor sub 60 ( desi am pus limita de 60 la ticker) - pana pe 12 octombrie cand am nunta fetei sotului. As vrea sa-mi faca placere sa ma vad in poze.

Michelina 06 sep 2019 09:43:46

Re: La drum...fara stres.
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1447057)
Bine ai revenit, Micheline!>:D<Si noi cautam acel echilibru despre care scrii. Si eu ma bucur cand vad altele mai grase ca mine:D, unele dintre ele foarte tinere si diforme. Stiu ca nu trebuie sa le judec, poate au avut motive serioase de s-au delasat, insa uneori mai fuge gandul judecator...
Succes în ce ti-ai propus! As indrazni sa adaug ca lupta nu se termina decat la final, in rest...avem urcusuri si coborasuri. Pana la urma conteaza atitudinea noastra combatanta, si nu numarul kilogramelor. :)

As vrea sa nu o mai simt ca o lupta - mai curand sa fie o calatorie placuta :)):)).
Nu am de gand sa mai tin EVER diete. Desi fix inainte de concediu am cumparat Dieta Suprema - un fel de keto extrem.
Vreau sa fac pace cu mine, cu dorintele mele, cu nevoile mele.

lidiuta 06 sep 2019 10:46:31

Re: La drum...fara stres.
 
Nici nu cred că e nevoie de dietă, ci de alimentaţie sănătoasă, echilibrată, normocalorică. Şi eu mi-am făcut abonament la sală, am fost cam de 3 ori pe săptămână şi e ok. Azi o să merg cu o colegă de serviciu la o sală mai bună.
Da, frumoasă ideea cu călătoria plăcută..

butterfly30 06 sep 2019 10:52:45

Re: La drum...fara stres.
 
Succes, Michelina! Și eu m-am răzvrătit.. Nici eu nu mai vreau. Nu știu cum o sa ajung la un echilibru , la liniște, dar știu sigur ca nu mai vreau ca mancatul/mâncarea sa reprezinte un stres în plus.

Michelina 06 sep 2019 10:59:40

Re: La drum...fara stres.
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1447064)
Succes, Michelina! Și eu m-am răzvrătit.. Nici eu nu mai vreau. Nu știu cum o sa ajung la un echilibru , la liniște, dar știu sigur ca nu mai vreau ca mancatul/mâncarea sa reprezinte un stres în plus.

Gasim noi o metoda.

Eu am zis ca nu-mi mai refuz ce-mi place pentru ca nu e de dieta sau ceva de genul asta.
Vreau sa mananc cand imi e foame, ce imi doresc.

Azi - rosii de gradina cu cas si rondele de orez brun - pentru moment.

Vreau sa dezvolt o stare de bunavointa reala fata de mine.
Cred ca la pranz - voi pofti la un gratar de vita cu salata verde.

De la 6-7 - merg la o clasa de Body Tone
Iar diseara voi manca niste pepene verde.

Intrucat aseara am dat iama in fructe ( vechea mea meteahna de care nu prea reusesc sa scap) - dimineata nu m-am urcat pe cantar sa nu-mi stric ziua.

lidiuta 06 sep 2019 11:20:22

Re: La drum...fara stres.
 
Tot e bine ca ai ales aseara fructe, si nu alti carbo. Cum e body tone?:)

Michelina 06 sep 2019 12:49:11

Re: La drum...fara stres.
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1447069)
Tot e bine ca ai ales aseara fructe, si nu alti carbo. Cum e body tone?:)

Nu stiu - e prima oara cand merg.

Pana acum am ajuns la ore de ABT - care inseamana abs-buns-thights - si in principiu alterneaza exercitii pentru toate zonele, fit-ball - joaca cu mingea , circuit ( de cele mai multe ori), zumba ( nu e DELOC stilul meu), step aerobic si o singura dat am fost la o ora de ABS - unde efectiv o dementa a facut timp de 50 min cu noi abdomene in toate pozitiile si cu greutati si fara.

De saptamana viitoare vad ca revine antrenorul de TRX - unde chiar as vrea sa merg.
Sala la care merg - e cea mai noua din oras, foarte aerisita, mare - cu tot felul de aparate moderne - la care din pacate nu au antrenor - si sunt o multime de muscle man si gagici botoxate, hialuronate si rujate care mai mult se uita in oglinda :D (stiu, sunt rautacioasa pentru ca eu nu mi-am permis botox).
In sala de forta mai intru - infruntand privirele scrutatoare ale muscle man-ilor ( gen ce cauta baba asta pe aici) ca sa alerg pe banda, sa urc scarile si uneori chiar imi iau inima in dinti si ma joc cu greutatile ( am chiar si un program de care ma tin :D si nu prea) - genuflexiuni cu haltera in spate, indreptari de pe suport, ramat cu gantere, tras de scripete, impins deasupra capului cu gantere si teoretic ( mine nu-mi ies deloc) flotari. Cred ca ar trebui sa ma uit mai putin la cum se uita lumea l amine si sa-mi vad eu de treaba.

Sala de forta e mare si frecventata. Sala de aerobic - desi se fac si ore care numai aerobic nu-s) - e mai mica si din pacate (inca) sunt putine amatoare - gen - cu greu ne adunam 4-5.

Michelina 06 sep 2019 20:11:53

Re: La drum...fara stres.
 
Deci dupa cas cu o rosie mare din gradina ( nu din a mea) si 2 rondele orez brun
- o banana
O ora de sport - o nebunie cu greutati, cu multe genuflexiuni, flotari, fandari, exercitii cu gantere
- mancare de limba cu salata de ardei copti si 2 rondele de orez
- pepene galben


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:55:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO