forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Motivational - despre realizarile tale. (http://forum.slabute.ro/motivatie/motivational-despre-realizarile-tale-10410.html)

Sand 11 oct 2011 17:14:36

Motivational - despre realizarile tale.
 
Ce ai realizat/schimbat de cand te-ai inscris pe acest forum? Cu alte cuvinte...ce obiceiuri bune ai acum fata de trecut si de ce obiceiuri proaste ai scapat? Cu ce anume poti sa te mandresti tu personal, sa zici spre exemplu:"Da, acum nu mai beau sucuri cu zahar!" sau "Am 10 cm. mai putin in talie." sau "Toti din familie au inceput sa manance sanatos si se simt mai bine fiindca i-am motivat si pe ei." etc.

Important este si cate Kg. a slabit fiecare fiindca e o mare realizare...insa exista un subiect special pentru asta si nu vreau aici sa ma concentrez asupra Kg. si atat. Restul realizarilor si schimbarilor ma intereseaza mai mult, alea pe termen lung si care au bataie lunga si pentru cei din jur, pentru familie sau cercurl de amici sau pentru tine personal, intim. Deci nu neaparat realizari legate strict doar de Kg. pierdute ci mai mult despre ce a invatat fiecare nou despre nutritie, sport, sanatate, mod de viata etc. si ce a schimbat efectiv la viata lui/ei. Presupun ca pentru multe persoane exista si schimbari produse in minte, self-esteem si altele. Astea mi-ar parea cele mai interesante.

Discutiile sunt libere pe acest subiect.:)

aycha 11 oct 2011 17:36:40

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
Personal sunt cu adevarat multumita de acest forum,si marturisesc că de când l-am descoperit,viaţa mea s-a schimbat radical! Nu as fi reusit sa imi schimb stilul de viaţa si nici sa slabesc fara ajutorul slabutelor! Nu m-am schimbat atat fizic,dar si psihic!Sunt mai responsabila,am invatat foarte multe lucruri si cu adevarat fericita.

Despre schimbarile fizice pot spune:

-12 kg de cand m-am logat aici:D

-6cm talie
-15 cm burtica
-10 cm solduri
-10 cm coapse
-5 cm gambe

(in alte detalii "braţe,gat,genunchi,antebraţ..etc" nu are rost deoarece ati prins ideea:)) )

Iar datorita lucrurilor pe care le-am invatat aici,am reusit sa imi conduc si familia catre o alimentatia mai sanatoasa:),de asemenea si cateva prietene au reusit sa slabeasca putin cu ajutorul sfaturilor mele. De cand am cumparat cantarul,tata si mama au reusit sa dea jos cate 4 kg:))

Sper sa fie in continuare la fel de frumos si sa promovam un stil de viata sanatos si armonios>:D<!Va multumesc slabutelor:)

jessik 11 oct 2011 19:12:09

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
am slabit aproape 11 kg.. la cm tot cam cate 10 cm..sani talie burta..
la alimentatie, ma abtin mai mult, si nu mai mananc de plictiseala,,
chestii dulci mananc mai putin.. si seara mai usor..inca sunt in 'lucru '' cu sotul, sa mai slabeasca si el.. dar e spre bine.... in 2 sapt merg la ai mei, si o sa ii mai invat si pe ai, despre alimentatia sanatoasa.
stiu ca nu trebuie sa renunt total, la lucrurile care imi plac, cu masura si atentie, se poate slabi.. si sportul e f important. cat mai des, dar fara sa ma surmenez.
se poate slabi si in pasi mici si siguri.. imp e sa te simti bine, si sa stii sa balansezi lucrurile.;;)

kisa 12 oct 2011 10:25:08

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
Buna! Cred ca ma pot lauda cu ceva schimbari in bine: de exemplu meniul meu zilnic era extrem de dezordonat, acum este structurat pe 3 mese principale: mic dejun ( inainte nu mancam nimic dimineata), pranz si cina pana in ora 18,00. Am invatat sa beau apa. Si cel mai important am invatat sa combin alimentele. Zaharul si fainoasele nu mai fac parte din meniul meu - o sa introduc ceva-ceva in perioada de mentinere - atat cat imi voi permite. Acum sportul nu mai mi se pare o corvoada, ma duc cu placere la sala. Pot sa particip la o petrecere ( si in perioada asta am avut din belsug) fara sa ma simt frustrata ca nu mananc desert sau garnitura de la friptura, sau sa beau un pahar de suc, vin. Ma simt foarte bine! Cred ca in asta consta si secretul: sa te simti bine asa cum traiesti! Kilograme in minus. Numai bine tuturor slabutelor!

Slabuta 16 oct 2011 12:28:04

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
Astazi este ziua internationala a alimentatiei. :)

Cred ca fiecare dintre noi isi poate face un bilant al ultimilor ani in care a inceput sa-si schimbe stilul de viata si sa vorbeasca despre partile bune sau rele care au aparut odata cu aceasta schimbare.

Eu nu imi imaginez sa am o alta alimentatie decat cea pe care am invatat-o in ultimii 5 ani. :) Ma simt bine, plina de viata, multumita si impacata cu mine. Nu am crezut ca va veni o zi in care nu voi mai privi stresata o felie de prajitura.

Mi-ar fi placut sa fi dobandit acest de nivel de cunoastere si incredere si in alte domenii ale vietii,... dar toate la timpul lor. :) Cand trecem de o treapta, ne mai asteapta inca una... si inca una... toata viata invatam...

anqutz 16 oct 2011 20:28:58

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
Am o groaza de realizari de cand sunt pe slabute:
1. In 5 zile fac 2 ani de sala
2. Am scapat de 16 cm din talie si vreo 20 de peste colacel
3. Am renuntat la fast-food, ft ft ft rar mai gust asa ceva
4. Nu mai mananc mezeluri
5. Am invatat cum sa combin corect alimentele
6. Am invatat care sunt alimentele pe care este ok sa le mananci si pe care trebuie sa le eviti
7. Am inceput sa mananc fructe
8. Am invatat sa nu imi mai fie frica de anumite alimente si sa ma pot bucura de o zi de nastere sau o masa in oras fara sa numar in gand kcal si sa ma gandesc cu groaza la efectele asupra siluetei mele

anaralu29 17 oct 2011 05:57:18

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
Idem si eu Anqutz....:D:D:D:D
Felicitariiii!!!!!!!!!!!!:-*[*70*][*2*][*2*]

Sand 16 dec 2011 21:08:13

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
Realizari recente:

- mananc 4-6 portii de legume si fructe zilnic;
- nu mai mananc deloc desert, nici un fel de zahar, nici un fel de inlocuitori, nici un fel de cat de mic...nici sa gust, nimic si nu mai simt lipsa deloc;
- beau macar 1.5 l zilnic (apa, limonada de casa, ceai fara nimic, cafea fara cofeina, suc de legume etc.);
- fac sport intre 3 si 5 ore pe saptamana;
- imi dau cu crema pe tot corpul dupa fiecare dus:D;
- mananc doar proteina slaba seara;
- fac un tratament pentru fata contra pistruilor si ...nu mai uit sa-mi dau cu crema respectiva de doua ori/zi;
- meditez regulat pentru my peace of mind;
- mi-a scazut din body-fat:).

WhiteAngel 19 feb 2012 22:10:41

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
Deci tin sa multumesc enorm de mult acestei comunitati deoarece am reusit sa ajung la o greutate si niste masuri pe care nu le`am mai avut de muult timp :x

pot sa spun ca sunt foaarte fericita, intr`o luna am dat jos cativa cm buni din talie, coapse si putin colacel ;;) asta numai cu alimentatie sanatoasa si sport !
ma simt mult mai bine in pielea mea ! :x

maietutza 23 feb 2012 16:38:51

Re: Motivational - despre realizarile tale.
 
Nu pot spune ca am o vechime pe acest forum, insa de cand l-am descoperit" viata mea s-a schimbat". Alaturi de gasca fetelor care tin dieta am invatat sa combin corect alimentele, am invatat ce sa mananc sanatos atat pentru mine cat si pentru familia mea( care include 2 copii minori).
Sincer nu pot sta o zi sa nu accesez acest site, a creat dependenta!:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:21:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO