forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?... (http://forum.slabute.ro/motivatie/sfaturi-cum-mi-ar-placea-primesc-vestea-2078.html)

Slabuta 07 ian 2010 20:10:58

Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
Fiecareia dintre noi, la un moment dat, i s-a sugerat intr-o forma mai reusita sau mai putin reusita faptul ca ne-am ingrasat.

Pentru multe femei acest subiect poate fi sensibil.

Sunt sigura ca acest subiect va fi citit si de multi barbati, care s-ar putea sa fie intertesati de experienta si tips&tricks-uri, in special, modul de abordare, fara a jigni.

Deschid acest subiect pentru a impartasi o parte din experientele noastre si a ajuta pe altii cum sa se descurce in situatii similare. :)


Cum vi s-a spus acest lucru?
Cum ati primit vestea?
Cum ati fi vrut sa vi se spuna?


ps: la deschiderea subiectului m-a inspirat Pamy :D

drama queen 07 ian 2010 20:43:42

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
pai mi s-a spus de mai multe ori.. prima data mi-a zis bunica mea si am zis ca nu stie ce vorbeste(dar stiam ca nu este asa vroiam sa ma mint)
a-2-a oara m-am intalnit cu un fost si mi-a spus chiar asa "vai ce te-ai ingrasat....."
a-3-a oara cand ma durut sa intamplat la liceu eram mai multe fete la baie ne priveam in oglinda si eu aveam o bluzita mai mulata pe corp peste fund , vine o alta colega si imi spune cu o nonsalanta totala de fata cu multa lume ca sunt grasa de ce nu slabesc!!!
cea mai penibila faza baietii,fete si multa lume in jur m-am :"> si am plecat dezamagita de acest lucru..
putea sa imi spuna in particular sau in alt mod nu asa direct pt ca ma deranjat nu faptul ca mi-a zis,ci gestul ei fata de mine erau o gramada in jur..
acum sper sa slabesc si sa nu mai am parte de asemenea ''faze'' si sper ca nici alte fete sa nu aibe parte de aceste lucruri.. jigniri asa de directe..
parerea mea este ca nu poti judeca o pers grasa, plinuta, solida cum o fi daca nu o cunosti si nu stai de vb cu persoana respectiva..si sa ii spui si in fata acelei pers doaresi mai rau in cele mai multe cazuri :D
va pup :-*

ianna 07 ian 2010 21:25:04

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
nu se pune familia ca noi suntem o familie destul de directa asa ca daca mama imi zice "Anisor te-ai ingrasat" chiar nu ma deranjeaza ba din contra vb cu ea cum sa slabesc:D

Dupa sarcina evident au venit si kg astea ... "reprosurile" le-am primit de la sotiile "prietenilor de familie" ... de la "wow ce te ingrasat" sau " tu chiar te-ai ingrasat" sau "tu n-ai slabit dupa sarcina,nu?"...si prin mintea mea treceau numai "wtf...inca alaptez!" sau "nesimtzita nu se uita la ea ca nu e gravida si nici n-a slabit dar e aproape cat mine !" . Oricum nu m-am simtit bine mai ales ca erau de fata ori barbatu meu si barbatu respectivei ori mai multa lume:-s...dar mi-am gasit mereu scuza de genu "eh o sa slabesc eu dar acum prioritar este copilul" si n-a mai fost loc de alte comentarii ca toti imi ziau "da da lasa ca acum bebe tre' sa fie bine"

Cum sa mi se fi spus? in nici un fel. Eu am fost constienta ca m-am ingrasat enorm si am vrut sa slabesc din clipa in care am nascut ....dar deh a fost perioada de alaptare...si dupa aia m-am si pus pe dieta.

Gurile rele au continuat cu "daa se vede ca ai slabit si se vede la fata" si eu deja slabisem peste 7 kg ...evident ca nu erau doar la fata !

Acum cateva dintre ele au nascut si ma intreaba ce dieta am tinut >:)si eu le raspund cu aceeasi moneda "sport cel putin 3 ore pe zi ...si zi de zi ! si calcul de calorii la fiecare masa":)) evident ca nu am facut asta dar daca nu si-au vazut lungul nasului sa nu vina la mine acum;;)>:)>:) (sunt rea!..stiu stiu>:) ...dar nici ele nu-mi sunt prietene adevarate ;;))

alexa.stan 07 ian 2010 21:46:46

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
Eu nu m-am simtit prost decat o daca, atunci chiar m-a durut, asta a fost acum 2 luni, cand o colega de munca m-a prezentat noului ei iubit "Uite ea e Sirenuta noastra!!!!!!!" dar pe un ton atat de ironic, si mistocar, ok, gluma cu sirenuta, nu a fost ne fondata, pt ca eu sunt fan desenelor animare cu sirene, si atunci uite asocierea, si pt ca tocmai ce vorbisem in ziua aia despre asta. Dar tonul a fost chiar agresiv. Mai ales ca ma stia de 1 an, si stia, cate sacrificii, facusem, si ca nu mai eram o gurmanda mare care si plange ca e grasa.

In afara de asta nu a fost nimic, grav in ceea ce ma priveste, pentru ca prima data cand m-am ingrasat mult si brusc a fost la inceputul adolescentiei, pe la 10 ani, desi am slabit, a ramas un fund mai proeminent, si burtica, asa ca a trebuit mereu sa rasund la chestii, de genul "ooo ce fund ai!!!" "este mai mare ca am meu, si eu am 40 de ani, tu 15", cam atata. Si am invatat sa depasesc asta, si chiar nu m-a deranjat niciodata, chiar imi placea, pt ca-mi adoram imagiea. Asta pana la 18 ani, cand a inceput povestea de acum. Dar nici acum nu am avut nici oproblema, pt ca mereu am intalnit doar oameni, care deschideau acest subiect, pentru a-mi da sfaturi, si chiar m-au ajutat sa-mi schimb obiceiurile alimentare, defapt as putea spune sa mi le reorganizez, pt ca deacum deja eu eram cea care gatea, deci trebuia sa invat s-o fac sanatos. Si am reusit. Dar uite ca pe cantar nu se vede nimic, de mult timp. Off.

huhu 08 ian 2010 01:05:27

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
eu mergeam pe strada anul trecut, in primavara, deja imbracata in haine mai lejere, (iesita dintr-o iarna in care mancasem de parca venea sfarsitul lumii) cand m-au abordat doi tipi "damn you're hot, but you should lose some weight!" si asta a fost tot ce mi-au zis...m-am simtit atat de prost si cumva nu realizam ca au dreptate...asta pentru ca familia si prietenul imi spuneau intotdeauna ca-s okay, ca nu-mi trebuie slabit, ca sunt normala si ca mi se potriveste un pic de grasimuta...
eu sunt recunoscatoare acelei remarci neasteptate si care pe moment m-a durut.
acum ca am slabit si ma uit la poze ante-dieta nu-mi vine sa cred ca eu eram aia si ca o lunga perioada de timp nu am putut realiza cat de mult mi se transformase corpul.
so, o remarca rautacioasa mi-a dat determinarea sa ma tin de treaba, si am feelingul ca daca nu mi se intampla chestia asta, nu as fi luat nicio masura :)
poate as fi fost undeva pe la 80 de kg, mai depresiva si mai antisociala.

deadcountess 26 mai 2010 20:19:23

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 61555)
Cum vi s-a spus acest lucru?
Cum ati primit vestea?
Cum ati fi vrut sa vi se spuna?


Mie mi s-a intamplat sa ma ingras mult pe la 16 ani, dar prietenii nu-mi spuneau nimic (probabil din politete), mama nu-mi spunea nici nimic (probabil se temea sa nu ma apuc de ceva dieta extrema si sa-mi distrug sanatatea) pe strada mai auzeam fel de fel de "complimente" dar la mintea mea de atunci reactionam violent (fizic :)) )

As fi preferat sa mi se spuna mai devreme adica inainte sa pun pe mine peste 20 de kg. Nu cred ca as fi pocnit vre-un prieten sau ruda care mi-ar fi atras atentia fara comparatii jignitoare.
Nu mi se pare jignitor daca un prieten iti spune in particular "ce-i cu tine? te-ai ingrasat in ultimul timp"

NeutriD 28 mai 2010 05:55:43

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 61555)

Sunt sigura ca acest subiect va fi citit si de multi barbati, care s-ar putea sa fie intertesati de experienta si tips&tricks-uri, in special, modul de abordare, fara a jigni.



Eu personal m-am apucat de sportul numit "tras de fiare" din cauza unei slabute :))

alinutza656 28 mai 2010 10:55:35

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
Pai fraze care ma suparau...dar mult timp nu am facut nimic in sensul asta "mama ce te-ai ingrasat"
"da e bine facuta "
Insa acum e diferit primesc numai laude "ce ai slabit" , "esti slabuta iti vine bine acest panatlon"
De la fratele meu primesc mustrari ca nu mai am fund in pantaloni si ca nu mai am obrajii,sunt trasa la fata.
Eu sunt multumita si abia astept sa imi etalez noua silueta (mai muncesc un pic) la plaja, in fustite, pantalonasi scurti, topuri dragute.

erato 28 mai 2010 11:20:48

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
Cand m-am ingrasat, am primit si eu "complimente" spuse pe un ton sarcastic si rautacios, de fata cu sotul sau alte persoane, mai ales cu sotii lor;)Dar eu le-am primit cu zambetul pe buze.

alinutza656 28 mai 2010 11:48:26

Re: Sfaturi: cum mi-ar placea sa primesc vestea?...
 
Citat:

Anterior postat de erato (Post 203015)
Cand m-am ingrasat, am primit si eu "complimente" spuse pe un ton sarcastic si rautacios, de fata cu sotul sau alte persoane, mai ales cu sotii lor;)Dar eu le-am primit cu zambetul pe buze.

Da si eu primeam cu zambetul pe buze complimente de genul asta le spuneam ca o duc bine de aia sunt asa.....dar numai sufletul meu stia cat de prost ma simteam:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:45:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO