forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cand este frig se ard mai multe calorii? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cand-este-frig-se-ard-mai-multe-calorii-6822.html)

cristina22008 25 oct 2010 10:08:52

Cand este frig se ard mai multe calorii?
 
Daca este mai frig, atunci arzi mai multe calorii, nu? Deci ar trebui sa slabesti atunci cand e mai frig?

deadcountess 25 oct 2010 10:35:36

Re: Cand este frig se ard mai multe calorii?
 
Citat:

Anterior postat de cristina22008 (Post 379335)
Daca este mai frig, atunci arzi mai multe calorii, nu? Deci ar trebui sa slabesti atunci cand e mai frig?

Da, dar numai daca tremuri :P :))

DrIulia2010 25 oct 2010 12:53:37

Re: Cand este frig se ard mai multe calorii?
 
Citat:

Anterior postat de cristina22008 (Post 379335)
Daca este mai frig, atunci arzi mai multe calorii, nu? Deci ar trebui sa slabesti atunci cand e mai frig?

Cine a spus, ca arzi mai multe calorii cand e frig??:)

dorutza 25 oct 2010 23:05:34

Re: Cand este frig se ard mai multe calorii?
 
Citat:

Anterior postat de cristina22008 (Post 379335)
Daca este mai frig, atunci arzi mai multe calorii, nu? Deci ar trebui sa slabesti atunci cand e mai frig?

eu cred ca e exact invers.
nu stiu cum e cu caloriile dar eu am observat tendinta de ingrasare pe parcursul iernii. strangem si noi grasime sa nu ne fie frig :D

mvthebest 25 oct 2010 23:07:57

Re: Cand este frig se ard mai multe calorii?
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 380263)
eu cred ca e exact invers.
nu stiu cum e cu caloriile dar eu am observat tendinta de ingrasare pe parcursul iernii. strangem si noi grasime sa nu ne fie frig :D

Ne ingrasam iarna pentru ca mancam mai multe alimente,,grase'':P iar miscare nu facem cum facem vara (inot,volei,role,mers mult,etc)

Eu nu cred ca anotimul influenteaza kg!:)

Bread Pitt 27 oct 2010 17:00:04

Re: Cand este frig se ard mai multe calorii?
 
Am văzut de curând, pe Discovery, mai multe emisiuni de supravieţuire şi, de fiecare dată, Bear Grylls a specificat că în zonele reci trebuie să consumi mai multe calorii.

Pe aceeaşi reţea, s-a dat Top Gear Pollar Special şi Jeremy Clarkson vorbea de necesitatea de a consuma 5000 kcal la pol.

Sigur, nu am citat somităţi în nutriţie, dar sunt observaţii ale unor oameni care au fost la „frig” şi s-au documentat.
De asemenea, inuiţii (laponii în general) mănâncă mai ales carne, grăsime de focă, peşte gras şi nu sunt obezi. Sigur că şi fac efort în lumea aia rece, dar cred că frigul se asociază cu un consum mai mare de calorii.

cristina22008 11 nov 2010 15:24:49

Re: Cand este frig se ard mai multe calorii?
 
eu ma gandeam ca atunci cand este frig corpul face un efort mai mare ca sa mentina temp. constanta, deci nu ar trebui sa se arda mai multe calorii, nu credeti?

deadcountess 11 nov 2010 15:39:53

Re: Cand este frig se ard mai multe calorii?
 
Citat:

Anterior postat de cristina22008 (Post 399590)
eu ma gandeam ca atunci cand este frig corpul face un efort mai mare ca sa mentina temp. constanta, deci nu ar trebui sa se arda mai multe calorii, nu credeti?

Asta ar fi valabil in cazul in care rabzi frig (tremuri) si organismul chiar face un efort pt a asigura temperatura constanta, daca stai la gura sobei nu vei consuma mai mult numai pt ca este iarna, nici daca iesi afara imbracata bine.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:22:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO