forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Este rau/bine sa facem oscilatii in alimentatie? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/este-rau-bine-facem-oscilatii-alimentatie-1371.html)

karmara 25 sep 2009 20:23:35

Este rau/bine sa facem oscilatii in alimentatie?
 
Intrebarea mea este daca influenteaza negativ/pozitiv faptul ca mananc intr-o zi 1200 kcal, in urmatoarea zi 2000 kcal si apoi iar 1200 ?
Daca va uitati in meniul meu de 3 zile incoace asa am facut fara sa vreau neaparat ca inainte si dupa ziua cu 2000 kcal nu prea mi-a fost foame.
Deci habar nu am daca este bine sau rau pentru organism/sanatate; in ceea ce priveste procesul de slabire vad ca a continuat..

aalina2003 25 sep 2009 21:52:09

Re: Este rau/bine sa facem oscilatii in alimentatie?
 
Daca oscilezi mult (ca nr cal/zi), procesul de slabire incetineste, este inevitabil. Chiar daca incetineste,el continua totusi pentru ca organismul isi face un bilant energetic cam la 3 zile, (cel putin asa am citit eu) sau poate ca in zilele respective ai consumat mai mult decat de obicei. (prin sport).
So..bine nu e,dar nici un capat de tara, mai ales daca reusesti sa consumi excesul si sa revii la bunele obiceiuri deja dobandite.

mishutza 27 sep 2009 10:10:09

Re: Este rau/bine sa facem oscilatii in alimentatie?
 
Karmara,eu nu am putut manca niciodata la fel zilnic,daca te uiti in meniul meu o sa vezi.Deci eu nu pot sa iti spun care e limita mea la calorii.Sunt diferente extrem de mari la mine in meniu,si totusi am slabit.Dar,depinde de corpul fiecareie.Daca tu slabesti bine asa,nu schimba nimic.

Red_Rose 10 ian 2010 20:16:33

Re: Este rau/bine sa facem oscilatii in alimentatie?
 
eu de sarbatori am oscilat binisor chiar..mincam peste 2000 si apoi citeva zile cam 1000 si atita timp cit am facut asa cintarul a stat in loc..nu s-a miscat acul..de miine incep a merge la scoala si cred ca voi slabi din nou.Dar e imposibil sa nu oscilezi.

mvthebest 10 ian 2010 20:49:58

Re: Este rau/bine sa facem oscilatii in alimentatie?
 
Si eu am avut/si am perioade cand o data mananc 1000kcal si uneoi 2000kcal:|:|...
Uneori am o pofta de lup(oaica;)) ) ,si aleori vad mancarea si nu mi'e pofta sau nu prea pot manca

ali_lumi 10 ian 2010 23:06:16

Re: Este rau/bine sa facem oscilatii in alimentatie?
 
Da si eu ma aflu in aceeasi situatie, si am observat ca 2 zile mananc de rup apoi , imi revin la normal... si cel putin pt mine e Ok pana acum.... adica nu am pus nimic in plus poate cateva sute de grame , dar nu foarte vizibile... EU cred ca este ok atata timp cat te opresti la un moment dat din "2000 in 2000kcal"/zi. E normal pt ca fiecare om are momentele sale .

deadcountess 01 dec 2011 11:32:25

Re: Este rau/bine sa facem oscilatii in alimentatie?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 35778)
Intrebarea mea este daca influenteaza negativ/pozitiv faptul ca mananc intr-o zi 1200 kcal, in urmatoarea zi 2000 kcal si apoi iar 1200 ?
Daca va uitati in meniul meu de 3 zile incoace asa am facut fara sa vreau neaparat ca inainte si dupa ziua cu 2000 kcal nu prea mi-a fost foame.
Deci habar nu am daca este bine sau rau pentru organism/sanatate; in ceea ce priveste procesul de slabire vad ca a continuat..

e mai bine sa oscilezi decat sa mananci un nr identic de calorii in fiecare zi. E la fel ca si cu sportul, organismul trebuie sa primeasca variatie pt a slabi suficient. Insa atentie cum stam cu media caloriilor. Ex o data 2000 o data 1200 iesi la o medie zilnica de 1600 care pt slabit s-ar putea sa fie un pic prea mare.


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:32:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO