forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Mancatul in sesiune (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/mancatul-sesiune-3771.html)

carmensaint 09 mai 2010 00:01:12

Mancatul in sesiune
 
Buna dimineata:d Offf, eu am o problema care ma apasa destul de tare...sunt in sesiune si imi vine sa mananc orice....dar orice...golesc frigiderul...Vroiam sa stiu daca mai sunt fete pe aici in situatia mea si ce gatiti in astfel de momente(sesiune)...ca nu vreau sa ma ingras, numai ce am slabit...insa nici sa mor de foame si sa nu ma mai pot concentra...am incercat sa mananc in limita a 1000 calorii pe zi, dar creierasul nu prea mai da randament:D Va puuupppp!!

bia78 09 mai 2010 11:15:58

Re: Mancatul in sesiune
 
Salut! eu am terminat faculta de ceva vreme dar foamea era prezenta si la mine in sesiune!nu tine dieta cand esti in sesiune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Te vei gandi la mancare nu la ce ai de invatat.Eu sunt mare amatoare de chestii sarate si imi luam si in timp ce invatam intotdeauna rontaiam ceva.Nu era bine dar completam cu tona de cafea si tigari multe.............Deci lasa slabirea dupa sesiune!!!!!!!!!!

bia78 09 mai 2010 11:17:00

Re: Mancatul in sesiune
 
Citat:

Anterior postat de bia78 (Post 180647)
Salut! eu am terminat faculta de ceva vreme dar foamea era prezenta si la mine in sesiune!nu tine dieta cand esti in sesiune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Te vei gandi la mancare nu la ce ai de invatat.Eu sunt mare amatoare de chestii sarate si imi luam si in timp ce invatam intotdeauna rontaiam ceva.Nu era bine dar completam cu tona de cafea si tigari multe.............Deci lasa slabirea dupa sesiune!!!!!!!!!!

Si atunci aveam si eu 56 kg,nu 80

sunshine 09 mai 2010 12:14:23

Re: Mancatul in sesiune
 
Citat:

Anterior postat de carmensaint (Post 180435)
Buna dimineata:d Offf, eu am o problema care ma apasa destul de tare...sunt in sesiune si imi vine sa mananc orice....dar orice...golesc frigiderul...Vroiam sa stiu daca mai sunt fete pe aici in situatia mea si ce gatiti in astfel de momente(sesiune)...ca nu vreau sa ma ingras, numai ce am slabit...insa nici sa mor de foame si sa nu ma mai pot concentra...am incercat sa mananc in limita a 1000 calorii pe zi, dar creierasul nu prea mai da randament:D Va puuupppp!!

cand esti in sesiune stiu ca organismul, creierul pt a functiona bine , si ca sa mai si inveti, are nevoie de carbohidrati.
cafeau este buna la fel
in leg cu mancatul a orice, eu zic sa nu te stresezi cu asta taman in sesiune, e de ajuns un singur stres, mananca ce vrei, dar ai grija la cantitati. cand inveti consumi multe calorii, deci daca mananci cumpatat te vei mentine

mia21m 09 mai 2010 12:20:55

Re: Mancatul in sesiune
 
Eu stiam k stresul ma ingrasa. inainte de bac am pus in cateva saptamani in jur de 5-6 kg si imi era ft frica de prima sesiune. dar surpriza! am avut o foame de lup in sesiune, am mancat chiar de la mc in fiecare zi, si m-am mentinut. in sensul k ma cantaream in ziua de examen si hopa -1kg, dar apoi mancam si tot asa. sfatul meu e sa mananci, chiar daca te ingrasi pe sesiune 2 kg-3 , organismul iti cere si tot ceea ce conteaza e sa poti invata. 2 kg apoi le dai repede jos, ti o jumatate de sapt o dieta mai drastica. daca locuiesti cu parintii sau sti sa iti gatesti mananca mancare facuta acasa. oricum tine cantarul aproape. cand observi ca se ingroasa gluma abtine-te putin. succes:-*

anqutz 09 mai 2010 13:56:19

Re: Mancatul in sesiune
 
Si eu sunt in sesiune si as rontai mult cat invat. Daca rontai, ai mare grija ce rontai. Daca ai pofte, mananca putin din ce poftesti, dar doar putin. :) nici eu nu pot sa tin dieta cat sunt in sesiune.

Poti compensa prin sport aceste tentatii culinare ingerate. ;) Seara sau dimineata, cum iti e tie mai comod, faci minim jumatate de ora de sport.

carmensaint 09 mai 2010 21:00:56

Re: Mancatul in sesiune
 
Fetelor, multumesc pt raspunsurile voastre prompte:-*
Pe mine stresul ma slabeste, dar compensez cand scap de un examen:D
Adevarul stiu care e...3 mese echilibrate pe zi, in sesiune, cate un desert....dar n-am timp sa gatesc si atunci rontai de toate, beau cola...cam nesanatos....si pana acum am renuntat la ciocolata si alte dulciuri, dar de 2 sapt...iar rup :D
Deja m-am ingrasat 1-2 kg( in numai 2 sapt) dar mananc mult si la orice ora:( dar mai fac si sport pt ca ma relaxeaza.
Multumesc de incurajari, aveti dreptate, dupa sesiune o sa scap de kg acumulate....
Va pup pe toate si va doresc o seara placuta:-*

Monica1961 10 mai 2010 11:45:27

Re: Mancatul in sesiune
 
Buna ziua ! A propos de cele de mai sus, mananca din 2 in 2 ore, ai grija sa nu amesteci glucidele cu lipidele (paine cu unt de exemplu), poti manca ciocolata cu peste 70% cacao.
Poti lua gustari ca de exemplu mar cu 7 buc miez de nuca sau pere cu migdale neprajite. Bea apa doar la 20 minute dupa ce mananci. la pranz, de exemplu un gratar bun cu legume sau cu varza calita si la cina, paste cu sos de rosii cu mirodenii, dar nu dupa ora 19.
Pofta buna si spor la invatat!
Monica

Monikutza 10 mai 2010 13:35:46

Re: Mancatul in sesiune
 
Eu in sesiune imi cumpar morcovi si nuci ( nu seminte ca nu ma pot opri din mancat :) ) Cand ma apuc de invatat imi iau sticla de 2 litri de apa plata sau limonada neindulcita, un castron mare de morcovi taiati bastonase si 20-30 de grame de nuci. "proviziile" acestea imi ajung pentru 4-5 ore de invatat, rontai tot timpul si consum in total cam 250 - 275 de calorii. Ca e mult sau putin nu stiu dar pt mine personal e ffff putin, tinand cont ca prin anul 1 consumam cam 3500 de calorii intr-o zi de sesiune :-s
Ideal ar fi sa renunti la tot ce inseamna suc dar tinand cont ca esti in sesiune, lasa renuntatul dupa, nu-ti adauga un stres in plus acum. "Lasatul" de cola este ca lasatul de fumat la scara mai mica, cateva zile o sa fi mai irascibila si mai agitata, in nici un caz nu e o stare buna pentru a invata cate 300 de pagini pe zi ;) Incearca sa bei cat mai multa apa si sa reduci cantitatea de cola treptat pe timpul sesiunii dar nu renunta de tot.
Din nefericire te inteleg perfect, eu m-am obisnuit de cand aveam 12 ani sa rontai ceva in timp ce invat dar la mine faza cu morcovii si cu nucile functioneaza de un an jumate, incearc-o si tu.
P.S. acum eu oricum mananc zilnic 100-150 de grame de morcovi cruzi taiati bastonase pentru ca m-am obisnuit asa de 6 luni de cand m-am lasat de fumat - mai ajuta la poftele de tigari :)
Multa bafta la examene!

carmensaint 10 mai 2010 14:34:01

Re: Mancatul in sesiune
 
Hello!
multumesc pt sfaturi, slabutelor:D
cola o beau strict in sesiune pt ca ma ajuta sa stau treaza pana noaptea tarziu si are un efect excitant asupra sistemului meu nervos;;) deci, nu sunt dependenta asa ca n-am sa intampin vreo problema cand incetez sa o mai beau.;)
azi dim m-am cantarit si aveam cu un kg mai putin- in conditiile in care am rupt zilele trecute, dar am si invatat pe masura.
Ce bine ca exista site-ul asta si voi pt ca imi e mult mai usor cu tot ce tine de dieta.
Va pup si ms pt incurajarile cu sesiunea:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:02:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO