forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Obiceiuri in timpul mesei (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/obiceiuri-timpul-mesei-2818.html)

rodirodi 24 feb 2010 19:28:44

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Eu am incercat in primul rand sa respect cele 3 mese principale pe zi, apoi sa nu beau apa decat dupa vreo 30 min dupa masa si incerc sa fiu atenta la fiecare lingura care o mananc, adica sa savurez din plin mancarea.

ianna 24 feb 2010 19:45:15

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Mancati cate putin?

depinde de masa...cateodata ciugulesc...alteori am un castron imens de salata...

Mestecati mult la mancare?

nu prea...depinde ce pap...marul de ex il mestec bine ca altfel imi cade greu in stomac

Beti apa in timp ce mancati?


nu deloc...inainte niciodata..dupa cateodata

Va separati mancarea in farfurie dupa culori sau dupa gen (carbohidrati/proteine/lipide)?

eh asta chiar n-am facut-o pana acum:))... ba din contra la salata bag cubulete de piept de pui si branza...prea multe farfurii de spalat dupa :))


Folositi o anumite culoare pentru vesela, tacamuri de o anumita marime?

toata vesela mea e neagra sau visinie..tacamurile un singur set


Cand faceti pui la gratar de exemplu doar il cantariti sau va uitati sa nu fie mai mare decat palma?

nu tot timpul...ma uit pe ambalaj cati pounds are ...in general sunt 2 piepti de pui intr-un pachet si impart la 2 si apoi la 4...la ochi


Te uiti la televizor sau citesti in timp ce mananci?

seara tot timpul pap la tv...inclusiv gustarea - grepfruit-ul tot la tv il iau... ca eu am avut obiceiul asta de adolescenta ...si la sarcina se transformase in "ciuguleala" alunelor ... asa ca am schimbat alunele cu mancarea de seara si grepfruit-ul:) si merge de minune



Va place sa luati masa in pat, pe balcon, in timp ce faceti baie (aici ma refer la gustari, nu la gratare sau supe ) sau la masa?


nu ...nici una... doar cafeaua in baie la o baita fierbinte...in general pap la masa din bucatarie sau din sufra la tv

Red_Rose 24 feb 2010 19:55:04

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
aa stati ,vorba merge doar de apa sau si ceaiuri/cafea? eu niciodata nu beau apa in timpul mesei,eu beau ceai si cafea in timpul mesei..sau nu e deosebire/e tot apa? si am observat ca ma simt umflata cind maninc si beau in acelasi timp dar oricum e greu sa imi fac un ceai mic si sa-l beau dupa 15 min de la masa,mereu imi fac un ceai de 400 ml si il beau cind maninc.Maine dim o sa imi fac cafeaua cu mai putina apa si o s-o dau intr-o parte pt 15 min,sa vad daca pot.La mine bucataria e departe,trebuie sa ies pe afara si de aia nu reusesc dim sa maninc si tocmai peste citva timp sa-mi fac ceaiul,imi fac totul deodata si vin in casa caci altfel ar trebui sa maninc pe fuga ce e tot rau.

JocelynStaceyOlsen 06 apr 2010 17:14:18

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Deci...obiceiuri proaste:
Am avut o perioada in care beam apa in timpul mesei (nu stiu din ce motive, nu am suficenta saliva, si daca manac ceva uscat, gen paine, pesmet, ma innec). Acum am renuntat la apa din timpul mesei, dar o beau imediat dupa(stiu ca trebuie dupa 30 de minute, dar ce sa fac...)
Citesc la masa. Ma plictisesc sa ma uit pe pereti, si nu mereu e cineva cu care sa stau de vorba.
Alte obiceiuri:
Nu mananc din ciorbe sau supe verdeturile(gen patrunjel, leustean, stevie sau alte frunze). Eugh! Crude pot sa le mananc, dar fierte never ever. Era sa si mor din cauza unei frunze de patrunjel din ciorba.
Imi aranjez mancarea din farfurie pe culori. In cazul in care nu e lichida.
Mananc cu mana stanga.
Crazy me.

Anca77yvb 13 apr 2010 15:06:02

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
ok dar cand se bea apa pana in la urma? in timpul............ inainte..........sau dupa masa ca sunt in ceata............


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:16:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO