forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Sfaturi pentru a scapa de dependenta de zahar (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/sfaturi-scapa-dependenta-zahar-4272.html)

Tina 25 iun 2010 14:38:55

Sfaturi pentru a scapa de dependenta de zahar
 
Zaharul e un drog ca si restul drogurilor, asa o arata cercetarile. Nu poti avea un regim sanatos incluzand in el "putin" zahar. De aceea, drogul trebuie sa dispara.
Vorbesc de un regim sanatos, nu doar de slabit. Impartasesc cateva sfaturi care m-au ajutat sa reduc dependenta de zahar, acum fiind pregatita sa renunt complet la ea.
Cand simti pofta de dulciuri:

- mananca proteine: ou, branza, carne (mentin satietatea, ajuta la secretarea hormonilor care te satura-leptina)

- nu te baza mereu pe fructe ca inlocuitor : oricand poti depasi limita si sa dai iar iama in zahar

- mananca alti macronutrienti in afara de glucide: lipide nesaturate, de exemplu: 10-20 migdale, alune de padure, caju, fistic, 10 nuci

- in ultima instanta incearca ceva cu un indulcitor natural (stevie) si proteina sau lactoza: iaurt cu nuci/cacao/fructe de padure (pt. ca au putine glucide)
-> seminte de in macinate (doar macinate fiind, se absorb nutrientii, altfel au doar efect laxativ)
-> pudra psyilium,
-> tarate grau

Fiecare are un anumit ritm in renuntarea la zahar: unii merg pe principiul "tot odata", altii , ca mine - putin cate putin.
Retine! E esential sa descoperi cauza pt care mananci zahar: poate fi stress, emotii, suparari, nemultumiri inconstiente care se cumuleaza cu efectul drogului.

P.S. - Nici un nutritionist bun nu spune "Dar avem nevoie si de zahar" pt ca nu e asa. Avem nevoie de glucide complexe, fructoza, lactoza etc care sunt tot zaharuri. Omul primitiv a supravietuit fara zaharul rafinat, "golit" de nutrienti.
Oricate examene am avea, oricat de stressati am fi, zaharul rafinat nu ne e necesar. Putem sa luam glucide si din fasole, mazare, linte, naut,fructe,legume, lapte, iaurt, branza.
De ce am avea, deci nevoie de un produs sintetic?

Va astept cu propriile metode de a renunta la zahar

anqutz 25 iun 2010 21:37:28

Re: Sfaturi pentru a scapa de dependenta de zahar
 
Perfect de acord cu tine. Zaharul rafinat nu este necesar organismului, nu se gaseste nicaieri in natura. Asa ca se poate trai foarte bine si fara.

Eu sunt pro renuntat cu totul o data, primele 3-4 zile sunt foarte grele spre groaznice, dar apoi dispare pofta de dulce. Si rezultatele si motivatia te imping sa continui cu aceeasi dieta sugar free.

Proiteninele sunt bune si pt a taia pofta de dulce dar si pe cea de mancare. Pt ca se digera mai greu tin stomacul mai mult timp ocupat si taie senzatia de foame mai mult timp. Si restul sfaturilor sunt ft bune. Eu am apelat la fructe dulci: o banana mica, cateva boabe de struguri. Uneori am mai pus cateva picaturi de miere si un praf de scortisoara pe felii de mar. Nu imi place mierea, dar in cantitati ft mici imi taia pofta de dulciuri. Si nu puteam decat 5-10 gr o data la 2 saptamani. Acum m-am dezobisnuit si de dorinta de a simti ceva cat de cat dulce.

Ce ma mai calmeaza este sportul. In zilele cand fac sport nu simt defel nevoia sa pun ceva dulce in gura. O fi de la sport, o fi psiholoic pt ca stiu cat am muncit ca sa ard toate acele kcal, inca nu am descoperit misterul.

DrIulia2010 26 iun 2010 07:09:45

Re: Sfaturi pentru a scapa de dependenta de zahar
 
"E esential sa descoperi cauza pt care mananci zahar: poate fi stress, emotii, suparari, nemultumiri inconstiente care se cumuleaza cu efectul drogului."


Da,este esential,numai dupa ce s-a descoperit cauza,se poate face ceva in privinta "dependentei" de zahar.

Tina 26 iun 2010 09:57:40

Re: Sfaturi pentru a scapa de dependenta de zahar
 
Uneori ai nevoie de un ajutor care sa te ajute sa desoperi cauza si mai ales sa o elimini - psiholog. La mine a fost foarte util alaturi de yoga.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:17:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO