forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Mancatul dupa ora 21 (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/mancatul-dupa-ora-21-a-2053.html)

Balerina13 05 ian 2010 16:01:14

Mancatul dupa ora 21
 
Este sanatos sa mananci dupa aceasta ora? Ce as putea manca sa nu ingrase si sa fie usor pt organism la ora 9 seara? Pt ca eu nu am timp sa mananc cina si nu pot sa ma culc cu burta goala...
Am citit in multe reviste ca nu e bine sa mananci dupa ora 18, dar de asemenea sunt doctori care spun ca este o prostie si face rau organismului sa nu mananci macar cu o ora inainte sa te culci deoarece stomacul va mesteca in gol noaptea... asa ca nici nu mai stiu pe care sa ii ascult, toti se bat cap in cap si se contrazic despre alimentatia corecta...
Nu stiu daca a mai deschis cineva acest subiect, daca da v-as ruga sa ma directionati si pe mine spre acel subiect.
Astept parerile voastre:)

ali_lumi 05 ian 2010 16:10:43

Re: Mancatul dupa ora 21
 
Eu una nu mananc dupa ora 18-19 seara... foarte rar sa fac asta dar si atunci mananc foarte putin, si pe mine una ma ajutat sa slabesc.

ianna 05 ian 2010 16:40:59

Re: Mancatul dupa ora 21
 
cand dormi organismul se odihneste doar creierul are o activitate foarte intensa... de aceea unii doctori recomanda sa nu papi cu cel putin una ora inainte de culcare....plus ca orice bagi in organism are o anumita cantitate de calorii pe care tu le vei consuma facand diverse activitati....somnul in sine nu consuma calorii multe si prin urmare caloriile respective daca nu sunt consumate se vor transforma in grasimi.... in cat timp sau cat de repede...nu stiu:Ddar nici nu vreau sa risc sa aflu pe propia piele :))

Slabuta 05 ian 2010 21:56:41

Re: Mancatul dupa ora 21
 
Din ce mai stiu eu, trebuie sa papi cu cel putin 3 ore inainte de somn.
asta inseamna ca la ora 21 in conditiile in care esti la 24 in pat, mai poti bea un pahar cu lapte, sau un iaurt, un fuct, sau ceva lejer.

Balerina13 06 ian 2010 14:38:07

Re: Mancatul dupa ora 21
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 60747)
Eu una nu mananc dupa ora 18-19 seara... foarte rar sa fac asta dar si atunci mananc foarte putin, si pe mine una ma ajutat sa slabesc.

am sa incerc si eu sa nu mai mananc dupa ora 19, poate o sa ma ajute si pe mine:)

Citat:

Anterior postat de ianna (Post 60753)
cand dormi organismul se odihneste doar creierul are o activitate foarte intensa... de aceea unii doctori recomanda sa nu papi cu cel putin una ora inainte de culcare....plus ca orice bagi in organism are o anumita cantitate de calorii pe care tu le vei consuma facand diverse activitati....somnul in sine nu consuma calorii multe si prin urmare caloriile respective daca nu sunt consumate se vor transforma in grasimi.... in cat timp sau cat de repede...nu stiu:Ddar nici nu vreau sa risc sa aflu pe propia piele :))

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 60836)
Din ce mai stiu eu, trebuie sa papi cu cel putin 3 ore inainte de somn.
asta inseamna ca la ora 21 in conditiile in care esti la 24 in pat, mai poti bea un pahar cu lapte, sau un iaurt, un fuct, sau ceva lejer.

deci practit ceva mic ca o mini gustare, nu cina propriu-zisa...
ma gandeam la ce fructe as putea manca si mi-a venit in minte portocala... creand aciditate este buna totusi pentru aceasta gustarica?

arianaa 03 feb 2010 23:01:31

Re: Mancatul dupa ora 21
 
Eu am un program ceva mai ciudat. Ies de la munca la 20:00 si ajung acasa la 21:00 , atunci pap eu cina. (ma culc pe la 2-3-4 dimi).
N-am nici o sansa sa pap pana-n 17-18:00 cum recomanda majoritatea :((


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:58:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO