forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Metabolism bazal (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/metabolism-bazal-941.html)

Slabuta 31 iul 2009 23:32:39

Metabolism bazal
 
Metabolism bazal

Metabolism bazal (BMR), reprezintă cantitatea minimă de energie consumată (kcal/kJ) de corpul uman pentru a ne ţine în viaţă, când se află în stare de repaos complet, cu o activitate psihică normală, într-un mediu cu temperatură neutră şi cu inactivitate a sistemului digestiv. Metabolismul bazal poate fi asemănat cu cantitatea de energie necesară corpului uman pentru a dormi în pat toată ziua.
Energia (caloriile) sunt arse şi folosite de corpul uman pentru a respira, a pompa sângele, a menţine temperatura corpului, a funcţiona organele interne cum ar fi ficatul, creierul, inima, etc. Corpul uman consumă în jur de 60%..70% din energia noastră, fie îngerată prin alimente sau din rezervele corpului.
Calcul metabolism bazal

Metabolismul bazal este factorul principal pentru a determina numărul de calorii necesare pentru a te menţine la o anumită greutate sau [...]

Continuarea o aveti aici: Metabolism bazal

8ia 01 sep 2009 19:11:09

Re: Metabolism bazal
 
salut>:D<am o noua intrebare care ma macina ...cand calculezi caloriile arse pe o zi metabolismul bazal intra in calcule ,reprezinta o activitate ...sau nu stiu...puteti sa imi explicati ce e cu el...:D:D:D:-/:-/:-/

Slabuta 01 sep 2009 19:15:47

Re: Metabolism bazal
 
Citat:

Anterior postat de 8ia (Post 23900)
salut>:D<am o noua intrebare care ma macina ...cand calculezi caloriile arse pe o zi metabolismul bazal intra in calcule ,reprezinta o activitate ...sau nu stiu...puteti sa imi explicati ce e cu el...:D:D:D:-/:-/:-/

Buna 8ia :)
Bineinteles ca intra in calcule, tot este consum de calorii :)
ai citit articolul complet despre metabolism? acolo se explica ce- cu el

8ia 01 sep 2009 19:24:45

Re: Metabolism bazal
 
da l-am citit ...si am inteles cum e cu el...ms:X:X:D>:D<

alina_neamt 12 sep 2009 15:41:15

Re: Metabolism bazal
 
am si eu o nelamurire....la calculator consum energie dupa ce scrii activitatile fizice scrie FINAL CALORII: -828 kcal (-3 kg/lună)
TARGET CALORII: -517 kcal (-2 kg/luna)...........nu prea inteleg....

am un consum de 2589 cu tot cu cu metabolizmul bazal 1430, diferenta e de 1150 calorii consumate ...

Slabuta 06 oct 2009 15:48:31

metabolism bazal
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 30336)
am si eu o nelamurire....la calculator consum energie dupa ce scrii activitatile fizice scrie FINAL CALORII: -828 kcal (-3 kg/lună)
TARGET CALORII: -517 kcal (-2 kg/luna)...........nu prea inteleg....

am un consum de 2589 cu tot cu cu metabolizmul bazal 1430, diferenta e de 1150 calorii consumate ...


final calorii inseamna diferenta care a iesit cand scazi din calorii consumate cele ingerate. cu aceasta diferenta, daca o mentii zilnic timp de o luna, vei slabi 3 kg pe luna.

target calorii
inseamna cate kg ti-ai propus tu sa slabesti intr-o luna, tu vrei 2, pentru a slabi 2 kg pe luna trebuie sa ai zilnic aceasta diferenta de calorii, -517 kcal

lalena 14 dec 2009 22:52:05

Re: Metabolism bazal
 
Este destul de dificil de calculat consumul de calorii zilnic ... fiecare organism cu metabolismul lui. Eu mananc in medie 1000 de calorii pe zi si imi trebuie 1500 pt metabilismul bazal ... ma uimesc si eu, interesant siteul asta oricum.

SATELA 16 mar 2010 19:44:24

Re: Metabolism bazal
 
Buna,
Va rog sa ma lamuriti intr-o chestiune.Cum aflu cate calorii consuma metabolismul meu bazal?:-/

Suzume 16 mar 2010 19:46:36

Re: Metabolism bazal
 
Citat:

Anterior postat de SATELA (Post 119912)
Buna,
Va rog sa ma lamuriti intr-o chestiune.Cum aflu cate calorii consuma metabolismul meu bazal?:-/

Cand iti treci alimentele in agenda de meniuri, inainte de finalizare iti scrie Metabolism bazal si valoarea pentru tine.

Red_Rose 16 mar 2010 19:49:14

Re: Metabolism bazal
 
da,intradevar.Metabolismul meu e 1350 cam si eu maninc 1100 si oricum nu tare slabesc.Aici eu cred ca e prea perfect totul,oricum fiecare organism e diferit.Putem lua 2 pers de aceeasi virsta,inaltime si forme si unul sa manance 3000 cal si sa nu se ingrase insa celalt 1500 si repede sa depuna.Nu trebuie neaparat de bazat pe asta caci devenim prea stricte cu corpul nostru daca il cifram chiar asa.Dar oricum e bine sa stim cu aprox totusi cit si cum.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:47:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO