forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Pareri despre cantare de baie. Ce cantar imi aleg? (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/pareri-despre-cantare-baie-cantar-imi-aleg-429.html)

Slabuta 22 apr 2009 20:58:19

Pareri despre cantare de baie. Ce cantar imi aleg?
 
Am creat acest topic pentru a vedea ce cantar alegem cand mergem la magazin, care sunt minusurile, plusurile cantarului pe care il aveti? :)

Plus am creat si un chestionar. :)

Slabuta 22 apr 2009 21:20:01

1 ataşament(e)
Eu am un cantar pe care nu scrie nici o marca, are un cod trecut pe el, si atat HD-2006A1. Nu cred ca e o marca.:-/
Chiar daca nu m-a costat mult, vreo 40 de lei, pana acum nu am avut probleme cu el. In cei 2 ani de zile de cand il am, am schimbat o singura data bateria.

Mama are unul asemanator, tot cu un numar de identificare, dar al ei are probleme, este foarte sensibil la suprafata, si arata o alta greutate daca il muti in alta parte.

Luna 23 apr 2009 22:43:06

Eu am optat pentru un cantar electronic ce determina atat nr de kg cat si procentul de grasime. In plus, memoreaza datele personale (inaltime, varsta, ultima greutate, % grasime) si astfel te recunoaste cand te sui pe el :D

Cresterea/scaderea masei musculare sau a % de grasime sunt semnalizate optic (se aprinde unul din cele 4 leduri (verde pt a indica scaderea si rosu pt cresterea valorilor).
Orice cantar trebuie asezat pe o suprafata plana. Si pt niste rezultate fidele, in acelasi loc, mereu.

Sunt multumita de el ..... cand am dubii asupra kg mele, il verific cu greutati (asez pe el o greutate de 3kg si 2 de 4 kg)... si zice adevarul intotdeauna. ;)

Am uitat sa spun e Tefal BodySignal si a costat acum 2 ani 59 de euro (probabil acum e mai ieftin).
Nu stiu daca se gaseste la noi.

Slabuta 23 apr 2009 22:49:13

Citat:

Anterior postat de Luna (Post 4277)
Eu am optat pentru un cantar electronic ce determina atat nr de kg cat si procentul de grasime. In plus, memoreaza datele personale (inaltime, varsta, ultima greutate, % grasime) si astfel te recunoaste cand te sui pe el :D

Cresterea/scaderea masei musculare sau a % de grasime sunt semnalizate optic (se aprinde unul din cele 4 leduri (verde pt a indica scaderea si rosu pt cresterea valorilor).
Orice cantar trebuie asezat pe o suprafata plana. Si pt niste rezultate fidele, in acelasi loc, mereu.

Sunt multumita de el ..... cand am dubii asupra kg mele, il verific cu greutati (asez pe el o greutate de 3kg si 2 de 4 kg)... si zice adevarul intotdeauna. ;)

Am uitat sa spun e Tefal BodySignal si a costat acum 2 ani 59 de euro (probabil acum e mai ieftin).
Nu stiu daca se gaseste la noi.


:-o Ce cantar performant ai, Luna. :D Foarte tare. :) Si cum isi da seama ce procent de grasime ai? Sau cand iti scade masa musculara? Are senzori?:-/

ali 23 apr 2009 23:00:20

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4279)
:-o Ce cantar performant ai, Luna. :D Foarte tare. :) Si cum isi da seama ce procent de grasime ai? Sau cand iti scade masa musculara? Are senzori?:-/

Multumesc Luna,

Luna 23 apr 2009 23:06:30

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4279)
:-o Ce cantar performant ai, Luna. :D Foarte tare. :) Si cum isi da seama ce procent de grasime ai? Sau cand iti scade masa musculara? Are senzori?:-/

Are un impedantmetru care masoara rezistenta electrica a organismului. Nu stiu cum face calculul, cum converteste informatia in semnal electric, nu am avut curiozitatea ;) Atata stiu ca pt grasime, rezistenta e neglijabila. .
Probabil cand determina o rezistenta mai mare = s-a marit masa musculara = s-a micsorat % grasime.
Asta presupun, nu bag mana in foc :P

Cele 4 placute metalice ce se vad sunt senzorii.

Luna 23 apr 2009 23:07:03

Citat:

Anterior postat de ali (Post 4283)
Multumesc Luna,

Pentru putin si cu placere ;)

Slabuta 23 apr 2009 23:19:17

Citat:

Anterior postat de Luna (Post 4289)
Are un impedantmetru care masoara rezistenta electrica a organismului. Nu stiu cum face calculul, cum converteste informatia in semnal electric, nu am avut curiozitatea ;) Atata stiu ca pt grasime, rezistenta e neglijabila. .
Probabil cand determina o rezistenta mai mare = s-a marit masa musculara = s-a micsorat % grasime.
Asta presupun, nu bag mana in foc :P

Cele 4 placute metalice ce se vad sunt senzorii.

mda, interesant lucru. [*12*]
Acum cativa ani, mai exact vreo 6, eram inca la liceu, aflasem ca la mall vitan s-a organizat o campanie, era nu stiu ce cantar care iti calcula tot asa grasimea, masa musculara, dar era un dispozitiv mare. Dupa ce am stat o groaza la coada, am aflat ca am mic procentul de grasime din corp.

Dupa vreo 2 ani, in zona Universitatii, erau niste corturi, cu tensiune, etc si un dispozitiv pe care il luai in brate si iti calcula aceleasi chesti. La fel mi-a zis ca am insuficiente grasimi sau ceva de genul asta, mi-a zis si niste indici dar nu i-am tinut minte. Nu prea am crezut.

Dar vad ca sunt si cantare de baie pe sistemul asta, inseamna ca e pe bune. :)
Cum prind bani, imi iau si eu unul. :D

Luna 23 apr 2009 23:26:05

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4297)
mda, interesant lucru. [*12*]
Acum cativa ani, mai exact vreo 6, eram inca la liceu, aflasem ca la mall vitan s-a organizat o campanie, era nu stiu ce cantar care iti calcula tot asa grasimea, masa musculara, dar era un dispozitiv mare. Dupa ce am stat o groaza la coada, am aflat ca am mic procentul de grasime din corp.

Dupa vreo 2 ani, in zona Universitatii, erau niste corturi, cu tensiune, etc si un dispozitiv pe care il luai in brate si iti calcula aceleasi chesti. La fel mi-a zis ca am insuficiente grasimi sau ceva de genul asta, mi-a zis si niste indici dar nu i-am tinut minte. Nu prea am crezut.

Dar vad ca sunt si cantare de baie pe sistemul asta, inseamna ca e pe bune. :)
Cum prind bani, imi iau si eu unul. :D

Este posibil sa ai % mic de grasime si % mare de masa musculara, pt ca ai facut mult sport. ;;)
(Si cum ziceai si altadata, la 69, nu ti se dadea acea greutate (tocmai din acest motiv, nu? ;;))

Exista si impedantmetre mult mai simple (un dispozitiv pe care il prinzi cu ambele maini, la nivelul pieptului), de regula utilizate in saloane de infrumusetare unde se face electrostimulare.

Slabuta 23 apr 2009 23:32:46

Citat:

Anterior postat de Luna (Post 4303)
Este posibil sa ai % mic de grasime si % mare de masa musculara, pt ca ai facut mult sport. ;;)
(Si cum ziceai si altadata, la 69, nu ti se dadea acea greutate (tocmai din acest motiv, nu? ;;))

Exista si impedantmetre mult mai simple (un dispozitiv pe care il prinzi cu ambele maini, la nivelul pieptului), de regula utilizate in saloane de infrumusetare unde se face electrostimulare.


Cred ca ai dreptate... :) S-a format multa masa musculara de la sport si de aceea am avut si am greutate mai mare.
Da, ceva asemanator cu cel pe care l-ai descris tu, era si la Universitate, il prindeai cu ambele brate si arata niste indici pe led. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:10:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO