forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Care sunt etapele unui regim de slabit? (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/sunt-etapele-unui-regim-slabit-10997.html)

yulya 25 ian 2012 20:25:54

Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
Buna Slabutelor. Am inceput din nou lupta cu kilogramele in plus. De data asta sunt foarte hotarata sa ajung la greutatea propusa si poate reusesc sa slabesc si mai mult de atat. Am mai multe intrebari, care cu siguranta vi le-ati spus si voi. Stiu ca exista la un moment dat in timpul regimului de slabit o perioada in care nu se mai vad rezultatele regimului. Stiti care este acea perioada? Dupa cat timp intervine acea perioada? Ce se intampla cu organismul nostru in acea perioada? Exista situatia cand un regim de slabit te poate ingrasa? In ce situatie? Cat timp trebuie sa urmam un regim alimentar de slabit? Am inteles ca un regim alimentar se tine o perioada dupa care trebuie sa-l schimbi ca sa nu se obisnuiasca organismul cu acest stil de alimentatie. Ce ar trebui sa scimb in regimul meu alimentar? Si cand anume?:)

deadcountess 25 ian 2012 20:34:43

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
Buna :)

Hai sa le luam pe rand:

stagnare: http://forum.slabute.ro/nevoie-ajuto...nare-4274.html

Nici un regim de slabit nu te ingasa in mod direct, dar dupa o dieta proasta te alegi cu efectul yoyo + probleme de sanatate

Durata depinde de dieta, unele dintre ele sunt organizate pe mai multe faze. In schimb stilul de viata sanatos trebuie sa fie pe viata.

Nu stiu nimic despre regimul tau, deci nu stiu ce sugestii ti-as putea da.

P.S. de cele mai multe ori se intampla ca mai multe persoane sa aiba aceleasi intrebari, poti invata din sfaturile date lor. ;) Da search, site-ul da pe-afara de informatie :)

jessik 25 ian 2012 20:36:31

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
uuu ce multe intrebari..
depinde ce regim/dieta tii.. daca tii un stil de viata sanatos.. cu o dieta normala.. adica mananci de toate cate putin.. si ai grija la chestii nesanatoase.. nu trebuie sa schimbi nimic..
e normal. sa stagnezi la orice dieta. te ingrasi cand mananci ceva ce nu trebuia.. sau retii apa.. sau depinde de tranzit.. adica nu neaparat te ingrasi ci ai mai mult la cantar.
nimeni nu stie perioada exacta de stagnare.. ea vine diferit la fiecare.. tine mai mutl sau mai putin..
un regim stric nu trebuie urmat mult timp.. avem nevoie de nutrienti..
ca o schimbare, trebuie facut mai mult sport.. sau mancat mai usor seara. sau scazut din carbo daca e cazul.. depinde cat de echilibrat mananci.
la stagnare am inteles ca organismul, isi face rezerve.. si nu mai reactioneaza la slabit.. nu trebuie scazut numarul de calorii..
am si eu perioade cand stagnez,, ma ingras slabesc.. niciodata nu am o perioada numai cand slabesc zilnic.. as vrea eu.. in schimb am avut perioade cand am pus cand am mancat aiurea si nu am facut sport.
stagnare.. am avut multe perioade....

yulya 25 ian 2012 20:54:24

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
Multumesc frumos pentru raspuns. Dimineata la trezire un pahar cu apa si dupa jumatate de ora inainte sa plec la munk 1/2 pahar iaurt .Pe la 10 mananc un fruct. Pana la pranz (aprox ora 12) beau in total vreo 4-5 pahare cu apa sau ceai verde. La pranz mananac o bucata de carne pui sau peste(proaspat sau din conserva) cu salata de rosii sau salata de varza sau ce legume gasesc prin casa. Pranzul il impart in doua, Ora 12 si ora 16. Pana la cina (ora 19) mai beau 2-3 pahare cu apa. La cina mananc o supa de legume sau o salata. Uneori mai adaug o bucatica mica de carne sau branza la salata de seara. si mai beau un pahar de apa sau ceai de musetel. Acesta e regimul meu. fara zahar fara paine fara fainoase, fara sucuri ,fara altceva.

deadcountess 25 ian 2012 21:00:11

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
Citat:

Anterior postat de yulya (Post 913011)
Multumesc frumos pentru raspuns. Dimineata la trezire un pahar cu apa si dupa jumatate de ora inainte sa plec la munk 1/2 pahar iaurt .Pe la 10 mananc un fruct. Pana la pranz (aprox ora 12) beau in total vreo 4-5 pahare cu apa sau ceai verde. La pranz mananac o bucata de carne pui sau peste(proaspat sau din conserva) cu salata de rosii sau salata de varza sau ce legume gasesc prin casa. Pranzul il impart in doua, Ora 12 si ora 16. Pana la cina (ora 19) mai beau 2-3 pahare cu apa. La cina mananc o supa de legume sau o salata. Uneori mai adaug o bucatica mica de carne sau branza la salata de seara. si mai beau un pahar de apa sau ceai de musetel. Acesta e regimul meu. fara zahar fara paine fara fainoase, fara sucuri ,fara altceva.

Cu placere :)
In principiu nu suna rau, ghinionul e ca am apucat sa ma uit si pe meniurile tale si m-am ingrozit, tu esti intre 300 si 800 de calorii :-o
In ritmul asta risti sa ajungi la spital. :(

yulya 25 ian 2012 21:08:25

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
Intr-adevar, am cateva zile in care caloriile ingerate sunt foarte putine. Asta din cauza ca in primele 10 zile nu am tinut minte exact ce am mancat. Meniul de slabit am inceput sa-l monitorez cam in data de 20-22 ian. Meniurile anterioare le-am scris din ce imi aduceam aminte. :D

deadcountess 25 ian 2012 21:12:27

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
Yulya, nici 800 nu-i bine :( Incearca sa ai un meniu cu un nr de calorii cat metabolismul bazal. Ceva sport, miscare faci?

yulya 25 ian 2012 21:23:34

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
Probabil ca sunt putine calorii. Acum dupa doua saptamani de regim nu mai simt ca mie foame. Ci sete. Vreau sa urmez regimul acesta 30 zile in total. Dupa aia o sa-l mai imbunatatesc. Dar atat de mult m-am izbit de imaginea mea actuala ca m-am speriat ingrozitor. Si asta din cauza unei poze cu telefonul. Cand m-am vazut in poza cata eram, am inceput sa plang. Parca m-a udat cnv k apa rece si m-am trezit la realitate. Sotul meu nu stia de ce am inceput sa plang. Dupa doua zile m-am apucat de regim. aveam de gand sa incep un regim dar parca niciodata nu era timp, sau de fiecare data se gasea cate ceva gustos de mancat si imi ziceam: "mananc azi si de maine nu mai mananc"

deadcountess 25 ian 2012 21:49:33

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
Citat:

Anterior postat de yulya (Post 913062)
Probabil ca sunt putine calorii. Acum dupa doua saptamani de regim nu mai simt ca mie foame. Ci sete. Vreau sa urmez regimul acesta 30 zile in total. Dupa aia o sa-l mai imbunatatesc. Dar atat de mult m-am izbit de imaginea mea actuala ca m-am speriat ingrozitor. Si asta din cauza unei poze cu telefonul. Cand m-am vazut in poza cata eram, am inceput sa plang. Parca m-a udat cnv k apa rece si m-am trezit la realitate. Sotul meu nu stia de ce am inceput sa plang. Dupa doua zile m-am apucat de regim. aveam de gand sa incep un regim dar parca niciodata nu era timp, sau de fiecare data se gasea cate ceva gustos de mancat si imi ziceam: "mananc azi si de maine nu mai mananc"

Yulya, nu merge sa o tii asa o luna, serios, te imbolnavesti :( Eu inteleg ca nu mai simti foamea ca te-ai obisnuit cu ea, dar organismul va avea de suferit. Ai 6o de kile, doamne feri, n-ai o tona :-s Se pot da jos si cu dieta sanatoasa daca ai rabdare.

GCM 25 ian 2012 21:51:55

Re: Care sunt etapele unui regim de slabit?
 
seara buna...
  • prima etapa e sa ai minim 1400 calorii, sai ai de unde scade cand stagnezi ;)
  • a doua etapa, sa faci miscare de orice fel, iar cand stagnezi sa maresti intensitatea si durata activitatii fizice.
  • apa cat mai multa...hidratare...Astea pt inceput...apoi usor incepi sa reglezi cantitatile de proteine, carbohidrati, grasimi....astfel incat sa te avantajeze in ale slabitului. Bafta!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:01:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO