forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile renale (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-renale/)
-   -   Urinari dese (30 ori/zi) (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-renale/urinari-dese-30-ori-zi-10266.html)

aussie_girl 07 oct 2011 19:19:08

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
of iubita, multe poate nu sunt grozave in canada asta (desi eu iubesc fiecare lucru si multumesc Domnului pentru alegerea facuta candva)..Am si eu o fetita de 18 ani..dar atentia acordata tinerilor legat de sanatate este extraordinara. Chiar vinerea trecuta am ost cu ea la urgenta pentur o anume problema..pai draga mea, a fost bibilita, cautata, masurata...controlata incepand de la intrarea in spital si pana a ajun sla doctorul final Atentia este mare, datoria este vizibila..vorbesc de datoria fata de om..doctorii au o atitudine exceptionala..iti vine sa le tot dai cate ceva (daca ai in sange chestia asta din europa) iar aici totul este platit de asigurari medicale..(care desigur sunt platite de serviciile persoanelor sau daca nu ai serviciu..platesti lunar o suma infima..dar ai partea medicala fara sa-ti faci griji).

ce sa-ti spun..ma ingrozesc pur si simplu cand citesc prin ce treci tu. Imi dau seama ca esti ca si fiica-mea si-mi vine sa zbor pana acolo si sa te iau sa te duc la un doctor cu respect fata de oameni si fata de el.Imi pare rau ca treci prin ce treci si iti doresc sa gasesti un doctor cu suflet pana la urma.

Red_Rose 08 oct 2011 11:15:46

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 812237)
of iubita, multe poate nu sunt grozave in canada asta (desi eu iubesc fiecare lucru si multumesc Domnului pentru alegerea facuta candva)..Am si eu o fetita de 18 ani..dar atentia acordata tinerilor legat de sanatate este extraordinara. Chiar vinerea trecuta am ost cu ea la urgenta pentur o anume problema..pai draga mea, a fost bibilita, cautata, masurata...controlata incepand de la intrarea in spital si pana a ajun sla doctorul final Atentia este mare, datoria este vizibila..vorbesc de datoria fata de om..doctorii au o atitudine exceptionala..iti vine sa le tot dai cate ceva (daca ai in sange chestia asta din europa) iar aici totul este platit de asigurari medicale..(care desigur sunt platite de serviciile persoanelor sau daca nu ai serviciu..platesti lunar o suma infima..dar ai partea medicala fara sa-ti faci griji).

ce sa-ti spun..ma ingrozesc pur si simplu cand citesc prin ce treci tu. Imi dau seama ca esti ca si fiica-mea si-mi vine sa zbor pana acolo si sa te iau sa te duc la un doctor cu respect fata de oameni si fata de el.Imi pare rau ca treci prin ce treci si iti doresc sa gasesti un doctor cu suflet pana la urma.

Multumesc>:D<
Parintii macar bine ca ma sustin, doar ca ei nu inteleg toate celea, tata spre exemplu idee nu are ce e candida, ovare polichistice si anexita etc... si nici nu are de unde sa stie ce simt eu pt ca e barbat, fratele la fel..iar mama nu a avut asa ceva niciodata si cu toate ca ma sustine nu intelege mereu prin ce trec eu, desi merge cu mine la medici deseori si ma asculta cind ii vb despre ce nesuferiti sint medicii si ce inseamna chestiile de care sufar. Oamenii de virsta lor aici in MD nu prea au acces la informatie, ei stiu medicina de pe timpurile comunistilor, cind le scria pe foaie fara sa le zica ceva si nici nu se uitau la ei si in general manierele moldovenilor sint aiurea, in speciial in lumea publica, mereu nemultumiti si vb urit ca de parca le esti dator, asta se trage din situatia politica care a fost :) ea zice sa imi caut altul si imi da bani atita cit poate, mai mult nu are de unde ca nu e asa aici situatia, deja a cheltuit un salariu pe mine dar mai raman si alte chestii de facut inafara de asta(mincare, univer etc.)...deci pina la urma trebuie sa gasesc unul ok si sa nu umblu sa dau bani peste tot si iata ca am gasit un centru gratis pt tineri, sper sa fie ok acolo medicul, numai ca ei au doar psihologi, ginicologi si inca diferite chestii legate de sanatatea psihica) M-as lua in maini odata si as merge si la psiholog :D nu ar strica o vizita, am si prob comportamentale ))
Nu vreau sa ma jalui in nici un caz, altii sint sigura ca situatii si mai grele ) oricum ms de sustinere >:D< Aveti grija de fiica dvs. ca e si ea viitoare mamica.

deadcountess 08 oct 2011 19:32:34

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 812223)
eu maine iau ultima zi antibioticele, luni va fi a doua zi dupa ele, e tot prea devreme sa fac urocultura?

Da, e tot prea devreme

Tu cam cata apa bei pe zi?

Red_Rose 09 oct 2011 09:50:40

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 812790)
Da, e tot prea devreme

Tu cam cata apa bei pe zi?

ohh cam 2 l :) nu stiam pina acum cita apa beau pina cind nu am avut o sticla de 6 l si timp de 2 zile a mai ramas 1 l .
luni dau analiza generala..deja de 2 zile nu iau antibiotice.
p.s. urina dupa neciporenco ce fel de analiza e? e altfel decit urocultura? ca eu pe asta am dat-o inainte de a incepe antibioticele.

deadcountess 09 oct 2011 20:06:18

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 812983)
ohh cam 2 l :) nu stiam pina acum cita apa beau pina cind nu am avut o sticla de 6 l si timp de 2 zile a mai ramas 1 l .
luni dau analiza generala..deja de 2 zile nu iau antibiotice.
p.s. urina dupa neciporenco ce fel de analiza e? e altfel decit urocultura? ca eu pe asta am dat-o inainte de a incepe antibioticele.

Pai inseamna ca bei multa apa, si ai de unde urina, poate nu-i neaparat o problema.

neciporenco n-am idee ce este , pt mine suna a denumire ruseasca :-/

Red_Rose 09 oct 2011 21:25:35

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 813235)
Pai inseamna ca bei multa apa, si ai de unde urina, poate nu-i neaparat o problema.

neciporenco n-am idee ce este , pt mine suna a denumire ruseasca :-/

nu, e 100% ca nu de la apa, nu are cum sa iti fie a urina din 15 in 15 minute de la apa, eu mereu am baut asa si mergeam altfel la wc, nu imi simteam mereu vezica plina ca parca vrea sa explodeze iar prob asta o am de o luna doar si s-au gasit leucocite in urina si peretii vezicii urinare ingrosati, am scris mai sus despre asta. Plus ca nu beau mereu asa, la univer cit sint beau maximum o cana de cafea dar merg la wc la repaus si in timpul orelor, la fiecare.
da, neciporenco suna a ruseasca denumire, deci nu e urocultura precis..tata m-a sfatuit sa ma adresez mai bine unui urolog ca medicii astia de familie sint cu studiile de pe timpul sovietic ( in cazul m. de fam. al meu e chiar acest caz) si nu prea sint la curent cu diferite descoperiri noi (am ajuns la concluzia asta dupa ce am vazut ca nu stia ce inseamna S.O.P).
Apropo a fost cineva dintre voi la psiholog?:) eu ma gindeam ca as merge odata cu prob complexelor mele, anxietatii etc. )) dar parca mi-e nush cum frica, nu am mai fost si nu stiu cum sa le explic tot ce am in cap )))

deadcountess 10 oct 2011 12:09:17

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 813317)
nu, e 100% ca nu de la apa, nu are cum sa iti fie a urina din 15 in 15 minute de la apa, eu mereu am baut asa si mergeam altfel la wc, nu imi simteam mereu vezica plina ca parca vrea sa explodeze iar prob asta o am de o luna doar si s-au gasit leucocite in urina si peretii vezicii urinare ingrosati, am scris mai sus despre asta. Plus ca nu beau mereu asa, la univer cit sint beau maximum o cana de cafea dar merg la wc la repaus si in timpul orelor, la fiecare.
da, neciporenco suna a ruseasca denumire, deci nu e urocultura precis..tata m-a sfatuit sa ma adresez mai bine unui urolog ca medicii astia de familie sint cu studiile de pe timpul sovietic ( in cazul m. de fam. al meu e chiar acest caz) si nu prea sint la curent cu diferite descoperiri noi (am ajuns la concluzia asta dupa ce am vazut ca nu stia ce inseamna S.O.P).
Apropo a fost cineva dintre voi la psiholog?:) eu ma gindeam ca as merge odata cu prob complexelor mele, anxietatii etc. )) dar parca mi-e nush cum frica, nu am mai fost si nu stiu cum sa le explic tot ce am in cap )))

Nu este obligatoriu sa ai infectie urinara chiar daca ai avut leucocite in urina.

Eu am fost la psiholog si a fost ok, nu ai de ce sa te sperii. >:D<

Red_Rose 10 oct 2011 13:10:44

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 813760)
Nu este obligatoriu sa ai infectie urinara chiar daca ai avut leucocite in urina.

Eu am fost la psiholog si a fost ok, nu ai de ce sa te sperii. >:D<

dar atunci care ar putea fi cauza problemei mele daca nu o infectie? astazi ieseam de citeva ori la lectie la univer ca simteam ca imi buhneste iar intre timp nu am baut decit o singura cafea de 100 ml ) deci este ceva, dar ce e nimeni nu stie pina cind, astept si rez infectiilor celea, poate una din ele face asa nebunii cu vezica mea :D
am inteles ca la psiholog mai mult ii povestesti tu, adica totul de la inceput si cum ai ajuns la prob cu care te adresezi, la mine e lunga si nici nu mai stiu unde isi are radacinile sigur :))) oricum, trebuie sa am curajul >:D<
am gasit un centru pt tineret unde este psiholog si ginicolog gratis pt tineri, e sponsorizat de unicef, deci merita de incercat..ieri am vb si cu tata si el a spus ca psihologul l-a ajutat odata cind avuse o prob psihologica majora si m-a sfatuit sa merg daca doresc :)

Stefanie 10 oct 2011 13:25:50

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 813788)
dar atunci care ar putea fi cauza problemei mele daca nu o infectie? astazi ieseam de citeva ori la lectie la univer ca simteam ca imi buhneste iar intre timp nu am baut decit o singura cafea de 100 ml ) deci este ceva, dar ce e nimeni nu stie pina cind, astept si rez infectiilor celea, poate una din ele face asa nebunii cu vezica mea :D
am inteles ca la psiholog mai mult ii povestesti tu, adica totul de la inceput si cum ai ajuns la prob cu care te adresezi, la mine e lunga si nici nu mai stiu unde isi are radacinile sigur :))) oricum, trebuie sa am curajul >:D<
am gasit un centru pt tineret unde este psiholog si ginicolog gratis pt tineri, e sponsorizat de unicef, deci merita de incercat..ieri am vb si cu tata si el a spus ca psihologul l-a ajutat odata cind avuse o prob psihologica majora si m-a sfatuit sa merg daca doresc :)

Prin aceeasi problema trec si eu :) Dupa un tratament de 7 zile cu ciprofloxacina inca imi apar leucocite in sumarul de urina iar nefrologul meu mi-a sugerat sa ma adresez unui ginecolog (si el are aceeasi suspiciune ca si a mea :candidoza vaginala-"multumita" anticonceptionalelor si antibioticelor ).Dupa ce ai trecut pe la ginecolog ,eu inca te sfatuiesc ca urmatoarea ta miscare sa fie la un urolog (infectiile de tract urinar jos sunt de domeniul lor ).
Multa sanatate!

deadcountess 10 oct 2011 14:16:44

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 813788)
am inteles ca la psiholog mai mult ii povestesti tu, adica totul de la inceput si cum ai ajuns la prob cu care te adresezi, la mine e lunga si nici nu mai stiu unde isi are radacinile sigur :))) oricum, trebuie sa am curajul >:D<
am gasit un centru pt tineret unde este psiholog si ginicolog gratis pt tineri, e sponsorizat de unicef, deci merita de incercat..ieri am vb si cu tata si el a spus ca psihologul l-a ajutat odata cind avuse o prob psihologica majora si m-a sfatuit sa merg daca doresc :)

Pai tocmai asta e ideea, cu ajutorul psihologului ii vei da de cap, vei afla probabil si sursa. Da, clar, daca te-ai gandit sa mergi la psiholog nu mai sta pe ganduri. :)

Red_Rose 10 oct 2011 14:34:13

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 813790)

Prin aceeasi problema trec si eu :) Dupa un tratament de 7 zile cu ciprofloxacina inca imi apar leucocite in sumarul de urina iar nefrologul meu mi-a sugerat sa ma adresez unui ginecolog (si el are aceeasi suspiciune ca si a mea :candidoza vaginala-"multumita" anticonceptionalelor si antibioticelor ).Dupa ce ai trecut pe la ginecolog ,eu inca te sfatuiesc ca urmatoarea ta miscare sa fie la un urolog (infectiile de tract urinar jos sunt de domeniul lor ).
Multa sanatate!

eu am dat sumarul de urina si maine cred ca am rezultatul, cu el voi merge la urolog deja pt ca la cel de familie mare treaba nu fac.
Da, acuma tot mai multi se adreseaza la psiholog si pe multi ii ajuta, singur cit nu te--ai informa despre problema ta oricum nu iti trece problema.

deadcountess 10 oct 2011 14:42:19

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 813836)
eu am dat sumarul de urina si maine cred ca am rezultatul, cu el voi merge la urolog deja pt ca la cel de familie mare treaba nu fac.
Da, acuma tot mai multi se adreseaza la psiholog si pe multi ii ajuta, singur cit nu te--ai informa despre problema ta oricum nu iti trece problema.

Clar, si chiar daca te-ai informa destul tot nu te poti trata singur, de aceea chiar si psihologii la randul lor merg la psiholog cand au nevoie. :))

Red_Rose 11 oct 2011 16:46:09

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Salut..deci am rez analizei generale de urina, medicul de familie a zis ca e ok rez, leucocite-1-2, urinobilinoizi-101x4 si in rest totul cu mera de prima data, bacterii nu sint insemnate, e gol la ele..dar simptomele au ramas ca inainte. Am intrebat-o daca poate fi din cauza unei infectii genitale si a zis ca sa asteptam rez alea si peurma vedem, dar a zis ca spera ca vor fi negative pt ca e ceva serios :( mi-a spus sa iau inca 2 sapt canefron, ceai diuretic sau cyxtenal sau Pol Polo si urolesan..deci ceva naturale pt ca ar putea sa imi mai dea si antibiotice mai puternici iar eu nu am vrut ca nu se stie doar cauza precisa, asa o sa imi omor toate bacteriile bune si iar voi avea candida..
oare sa ma mai adresez la urolog sau sa astept rez analizelor genitale si doar daca sint negative sa merg la urolog?

deadcountess 11 oct 2011 17:06:47

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Mai bine mai asteapta un pic pana iti vin analizele. Cat mai ai de asteptat?

Stefanie 11 oct 2011 18:55:10

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 814614)
Salut..deci am rez analizei generale de urina, medicul de familie a zis ca e ok rez, leucocite-1-2, urinobilinoizi-101x4 si in rest totul cu mera de prima data, bacterii nu sint insemnate, e gol la ele..dar simptomele au ramas ca inainte. Am intrebat-o daca poate fi din cauza unei infectii genitale si a zis ca sa asteptam rez alea si peurma vedem, dar a zis ca spera ca vor fi negative pt ca e ceva serios :( mi-a spus sa iau inca 2 sapt canefron, ceai diuretic sau cyxtenal sau Pol Polo si urolesan..deci ceva naturale pt ca ar putea sa imi mai dea si antibiotice mai puternici iar eu nu am vrut ca nu se stie doar cauza precisa, asa o sa imi omor toate bacteriile bune si iar voi avea candida..
oare sa ma mai adresez la urolog sau sa astept rez analizelor genitale si doar daca sint negative sa merg la urolog?

Asteapta rezultatele de la ginecolog si daca tot nu ai raspunsul asteptat ,du-te neaparat la urolog !
Apropo,mi-am adus aminte !Cei care au avut infectii urinare trebuie sa se protejeze de frig ,umiditate si sa urineze cand trebuie (fara sa se abtina)deoarece raman cu o sensibilitate .Te "infofolesti" bine sau ca toate fetele umbli cat mai subtire imbracata? Te duci la timp la wc sau numai cand simti ca vezica ti-e plina si nu mai poti?

Red_Rose 11 oct 2011 19:12:27

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 814687)

Asteapta rezultatele de la ginecolog si daca tot nu ai raspunsul asteptat ,du-te neaparat la urolog !
Apropo,mi-am adus aminte !Cei care au avut infectii urinare trebuie sa se protejeze de frig ,umiditate si sa urineze cand trebuie (fara sa se abtina)deoarece raman cu o sensibilitate .Te "infofolesti" bine sau ca toate fetele umbli cat mai subtire imbracata? Te duci la timp la wc sau numai cand simti ca vezica ti-e plina si nu mai poti?

Frigul mare inca nu-i, dar o sa ma stradui sa ma imbrac cit de calduros pot.
referitor la dusul la timp la wc, e imposibil uneori pt ca eu nu mai stiu cind e precis ca vreau mai tare sau mai putin pt ca eu uneori merg din 20 in 20 minute, atunci crezi ca mai stii cind e tocmai potrivit sa mergi? noaptea acum 1-2sapt in urma ieseam de 2-3 ori pe noapte la wc ca buhneam insa acum nustiu, tin in mine cred ca pt ca nu ma trezesc, doar dimineata vreau tare tare..

Red_Rose 11 oct 2011 19:17:41

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 814619)
Mai bine mai asteapta un pic pana iti vin analizele. Cat mai ai de asteptat?

imi vin martea urmatoare, pe 18..intre timp voi lua acelea naturiste, rau nu vor face..

deadcountess 11 oct 2011 19:23:49

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 814701)
imi vin martea urmatoare, pe 18..intre timp voi lua acelea naturiste, rau nu vor face..

Da, probabil asa ar fi cel mai bine. Sa ne spui cum ti-au iesit. :)

Red_Rose 18 oct 2011 19:07:06

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Salut, fetelor ) in sfarsit am rezultatele, sint toate negative si asta nu e unica veste buna, mi-am gasit si un ginicolog bun, adica inca pe ea nu am vazut-o ca am intirziat si ea avea ceva important si plecase dar am stat de vorba cu moasa ei astazi si mi-a placut mult, mi-a facut o interogare buna, adica m-a intrebat absolut totul de ce am suferit pina acum, daca am avut operatii, tot ce si cind ma doare etc..si ea singura a ramas uimita ca medicul precedent mi-a dat sa dau asa analize care au ft mici sanse de a le avea fara contact sex. si deci mi-a dat tel. lor si maine sa le sun sa ma duc la ele sa vb si cu medicul, mi-a luat ea frotiu si ceva din uretra si maine am rez..sper ca si medicul e ok, deja simt diferenta fata de medicul la care mergeam pina acum si e totul gratis pina la 24 ani, doar analizele daca va trebui sa dau se vor plati, dar frotiu si consultatia sint gratis :)
dar vestea rea e ca tot merg des la wc dupa atita tratament :( i-am zis si de asta..

deadcountess 18 oct 2011 20:41:35

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
E foarte bine ca ai gasit in sfarsit un medic in care ai incredere. >:D<

Red_Rose 19 oct 2011 18:53:29

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
salut..
azi am sunat acolo unde ieri am fost la ginec si rezultatele de la frotiu si inca un fel de analiza din uretra sint rele :( nu am inteles precis insa mi se pare ca am bacterii prezente si ceva nu e in regula nici cu analiza din vagin..acum astept sa se termine ciclul si marti merg sa dau in sfarsit urocultura/antibiograma si inca ceva analize...cit am rugat medicul de familie sa imi dea indreptare sa le dau pe astea si nu mi-a dat iar acum medicul nou mi le-a recomadat deodata ca situatia cu vezica urinara e ft agravata acum...azi nu rezistam, mergeam din 5 in 5 min la wc si simteam ca crapa vezica, desi nu bausem nimic, simt o presiune mare in vezica si ma doare permanent si cu toate ca beau diferite chestii pt asta nimic nu se schimba...nici chef de univer nu am cind stiu ca trebuie permanent sa ies din cabinet..azi imi venea a plange ca ma durea vezica... astept cu nerabdare sa dau analizele si sa ma lecuiesc.. nu odata lumea a patit-o ca i s-a pus diagnoz gresit.
Voi ce credeti, ce ar putea fi?

VAmedeea 27 oct 2011 20:11:08

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Ce-ai mai facut?
Pana la urma ce e?
Sper totusi sa fii mai bine, sa ai macar un diagnostic, ceva!
Te pup si sanatate!

Red_Rose 30 oct 2011 20:24:48

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 829330)
Ce-ai mai facut?
Pana la urma ce e?
Sper totusi sa fii mai bine, sa ai macar un diagnostic, ceva!
Te pup si sanatate!

Am dat vineri analizele si vin vinerea viitoare...
dar la ovare am gasit :( am SOP , deja al 10lea medic a confirmat pt ca la usg ovarele mele sint multifoliculare..am facut la 2 medici usg ultima sapt. A spus unul din ei ca ar trebui sa iau Yasmin dar eu ma tem sa iau anticonceptionale...iar o prietena fratelui, care a invatat colegiul de medicina mi-a spus ca daca as incepe relatiile nu ar fi rau, ca atunci se schimba multe..E corect?

VAmedeea 01 nov 2011 15:59:10

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Treaba cu relatiile nu o stiu. Eu am luat yasmin si a fost ok pt mine. Dupa un timp insa am renuntat la pastile. Daca te ajuta, poti incerca sa le iei timp de 6 luni si dupa repeti analizele, vezi ce si cum.

Si sa stii ca eu nu prea inteleg termenii medicali pe care ii pui tu, sunt altfel fata de ai nostri. Spre ex nu am nici cea mai mica idee despre ce inseamna SOP.
Sper sa primesti vesti bune sapt asta. Te pup!>:D<>:D<>:D<

BornCrank 01 nov 2011 17:03:53

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Buna Red_Rose,

Sper sa nu repet (in caz ca au scris fetele), n-am citit topicul, decat prima ta postare si ultima.

Daca urinezi des, e un semn/indiciu pt o slaba functionare a rinichilor si pt o vezica urinara obosita.

Incearca semintele de in, supele de legume, ceai de papadie, ceai de urzica, legumbre mai exact fasole, cereale (quinoa) -e f bun pt vezica si rinichi.

De doctor nu mai zic, vad ca ai fost. Multa sanatate! >:D<

deadcountess 01 nov 2011 19:00:41

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 831467)
Am dat vineri analizele si vin vinerea viitoare...
dar la ovare am gasit :( am SOP , deja al 10lea medic a confirmat pt ca la usg ovarele mele sint multifoliculare..am facut la 2 medici usg ultima sapt. A spus unul din ei ca ar trebui sa iau Yasmin dar eu ma tem sa iau anticonceptionale...iar o prietena fratelui, care a invatat colegiul de medicina mi-a spus ca daca as incepe relatiile nu ar fi rau, ca atunci se schimba multe..E corect?

Unele schimbari se produc daca incepi viata sexuala dar nu cred ca se merita sa o incepi doar asa ca...medicament. Eu zic ca prima experienta trebuie sa fie ceva frumos, ma rog, as-s eu mai de moda veche.

Si eu am SOP si numai pastilele m-au ajutat. Am luat diane si n-am avut nici un efect secundar.

Red_Rose 03 nov 2011 00:33:18

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 833092)
Treaba cu relatiile nu o stiu. Eu am luat yasmin si a fost ok pt mine. Dupa un timp insa am renuntat la pastile. Daca te ajuta, poti incerca sa le iei timp de 6 luni si dupa repeti analizele, vezi ce si cum.

Si sa stii ca eu nu prea inteleg termenii medicali pe care ii pui tu, sunt altfel fata de ai nostri. Spre ex nu am nici cea mai mica idee despre ce inseamna SOP.
Sper sa primesti vesti bune sapt asta. Te pup!>:D<>:D<>:D<

Sindromul Ovarelor Polichiste, nu e nimic diferit, e peste tot la fel numit acest sondrom dupa cite stiu, fetele de aici stiu ce inseamna..

Red_Rose 03 nov 2011 00:37:31

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 833228)
Unele schimbari se produc daca incepi viata sexuala dar nu cred ca se merita sa o incepi doar asa ca...medicament. Eu zic ca prima experienta trebuie sa fie ceva frumos, ma rog, as-s eu mai de moda veche.

Si eu am SOP si numai pastilele m-au ajutat. Am luat diane si n-am avut nici un efect secundar.

Despre Diane am auzit de la o fata ca tot nu a avut efect secundar la ea..dar inca nu mi-a prescris medicul, vineri e ziua cea mare, merg dupa rezultate si tratament :D
Sint deacord cu ce spui despre prima relatie...dar crede-ma nu poti astepta la infinit idealul, am dat peste multi baieti care imi placeau dar nici unul imi parea ca nu e idealul pt a incepe viata sexuala si de asta ma desparteam si am ajuns la 21 astfel...acum am un prieten dar e in franta si ne vedem in decembrie, who knows :D si appropo am inceput a slabit...pina vine el sper ca dau citeva kg jos ca sa nu ma complexez asa tare, ca e tot o prob la mine asta...
:-*
apropo meniul meu pe maine l-am facut, e ok cit de cit? :) cam asa il pot face cel mai bine pe maine ca astea produse am mai sanatoase doar..

VAmedeea 03 nov 2011 00:38:35

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 834583)
Sindromul Ovarelor Polichiste, nu e nimic diferit, e peste tot la fel numit acest sondrom dupa cite stiu, fetele de aici stiu ce inseamna..

Scuze, numai eu nu stiu prescurtarile. Asa stiu despre ce e vb. Si sunt de aceeasi parere cu Deadcontess, nu are rost sa-ti incepi viata sexuala doar pt asta.
Si nu e vb de moda noua sau veche, dar prima experienta poate fi frumoasa, sau nu. In functie de cum o percepi. Ori daca nu esti cu cineva cu care chiar iti doresti sa fii, e mai greu sa ramai cu amintiri placute.:-*

Red_Rose 04 nov 2011 06:09:29

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 834586)


Scuze, numai eu nu stiu prescurtarile. Asa stiu despre ce e vb. Si sunt de aceeasi parere cu Deadcontess, nu are rost sa-ti incepi viata sexuala doar pt asta.
Si nu e vb de moda noua sau veche, dar prima experienta poate fi frumoasa, sau nu. In functie de cum o percepi. Ori daca nu esti cu cineva cu care chiar iti doresti sa fii, e mai greu sa ramai cu amintiri placute.:-*

Sint deacord...nu mai ajungeam la 21 fara o luna daca consideram ca ar trebui sa imi incep viata sexuala cu cine cade si doar pt anumite scopuri :) dar totodata mai cred ca nici nu trebuie de cautat baiatul din vise si pe restu sa ii lasi pt ca nu sint ideali pt a avea prima relatie cu ei..eu dc spun asta, ca am un prieten cu care simt ca as incepe dar ca intotdeauna sta imi pare ca exista loc pt mai bun, e inevitabil :D
Scuze, n-am vrut sa te obijduiesc spunindu-ti ce inseamna SOP pe lung, ma gandeam ca nu stii poate, unele fete chiar nu stiu daca nu au mai avut asa ceva>:D<>:D<

Red_Rose 06 nov 2011 23:51:18

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Buna fetele >:D<
deci rez la analize mi-a spus medicul ca am probleme cu flora(anaeroba sau ceva asemantor a spus) si ca sursa sint rinichii si s-a transmis asta si in vagin si vezica si mai am ooforita( asta boala inflamatorie pelviana)...mi-a dat tratament pt ovare ca am multi foliculi si ma dor, ceva antiinflamator si capsule impotriva ciupercii ca a fost gasita si candida la analize si pt ooforita la fel antiinflamatoare si deja antibiotic..e o lista mai mare acolo..pe timpul trat sa am grija ce mananc si sa beau multe lichide..
off sa fi fost deodata la medicul asta pai poate eram lecuita deja, dar asa de 2 luni umblu si cheltui bani si ma ticsesc cu pastile de rup pamantul si nimic, sper ca dupa acest trat va trece totul :)

BornCrank 07 nov 2011 00:24:12

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 837737)
Buna fetele >:D<
deci rez la analize mi-a spus medicul ca am probleme cu flora(anaeroba sau ceva asemantor a spus) si ca sursa sint rinichii si s-a transmis asta si in vagin si vezica si mai am ooforita( asta boala inflamatorie pelviana)...mi-a dat tratament pt ovare ca am multi foliculi si ma dor, ceva antiinflamator si capsule impotriva ciupercii ca a fost gasita si candida la analize si pt ooforita la fel antiinflamatoare si deja antibiotic..e o lista mai mare acolo..pe timpul trat sa am grija ce mananc si sa beau multe lichide..
off sa fi fost deodata la medicul asta pai poate eram lecuita deja, dar asa de 2 luni umblu si cheltui bani si ma ticsesc cu pastile de rup pamantul si nimic, sper ca dupa acest trat va trece totul :)

Ma bucur ca ai aflat cauza problemelor, ti-am scris si eu (o pag in urma), de prob rinichilor si vezica, incearca si ce ti-am zis(bineinteles daca vrei) pe lg ce ti-a zis medicul, rau n-are ce sa-ti faca.
Te pup! >:D<

Red_Rose 07 nov 2011 16:08:41

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 837743)
Ma bucur ca ai aflat cauza problemelor, ti-am scris si eu (o pag in urma), de prob rinichilor si vezica, incearca si ce ti-am zis(bineinteles daca vrei) pe lg ce ti-a zis medicul, rau n-are ce sa-ti faca.
Te pup! >:D<

oops am uitat ce ai zis:) mai spui te rog odata ca sa revizuiesc mi-e lene >:D<

VAmedeea 07 nov 2011 17:57:44

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Hei, ma bucur ca se rezolva. Vei vedea ca o sa-ti treaca. Sa fii atenta cu candida pt ca recidiveaza si devine rezistenta la medicamente. Eu nu mai scap de ea, ma lupt de aproape 7 ani. Dar nici lupusul nu ma ajuta deloc.
Asa ca bafta multa. Pupici!>:D<

Red_Rose 07 nov 2011 18:16:09

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 838435)
Hei, ma bucur ca se rezolva. Vei vedea ca o sa-ti treaca. Sa fii atenta cu candida pt ca recidiveaza si devine rezistenta la medicamente. Eu nu mai scap de ea, ma lupt de aproape 7 ani. Dar nici lupusul nu ma ajuta deloc.
Asa ca bafta multa. Pupici!>:D<

pai sper ca de la antibioticele de acum nu va recidiva, ca mi-a dat si antimicotice..deja ma folosesc doar de sapun pt copii si fac o igiena cit mai ok, am prosop personal etc...dar oricum uneori ea vine din organism asa ca sper ca sa nu mai vina degraba) treb si stresul sa il elimin..

BornCrank 07 nov 2011 23:28:12

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 838343)
oops am uitat ce ai zis:) mai spui te rog odata ca sa revizuiesc mi-e lene >:D<

Da cum sa nu...uite aici, dau copy/paste :


Buna Red_Rose,

Sper sa nu repet (in caz ca au scris fetele), n-am citit topicul, decat prima ta postare si ultima.

Daca urinezi des, e un semn/indiciu pt o slaba functionare a rinichilor si pt o vezica urinara obosita.

Incearca semintele de in, supele de legume, ceai de papadie, ceai de urzica, legumbre mai exact fasole, cereale (quinoa) -e f bun pt vezica si rinichi.

De doctor nu mai zic, vad ca ai fost. Multa sanatate! >:D<

Te pup! :-*

Stefanie 08 nov 2011 20:21:44

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Cum e asta cu vezica urinara obosita?E "sora" cu bila lenesa?:))In ce consta?
Scuze de offtopic.

Red_Rose 08 nov 2011 21:55:29

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 839790)
Cum e asta cu vezica urinara obosita?E "sora" cu bila lenesa?:))In ce consta?
Scuze de offtopic.

nu e offtopic :D si eu as vrea sa stiu..cred ca e o functionare rea a acestia..

Red_Rose 09 nov 2011 17:21:43

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Salut, fetelor...
Nu stie nimeni din voi daca Mycosyst e acelasi fluconazol? as putea sa inlocuiesc fluconazol cu mycosyst? mi-au mai ramas niste capsule de mai demult si ar fi bine de s-ar putea de folosit ca mycosyst sint ft scumpe..am dat deja o gramada de bani pt pastile :( strasnic cit is de scumpe...

Slabuta 09 nov 2011 17:58:57

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 840713)
Salut, fetelor...
Nu stie nimeni din voi daca Mycosyst e acelasi fluconazol? as putea sa inlocuiesc fluconazol cu mycosyst? mi-au mai ramas niste capsule de mai demult si ar fi bine de s-ar putea de folosit ca mycosyst sint ft scumpe..am dat deja o gramada de bani pt pastile :( strasnic cit is de scumpe...

Mycosyst-ul este de 150 mg?
Au acceasi substanta activa, acum sa fie vorba si de aceeasi concentratie. Mai conteaza si compania farmaceutica care le produce.


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:17:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO