forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete si dieta in afectiunile renale (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-renale/)
-   -   Urinari dese (30 ori/zi) (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-afectiunile-renale/urinari-dese-30-ori-zi-10266.html)

Red_Rose 23 sep 2011 13:05:34

Urinari dese (30 ori/zi)
 
salut..am o problema enorma de ceva timp, inainte nu era chiar asa, urinam des dar nu la fiecare 10-15 min..]
recent am facut o candidozza genitala, 2 sapt in urma medicul mi-a dat injectii, pastile(dintre care dintre care si furadonin pt urinari dese, dar nu a ajutat deloc), ovule, crema clotrimazol si proceduri am mai facut si acum mi-a venit ciclul si nu pot merge la medic pina cind, luni sau marti voi merge..insa e insuportabil, urinez la fiecare 10-15 min o cantitate mare de urina, ca cum as fi baut 3 cani de ceai, noaptea ma trezesc de citeva ori, candidoza nu a trecut, din contra a ajuns pina in regiune anala si ma ustura, mananca si e rosu acolo chiar si mai mult decit inainte de tratament plus parca pe limba este un fel de alb-verzui si e amar un pic, sa nu fie candida orala..mai am si S.O.P cu care ma voi lamuri dupa ciclu, voi face un eco si voi merge la medic cu asta..obosesc repede, am senzatii de dormire in special la lectie, abia ma pot concentra si inca nu ma pot satura de mancare niciodata, parca nu simt ca ma satur..
luni merg sa dau analiza pt glicemie si urina, rez vor fi peste citeva zile..nu am rabdare:( ma tem sa nu fie diabet sau am mai citit undeva ca poate fi si diabet insipid, care altfel se face diagnosticul, nu prin glicemie.

Slabuta 23 sep 2011 13:28:18

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 799704)
salut..am o problema enorma de ceva timp, inainte nu era chiar asa, urinam des dar nu la fiecare 10-15 min..]
recent am facut o candidozza genitala, 2 sapt in urma medicul mi-a dat injectii, pastile(dintre care dintre care si furadonin pt urinari dese, dar nu a ajutat deloc), ovule, crema clotrimazol si proceduri am mai facut si acum mi-a venit ciclul si nu pot merge la medic pina cind, luni sau marti voi merge..insa e insuportabil, urinez la fiecare 10-15 min o cantitate mare de urina, ca cum as fi baut 3 cani de ceai, noaptea ma trezesc de citeva ori, candidoza nu a trecut, din contra a ajuns pina in regiune anala si ma ustura, mananca si e rosu acolo chiar si mai mult decit inainte de tratament plus parca pe limba este un fel de alb-verzui si e amar un pic, sa nu fie candida orala..mai am si S.O.P cu care ma voi lamuri dupa ciclu, voi face un eco si voi merge la medic cu asta..obosesc repede, am senzatii de dormire in special la lectie, abia ma pot concentra si inca nu ma pot satura de mancare niciodata, parca nu simt ca ma satur..
luni merg sa dau analiza pt glicemie si urina, rez vor fi peste citeva zile..nu am rabdare:( ma tem sa nu fie diabet sau am mai citit undeva ca poate fi si diabet insipid, care altfel se face diagnosticul, nu prin glicemie.

Buna Rose,

Ai si usturimi la urinat?
Daca erau cantitati mici de urina si usturimi era cistita...

Sper sa te faci bine cat mai repede si neaparat sa mergi la doctor.

Red_Rose 23 sep 2011 15:46:31

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 799728)


Buna Rose,

Ai si usturimi la urinat?
Daca erau cantitati mici de urina si usturimi era cistita...

Sper sa te faci bine cat mai repede si neaparat sa mergi la doctor.

nu, deloc, usturimi nu am..nu e cistita, urinez o cantitate ft mare, am mentionat, ca cum in mod normal lumea urineaza dupa jumate de zi, asa cantitate eu urinez la fiecare 15 -20 min, am fost acum 5 min iata si simt ca e plina vezica iarasi :( astept cu nerabdare analize sa dau luni, ma tem sa nu fie diabet.

nicoleta100 23 sep 2011 15:48:55

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 799874)
nu, deloc, usturimi nu am..nu e cistita, urinez o cantitate ft mare, am mentionat, ca cum in mod normal lumea urineaza dupa jumate de zi, asa cantitate eu urinez la fiecare 15 -20 min, am fost acum 5 min iata si simt ca e plina vezica iarasi :( astept cu nerabdare analize sa dau luni, ma tem sa nu fie diabet.

sa speram ca nu ai diabet!!!
iti tin pumnii sa iasa totul bine,dar nu imi trece prin minte ce ar putea fi!!!:-o:-o

Red_Rose 23 sep 2011 15:52:40

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 799879)

sa speram ca nu ai diabet!!!
iti tin pumnii sa iasa totul bine,dar nu imi trece prin minte ce ar putea fi!!!:-o:-o

mda..sper si eu) dar ce nu ar fi, vreau sa scap de senzatia asta , imi deranjeaza absolut orice actiune, sa sa nu mai zic de somn.
am vrut sa rs cineva care ceva stie referitor la asta, daca este cineva :) ms anticipat.

Kat19 24 sep 2011 20:05:27

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Buna!
As vrea sa te intreb si daca pe langa urinarile dese ai senzatia continua de sete.
Nu cred ca e diabet insipid, deoarece ar trebui sa ingerezi cantitati enorme de apa, de pana la 20 l pe zi, ceea ce nu cred ca e cazul!
Cel mai probabil tratamentul pentru candida a favorizat dezvoltarea unei alte bacterii rezistenta la antibioticul care ti l-a dat doctorul tau, si te-ai ales cu o alta infectie genito-urinara cu altceva.
eu as cere de la medicul de familie un bilet de trimitere la analize, sumar de urina si obligatoriu UROCULTURA, ca in Romanica se cam dau antibiotice dupa ureche, si nu dupa buletinul de analize. Poti sa mergi si la gineco, ca nu strica un frotiu.
Oricum, eu in locul tau as sta foarte linistita cu diabetul insipid.
sper ca ti-am fost de folos!

Red_Rose 25 sep 2011 20:54:57

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Kat19 (Post 800746)
Buna!
As vrea sa te intreb si daca pe langa urinarile dese ai senzatia continua de sete.
Nu cred ca e diabet insipid, deoarece ar trebui sa ingerezi cantitati enorme de apa, de pana la 20 l pe zi, ceea ce nu cred ca e cazul!
Cel mai probabil tratamentul pentru candida a favorizat dezvoltarea unei alte bacterii rezistenta la antibioticul care ti l-a dat doctorul tau, si te-ai ales cu o alta infectie genito-urinara cu altceva.
eu as cere de la medicul de familie un bilet de trimitere la analize, sumar de urina si obligatoriu UROCULTURA, ca in Romanica se cam dau antibiotice dupa ureche, si nu dupa buletinul de analize. Poti sa mergi si la gineco, ca nu strica un frotiu.
Oricum, eu in locul tau as sta foarte linistita cu diabetul insipid.
sper ca ti-am fost de folos!

nu am mare senzatie de sete, doar mi-e uscat in gura mereu parca, sete este dar nu exagerata.
eu sint din Moldova, aici rar gasesti un medic care vrea sa te trateze, dau si ei pastile antibiotice cu prima ocazie..mai ales daca e candida(asa a zis la mine ca e), tot dau antibiotice si la urma te trezesti ca nu a trecut, s-a facut mai rau din cauza tratamentului, s-a transformat infectia in altceva, deja ma ustura si e rosu mai tare si sensibil, crapa pielea acolo cite un pic si e uscata pielea tare dar cind am inceput tratamentul pur si simplu era prurit accentuat :( ..plus mi-a dat metronidazol, care dupa cite am citit e pt tricomonas, care se ia pe cale sexuala, eu sint virgina si nici nu am dat analizeele care ar arata daca am sau nu asa fel de paraziti.A trecut deja 1 sapt si jumate si nimic, mai rau s-a facut, unica schimbare e ca din prurit s-a transformat in usturare.
Eu mai am si anexita cronica si Sindromul ovarelor polichiste si mereu ma simt balonata, mai ales daca merg..ieri ma durea in regiunea pelviana de nu puteam sta nicicum.
Ai spus ca as putea fi luat alta infectie urinara din cauza tratamentului, dar problema e ca eu urinez des de mai demult, nici nu mai tin minte cind, pur si simplu sint perioad cind urinez mai des, uneori mai rar, dar tot des fata de modul normal. Am zis medicului ca urinez des si mi-a dat pastile dar nu a trecut nimic. Vineri am numarat 20 ori pe zi. Acu mi s-a terminat ciclul si fac usg si merg la ginec marti ca treb si pt ovare sa imi dea tratament inca. Sper sa ii vina la cap ca nu urinam asa des din cauza candidei sau a nush ce a crezut ea, e altceva care e de mai demult, inaintea candidei era.
Acum am o intrebare, urocultura asta ce e? prin ce difera de Analiza generala de urina? asa mi-a scris medicul sa dau analiza maine.

VAmedeea 25 sep 2011 21:06:06

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 801397)
nu am mare senzatie de sete, doar mi-e uscat in gura mereu parca, sete este dar nu exagerata.
eu sint din Moldova, aici rar gasesti un medic care vrea sa te trateze, dau si ei pastile antibiotice cu prima ocazie..mai ales daca e candida(asa a zis la mine ca e), tot dau antibiotice si la urma te trezesti ca nu a trecut, s-a facut mai rau din cauza tratamentului, s-a transformat infectia in altceva, deja ma ustura si e rosu mai tare si sensibil, crapa pielea acolo cite un pic si e uscata pielea tare dar cind am inceput tratamentul pur si simplu era prurit accentuat :( ..plus mi-a dat metronidazol, care dupa cite am citit e pt tricomonas, care se ia pe cale sexuala, eu sint virgina si nici nu am dat analizeele care ar arata daca am sau nu asa fel de paraziti.A trecut deja 1 sapt si jumate si nimic, mai rau s-a facut, unica schimbare e ca din prurit s-a transformat in usturare.
Eu mai am si anexita cronica si Sindromul ovarelor polichiste si mereu ma simt balonata, mai ales daca merg..ieri ma durea in regiunea pelviana de nu puteam sta nicicum.
Ai spus ca as putea fi luat alta infectie urinara din cauza tratamentului, dar problema e ca eu urinez des de mai demult, nici nu mai tin minte cind, pur si simplu sint perioad cind urinez mai des, uneori mai rar, dar tot des fata de modul normal. Am zis medicului ca urinez des si mi-a dat pastile dar nu a trecut nimic. Vineri am numarat 20 ori pe zi. Acu mi s-a terminat ciclul si fac usg si merg la ginec marti ca treb si pt ovare sa imi dea tratament inca. Sper sa ii vina la cap ca nu urinam asa des din cauza candidei sau a nush ce a crezut ea, e altceva care e de mai demult, inaintea candidei era.
Acum am o intrebare, urocultura asta ce e? prin ce difera de Analiza generala de urina? asa mi-a scris medicul sa dau analiza maine.

Incearca sa nu mai iei nimic fara niste analize care sa confirme ca ai sau nu ceva.
Examenul de urina confirma daca e vreo infectie in urina sau nu.
Urocultura in schimb se face pt a vedea exact ce tip de bacterie, virus, infectie este. Apoi se face o antibiograma pt a se gasi antibioticul (medicamentul) la care boala ta e sensibila, la care e partial sensibila sau la care nu raspunde. Din lista medicamentelor la care e sensibila se alege tratamentul in functie de varsta ta, starea sanatatii, istoric medical, eventuale alergii.

La fel si pt candida. Se ia analiza din vagin (de pe col uterin, de pe pereti, etc. - se baga inauntru un betisor subtire cu vata la capat, ca un betisot de urechi numai ca mult mai lung), apoi se face cultura pe secretie, se determina daca e candida sau altceva si tratamentul la care raspunde.

Mie ultima data mi-au gasit asa pe langa candida si un streptococ si asa am luat 2 medicamente diferite.

Dupa ce faci tratamentul, repeti analizele lunar (cu antibiograma daca e cazul) si daca 3 luni la rand ies negative, atunci ai scapat de infectia respectiva, te poti considera sanatoasa.

Secretii se pot lua si din gura, din gat, etc, in functie de locul problemei.

Si schimba medicul urgent!:-*:-*:-*

deadcountess 25 sep 2011 23:09:43

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Cel mai probabil urinezi mult de la diureticele pe care spui ca ti le-a dat medicul. Pentru problema cealalta, du-te la un ginecolog sa-ti ia o proba de secretie vaginala sa vezi exact cauza. Au fost si cazuri de virgine care au luat tricomonas sau chlamidia (de exemplu de pe un prosop folosit de o prietena infectata).

Red_Rose 26 sep 2011 05:36:08

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 801403)


Incearca sa nu mai iei nimic fara niste analize care sa confirme ca ai sau nu ceva.
Examenul de urina confirma daca e vreo infectie in urina sau nu.
Urocultura in schimb se face pt a vedea exact ce tip de bacterie, virus, infectie este. Apoi se face o antibiograma pt a se gasi antibioticul (medicamentul) la care boala ta e sensibila, la care e partial sensibila sau la care nu raspunde. Din lista medicamentelor la care e sensibila se alege tratamentul in functie de varsta ta, starea sanatatii, istoric medical, eventuale alergii.

La fel si pt candida. Se ia analiza din vagin (de pe col uterin, de pe pereti, etc. - se baga inauntru un betisor subtire cu vata la capat, ca un betisot de urechi numai ca mult mai lung), apoi se face cultura pe secretie, se determina daca e candida sau altceva si tratamentul la care raspunde.

Mie ultima data mi-au gasit asa pe langa candida si un streptococ si asa am luat 2 medicamente diferite.

Dupa ce faci tratamentul, repeti analizele lunar (cu antibiograma daca e cazul) si daca 3 luni la rand ies negative, atunci ai scapat de infectia respectiva, te poti considera sanatoasa.

Secretii se pot lua si din gura, din gat, etc, in functie de locul problemei.

Si schimba medicul urgent!:-*:-*:-*

Salut. Mersi de rs.
Referitor la analiza din vagin nush, mi-a luat ceva stiu ca ca mi-a zis ca acush iti iau analiza. Si este foita, iata va scriu ce e acolo, poate stiti ceva, sa imi spuneti daca e asta cea care trebuie sau nu. "Epiteliu-in cat med(nu am inteles normal ce e scris), leucocite-2-4 ch, flora-bat+++, coci+, GN,Trih,Ciuperci-nu sau eliberat(nu inteleg ce e scris, am scris dupa ochi, parca asa pare doar)" .
Spui sa schimb medicul dar nu mai stiu ce sa fac referitor la asta, la alta am fost anul trecut cind nu aveam ciclu de citeva luni si nici nu mi-a zis sa dau analize hormonale, mi-a prescris pastile din cap, iar eu aveam S.O.P. Peurma am venit la medicul de acum si mi-a zis totul ce treb sa fac..daca ma duc la alta sint sanse sa fie iar una ca si prima..nu prea am bani, is studenta, sa umblu pe la toti medicii sa platesc. Deja am cheltuit o muuultime de bani si nimic rezultate.
Da urocultura asta unde se dea? tot la laboratoare simple sau undeva special?

Red_Rose 26 sep 2011 06:01:17

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 801444)
Cel mai probabil urinezi mult de la diureticele pe care spui ca ti le-a dat medicul. Pentru problema cealalta, du-te la un ginecolog sa-ti ia o proba de secretie vaginala sa vezi exact cauza. Au fost si cazuri de virgine care au luat tricomonas sau chlamidia (de exemplu de pe un prosop folosit de o prietena infectata).

Salut)) ms de rs. Dar nu are de unde de la tratament, eu urinez des demult tare, poate un an deja, pur si simplu nu stiam ca nu e normal sa urinezi de 10 ori pe zi, doar ultima luna urinez de 20 ori pe zi, pina acum nu chiar asa, iar trat il iau abia de 1,5 sapt, nu are de unde sa fie de la tratament.
Mi-a prescris sa dau la chmalydia, tricomonas si inca citeva insa is scumpe, nu am acum de unde sa le dau, deja am cheltuit muult si inca mai am de cheltuit, daca vad ca medicul iar imi da tratament din cap merg la alta.
Urocultura o poate prescrie medicul de familie?k nimeni nu mi-a zis sa o dau, sa ma fac desteapta in fata lor si sa le zic sa imi dea s-o dau?)) parca vad ca se vor enerva, ca asa e mereu cind le faci o observatie.

Kat19 26 sep 2011 12:58:12

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Analiza generala de urina = sumar de urina, unde iti verifica
prezenta hematii in urina
daca ai sau nu leucocite in urina
nivelul ureei, creatininei
prezenta agenti infectiosi (bacterii, fungi)
etc.

Inveti la fac in Romania red rose?

Red_Rose 26 sep 2011 16:51:33

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Kat19 (Post 801953)
Analiza generala de urina = sumar de urina, unde iti verifica
prezenta hematii in urina
daca ai sau nu leucocite in urina
nivelul ureei, creatininei
prezenta agenti infectiosi (bacterii, fungi)
etc.

Inveti la fac in Romania red rose?

ms de rs :* nu, in Chisinau.
am inteles, atunci daca am infectie urinara se va vedea dupa analiza asta, da? insa cauza infectiei, adica ce a provocat-o anume voi vedea daca fac urocultura? maine iau rez analizelor generale de singe si urina si o sa scriu aici rez, o sa ma ajuti te rog sa ma lamuresc cu ele pina ajung la medic ca e in concediu, nu ma pricep :D
azi si ieri nu am urinat asa mult ca vineri, cam de vrio 10 ori doar azi, in jumate decit uneori.
Infectia genitala nu a trecut, am crezut ca e candida, dar acum nu mai stiu ce sa cred, deja ma ustura si se usuca piele de la vulva pina la regiunea din jurul anusului si se face rosu daca ma scarpin un pic, se crapa pielea si ustura.
Am mai descoperit ca mai am si colon iritabil, asta singura mi-am dat seama, citind articole despre asta. Ma simt balonata chiar si de la un mar mic, de la combinatii cu mai mult de 2 produse, uneori ma doare in stinga, cred ca intestinele dupa ce mananc, am constipatie deseori etc. Daca vrio 2 zile mananc sanatos 100% si mai putin ma simt mai bine la burta. Daca ii zic medicului de familie asta va ride, ele rid si cind cineva are oxiuri, o prietena odata a auzit cum asistenta si medicul nostru de familie ziceau : "uite aia are oxiuri" - "las-o sa se spele mai des ca i-or trece" )))) atunci ce de mai vb. Ele stiu doar de dureri de inima, stomac si cap, ce e mai recent descoperit e poveste. Colonul iritabil se trateaza cu pastile? sau mai mult cu alimentatia sanatoasa?

Red_Rose 27 sep 2011 15:29:46

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Buna.
Am primit rez anlizelor de urin si singe si toantele alea la glicemie nu mi-au facut, o greseala a fost, sau a fost singele intr-o singura eprubeta sau ele nu au vazut ca trebuie si la glicemie.
la urina urmatoarele date:
culoare- galb
densitatea relativa- 1022
reactia- acid
transparenta- Trom
proteine- neg
corpi cetonici- neg\
glucoza- neg
epiteliu(plat)- 4-7 ch
leucocite- 16-18 ch
eritrocite- 0-1 ch
saruri- oxolag ( nu inteleg ce scrie, am luat la ochi)
la cea de singe nu inteleg nimic :D
mai e nevoie sa fac analiza de glicemie daca glucoza in urina nu e?
si ce inseamna toate astea? am infectie urinara, treb sa fac urocultura?

Stefanie 27 sep 2011 15:47:05

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 803134)
Buna.
Am primit rez anlizelor de urin si singe si toantele alea la glicemie nu mi-au facut, o greseala a fost, sau a fost singele intr-o singura eprubeta sau ele nu au vazut ca trebuie si la glicemie.
la urina urmatoarele date:
culoare- galb
densitatea relativa- 1022
reactia- acid
transparenta- Trom
proteine- neg
corpi cetonici- neg\
glucoza- neg
epiteliu(plat)- 4-7 ch
leucocite- 16-18 ch
eritrocite- 0-1 ch
saruri- oxolag ( nu inteleg ce scrie, am luat la ochi)
la cea de singe nu inteleg nimic :D
mai e nevoie sa fac analiza de glicemie daca glucoza in urina nu e?
si ce inseamna toate astea? am infectie urinara, treb sa fac urocultura?

Buna! M-am uitat pe buletinul tau de analize si din cate se pare te-ai pricopsit cu o infectie urinara (leucocite- 16-18) .Du-te sa faci si o urocultura pentru stabilirea agentului patogen raspunzator de infectie (probabil Escherichia coli ).
Prezenta oxalatilor deasemenea poate indica sediment .

Red_Rose 27 sep 2011 15:55:29

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 803165)

Buna! M-am uitat pe buletinul tau de analize si din cate se pare te-ai pricopsit cu o infectie urinara (leucocite- 16-18) .Du-te sa faci si o urocultura pentru stabilirea agentului patogen raspunzator de infectie (probabil Escherichia coli ).
Prezenta oxalatilor deasemenea poate indica sediment .

ms de rs. dar urocultura asta cum, unde se face? voi merge maine la medicul de familie insa ma tem ca aia nici nu a auzit de asa ceva :(
da, is oxalati, am citit acum normal. Asta tot da semn de infectie?
maine am programare la ginicolog si vreau si la medicul de familie sa merg, la care sa merg prima cu analizele astea? e mai important sa le arat celui de familie sau si ginicologului ca ea mi-a dat furadonin pt urinare, crezind ca din cauza candidei urinez asa des.

Stefanie 27 sep 2011 16:06:05

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 803180)
ms de rs. dar urocultura asta cum, unde se face? voi merge maine la medicul de familie insa ma tem ca aia nici nu a auzit de asa ceva :(
da, is oxalati, am citit acum normal. Asta tot da semn de infectie?
maine am programare la ginicolog si vreau si la medicul de familie sa merg, la care sa merg prima cu analizele astea? e mai important sa le arat celui de familie sau si ginicologului ca ea mi-a dat furadonin pt urinare, crezind ca din cauza candidei urinez asa des.

Pentru candida foloseste clotrimazol-unguent si nu iti mai bate capul cu alte medicamente .Incearca sa consumi lactate (iaurt in special ) pentru restabilirea florei .
Urocultura este o metoda prin care se identifica agentii patogeni (bacterii) ce produc infectiile urinare.Se face la orice laborator de analize medicale.

Aaa oxalatii sunt in limite normale (atunci nu mai este important ).

Cu rezultatele primite te duci intai la medicul de familie ,el va stabili daca este nevoie sa fii vazuta si de un medic specialist (urolog)

Red_Rose 27 sep 2011 16:18:50

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 803199)

Pentru candida foloseste clotrimazol-unguent si nu iti mai bate capul cu alte medicamente .Incearca sa consumi lactate (iaurt in special ) pentru restabilirea florei .
Urocultura este o metoda prin care se identifica agentii patogeni (bacterii) ce produc infectiile urinare.Se face la orice laborator de analize medicale.

Aaa oxalatii sunt in limite normale (atunci nu mai este important ).

Cu rezultatele primite te duci intai la medicul de familie ,el va stabili daca este nevoie sa fii vazuta si de un medic specialist (urolog)

oxalatii nu scrie citi is, scrie doar oxalati ++ si gata. pt candida am folosit clotrimazol si ovule si crema insa nu a trecut, am mai luat si tratament antibiotic si injectii dar nimic si pastile antifungice, s-a inrosit mai tare in special spre anus, ma ustura etc. deci nu ajutat, poate nici nu era candida, cine stie ce infectie mai am si eu :( doamne fereste, totul cade pe locurile genitale, nu mai am loc unde se poate face infectie. 4 deodata: candida(care nici nush daca e asta), anexita cronica, S.O.P si infectie urinara, mai este ceva care poate sa am tot pe aici? :D eu rid, rid insa m-am saturat, uneori buhnesc in plins ca m-am saturat sa umblu pe la medici sa tot caut ce am si la urma ei bat campii, nici nu ii intereseaza cauzele, trateaza dupa ochi.
Sper ca maine medicul de familie se va uita bine la analize si va da indreptarile care trebuie, as merge la urolog, vreau sa fiu sigura de ce am, nu mai vreau tratament fara sens. Pt urocultura medicul de familie da indreptare?

Stefanie 27 sep 2011 16:30:22

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 803215)
oxalatii nu scrie citi is, scrie doar oxalati ++ si gata. pt candida am folosit clotrimazol si ovule si crema insa nu a trecut, am mai luat si tratament antibiotic si injectii dar nimic si pastile antifungice, s-a inrosit mai tare in special spre anus, ma ustura etc. deci nu ajutat, poate nici nu era candida, cine stie ce infectie mai am si eu :( doamne fereste, totul cade pe locurile genitale, nu mai am loc unde se poate face infectie. 4 deodata: candida(care nici nush daca e asta), anexita cronica, S.O.P si infectie urinara, mai este ceva care poate sa am tot pe aici? :D eu rid, rid insa m-am saturat, uneori buhnesc in plins ca m-am saturat sa umblu pe la medici sa tot caut ce am si la urma ei bat campii, nici nu ii intereseaza cauzele, trateaza dupa ochi.
Sper ca maine medicul de familie se va uita bine la analize si va da indreptarile care trebuie, as merge la urolog, vreau sa fiu sigura de ce am, nu mai vreau tratament fara sens. Pt urocultura medicul de familie da indreptare?

Iti inteleg problema .Si eu de-abia m-am tratat de o infectie urinara si multumesc lui Dumnezeu totul e ok acum (asta dupa ce am stat fara tratament vreo 3 luni ).
Ai oxalati prezenti in urina ceea ce poate indica un usor sediment dar nu asta e problema principala.
Maine ii poti solicita medicului de familie o trimitere la un medic urolog pentru investigatii suplimentare si urocultura (la urma urmei nu este nici o rusine sa iti expui punctul de vedere in fata doctorului tau -ca pacient alegi ceea ce crezi ca iti este mai bine pentru tine ).
Iar legat de candida nu stiu ce sa iti spun ,mai bine discuti cu ginecologul tau sa vada ce se poate face

Red_Rose 27 sep 2011 17:11:43

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 803231)

Iti inteleg problema .Si eu de-abia m-am tratat de o infectie urinara si multumesc lui Dumnezeu totul e ok acum (asta dupa ce am stat fara tratament vreo 3 luni ).
Ai oxalati prezenti in urina ceea ce poate indica un usor sediment dar nu asta e problema principala.
Maine ii poti solicita medicului de familie o trimitere la un medic urolog pentru investigatii suplimentare si urocultura (la urma urmei nu este nici o rusine sa iti expui punctul de vedere in fata doctorului tau -ca pacient alegi ceea ce crezi ca iti este mai bine pentru tine ).
Iar legat de candida nu stiu ce sa iti spun ,mai bine discuti cu ginecologul tau sa vada ce se poate face

tot ceva infectie de genul la a mea ai avut? prob e ca eu o am demult, insa nu stiam ca merg prea des la wc, nu mi-am dat seama ca nu e normal asa des, la inceput nu ma duceam chiar 20 ori pe zi, oleak mai rar insa acum imi dau seama ca si 10 ori e tot prea des.
voi intreba daca imi poate ea da indreptare sa fac urocultura si antibograma sau trebuie sa merg la urolog pt asta, sper ca nu va face fata patrata. Oare daca in urina nu este glucoza(asa e in cazul meu) ar fi cazul sa mai dau si la glicemie? sau sa dau asa pt mine, sa stiu ca e totul ok cu asta.
dar despre candida singura nush ce sa spun, ard de nerabdare sa vad maine ce imi va zice, am impresia ca singura oleak se va uimi ca s-a tranformat in altceva duppa tratamentul ei :D ca stiu ca cind mergeam la proceduri dupa citeva zile asistenta se mira dc oare nu trece, dar din cauza ciclului am intrerupt procedurile si taman dupa asta era weekend si iata abia maine pot merge. macar bine ca chisturi nu am, am facut USG, insa vezica are peretii ingrosati si posibil cistita dar nu e cistita, sint sigura.

deadcountess 28 sep 2011 18:46:23

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 801480)
Salut)) ms de rs. Dar nu are de unde de la tratament, eu urinez des demult tare, poate un an deja, pur si simplu nu stiam ca nu e normal sa urinezi de 10 ori pe zi, doar ultima luna urinez de 20 ori pe zi, pina acum nu chiar asa, iar trat il iau abia de 1,5 sapt, nu are de unde sa fie de la tratament.
Mi-a prescris sa dau la chmalydia, tricomonas si inca citeva insa is scumpe, nu am acum de unde sa le dau, deja am cheltuit muult si inca mai am de cheltuit, daca vad ca medicul iar imi da tratament din cap merg la alta.
Urocultura o poate prescrie medicul de familie?k nimeni nu mi-a zis sa o dau, sa ma fac desteapta in fata lor si sa le zic sa imi dea s-o dau?)) parca vad ca se vor enerva, ca asa e mereu cind le faci o observatie.

E posibil ca tu sa fi urinat mult din totdeauna, nu exista un numar standard de urinari considerat normal. Avand in vedere ca vezica are o capacitate de 200-400ml si nevoia de a urina apare inainte ca vezica sa se umple la capacitatea maxima si ca unii oameni beau mai mult de 2 litri de apa pe zi nu e chiar asa neobisnuit sa urinezi de 10 ori pe zi. In caz de cistita problema se pune altfel, ai senzatia ca trebuie sa urinezi chiar si cand vezica e aproape goala, si cand incerci si nu ies decat cateva picaturi, dar nu e cazul tau din cate am inteles. Leucocite in urina nu inseamna neaparat infectie urinara, cauza poate fi si o infectie genitala. Probabil ca problema mai importanta e inflamatia genitala, poate e mai bine sa faci un efort sa iei probele pt tricomonas si chlamidia sa afli un raspuns clar si eventual sa le excluzi daca ies negative, altfel s-ar putea sa tot dai o gramada de bani in continuare pe la o gramada de alti medici si pana la urma tot acolo sa ajungi. Daca pana la urma se dovedeste ca nu a fost altceva decat candia intreaba doctorita daca nu poate sa-ti dea si tablete (ex. clotrimazul-e aceeasi substanta continuta de unguentul canesten), e drept ca sunt cam naspa pt stomac dar sunt mai eficiente.
Ai mai fost la ginecolog azi?

Red_Rose 28 sep 2011 19:28:44

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 804424)
E posibil ca tu sa fi urinat mult din totdeauna, nu exista un numar standard de urinari considerat normal. Avand in vedere ca vezica are o capacitate de 200-400ml si nevoia de a urina apare inainte ca vezica sa se umple la capacitatea maxima si ca unii oameni beau mai mult de 2 litri de apa pe zi nu e chiar asa neobisnuit sa urinezi de 10 ori pe zi. In caz de cistita problema se pune altfel, ai senzatia ca trebuie sa urinezi chiar si cand vezica e aproape goala, si cand incerci si nu ies decat cateva picaturi, dar nu e cazul tau din cate am inteles. Leucocite in urina nu inseamna neaparat infectie urinara, cauza poate fi si o infectie genitala. Probabil ca problema mai importanta e inflamatia genitala, poate e mai bine sa faci un efort sa iei probele pt tricomonas si chlamidia sa afli un raspuns clar si eventual sa le excluzi daca ies negative, altfel s-ar putea sa tot dai o gramada de bani in continuare pe la o gramada de alti medici si pana la urma tot acolo sa ajungi. Daca pana la urma se dovedeste ca nu a fost altceva decat candia intreaba doctorita daca nu poate sa-ti dea si tablete (ex. clotrimazul-e aceeasi substanta continuta de unguentul canesten), e drept ca sunt cam naspa pt stomac dar sunt mai eficiente.
Ai mai fost la ginecolog azi?

Am fost si m-am dezamagit in ea total, mai mult m-a consultat asistenta decit ea..i-am zis ca am luat tratamentul cela fix in fix cum trebuia si ca nu mi-a trecut, ba din contra s-a transformat in ceva mai rau si ea deodata parca s-a shimbat, nu mai vb ca data trecuta cu mine..s-a uitat acolo la mine 1 min si i-a zis asistentei sa imi faca o procedura nush de care, iar sa platesc aiurea si a mai zis ca ceea ce este in zona anala la mine nu e pe tema lor, e la dermatolog..asta si voi face maine, voi merge la dermatolog cu prob asta iar cu ginecologia voi merge la alt medic.
Analizele alea deja le voi da, mi-a dat indreptare medicul de familie sa le dau gratis, maine inca treb sa merg la o policlinica ca o femeie sa imi explice unde si cind sa le dau si rez deobicei vin ft greu, cam in 2 sapt..ce ma fac pina atunci? ca in vagin s-a facut destul de rosu si crapa piele pe alocuri si asa si spre anus :( ma simt la pamant, nush pe la care medic sa merg primul..urolog, dermatolog, ginecolog, medic de familie..medicul de familie mi-a prescris antibiotice pt inefctia asta urinara fara a face urocultura si antibiograma, doar dupa analiza de urina si nici nu mi-a zis sa ma duc la urolog..
la dermatolog maine merg insa gincolog inca nu am gasit, nu mai merg la asta de acum ca s-a vazut ca vrea sa ramana cu mainile curate, nici nu mi-a zis nimic, doar s-a uitat acolo fara sa ma atinga, desi eu anume la intrarea in vagin am rosu, nu inafara.
Tu ce spui, ce ar trebui sa fac? ca nu pot sa las asa, nu a trecut si se face mai rau. Sa astept rez analizelor celea pt chlamydia etc. sau sa merg la ginecolog si acum, inainte de rez?

deadcountess 28 sep 2011 19:46:33

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 804448)
Am fost si m-am dezamagit in ea total, mai mult m-a consultat asistenta decit ea..i-am zis ca am luat tratamentul cela fix in fix cum trebuia si ca nu mi-a trecut, ba din contra s-a transformat in ceva mai rau si ea deodata parca s-a shimbat, nu mai vb ca data trecuta cu mine..s-a uitat acolo la mine 1 min si i-a zis asistentei sa imi faca o procedura nush de care, iar sa platesc aiurea si a mai zis ca ceea ce este in zona anala la mine nu e pe tema lor, e la dermatolog..asta si voi face maine, voi merge la dermatolog cu prob asta iar cu ginecologia voi merge la alt medic.
Analizele alea deja le voi da, mi-a dat indreptare medicul de familie sa le dau gratis, maine inca treb sa merg la o policlinica ca o femeie sa imi explice unde si cind sa le dau si rez deobicei vin ft greu, cam in 2 sapt..ce ma fac pina atunci? ca in vagin s-a facut destul de rosu si crapa piele pe alocuri si asa si spre anus :( ma simt la pamant, nush pe la care medic sa merg primul..urolog, dermatolog, ginecolog, medic de familie..medicul de familie mi-a prescris antibiotice pt inefctia asta urinara fara a face urocultura si antibiograma, doar dupa analiza de urina si nici nu mi-a zis sa ma duc la urolog..
la dermatolog maine merg insa gincolog inca nu am gasit, nu mai merg la asta de acum ca s-a vazut ca vrea sa ramana cu mainile curate, nici nu mi-a zis nimic, doar s-a uitat acolo fara sa ma atinga, desi eu anume la intrarea in vagin am rosu, nu inafara.
Tu ce spui, ce ar trebui sa fac? ca nu pot sa las asa, nu a trecut si se face mai rau. Sa astept rez analizelor celea pt chlamydia etc. sau sa merg la ginecolog si acum, inainte de rez?

Eu zic sa astepti rezultatele, oricat de bun ar fi un medic, fara analize e greu sa-ti dea un tratament corect. Chestia urata e ca daca ai candida antibioticele nu-ti fac decat rau. Din lista de medici eu as incepe cu dermatologul, macar iti da un tratament local sa nu faci complicatii.

Red_Rose 28 sep 2011 20:02:35

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 804471)
Eu zic sa astepti rezultatele, oricat de bun ar fi un medic, fara analize e greu sa-ti dea un tratament corect. Chestia urata e ca daca ai candida antibioticele nu-ti fac decat rau. Din lista de medici eu as incepe cu dermatologul, macar iti da un tratament local sa nu faci complicatii.

asa si m-am gindit si eu, la dermatolog merg maine si sa vad la dmna. ceia cind dau analizele tot maine, dar urocultura nu incurca nimic sa o dau acum, nu? si daca iese pozitiva, adica este vrio infectie urinara si treb trat antibiotic ce ma fac? ca doar in urma la asa ceva iese candida, desi acum nu e sigur ca e candida. Si ultima intreabare, cui ii zic ca vreau sa fac urocultura, medic de familie sau urologului? )

deadcountess 28 sep 2011 21:06:30

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 804488)
asa si m-am gindit si eu, la dermatolog merg maine si sa vad la dmna. ceia cind dau analizele tot maine, dar urocultura nu incurca nimic sa o dau acum, nu? si daca iese pozitiva, adica este vrio infectie urinara si treb trat antibiotic ce ma fac? ca doar in urma la asa ceva iese candida, desi acum nu e sigur ca e candida. Si ultima intreabare, cui ii zic ca vreau sa fac urocultura, medic de familie sau urologului? )

Oricare dintre ei iti poate da trimitere pt urocultura, dar daca ai luat deja antibiotice n-o sa iasa nimic.

Red_Rose 29 sep 2011 06:05:44

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 804550)
Oricare dintre ei iti poate da trimitere pt urocultura, dar daca ai luat deja antibiotice n-o sa iasa nimic.

:( off am luat antibiotic dar iata ca medicul de familie oricum mi-a prescris antibiotic..de aia si vreau sa dau urocultura, ca sa nu iau antibiotice si la urma s-o patesc ca si cu candida, sa fie altceva si trat sa fie fara sens. Sh la ca la urma acush aflu ca e vrio infectie de genul chlamydia etc. dupa rez si iar o dau in bara..totul odata apare :(

VAmedeea 29 sep 2011 09:16:31

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 804488)
asa si m-am gindit si eu, la dermatolog merg maine si sa vad la dmna. ceia cind dau analizele tot maine, dar urocultura nu incurca nimic sa o dau acum, nu? si daca iese pozitiva, adica este vrio infectie urinara si treb trat antibiotic ce ma fac? ca doar in urma la asa ceva iese candida, desi acum nu e sigur ca e candida. Si ultima intreabare, cui ii zic ca vreau sa fac urocultura, medic de familie sau urologului? )

Buna, stiu ca ce te voi sfatui eu implica bani, dar, ca sa fii sigura, te duci la un laborator privat si dai analizele acolo. Ceri uroculrura si tampon pt candida cu antibiograma. Eventual faci si clamidia, tricomonas (dar astea stiu ca sunt destul de scumpe.
Rezultatele ar trebui sa vina intr-o saptamana, stii sigur ca sunt lucrate corect.
Cu ele te duci la medicul de familie doar pt reteta.
Nu mai e nevoie sa aj si la ginecolog sau urolog.
Urologul cu siguranta nu prea ai de ce sa il vezi in cazul asta pt ca problema ta cea mai grava e cea vaginala.
Sau poate nici macar nu ai o problema vaginala, poate e vreo chestie dermatologica.
Dar nu mai lua nici un tratament fara a face inainte cultura, analize. Si dermatologul poate sa ia o mostra de tesut (nici nu simti) si sa o trimita la laborator pt analize, eventuale culturi.
Cat platesti la ginecolog sau mai stiu eu pe unde, iti faci doar ce te intereseaza la un laborator bun.

Te pup si bafta multa!>:D<>:D<>:D<

Stefanie 29 sep 2011 09:30:29

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 804424)
E posibil ca tu sa fi urinat mult din totdeauna, nu exista un numar standard de urinari considerat normal. Avand in vedere ca vezica are o capacitate de 200-400ml si nevoia de a urina apare inainte ca vezica sa se umple la capacitatea maxima si ca unii oameni beau mai mult de 2 litri de apa pe zi nu e chiar asa neobisnuit sa urinezi de 10 ori pe zi. In caz de cistita problema se pune altfel, ai senzatia ca trebuie sa urinezi chiar si cand vezica e aproape goala, si cand incerci si nu ies decat cateva picaturi, dar nu e cazul tau din cate am inteles. Leucocite in urina nu inseamna neaparat infectie urinara, cauza poate fi si o infectie genitala. Probabil ca problema mai importanta e inflamatia genitala, poate e mai bine sa faci un efort sa iei probele pt tricomonas si chlamidia sa afli un raspuns clar si eventual sa le excluzi daca ies negative, altfel s-ar putea sa tot dai o gramada de bani in continuare pe la o gramada de alti medici si pana la urma tot acolo sa ajungi. Daca pana la urma se dovedeste ca nu a fost altceva decat candia intreaba doctorita daca nu poate sa-ti dea si tablete (ex. clotrimazul-e aceeasi substanta continuta de unguentul canesten), e drept ca sunt cam naspa pt stomac dar sunt mai eficiente.
Ai mai fost la ginecolog azi?

E virgina .Nu are de unde sa aiba Chlamydia.

VAmedeea 29 sep 2011 12:41:04

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 804883)

E virgina .Nu are de unde sa aiba Chlamydia.

nu este pt ca ea are alte simptome, nu se potriveste cu chlamydia.
Si nici gonoree ca nu se potriveste.
Ambele boli trec destul timp neobservate tocmai pt ca simptomele lor nu dau asa multe batai de cap.
Secretii neobisnuite si mancarimi, eventual piele rosie, dar nu crapaturi cum are ea.

Eu tot tind spre candida care, daca se agraveaza, poate produce si leziuni:

"Simptomele candidozei vaginale: scurgere alba, branzoasa si abundenta, usturimi si mancarimi vaginale, sindrom premenstrual agravat, usturime la urinare, urinari frecvente, infectii ale vezicii urinare, arsuri in timpul contactului sexual.

Atentie!
Daca sistemul imunitar cedeaza, infectia se raspandeste in tot corpul si apar simptome ca: oboseala, ameteala, dezorientare, lipsa puterii de concentrare, schimbarea dispozitiei, dureri de cap, depresie, dureri de urechi, tuse, surzenie, lacrimarea sau senzatia de ardere la nivelul ochilor, dureri musculare, iritabilitate, pofta de dulciuri, eczema, psoriazis, multiple alergii, infectii fungice, sensibilitate crescuta la mancare si substante chimice."

(sursa: farmaciata punct ro)

Asa ca du-te si fa o analiza completa a secretiei la un laborator privat si spune-le ca vrei sa stii si schema de medicamente la care este sensibila.

Te pup!

Red_Rose 29 sep 2011 14:25:37

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 804871)


Buna, stiu ca ce te voi sfatui eu implica bani, dar, ca sa fii sigura, te duci la un laborator privat si dai analizele acolo. Ceri uroculrura si tampon pt candida cu antibiograma. Eventual faci si clamidia, tricomonas (dar astea stiu ca sunt destul de scumpe.
Rezultatele ar trebui sa vina intr-o saptamana, stii sigur ca sunt lucrate corect.
Cu ele te duci la medicul de familie doar pt reteta.
Nu mai e nevoie sa aj si la ginecolog sau urolog.
Urologul cu siguranta nu prea ai de ce sa il vezi in cazul asta pt ca problema ta cea mai grava e cea vaginala.
Sau poate nici macar nu ai o problema vaginala, poate e vreo chestie dermatologica.
Dar nu mai lua nici un tratament fara a face inainte cultura, analize. Si dermatologul poate sa ia o mostra de tesut (nici nu simti) si sa o trimita la laborator pt analize, eventuale culturi.
Cat platesti la ginecolog sau mai stiu eu pe unde, iti faci doar ce te intereseaza la un laborator bun.

Te pup si bafta multa!>:D<>:D<>:D<

1. Fetelor, eu m-as duce cu cea mai mare placere la laboratoare etc insa sint din Moldova, aici banii se fac ft greu, parintii nu au de unde imi da pt toate astea iar eu sint studenta. Deja am sa dau analizele pt chlamydia si restul recomandate degraba, cu indreptare de la medicul de familie, marti le dau si poate intr-o sapt vin rez..
2. Problema vaginala la sigur am, am scrugeri albe, e rosu in vagin si ustura daca ating si parca pe alocuri, tot in vagin, e un fel de crapatura dar ft micuta care anume ustura. Mancarimi pe vulva putin am, nu simt pina nu incep a ma scarpina si daca incep nu ma pot opri. Problema cu care am mers la dermatolog insa e aia de linga anus, rosu, uscat si bine se vede unde se termina, deja mi-a dat tratament crema Triderm, erolin si vitamine omega, nu am reteta acum la mine si nu stiu precis ce fel de omega, am lasat-o farmacistei ca nu avea azi si maine merg sa imi dea. O sa iau trat asta 12 zile. Sper ca va trece asta. Cu asta pina cind m-am lamurit.
3. Apoi cu urocultura, voi da maine, deja am fost pe la m. de familie si mi-a zis unde s-o duc maine, poate tot maine vor fi si rez...dar ea oricum mi-a prescris pt infectia asta urinara 2 feluri de pastile. Mai bine sa astept rez de la urocultura si apoi sa vad daca iau sau nu tratamentul recomandat?
4. M-ati speriat cu gonoreea :( oare de unde as putea asa nebunii avea? nici nu am avut relatii si nici nimeni in familie nu are asa ceva, stiu sigur. Ginicologl spunea ca de la pisica pot lua insa pisica mea e de rasa, am luat-o de la cineva de la bloc, nu e de aia din curte..dar am mai avut inainte de ea una, si a murit ca avea ceva, poate aia sa fi avut vrio nebunie si acum am si eu..
5. referitor la S.O.P. Daca am luat tratament mai demult, vrio juma de an in urma( cu siofor), au trecut chisturile si ciclul e normal si la usg chisturi nu mai am de jumate de an( am facut de mai multe ori usg)mai e nevoie sa merg pe la endocrinolog?

Red_Rose 29 sep 2011 14:37:57

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 805057)


nu este pt ca ea are alte simptome, nu se potriveste cu chlamydia.
Si nici gonoree ca nu se potriveste.
Ambele boli trec destul timp neobservate tocmai pt ca simptomele lor nu dau asa multe batai de cap.
Secretii neobisnuite si mancarimi, eventual piele rosie, dar nu crapaturi cum are ea.

Eu tot tind spre candida care, daca se agraveaza, poate produce si leziuni:

"Simptomele candidozei vaginale: scurgere alba, branzoasa si abundenta, usturimi si mancarimi vaginale, sindrom premenstrual agravat, usturime la urinare, urinari frecvente, infectii ale vezicii urinare, arsuri in timpul contactului sexual.

Atentie!
Daca sistemul imunitar cedeaza, infectia se raspandeste in tot corpul si apar simptome ca: oboseala, ameteala, dezorientare, lipsa puterii de concentrare, schimbarea dispozitiei, dureri de cap, depresie, dureri de urechi, tuse, surzenie, lacrimarea sau senzatia de ardere la nivelul ochilor, dureri musculare, iritabilitate, pofta de dulciuri, eczema, psoriazis, multiple alergii, infectii fungice, sensibilitate crescuta la mancare si substante chimice."

(sursa: farmaciata punct ro)

Asa ca du-te si fa o analiza completa a secretiei la un laborator privat si spune-le ca vrei sa stii si schema de medicamente la care este sensibila.

Te pup!

nu doar chlamydia dar si herpes, ureaplasma si inca citeva de genul asta voi da analize..am inteles ca le poti capata si din din pod :D adica fara a avea rel sexuale, dar e si logic, cineva trebuie sa se infecteze la inceput din vint ca peurma sa transmita altora si aceia prin rel sexuale tot altora..deci, oricum cu infectia asta la inceput cineva s-a infectat fara a avea rel sexuale, peurma a avut si a transmis-o.
Chestia e ca am luat tratament pt candida si nu a trecut, intre timpul luarii lui mi s-a facut la anus asa urit.( ma scuzati ca tot vb despre anus, dar asta im ie prob) ))) si aiurea pt ca am cheltuiiiit ft multi bani, de citeva ori cons ginec, proceduri, injectii scumpe si nimic folos. La urma du-te la dermatolog ca prob nu e a lor deja, e legat de dermatologie deja..pai cum naibii deodata nu ai holbat ochii ca in regiunea ceea este ceva ce nu e pe tema ta, pt ce ai mai dat tratament. Nu mai merg la ea niciodata, numai scurgeere de bani :(

Slabuta 29 sep 2011 15:11:43

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 805183)
nu doar chlamydia dar si herpes, ureaplasma si inca citeva de genul asta voi da analize..am inteles ca le poti capata si din din pod :D adica fara a avea rel sexuale, dar e si logic, cineva trebuie sa se infecteze la inceput din vint ca peurma sa transmita altora si aceia prin rel sexuale tot altora..deci, oricum cu infectia asta la inceput cineva s-a infectat fara a avea rel sexuale, peurma a avut si a transmis-o.
Chestia e ca am luat tratament pt candida si nu a trecut, intre timpul luarii lui mi s-a facut la anus asa urit.( ma scuzati ca tot vb despre anus, dar asta im ie prob) ))) si aiurea pt ca am cheltuiiiit ft multi bani, de citeva ori cons ginec, proceduri, injectii scumpe si nimic folos. La urma du-te la dermatolog ca prob nu e a lor deja, e legat de dermatologie deja..pai cum naibii deodata nu ai holbat ochii ca in regiunea ceea este ceva ce nu e pe tema ta, pt ce ai mai dat tratament. Nu mai merg la ea niciodata, numai scurgeere de bani :(

Chlamydia, gonoreea si herpesul foarte greu se transmit in afara unui contact sexual, intr-adevar exista sanse, dar extrem de mici. Herpesul se poate transmite prin sex oral, daca partenerul are la gura. S-a demonstrat recent ca isi poate "schimba" structura din HSV1 in HSV2 si invers.

Herpesul este un virus, deci nu se trateaza, esti pe viata prietena cu el.

Chlamydia se trateaza.

Am citit tot ce s-a scris, si ca si Vamedeea, inclin spre candida, care tare pacatoasa mai este daca ai sistemul imunitar slabit.

La ce doctor te duci? unul recomandat de medicul de familie sau la o clinica privata, aleasa de tine?

Red_Rose 29 sep 2011 15:36:08

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 805220)


Chlamydia, gonoreea si herpesul foarte greu se transmit in afara unui contact sexual, intr-adevar exista sanse, dar extrem de mici. Herpesul se poate transmite prin sex oral, daca partenerul are la gura. S-a demonstrat recent ca isi poate "schimba" structura din HSV1 in HSV2 si invers.

Herpesul este un virus, deci nu se trateaza, esti pe viata prietena cu el.

Chlamydia se trateaza.

Am citit tot ce s-a scris, si ca si Vamedeea, inclin spre candida, care tare pacatoasa mai este daca ai sistemul imunitar slabit.

La ce doctor te duci? unul recomandat de medicul de familie sau la o clinica privata, aleasa de tine?

una privata, aleasa de mine, unde am si matusa care des s-a dus, insa sint sigura ca la ea candida era mai proaspata si a trecut usor, ea nu se streseaza asa ca mine..
Herpes nici nush, nu trebuie sa ai niste bubite albui care ustura ? eu nu am asa ceva si nici pe buze nu am avut niciodata.
Sex oral tot nu am facut..e bine ca nu am multe sanse de infectii din alea, dar oricum o analiza nu incurca.
Da, stiu ca daca ai prob cu imunitatea, stresul si mai si mananci prostii candida prima se iveste..Eu cind m-am adresat ginecologului aveam doar mancarimi, dar ft mari si putina roseata pe vulva, insa timp de 2 sapt, cu tot cu tratament oricum s-a inrosti mai tare la intrarea in vagin si se vede ca si inauntru e asa(zic asta pt ca la inceput in vagin nu era deloc rosu, doar pe vulva era), insa pe vulva nu mai e asa rosu, ma mananca dar nu asa tare..deci parca s-a schimbat pur si simplu locul.De asta si nu inteleg, oricum trebuia sa treaca macar cit de cit daca era candida, sau daca e tare infectat si imunitatea e slaba ap nu trece nici nu tratatament? deja singura ma incurc...poate si e candida, insa in forma avansata care nici la trat dat de medic nu a fost sensibila...dar chestia cu dermatologia nici atita n-o inteleg, de unde s-a mai luat si asta ca tot intre acest rastimp s-a facut, nu e demult. Parca e un fel de eczema atopica, adica simptomele is asa, m-am uitat pe net si coincide. O candida poate provoca asa ceva?

Red_Rose 30 sep 2011 19:24:21

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
1.Salut..am dat la urocultura insa imi vine luni rezultatul. Medicul de familie oricum mi-a zis sa iau intre timp ciproflaxacin si canefron, chiar daca inca nu am rez de la urocultura. Am sesizat ca chiar dupa prima pastila putin mi s-a facut rau la stomac, greata si oleak ameteam..e posibil asa ceva?si ce fac daca si maine ma simt asa dupa ele, sa le mai iau? dar a trecut senzatia data dupa 20 min..le-am luat posibil prea repede dupa masa, in 15 min, poate ar trebui dupa o ora, voi incerca maine sa le iau dupa o ora...deodata dupa masa voi lua doar vitaminile revit ca treb sa le iau pt problema mea dermatologica..
2. Ieri am fost si la dermatolog, mi-a dat Triderm sa ma ung in reg. anala unde am roseata aia, erolin o pastila seara(sper ca nu are nimic daca duc cursul concomitent cu cel pt inf. urinara) pt mancarimi si vitamine sa iau o luna omega 3, insa erau mult prea scumpe pt mine+ doar 60 in cutie iar eu trebuie sa iau 3/zi timp de o luna, deci imi trebuiau 2 cutii(400 lei md) si farmacista mi-a recomadat ca pot lua si revit, tot is vitamine, dar sa le iau cit mai mult timp, chiar si peste o luna, nu e prob, sint ieftine si gustoase+ nu incurca niste vitamine imunitatii mele slabe.
3. Acum inca o intrebare: eu iau silarsil pt ficat in urma tratamentului cela pt candida, nu e nimic daca il iau concomitent cu trat de acum?
4. vitaminele trebuie de luat aparte de restul pastilelor?

Red_Rose 07 oct 2011 14:00:53

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
neciporenco a fost ok(L1000, cr-0, nush precis ce e scris acolo), asa a zis medicul..insa urocultura nu mi-a zis sa fac..e aceiasi analiza neciporenco si urocultura sau sint doua diferite?
precizez ca iau a 6-a zi ciprofloxacin si canefron si nu s-a schimbat nimic, tot urinez des, cantitate mare, simt presiune mereu la vezica(usg arata pretii vezicii ingrosati), o simt plina si urinez ft des, din 20 in 20 min, nu am usturimi la urinare sau dureri, doar presiune continua in vezica. Si am mai avut recent candidoza vaginala(asa a presupus ginicologul dar a mai zis ca poate fi si alta infectia, de aceia am dat si la analize pt BTS).am dat deja analize pt chlamydia, ureaplasma(astea recomadate de ginic.) si inca citeva infectii de genul acesta(desi sint virgina) iar rez il am tocmai pe 18 oct..mancarimile, roseata si prob dermatologica au disparut in urma tratamentelor pt candida presupusa si infectia din jurul anulusi(crema Triderm) insa probl urinara a ramas, desi iau tratament..are vrio legatura oare una cu alta si dc nu ajuta tratamentul pt infectie urinara? nu stiu ce sa fac, sa astept sa termin toate pastilele sau sa mai dau analize ceva de urina ca ma gindesc ca poate am bacterii ceva rezistente la ciprofloxacin.
Va rog lamuriti-va, incrededre in medicul de familie nu am, am rugat-o sa imi dea indreptare sa dau urocultura iar ea mi-a dat doar testul necipurenco..
azi am fost iata la ea si mi-a zis ca luni sa duc analiza generala de urina insa urocultura iarasi nu mi-a prescris..poate sa scriu singura ca si urocultura sa imi faca, dar nu stiu cum, sa inclei poate o foita alaturi si sa duc 2 recipiente, una din jetul mijlociu si alta simpla pt generala?

deadcountess 07 oct 2011 15:17:42

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 812033)
simt plina si urinez ft des, din 20 in 20 min, nu am usturimi la urinare sau dureri, doar presiune continua in vezica. Si am mai avut recent candidoza vaginala(asa a presupus ginicologul dar a mai zis ca poate fi si alta infectia, de aceia am dat si la analize pt BTS).am dat deja analize pt chlamydia, ureaplasma(astea recomadate de ginic.) si inca citeva infectii de genul acesta(desi sint virgina) iar rez il am tocmai pe 18 oct..mancarimile, roseata si prob dermatologica au disparut in urma tratamentelor pt candida presupusa si infectia din jurul anulusi(crema Triderm) insa probl urinara a ramas, desi iau tratament..are vrio legatura oare una cu alta si dc nu ajuta tratamentul pt infectie urinara? nu stiu ce sa fac, sa astept sa termin toate pastilele sau sa mai dau analize ceva de urina ca ma gindesc ca poate am bacterii ceva rezistente la ciprofloxacin.

Pai pana una alta nu se stie sigur daca ai avut vreodata bacterii, deci nu se poate stabili daca sunt sau nu rezistente. Cum am mai spus, daca nu ai usturime/dureri este foarte probabil sa nu fie infectie. Spui ca urinezi des, dar ai o cantitate normala de urina sau doar cateva picaturi? Urocultura cat timp esti sub antibiotice e pierdere de timp si de bani.
Bine ca ti-a disparut iritatia, ea sigur nu avea nici o treaba cu vre-o infectie urinara.
Sanatate!

Red_Rose 07 oct 2011 15:48:16

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 812117)
Pai pana una alta nu se stie sigur daca ai avut vreodata bacterii, deci nu se poate stabili daca sunt sau nu rezistente. Cum am mai spus, daca nu ai usturime/dureri este foarte probabil sa nu fie infectie. Spui ca urinezi des, dar ai o cantitate normala de urina sau doar cateva picaturi? Urocultura cat timp esti sub antibiotice e pierdere de timp si de bani.
Bine ca ti-a disparut iritatia, ea sigur nu avea nici o treaba cu vre-o infectie urinara.
Sanatate!

Salut. MS de rs.
Urinez cantitate mare de fiecare data(uneori din 20 in 20 min) si nu am usturimi sau dureri, doar presiune a vezicii simt mereu, chiar si dupa urinare deoarce peretii sint ingrosati.
Atunci daca nu-s bacterii sau infectie ce poate fi? ar putea cauza fi vrio una din bolile alea chlamydia etc. sau ce altceva? si cum ma pot trata?
Candida presupusa a trecut si infectia aia din jurul anusului la fel, nu mai am mancarimi, doar vad putin rosu la intrarea in vagin dar nu simt nimic. Dar iata urinarile sint la fel, nici o schimbare.
Si huuu o nouatate buna :D din intimplare am dat pe net de un centru de sanatate pt tineri din chisinau care e sponsorizat de UNICEF si inca ceva organizatii la care consultatiile pt tineri sint gratis si am mai dat si de un forum unde fetele/femeile care merg acolo des scriu ca medicul ginicolog e ft bun, profesionist si intelegator si nu prea prescrie antibiotice la orice pas, uneori naturiste )) mi-am facut deja programare pe data de 18, atunci cind primesc rezultatele analizelor de la infectiile celea(chlamydia, ureaplasma etc.) taman atunci are liber medicul.
E exact ce imi trebuie mie, dupa cum eu nu prea am bani pt consultatii si vreau sa am un medic permanent ca sint satula sa tot caut un ginicolog bun, ceea ce imi trebuie numaidecit pt ca am mutle prob cu organele reproductive si in viitor vreau un bebe :)

aussie_girl 07 oct 2011 18:38:48

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Red Rose eu m-am ingrozit ce am citit aici la tine. Doamne Dumnezeul ein ce lume traiesti tu acolo? Cum e posibil de atat timp sa nu gasesti un medic care sa se ocupe de tine. Choar asa far suflet sa fie toti??
Imi pare rau c anu ma pricep sa te sfatuiesc.
Ai grija de tine si sanatate multa!

Red_Rose 07 oct 2011 19:03:29

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 812210)
Red Rose eu m-am ingrozit ce am citit aici la tine. Doamne Dumnezeul ein ce lume traiesti tu acolo? Cum e posibil de atat timp sa nu gasesti un medic care sa se ocupe de tine. Choar asa far suflet sa fie toti??
Imi pare rau c anu ma pricep sa te sfatuiesc.
Ai grija de tine si sanatate multa!

mdea)) moldova se cheama :D
la noi la urgenta daca te duci fara bani nu ai ce cauta, deobicei cei mai saraci zic una alta, intreaba ceva iar medicii mereu le zic ca daca vor ca copilul/ruda lor sa se lecuiasca sa plateasca cit cer ei ca de nu ei tot nu pot lecui pacientul asa cum nu pot acestia plati cit li se cere))) eu asta am in d vedere inafara de plata legala.
Iar referitor la faptul ca iata asa atitudine au la prob mea si mine pai chestia e ca medicul meu de familie e neprofesionist, de fiecare data de asta ma conving cind vin la ea :( ba nu intelege ce e scris (nu intelegea ce e S.O.P), ba imi da indreptari sa dau analize si scrie metode de efectuare a analizelor care nici nu se fac acolo unde ma trimite :D iata spre exemplu marti m-am dus cu indreptarea de la ea la centrul de diagnostica si doamna de la casa a zis ca niciodata inca la ei nu s-a dat asa analiza prin singe, doar pe cale ginicologicasi a ris ca medicul meu a scris asa, la urma am mers la ginicolog nepregatita si mi-a luat din uretra nu din vana analiza, este diferenta :D
Sper ca de data asta ginicologul de la centrul ala de tineret va fi ok, vreau unul responsabil de ceea ce face si sa il am mereu, sa nu umblu sa le explic tuturor istoria mea de boala din nou..
La voi nu e asa?

Red_Rose 07 oct 2011 19:06:07

Re: Urinari dese (30 ori/zi)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 812117)
Urocultura cat timp esti sub antibiotice e pierdere de timp si de bani.

Sanatate!

eu maine iau ultima zi antibioticele, luni va fi a doua zi dupa ele, e tot prea devreme sa fac urocultura?


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:23:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO