forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Dieta Rina 90's (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-rina-90s/)
-   -   Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina) (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-rina-90s/retete-imagini-ziua-fructe-legume-dieta-rina-7678.html)

alynacrystyna 04 mar 2011 11:17:33

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 552012)
upssi:D
reteta de mai sus trebuia la ziua de proteine
m'am incurcat in stiinta(sorry):D

:)):)):)):)):)):))chiar ma gandeam oare ce cauta puiu tau aici...o fi zburat prost cred...:)):)):)):)):))

LicuriciColorat 04 mar 2011 12:48:10

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 555218)

:)):)):)):)):)):))chiar ma gandeam oare ce cauta puiu tau aici...o fi zburat prost cred...:)):)):)):)):))

=))
de adormita ce sunt:D

schmetterling 19 mar 2011 13:34:44

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de Verandreea (Post 535549)
merele mele la microunde:D delicios
la ziua de vitamine sigur va fi o masa pt mine


merele tale mi-au adus aminte de-un personaj dintr-o carte scrisa de ceva ucraineanca...era un batranel care facea numai nazbatii, inventase o reteta de mere la cuptorul cu microunde, si le-a numit mere toshiba =))))))))))))

schmetterling 19 mar 2011 18:44:50

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
1 ataşament(e)
ALB/ NEGRU BANANE

Ingrediente :

1 banana (eu am pus doua :D)
10 linguri cocos
4 linguri migdale zdrobite
1 lingura cacao

Banana se zdrobeste cu furculita, se adauga cocosul si migdalele zdrobite. Se imparte in doua si intr-unul din amestecuri se adauga cacao. Se pune folie intr-un castronel si se pune compozitia cu cacao, presand pe margini si dand forma unui castronel. In mijloc se pune compozitia alba. Se decoreaza cu feliute de banana si se scoate din castronel, indepartandu-se folia, pe o farfurioara.

aveti si poza atasata, nu e facuta de mine, ci de autoarea retetei, pentru ca mie mi-a iesit cam moale si nu a luat forma vasului, deci nu prea am avut ce poza. dar de gustoasa e foarte gustoasa. si cik pentru a pastra culoarea bananelor (care in scurt timp de la decojire, oxideaza), in compozitia alba trebuie presarare cateva picaturi de zeama de lamaie. enjoy!




LicuriciColorat 19 mar 2011 19:02:10

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de schmetterling (Post 578838)
ALB/ NEGRU BANANE

Ingrediente :

1 banana (eu am pus doua :D)
10 linguri cocos
4 linguri migdale zdrobite
1 lingura cacao

Banana se zdrobeste cu furculita, se adauga cocosul si migdalele zdrobite. Se imparte in doua si intr-unul din amestecuri se adauga cacao. Se pune folie intr-un castronel si se pune compozitia cu cacao, presand pe margini si dand forma unui castronel. In mijloc se pune compozitia alba. Se decoreaza cu feliute de banana si se scoate din castronel, indepartandu-se folia, pe o farfurioara.

aveti si poza atasata, nu e facuta de mine, ci de autoarea retetei, pentru ca mie mi-a iesit cam moale si nu a luat forma vasului, deci nu prea am avut ce poza. dar de gustoasa e foarte gustoasa. si cik pentru a pastra culoarea bananelor (care in scurt timp de la decojire, oxideaza), in compozitia alba trebuie presarare cateva picaturi de zeama de lamaie. enjoy!




arata tare bine:x pacat ca urasc cocosu:)) dar cred ca merge si fara:D
poate trb sa pui mai mult cocos ca sa se intareasca:)

schmetterling 19 mar 2011 19:08:31

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 578857)
arata tare bine:x pacat ca urasc cocosu:)) dar cred ca merge si fara:D
poate trb sa pui mai mult cocos ca sa se intareasca:)

da, pai eu am pus 10 lingurite...cred ca trebuiau 10 LINGURI. :D da' ma gandeam ca e prea mult...

da...cred ca ai putea pune in loc mai multe migdale :D

roxxialexx 07 apr 2011 13:00:33

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salată cu nucă, măr şi portocală

O salata extrem de gustoasa, sanatoasa si savuroasa, datorita gustului dulce-acrisor. Este foarte usor de preparat - in 20 de minute, vei putea pregati sase portii delicioase pentru toti cei dragi. Ingrediente si cantitati:
2 linguri otet din vin rosu
2 1/2 linguri suc de portocale si 1 portocala, decojita
1/2 cana stafide
4 mere, preferabil din 2-3 soiuri diferite
2/3 cana cu nuca, prajita si taiata bucati mari
2 linguri ulei de masline extra-virgin
sare, dupa gust, piper negru, proaspat macinat, dupa gust
Mod de preparare:

1. Intr-un vas de dimensiuni mari, amesteca otetul, sucul de portocala si stafidele.
2. Curata merele, indeparteaza cotorul, dupa care taie-le, impreuna cu portocala decojita, in bucati mici.
3. Se combina fructele cu amestecul de sus si se adauga nuca si celelalte ingrediente.

roxxialexx 07 apr 2011 13:11:48

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salată de andive şi sparanghel


Aceasta salata poate constitui si un sos pentru salate. Vinaigrette-ul de lamaie se potriveste perfect cu sparanghelul si cu andivele. Daca sparanghelul are capetele prea tari, acestea se pot indeparta usor cu un cutit. Salata se poate servi alaturi de sandwich-uri facute din paine de cereale, taiata in patrate si prajita, cu felii subtiri de castravete.
Ingrediente:
6 bucati andive;
500 g sparanghel, oparit si lasat sa se raceasca;
4 lingurite arpagic tocat;
sare si piper, dupa gust.
Mod de preparare:
Ingredientele se amesteca intr-un vas pe care se serveste salata.

roxxialexx 07 apr 2011 13:13:51

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salată de ţelină cu ciuperci

Am declarat deschis sezonul vitaminelor! Telina este binecunoscuta pentru proprietatile sale terapeutice si pentru vitaminele continute. In combinatie cu ciupercile, nu poate rezulta decat o salata de vara delicioasa, excelenta pentru un pranz usor. Usturoiul care se adauga sosului ii da un plus de rafinament si de savoare, iar decorarea cu seminte de floarea-soarelui ii va conferi un aspect deosebit. Pofta buna!
Ingrediente:
1/2 tulpina de telina taiata fin;
1 ceapa mica taiata in rondele;
200 g ciuperci de cultura taiate in opt;
1 ardei verde taiat in cubulete mici;
3 linguri seminte de floarea-soarelui.
Sosul:
2 linguri suc proaspat de lamaie ;
5 linguri ulei;
1 catel de usturoi pisat;
piper;
nucsoara;
sare de mare;
patrunjel tocat.
Mod de preparare:
Dupa prepararea sosului prin omogenizarea tuturor ingredientelor, acesta se toarna peste legume. Salata se poate decora cu cateva seminte de floarea-soarelui.

roxxialexx 07 apr 2011 13:18:37

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salată picantă


Legumele sunt intotdeauna o sursa inepuizabila de vitamine. Nu stim daca iti place conopida, dar ea este una dintre legumele care poate fi preparata in cele mai variate moduri - mancaruri, salate, toate sunt retete extraordinare care te pot scoate din impasul (inevitabil, de altfel...) exprimat atat de concis de fraza: "Nu mai stiu ce sa gatesc...".
Astazi iti oferim, spre punere in aplicare!, o reteta extrem de simplu de realizat si foarte hranitoare.

Ingrediente:
250 g conopida taiata in felii mici
1 lingura apa
1 lingura ulei
sare de mare
piper macinat mare
1 ardei iute rosu (mic) tocat marunt sau boia iute
1 lingura marar uscat sau 2 legaturi de marar proaspat
1 catel de usturoi pisat.
Mod de preparare:
Toate aceste ingrediente se amesteca foarte bine, se lasa sa se patrunda timp de mai multe ore sau chiar de seara pana dimineata si apoi se poate servi salata.

roxxialexx 07 apr 2011 13:20:33

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salată de primăvară


Ce poate fi mai potrivit decat o salata de sezon, care mai este si de post pentru cei care il respecta decat salata de primavara? Cantitatile sunt pentru 3 portii.
ngrediente:

500 g salata verde,
o legatura potrivita de marar,
o legatura de patrunjel verde,
putin leustean,
o legatura de ceapa verde,
o legatura de ridichi,
sare,
ulei,
zeama de lamaie.
Mod de preparare:

1. Se curata toate ingredientele, se spala bine, in mai multe ape si se taie.
2. Se sareaza si se amesteca cu uleiul si cu zeama de lamaie.

roxxialexx 07 apr 2011 13:21:03

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salată Tangy din morcovi şi ridichi


Acest apritiv, in care toate ingredientele folosite sunt in stare naturala, va va da toate elementele nutritionale pe care le contin acestea.
Ingrediente:
4 morcovi de marime medie, rasi
1 cana ridichi rase
4 cepe verzi tocate
1/2 ceasca otet alb de orez sau de mere
1/2 lingura ulei de susan (sesame)
1 lingura busuioc proaspat tocat sau 1/2 lingura busuioc uscat.

Mod de preparare:
1. Intr-un vas, se amesteca morcovii, ridichile si cepele verzi.
2. In alt vas, separat, se amesteca uleiul si otetul pana cand compozitia devine omogena, dupa care se toarna peste legume, amestecand bine.
3. Se pune compozitia pe platou si, inainte de a fi servita, se presara deasupra busuiocul.
Se obtin 6 portii.

1 portie contine: 36 calorii; 0,6 g proteine; 5,9 g carbohidrati; 1,2 g grasimi; 0 mg colesterol; 20 mg de sodiu (fara cel din sare).

roxxialexx 07 apr 2011 13:23:15

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salată de sfeclă


Ingrediente:
500 grame sfecla,
1 radacina mica de hrean,
2 linguriulei,
1 lingurita otet,
sare.
Mod de preparare:
1. Sfecla pentru salata se poate pregati fie coapta la cuptor, fie fiarta. Pentru fiert, sfecla se spala si se pune la foc cu apa rece, cat sa o cuprinda bine. Sare se pune la sfarsit. Si intr-un caz si in altul, sfecla este gata cand furculita intra usor in ea. Dupa ce se raceste, se curata de coaja si se taie felii.
2. Se sareaza si se toarna otet.
3. Se poate pastra astfel in borcane bine acoperite, la rece, cateva saptamani.
4. Inainte de a servi, dupa gust, se pot adauga ulei si hrean ras.

Andrella 12 apr 2011 14:25:34

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Buna!!! Am si eu o intrebare? Chiar aveti voie sa macati prajeli si alte chestii in ziua de vitamine? Eu in carte am citit ca avem voie legume si fructe crude si fara condimente! Poate gresesc! Eu mananc numai fructe, compot de fructe fara zahar, fructe confiate, piureuri de fructe, sucuri de fructe si legume, toate fara zahar si alte chestii! Sper ca nu v-am suparat dar chiar sunt confuza!
Va pup!
Andrella

ramonaelena 12 apr 2011 14:36:43

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de Andrella (Post 618890)
Buna!!! Am si eu o intrebare? Chiar aveti voie sa macati prajeli si alte chestii in ziua de vitamine? Eu in carte am citit ca avem voie legume si fructe crude si fara condimente! Poate gresesc! Eu mananc numai fructe, compot de fructe fara zahar, fructe confiate, piureuri de fructe, sucuri de fructe si legume, toate fara zahar si alte chestii! Sper ca nu v-am suparat dar chiar sunt confuza!
Va pup!
Andrella

....Eu stiu ca la ziua de vitamine nu avem voie ulei. Avem voie fructe coapte, din cate am citit in carte. Legumele sunt de preferat sa fie consumate proaspete, in stare naturala.... Aaaaa...avem voie si prajiturele facute din migdale, cocos , nuci.....(mai multe detalii despre retete in carte) ...Cu mai multe nu te pot ajuta:-s

roxxialexx 13 apr 2011 08:36:49

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de Andrella (Post 618890)
Buna!!! Am si eu o intrebare? Chiar aveti voie sa macati prajeli si alte chestii in ziua de vitamine? Eu in carte am citit ca avem voie legume si fructe crude si fara condimente! Poate gresesc! Eu mananc numai fructe, compot de fructe fara zahar, fructe confiate, piureuri de fructe, sucuri de fructe si legume, toate fara zahar si alte chestii! Sper ca nu v-am suparat dar chiar sunt confuza!
Va pup!
Andrella

Da, in carte scrie clar ca nu avem voie lucruri gatite, eu insa am pus retete si cu putin ulei sau sare, insa se pot scoate, ideea de baza conteaza, fiecare ia ce-i place >:D<

Andrella 13 apr 2011 19:45:49

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Buna seara!!! Cred ca aveti dreptate! Dar eu una daca mananc altceva decat ce scrie in carte ma simt tare aiurea! Ma chinui sa nu ies din "tipar". Multumesc pt raspunsurile voastre si daca aveti nevoie de ajutor nu ezitati sa apelati la mine!

O noapte linistita!
Andrella>:D<

alynacrystyna 14 apr 2011 10:10:01

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de roxxialexx (Post 620088)
Da, in carte scrie clar ca nu avem voie lucruri gatite, eu insa am pus retete si cu putin ulei sau sare, insa se pot scoate, ideea de baza conteaza, fiecare ia ce-i place >:D<

fraza asta cu "fiecare ia ce-i place" merge foarte bine, dar la o DIETA PERSONALIZATA , nu intr-o dieta unde ai niste reguli si principii de urmat ok?

alynacrystyna 14 apr 2011 10:10:57

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
daca la rina in ziua de vitamine fructele si legumele se consuma naturale, pai inseamna ca au un scop nu....?

Andrella 14 apr 2011 15:57:19

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salutare!!! Si eu am considerat ca trebuie cu strictete tinut regimiul! Sper sa si functioneze pe cat imi doresc de mult. Cel mai bine e sa cititi cartea pt ca doar asa veti cunoaste "regulile" Va pup si bafta!
O zi calduroasa!
Andrella

alynacrystyna 15 apr 2011 20:05:55

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de Andrella (Post 622502)
Salutare!!! Si eu am considerat ca trebuie cu strictete tinut regimiul! Sper sa si functioneze pe cat imi doresc de mult. Cel mai bine e sa cititi cartea pt ca doar asa veti cunoaste "regulile" Va pup si bafta!
O zi calduroasa!
Andrella


salutare!!! asa e, ai dreptate...bafta in continuare si tie!!!

simha2004ro 16 apr 2011 16:17:41

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de vadina (Post 469963)
Cina mea pentru ziua de vitamine :) Legume la tigaia magica : praz, ceapa verde, ciuperci, rosii cherry, usturoi, morcov, iar pentru gust, o felie de lamaie :D

De astazi am intrat si eu pe Dieta Rina 90, si maine voi face si eu ciupercute cu legume la tigaie. Sper ca va iesi gustos! Succes si voua.

Andrella 18 apr 2011 07:15:44

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Buna dimineata! O reteta usoara pt ziua de vitamine:

6 mere, marmelada dietetica (fara zahar), scortisoara. Se scobesc merele (eu am o chestie speciala de scos cotorul marului am dat 7 lei pe ea si are in toate marile megazine), se pune marmelada cu putina scortisoara macinata in mar si de coc 10-15 minute.
Pacat ca nu am poze. Pofta buna!

alynacrystyna 21 apr 2011 12:12:49

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
buna !!! de ce nu vi la povesti cu noi in etajul nostru? nu aici..aici postam doar retete http://forum.slabute.ro/dieta-rina-9...tml#post629867

oanna14 16 iun 2011 12:58:36

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
1 ataşament(e)
Pranzul meu:O salata de fructe:o jum de para,o jum de portocala,o jum de banana,un pumn de cirese,2caise:D

alynacrystyna 16 iun 2011 22:27:02

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
bun bun Oana pranzul tau!!! :-*

oanna14 17 iun 2011 15:44:04

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 691347)
bun bun Oana pranzul tau!!! :-*

Cam simplu dar deliciooooos!:-*:-*

oanna14 20 iun 2011 17:14:50

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
2 ataşament(e)
Cina mea din fructe:

roxxialexx 21 iun 2011 14:58:53

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Salată de brocoli cu gulie
Ingrediente:
  • 100 gr brocoli
  • 200 gr gulie
  • 100 gr măsline
  • 100 gr castraveţi acri
  • 30 gr ceapă roşie
  • suc de lămâie
  • mărar
Pregătire:
Tăiaţi brocoli în bucăţi mai mici, castraveţii felioare, ceapa rondele subţiri, iar gulia dată pe răzătoarea mare. Condimentaţi după gust.
http://www.svr.ro/images/svr/cookboo...ulie.v.c.3.jpg

roxxialexx 21 iun 2011 15:05:17

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
SALATA DE SPANAC CU CIUPERCI
Ingrediente:
  • 100 gr spanac proaspăt
  • 200 gr ciuperci (champignon, ghebe, hribi, bureti etc. după gust)
  • 2 fire ceapă verde
  • 1/4 avocado
  • 1 linguriţă ulei de măsline
  • 1 linguriţă sos de soia
  • 2 linguriţe muştar
  • 1 lingură seminţe coapte (de susan şi/sau dovleac etc.)
  • piper negru proaspăt măcinat, sare, [opţional] ardei iute pisat (după gust)
Pregătire:
Spanacul se spală bine şi se rup părţile mai tari din codiţe (dacă e nevoie). Ceapa verde se toacă mărunt şi avocado-ul se taie în cubuleţe mici [pentru rezultate mai bune, avocado-ul trebuie folosit când are consistenţă de unt lăsat la temperatura camerei]. Într-un castron mare, se combină spanacul cu toate ingredientele în afară de ciuperci, şi piper; se amesteca bine. Ciupercile se spală cu cât mai puţină apă, se taie în felii şi se frig pe plită, pe grătar sau într-o tigaie fără ulei, doar cu puţin piper (Daca vreti, puteti taia ciupercile chapignon rondele, crude), 5-8 minute pâna încep să lase zeamă şi să se strângă, după care se pun imediat deasupra spanacului. Se amestecă din nou până spanacul începe să se "ofilească" .

alynacrystyna 13 sep 2011 08:44:39

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
spanacu ala ar trebui sa il inlocuiesc cu altceva, ca nu ii pe gustu meu :)):))

roxxialexx 14 sep 2011 09:19:04

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 788390)
spanacu ala ar trebui sa il inlocuiesc cu altceva, ca nu ii pe gustu meu :)):))

sa stii ca frunzele proaspete de spanac sunt super bune, dulcege asa si crocante, cred ca ti-ar placea, la fiert isi schimba gustul, poate spanacul gatit nu iti place

GeorgianaRaluca 14 sep 2011 18:00:03

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Astazi a fost ziua de vitamine si am papat cam mult,cred: un strugure,doua mere,6-7 prune,2 banane,,jumatate de nuca de cocos si un mango. E mult? :*

roxxialexx 15 sep 2011 08:54:06

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de GeorgianaRaluca (Post 790181)
Astazi a fost ziua de vitamine si am papat cam mult,cred: un strugure,doua mere,6-7 prune,2 banane,,jumatate de nuca de cocos si un mango. E mult? :*


caloric s-ar putea sa fie cam mult si face nota discordanta cu celelalte zile, daca acolo papi mai putin caloric, se formeaza dezechilibre

abi 25 sep 2011 16:33:57

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
fetelor imi puteti spune si mie va rog care e dieta Rina´90¿?

micha69 02 oct 2011 12:33:04

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Buna fetelor, sunt noua pe aici (adica cu o revenire dar e prima oara cand postez ceva). Am inceput dieta disociata de 90 de zile de sambata trecuta si am pierdut deja vreo 3-4 kg. La inceput insa dieta mea era foarte restrictiva (un singur tip de aliment) pt ca nu eram sigura ce pot combina. Ziua de azi in sine pare restrictiva: in afara de fructe, la legume ce pot manca in afara de forma cruda (ex morcovi)? Spre exemplu: castravetii murati pot fi inclusi? (sau gogosarii). Sau (intrebare ciudata, stiu) : pasta de tomate, fara paine? De cand eram mica mi-a placut sa mananc pasta de tomate (fara amidon, sau zahar, doar scazuta cu sare).
Va multumesc mult,

iuanutza 07 oct 2011 20:12:59

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de micha69 (Post 807154)
Buna fetelor, sunt noua pe aici (adica cu o revenire dar e prima oara cand postez ceva). Am inceput dieta disociata de 90 de zile de sambata trecuta si am pierdut deja vreo 3-4 kg. La inceput insa dieta mea era foarte restrictiva (un singur tip de aliment) pt ca nu eram sigura ce pot combina. Ziua de azi in sine pare restrictiva: in afara de fructe, la legume ce pot manca in afara de forma cruda (ex morcovi)? Spre exemplu: castravetii murati pot fi inclusi? (sau gogosarii). Sau (intrebare ciudata, stiu) : pasta de tomate, fara paine? De cand eram mica mi-a placut sa mananc pasta de tomate (fara amidon, sau zahar, doar scazuta cu sare).
Va multumesc mult,

ciao, da, tot ce ai scris tu se poate manca in aceasta zi, ideea e sa fie cat mai putin ulei sau deloc, fructele si legumele e indicat sa se consume in stare cruda, si sa nu introduci amidonuri in aceasta zi...in legatura cu pasta de tomate, e f indicata de consumat, atat in aceasta zi, cat si in ziua de carbohidranti, la cea din urma in ghidul rina e cu caldura recomandata....deci pasta de tomate e super mega ok

micha69 29 oct 2011 08:38:55

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Multumesc mult, ma ajuta si imi fac si "pofta". IN rest, alte idei pentru ziua de fructe si legume, vinetele spre exemplu cum pot fi mancate, ca in salata nu, din moment ce salata implica (si) ulei? :(
Nici zacusca presupun ca si asta include prajeli. Toamna/iarna e mai greu in ziua de fructe si legume, din punctul meu de vedere. Fructele sunt ok dar legumele mi se par total fara gust (daca cumpar rosii spre exemplu) daca nu sunt in sezon.

oanna14 30 dec 2011 22:17:48

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Voi poasta retetele fixe din cartea Rina(fara imagini)
Ziua 4-de proteine(ziua 1 fiind de proteine,ziua 2 de amidonuri,iar ziua 3 de carbo)
Fructe coapte

Se taie o banană şi 2 kiwi în felii şi se aşează într-un castron cu felii de portocală, 2 prune şi o cană de zmeură. Se toarnă sucul de la o portocală şi se amestecă uşor ingredientele. Folosind o folie de aluminiu, se îmbracă interiorul unui vas astfel încât marginile să poată fi îndoite şi bine sigilate (pentru a preveni scurgerea sucului). Se aşează amestecul de fructele în interior, se strâng marginile bine şi se coace 7 minute în cuptorul încălzit în prealabil la 190°C. Se pot alege şi alte fructe, după preferinţă.

oanna14 30 dec 2011 22:18:45

Re: Retete cu imagini pentru ziua de fructe/legume (dieta Rina)
 
Ziua 8-de vitamine
MIC DEJUN
300 ml compot de fructe la alegere, neîndulcit (disponibil în comerţ sau făcut în casă)

GUSTARE
Curmale japoneze (sau alte fructe de sezon)

PRANZ

PRAJITURA CU FRUCTE USCATE
Se pun la înmuiat prunele, smochinele, stafidele, etc. în apă cel puţin 2 ore (sau peste noapte). Se scurge apa (sau se poate bea), se pun fructele înmuiate în blender şi se amestecă până se uniformizează. Separat, se macină nuci şi fulgi de nucă de cocos. Se frământă un aluat şi se face o prăjitură sau se pot face mingi de fructe.

GUSTARE
O mână de migdale şi o cană de ceai

CINA
O pară galbenă mare


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:39:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO