forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Dieta Rina 90's (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-rina-90s/)
-   -   Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina) (http://forum.slabute.ro/retete-dieta-rina-90s/retete-imagini-ziua-proteine-dieta-rina-7675.html)

vikyfg 29 ian 2011 20:38:42

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
1 ataşament(e)
Chifteluţe la frigare


Ingrediente

  • carne tocata pui sau curcan 600g
  • ceapă 1
  • ardei graşi 2-3
  • căţel de usturoi 1
  • cimbru uscat 1 linguriţă
  • nucşoară 1 linguriţă rasă
  • seminţe de anason măcinate 1 linguriţă
  • muştar 1 lingură
  • sare
  • piper

Mod de preparare

Amestecaţi într-un castron carnea tocată cu ceapa tocată cât mai mărunt, usturoiul pisat, cimbrul, nucşoara, seminţele de anason măcinate, 1 linguriţă rasă piper proaspăt măcinat şi sare după gust. Omogenizaţi bine amestecul de carne, apoi, cu palmele umezite, formaţi mici chifteluţe, aproximativ de dimensiunea unei nuci. Puneţi câte 5 chifteluţe pe câte un băţ de frigăruie, între ele intercalând bucăţele de ardei gras, şi puneţi frigăruile cu chifteluţe astfel pregătite pe un grătar încins. Frigeţi-le circa 15 minute întorcându-le pe toate părţile, până ce se rumenesc. Serviţi frigăruile imediat ce le-aţi luat de pe grătar, cu garnitură de legume şi muştar.

alynacrystyna 29 ian 2011 20:44:41

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
viky arata super!! crek is bune!!!

vikyfg 29 ian 2011 20:58:42

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 499655)
viky arata super!! crek is bune!!!

Mie imi zici ca m-am indragostit de ele cand le-am vazut si am zis ca trebuie sa le vedeti si voi:D

vikyfg 30 ian 2011 14:53:54

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
4 ataşament(e)
CHIFTELUTE DIN PIEPT DE CURCAN
Ingrediente:400 g piept de curcan tocat,2 catei de usturoi,o ceapa,1 lingura de ulei de masline,1/2 lingurita de oregano,sare,piper,si eu am pus si 1/2 cescuta de apa sa fie mai omogena compozitia
Am tocat ceapa am zdrobit usturoiul am adaugat peste carnea tocata am pus uleiul sarea piperul oregano uleiul si 1/2 cescuta de apa le-am amestecat bine bine si le-am lasat sa se odihneasca 30 min...
Am luat un bol mare si am pus apa rece peste tava am pus hartie de copt si am trecut la treaba am bagat mana in bolul cu apa am facut o chifteluta si am pisat-o putin dupa ce am umplut tava... am dat drumul inainte la cuptor sa se incalzeasca 180 grade am bagat tava si le-am lasat cam 30-45 de minute la jumatatea timpului le-am intors sa capete culoare si pe partea cealalta....eu le-am mancat cu dovlecel dat prin tigaie si cu salata FOARTE BUN!!!!

vikyfg 30 ian 2011 14:55:06

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
Cred ca ar fi trebuit sa mai pun niste morcovi ras si niste dovlecei ras in ele sa fie mai pufoase dar la gus nu exista explicatiii FOARTE BUN!!!!

alynacrystyna 30 ian 2011 14:57:57

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
deci viky m-ai facut super curioasa , pe langa faptu k arata super bine piftelutele tale..si de astea vreau..mai da multe mai vreau...imi trebe piftele, salata bulgareasca, tort ...pfuaii, trebe s ami le impart bine :))

alynacrystyna 30 ian 2011 14:58:59

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de vikyfg (Post 500575)
Cred ca ar fi trebuit sa mai pun niste morcovi ras si niste dovlecei ras in ele sa fie mai pufoase dar la gus nu exista explicatiii FOARTE BUN!!!!

imi imaginez cum pot sa iasa ..de fapt mai bine nu imi imaginez:)):)):))

vikyfg 30 ian 2011 15:05:00

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 500579)

imi imaginez cum pot sa iasa ..de fapt mai bine nu imi imaginez:)):)):))

Sunt foarte bune!!!lasa ca iti vine si tie ziua:P

ayssa 30 ian 2011 15:06:22

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de vikyfg (Post 500575)
Cred ca ar fi trebuit sa mai pun niste morcovi ras si niste dovlecei ras in ele sa fie mai pufoase dar la gus nu exista explicatiii FOARTE BUN!!!!

Arata foarte bine... :x>:D<:-*

vikyfg 30 ian 2011 15:08:12

Re: Retete cu imagini pentru ziua de proteine (dieta Rina)
 
Citat:

Anterior postat de ayssa (Post 500596)
Arata foarte bine... :x>:D<:-*

Si sunt si foarte bune merci merci


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:03:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO