forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de aperitive (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-aperitive/)
-   -   Involtini de vinete(reteta italiana) (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-aperitive/involtini-vinete-reteta-italiana-2927.html)

VentoFreddo 26 feb 2010 15:19:08

Involtini de vinete(reteta italiana)
 
5 ataşament(e)
Am decis sa impart cu voi aceasta reteta usoara si de gust mediteran, usor de facut si cu putine calorii (circa 46 calorii pentru fiecare rulou:)
INVOLTINI DE VINETE(reteta Italiana)
Ingrediente pt 10 rulouri

2 vinete mari (120 cal)
100 gr Scamorza afumata (merge si mozzarella)210 calorii
1 rosie (15 cal)
10 frunze de busuioc verde (10 cal)
4 linguri de pasta de rosii mai groasa(32 cal)
20 gr parmezan ras(75 cal)
preparare:
Se taie vinetele pe lung, felii de cca 3 mm grosime si se frig pe ambele laturi pe o tabla sau pe tigaia tip gratar.Se taie felii scamorza sau mozzarella si rosia, peste fiecare felie de vanata se pune cate o felie de branza, una de rosie si frunze de busuioc.Se lasa libera partea de jos a feliei pt a se putea infasura cu usurinta.Se infasoara de sus in jos, se opreste cu o scobitoare pt a nu se desface, se aseaza involtini intr-un vas termorezistent, se ung cu pasta de rosii si se presara cu parmezan, se baga la cuptor pentru 15 minute circa, la 180 de grade in cuptorul preincalzit.
POFTA BUNA!

Adella 26 feb 2010 15:31:11

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 99551)
Am decis sa impart cu voi aceasta reteta usoara si de gust mediteran, usor de facut si cu putine calorii (circa 46 calorii pentru fiecare rulou:)
INVOLTINI DE VINETE(reteta Italiana)
Ingrediente pt 10 rulouri

2 vinete mari (120 cal)
100 gr Scamorza afumata (merge si mozzarella)210 calorii
1 rosie (15 cal)
10 frunze de busuioc verde (10 cal)
4 linguri de pasta de rosii mai groasa(32 cal)
20 gr parmezan ras(75 cal)
preparare:
Se taie vinetele pe lung, felii de cca 3 mm grosime si se frig pe ambele laturi pe o tabla sau pe tigaia tip gratar.Se taie felii scamorza sau mozzarella si rosia, peste fiecare felie de vanata se pune cate o felie de branza, una de rosie si frunze de busuioc.Se lasa libera partea de jos a feliei pt a se putea infasura cu usurinta.Se infasoara de sus in jos, se opreste cu o scobitoare pt a nu se desface, se aseaza involtini intr-un vas termorezistent, se ung cu pasta de rosii si se presara cu parmezan, se baga la cuptor pentru 15 minute circa, la 180 de grade in cuptorul preincalzit.
POFTA BUNA!

M-ai omorat cu reteta asta:Dador vinetele ..plus parmezan topit ...hmmm yammyyyyy

VentoFreddo 26 feb 2010 15:34:56

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 99572)
M-ai omorat cu reteta asta:Dador vinetele ..plus parmezan topit ...hmmm yammyyyyy

Nu ai mai mancat?Aici e de baza prin restaurante, daca mananci odata numai renunti, plus ca se face si usor..Are calorii putine, poti sa le pui pe farfurie langa un piure ceva, arata si bine..deci..incearca-le>:D<>:D<

DrIulia2010 26 feb 2010 15:49:07

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
Foarte buni ,nu trece saptamana fara sa mananc involtini de vinete;)

mvthebest 26 feb 2010 15:50:23

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 99551)
Am decis sa impart cu voi aceasta reteta usoara si de gust mediteran, usor de facut si cu putine calorii (circa 46 calorii pentru fiecare rulou:)
INVOLTINI DE VINETE(reteta Italiana)
Ingrediente pt 10 rulouri

2 vinete mari (120 cal)
100 gr Scamorza afumata (merge si mozzarella)210 calorii
1 rosie (15 cal)
10 frunze de busuioc verde (10 cal)
4 linguri de pasta de rosii mai groasa(32 cal)
20 gr parmezan ras(75 cal)
preparare:
Se taie vinetele pe lung, felii de cca 3 mm grosime si se frig pe ambele laturi pe o tabla sau pe tigaia tip gratar.Se taie felii scamorza sau mozzarella si rosia, peste fiecare felie de vanata se pune cate o felie de branza, una de rosie si frunze de busuioc.Se lasa libera partea de jos a feliei pt a se putea infasura cu usurinta.Se infasoara de sus in jos, se opreste cu o scobitoare pt a nu se desface, se aseaza involtini intr-un vas termorezistent, se ung cu pasta de rosii si se presara cu parmezan, se baga la cuptor pentru 15 minute circa, la 180 de grade in cuptorul preincalzit.
POFTA BUNA!

Yamy,arata asa bine.
Si nu e greu de facut :x

Adella 26 feb 2010 15:51:19

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 99578)
Nu ai mai mancat?Aici e de baza prin restaurante, daca mananci odata numai renunti, plus ca se face si usor..Are calorii putine, poti sa le pui pe farfurie langa un piure ceva, arata si bine..deci..incearca-le>:D<>:D<

Nu :) nici lasagna ..daca tot se vb de ea :)eu gatesc romaneste:)

VentoFreddo 26 feb 2010 15:53:29

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
Citat:

Anterior postat de Adella (Post 99617)
Nu :) nici lasagna ..daca tot se vb de ea :)eu gatesc romaneste:)

lasagna e greu de facut, si cum am mai spus, eu o mananc dinan in paste din cauza caloriilor, da asta e chiar gustossissima si usor de f>:D<acut si cu putine calorii..merita

Adella 26 feb 2010 15:54:39

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 99622)
lasagna e greu de facut, si cum am mai spus, eu o mananc dinan in paste din cauza caloriilor, da asta e chiar gustossissima si usor de f>:D<acut si cu putine calorii..merita

Sunt si eu mica ...invat pe parcurs:) :Pms de reteta ..o voi incerca cu siguranta;;)

Liviutzza 26 feb 2010 15:55:15

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
offf te iubesc ptr reteta asta:D:D si e si permisa la ce am voie sa pap eu din cate observ:*esti o dulce:D:*ce m-as face eu fara tine?:*[*53*][*53*][*53*][*53*][*53*][*53*][*53*]

siu 01 mar 2010 10:13:49

Re: Involtini de vinete(reteta italiana)
 
buna,super reteta-o sa incerc si eu


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:07:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO