forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/)
-   -   Mancare de praz cu masline (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/mancare-praz-masline-3552.html)

sunshine 20 apr 2010 20:15:43

Mancare de praz cu masline
 
Ingrediente:
- 2 fire praz - 342 gr
- 1 ardei gras galben - 103 gr
- 1 lingura ulei masline
- masline - 97 gr
- bulion de casa - fara zahar - 3 linguri 50 gr
- 2 foi de dafin, cimbru, rozmarin, vegeta dietetica, sare
- 1200 ml apa.


Mod de prepare:

Se fierb masline 10 min. Intre timp se taie prazul rondele, si ardeiul cubulete. Se arunca apa de la masline. Intr-o alta cratita se pune la fiert prazul, ardeiul si masline cu apa, uleiul si condimentele aprox 30 min. Apoi se pune bulionul se mai lasa pe foc aprox 20 min. Se serveste cu verdeata proaspata tocata marunt. Eu am pus leustean ca altceva nu aveam.


Calorii: Calorii Mancare de praz cu masline, by Sunshine


Maine voi pune si pozici:) Pot doar sa va zic ca a iesit iammy iammy

sunshine 21 apr 2010 11:30:36

Re: Mancare de praz cu masline
 
2 ataşament(e)
ma tin de cuvant si pun si poze, chiar daca nu sunt ele profesioniste ca ale slabutei :P

Slabuta 22 apr 2010 01:04:48

Re: Mancare de praz cu masline
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 159475)
ma tin de cuvant si pun si poze, chiar daca nu sunt ele profesioniste ca ale slabutei :P

Si ale tale poze, sunt tare frumoase :P
Mi-e imi plac retetele tale :) Cred ca iubi tau se bucura ce bucatareasa are :D

sunshine 22 apr 2010 05:53:40

Re: Mancare de praz cu masline
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 160618)


Si ale tale poze, sunt tare frumoase :P
Mi-e imi plac retetele tale :) Cred ca iubi tau se bucura ce bucatareasa are :D

nop:) lu iubi meu ii plac doar cartofii(in orice forma gatiti dar cel mai mult prajiti) si carnea( numai prajita si numai de porc) ca asa l a invatat soacra mea x-(
nici nu gusta din ce mancauri dietetice fac eu aici. singurele legume pe care le mananca este salata verde, castravetii si ceapa verde, si asta in salata evident cu muult ulei si otet :(
gusta doar daca i fac dulce :P

ras_cristalin 22 apr 2010 22:02:18

Re: Mancare de praz cu masline
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 160630)
nop:) lu iubi meu ii plac doar cartofii(in orice forma gatiti dar cel mai mult prajiti) si carnea( numai prajita si numai de porc) ca asa l a invatat soacra mea x-(
nici nu gusta din ce mancauri dietetice fac eu aici. singurele legume pe care le mananca este salata verde, castravetii si ceapa verde, si asta in salata evident cu muult ulei si otet :(
gusta doar daca i fac dulce :P

Asa era si al meu, dar mananca si mancare facuta de mine :) ma admira foarte mult pentru grija pe care o am pentru sanatate si vrea si el sa fie mai sanatos :)

LicuriciColorat 22 apr 2010 22:08:08

Re: Mancare de praz cu masline
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 159475)
ma tin de cuvant si pun si poze, chiar daca nu sunt ele profesioniste ca ale slabutei :P


mmm ce bine arata,mi so facut o foame=((,dar nu-i bai beau apa si imi trece:D

sunshine 22 apr 2010 22:10:29

Re: Mancare de praz cu masline
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 161907)
mmm ce bine arata,mi so facut o foame=((,dar nu-i bai beau apa si imi trece:D

pe mine m a luat foame cand am, vazut prajitura lu ali:)) dar la ce foame am acum merge si mancarica...maine!


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:05:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO