forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/)
-   -   Souffle de conopida (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/souffle-conopida-119.html)

monix 25 feb 2009 22:25:47

Souffle de conopida
 
(cantitate pentru 6-8 portii)

- o conopida medie (max 1 kg)
- 4 oua
- 1 cutie branza tofu (de soia) sau 1 pachet branza de vaci dietetica
- o cutie smantana soia 250 gr+1/2 pahar apa sau 300 ml lapte
- 100 gr cascaval ras sau 50 gr parmezan (optional)
- 100 gr sunca slaba taiata cubulte/fasiutze (optional)
- 2 linguritze ulei
- un varf de cutit piper su un praf de nucsoara (optional)

1. Se desface conopida in buchetzele si se fierbe 10 min in abur sau in apa (preferabil abur)
2. Se amesteca branza cu smantana/lapte, cascaval si oua. Se adauga sunca, piperul si nucsoara. Nu e nevoie sa se amestece cu mixerul, faceti oricum va e comod!
3. Se unge o tava (medie) de teflon cu ulei si de aseaza conopida.
4. Se toarna compozitia peste conopida si se misca un pic bucatile de conopida ca sa se aseze bine compozitia, cat mai uniform.
5. Se baga la cuptor la 200 grade (cu ventilatie daca exista). Se coace 30-40 min pana se umfla sise rumeneste. Cand e gata se lasa la racorit (nu in curent) si apoi se serveste cu garnitura de salata verde sau simpla. Daca nu are sunca se poate manca si ca o garnitiura la carne sau peste.

Slabuta 25 feb 2009 22:42:27

Citat:

Anterior postat de monix (Post 587)
- o conopida medie (max 1 kg)
- 4 oua
- 1 cutie branza tofu (de soia) sau 1 pachet branza de vaci dietetica
- o cutie smantana soia 250 gr+1/2 pahar apa sau 300 ml lapte
- 100 gr cascaval ras sau 50 gr parmezan (optional)
- 100 gr sunca slaba taiata cubulte/fasiutze (optional)
- 2 linguritze ulei
- un varf de cutit piper su un praf de nucsoara (optional)

1. Se desface conopida in buchetzele si se fierbe 10 min in abur sau in apa (preferabil abur)
2. Se amesteca branza cu smantana/lapte, cascaval si oua. Se adauga sunca, piperul si nucsoara. Nu e nevoie sa se amestece cu mixerul, faceti oricum va e comod!
3. Se unge o tava (medie) de teflon cu ulei si de aseaza conopida.
4. Se toarna compozitia peste conopida si se misca un pic bucatile de conopida ca sa se aseze bine compozitia, cat mai uniform.
5. Se baga la cuptor la 200 grade (cu ventilatie daca exista). Se coace 30-40 min pana se umfla sise rumeneste. Cand e gata se lasa la racorit (nu in curent) si apoi se serveste cu garnitura de salata verde sau simpla. Daca nu are sunca se poate manca si ca o garnitiura la carne sau peste.

suna foarte delicios monix :) iti multumim mult pentru reteta. trebuie sa o incerc intr-un weekend :) am doar o singura intrebare cam cate calorii ar avea o astfel de portie de souffle:-/ are si cascaval si smantana. din cate imi dau seama este foarte buna la faza de mentinere. In cadrul dietei Montignac toate aceste alimente sunt permise?

monix 25 feb 2009 23:41:08

nu stiu cate calorii...n-am suportat niciodata regimurile in care trebuie sa numar calorii sau puncte. La Montignac e permis si la disociat de asemenea. Cred ca trebuie sa completez ca ies 6-8 portii din cantitatea propusa!...editez acuma. Oricum, cu branza de vaci dietetica si cu lapte degresat nu cred ca e prea grav caloric iar cascavalul e optional pentru Montignac. Si soia e tot pentru Montignac unde ideea e sa fie mai mult proteic si mai putin gras.

Slabuta 26 feb 2009 10:53:47

Citat:

Anterior postat de monix (Post 589)
nu stiu cate calorii...n-am suportat niciodata regimurile in care trebuie sa numar calorii sau puncte. La Montignac e permis si la disociat de asemenea. Cred ca trebuie sa completez ca ies 6-8 portii din cantitatea propusa!...editez acuma. Oricum, cu branza de vaci dietetica si cu lapte degresat nu cred ca e prea grav caloric iar cascavalul e optional pentru Montignac. Si soia e tot pentru Montignac unde ideea e sa fie mai mult proteic si mai putin gras.

aha, daca sunt 6-8 portii atunci deja e mai bine :) caloriile consumate nu vor fi asa de multe :D eu nu tin neaparat sa numar caloriile, dar am un calculator decalorii intern :D stiu caloriile la aproape toate alimentele si deja instinctiv imi pot da seama daca trebuie sa ma opresc in acea zi si sa nu maninc mai mult pentru ca voi sari calul :D

nu prea imi place soia :( as putea-o inlocui cu branza de vaci :) care imi place foarte mult :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:26:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO