forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete dietetice de mancaruri cu legume (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/)
-   -   Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor (http://forum.slabute.ro/retete-dietetice-mancaruri-legume/vinete-mozzarella-sos-rosii-cuptor-6545.html)

andra_aly 03 oct 2010 18:55:19

Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
2 ataşament(e)
Ingrediente:
  • vinete
  • mozzarella
  • sos de rosii *
  • ulei de masline
  • sare
  • usturoi(pentru sos)
  • parmezan
  • condimente pentru sos
Se "calesc" vinetele taiate rondele (am folosit vinete din acelea mai lunguiete si subtiri) intr-o tigaie cu putin ulei de masline si sare.
Intre timp se pregateste sosul de rosii*: intr-o tigaie se calesc 2-3 "catei" de usturoi in ulei de masline. apoi se adauga sos de rosii cumparat ori din acela la borcan ori in cutie. se condimenteaza dupa plac, apoi se lasa la fiert pana ce se ingroasa putin.(in asa fel sa nu ramana gros)

Cand vinetele s-au "rumenit putin" se pot aseza intr-o tava(eu am folosit vas de portelan) pe care o putem unge cu ulei de masline sau o bucatica de unt. Se pune un strat de vinete, unul de mozzarella si sos de rosii printre randuri. deasupra, se presara putin parmezan. se poate presara si printre straturi parmezanul:)
Se da la cuptor cam 30-40 de minute:)
Nu am apucat sa calculez caloriile pentru ca m-am cam grabit ca ne era foame:P
Promit ca data viitoare pun si kcal / 100 gr:)
Am facut pozici: una inainte de a baga tava la cuptor alta dupa ce am scos:)
Ataşament 5451Ataşament 5452

pamy 03 oct 2010 20:04:09

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
Arata apetisant, cand ajung la ziua de proteine poate fac si eu. Cam cata mozzarela ai folosit?

Liviutzza 03 oct 2010 20:18:03

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
Arata delicios:D Maine o sa fac si eu,numai ca ma gandeam sa pun si dovlecel si piept de pui:)>:D<

andra_aly 03 oct 2010 20:32:30

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 351354)
Arata apetisant, cand ajung la ziua de proteine poate fac si eu. Cam cata mozzarela ai folosit?

Am folosit destula:D deci... 3 pungi de 125 de gr. dar de fapt au cam 110 la o punguta:) deci... 330:)
si sos am pus destul:D vinete cam 6 de alea lunguiete potrivite:)
am facut sa am si maine:P plus ca azi am papat cu mami si iubi. ca singura...:P
e tare buuna sa sti, merita sa incerci. ar fi iesit mai buna la cuptor de ala normal. eu am folosit functia crisp de la microunde:) dar a iesit bun:) cu toate ca la cuptor iesea mai rumenit:D

andra_aly 03 oct 2010 20:33:25

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 351375)
Arata delicios:D Maine o sa fac si eu,numai ca ma gandeam sa pun si dovlecel si piept de pui:)>:D<

:) si eu am vrut sa pun dovlecel, doar ca nu mi-qa mai adus iubi ca l-au papat:P
ca avea din ala din ro, i-a trimis buni a lui:)
cred ca o sa iasa bun si cu piept de pui:x

dorutza 03 oct 2010 22:05:28

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 351270)
Ingrediente:
  • vinete
  • mozzarella
  • sos de rosii *
  • ulei de masline
  • sare
  • usturoi(pentru sos)
  • parmezan
  • condimente pentru sos
Se "calesc" vinetele taiate rondele (am folosit vinete din acelea mai lunguiete si subtiri) intr-o tigaie cu putin ulei de masline si sare.
Intre timp se pregateste sosul de rosii*: intr-o tigaie se calesc 2-3 "catei" de usturoi in ulei de masline. apoi se adauga sos de rosii cumparat ori din acela la borcan ori in cutie. se condimenteaza dupa plac, apoi se lasa la fiert pana ce se ingroasa putin.(in asa fel sa nu ramana gros)

Cand vinetele s-au "rumenit putin" se pot aseza intr-o tava(eu am folosit vas de portelan) pe care o putem unge cu ulei de masline sau o bucatica de unt. Se pune un strat de vinete, unul de mozzarella si sos de rosii printre randuri. deasupra, se presara putin parmezan. se poate presara si printre straturi parmezanul:)
Se da la cuptor cam 30-40 de minute:)
Nu am apucat sa calculez caloriile pentru ca m-am cam grabit ca ne era foame:P
Promit ca data viitoare pun si kcal / 100 gr:)
Am facut pozici: una inainte de a baga tava la cuptor alta dupa ce am scos:)
Ataşament 5451Ataşament 5452



vai andra, am mancat chestia asta in Italia, super super buna
chiar ma pregateam sa o fac maine
dupa ce imi fac cumparaturile, ca ne-am intors marti din Italia dar inca n-am apucat sa umplu frigiderul :(
apropo m-am ingrasat 2 kg in 11 zile.. super nu? :(( da am bagat la dulciuri de m-am spart....
deci o iau de la capat...

andra_aly 03 oct 2010 22:09:20

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
Ma bucur ca ti-a placut:)
vin imediat la tine in jurnal ca sa te cert:D - glumesc:P, ca sa nu fim off topic;)

Slabuta 04 oct 2010 15:39:20

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
Am pus si eu acum vinete la cuptor, asemanatotr cu ce ai facut tu, sper sa imi iasa la fel de apetisant ca la tine. :D

andra_aly 04 oct 2010 19:11:24

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 352249)
Am pus si eu acum vinete la cuptor, asemanatotr cu ce ai facut tu, sper sa imi iasa la fel de apetisant ca la tine. :D

Sa ne pui pozici;;) eu azi si la prans si la cina am papat:))
mi-era ciuda sa o arunc:P data viitoare fac mai putina;)

mvthebest 04 oct 2010 19:16:33

Re: Vinete cu mozzarella si sos de rosii la cuptor
 
:x:xYamy Andra:x
Arata asa de bine si mai este si dietetic:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:04:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO