forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Retete Montignac Faza I - Supe, Ciorbe si Borsuri (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-supe-ciorbe-borsuri/)
-   -   Ciorba radauteana conform Monti (http://forum.slabute.ro/retete-montignac-faza-i-supe-ciorbe-borsuri/ciorba-radauteana-conform-monti-3851.html)

medeeams 17 mai 2010 13:17:58

Ciorba radauteana conform Monti
 
Va asigur ca e cea mai buna reteta de ciorba radauteana!!O sa va dau si reteta pt cei care nu tin monti.voi scrie in paranteza .
Ingredientele sunt cele scrise cu rosu.





CIORBĂ RĂDĂUŢEANĂ


Se pun la fiert urmatoarele:1 morcov mic ,100g telina,o ceapa mare ,un strop de sare si pieptul
de pui(si o pulpa sau o buc de carne cu os ca sa dea gust supei).Aceste ingrediente sunt valabile pentru o oala de 5 kg.
Cat timp fierb acestea se face „faţa”:
se pune la 2lg UM(pt cei care nu tin monti 300ml ulei) ,peste care adaugam o ceapa taiata fin si un morcov mic(normal pt cei care nu tin monti) dat prin razatoarea mica.Cand a capatat culoarea portocalie punem 3 polonice cu zeama de unde a fiert puiul(supa obtinuta mai sus) si lasam sa fiarba morcovul.
Separat ,intr-un vas se amesteca 3 galbenusuri cu 2 lingurite de sare,se adaoga zeama de la o lamaie,2 linguri de mujdei de usturoi(facut din usturoi,apa,ulei si sare),500g de smantana si 3 linguri faina.
Apoi se strecoara supa si daca a rezultat putina zeama se mai adauga apa si un strop de otet(ajuta la albirea supei).Temperam smantana astfel:se pune supa fierbinte
peste amestecul obtinut din smantana,galbenusuri...etc cu polonicul pana devine la fel de fierbinte ca supa.Atentie!Se amesteca incontinuu cu un tel cand se pune supa.Cand a inceput sa fiarba supa(ca am adaugat apa) se toarna smantana temperata ,la fel amestecand continuu .Cand firbe punem „faţa”(morcovul cu ceapa) si cand da un clocot e gata.Pieptul de pui se face bucati mici si se adaoga in ciorba.

Trebuie respectate cantitatile ca altfel nu iese.POFTA BUNA!

Lacridora 27 ian 2011 10:19:43

Re: Ciorba radauteana conform Monti
 
Buna, Medeea!
De azi trec si eu pe Monti, din intamplare am gasit titlul ce ciorba radauteana care-mi place enorm, dar nu inteleg ceva:
ai scris la inceput: 2 lg UM - ce sunt astea ?
Si mai e ceva : e voie smantana, lapte, branza in prima faza de Monti?
Mersi .

Sabine_28 27 ian 2011 10:31:56

Re: Ciorba radauteana conform Monti
 
Citat:

Anterior postat de Lacridora (Post 495795)
Buna, Medeea!
De azi trec si eu pe Monti, din intamplare am gasit titlul ce ciorba radauteana care-mi place enorm, dar nu inteleg ceva:
ai scris la inceput: 2 lg UM - ce sunt astea ?
Si mai e ceva : e voie smantana, lapte, branza in prima faza de Monti?
Mersi .

Buna,

UM = ulei de masline
Da, ai voie smantana lapte, branza, la mese proteico-lipidice.
Iti recomand sa intri in Gasca fetelor care tin Monti, iti va fi de ajutor:

http://forum.slabute.ro/dieta-michel...-vii-7506.html

Succes!

Ioana Dobre 27 ian 2011 16:41:01

Re: Ciorba radauteana conform Monti
 
Suna foarte bine reteta...dar avem voie faina?

Purple flower 27 ian 2011 20:22:37

Re: Ciorba radauteana conform Monti
 
Citat:

Anterior postat de Ioana Dobre (Post 496441)
Suna foarte bine reteta...dar avem voie faina?


Pai a explicat fata ca ingredientele cu rosu sunt cele nepermise Monti si care fac parte din reteta originala de ciorba ... gen morcov fiert, faina , ulei normal , etc...

Ioana Dobre 28 ian 2011 10:47:35

Re: Ciorba radauteana conform Monti
 
Pai toate ingredientele sunt trecute cu rosu, de asta intrebam.... Ehh...important e sa stim ce nu avem voie :D

Ana teslariu 24 mai 2011 16:32:45

Re: Ciorba radauteana conform Monti
 
buna fetelor!
radacinoasele se scot din supa dupa ce au fiert si ramanem cu carnea si smantana ouale si restul eu nu as adauga ''fata'' ca nu e voie morcov si carne si scot si faina si ramane o ciorba mai subtire dar monti. Nu e chiar la fel dar sunt sigura ca e gustoasa si gen ciorba de burta (adica fara legume prin ea) eu as pune si o lingurita de otet sa o mai acresc putin. Sper ca v-am fost de folos.
Pup si spor la slabit!


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:12:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO