View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 24 mai 2013, 19:06:11
miruu04's Avatar
miruu04 miruu04 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 20 aug 2012
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 30
Dieta: stil de viata sanatos
Date: 176cm, 67kg
Mesaje: 20
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Smile Jurnal Miruna - on my way to fit -

Buna ! m-am inscris pe site acum aproximativ un an dar pana acum nu am avut curajul sa postez .Povestea mea suna cam asa: m-am nascut in toamna lui '96.Pe la un an am facut o ocluzie intestinala si medicii nu imi mai dadeau sanse sa mai traiesc.Dar Dumnezeu m-a ajutat si acum ma bucur de viata.Mereu am fost mai durdulie decat sora mea mai mare cu an dar nu prea mi-a pasat.De fapt,mereau am fost cea mai plinuta din familia mea care este destul de maricica .Am 2 surori si un frate ,unul mai enervant decat celalalt dar de care sunt foarte mandra .Cum ziceam,nu prea mi-a pasat de greutate pana anul trecut cand eram internata in spital pt un control al diabetului de tip 2 f(cica s-ar fi declansat in urma unui soc emotional pe care l-am avut acum 8 ani).Pe foaia de externare scria mare si frumos ca sufar si de obezitate(74 de kg la 1.76 inaltime)Atunci a fost momentul in care m-am trezit si mi-am spus stop.Am facut handbal de performanta 4 ani pana anul trecut cand ,cu durere in suflet a trbuit sa renunt din cauza scolii care ma solicita forte mult.Si am inceput sa mananc si sa nu prea fac miscare deloc si asa am ajuns la 74AM incewput cu dieta south beach,am continuat cu saritul meselor pana cand am ajuns sa mananc doar cateva mere pe zi .Am slabit...am ajuns la 64 kg.Apoi a venit Craciunul si evident m-am ingrasat 3 kg. De atunci am renuntat la infometare,mi-am dat seama ca o alimentatie sanatoasa e importanta.De la Craciun si pana acum nu am mai slabit deloc,ba chiar m-am ingrasat un kilogram desi am incercat sa am o alimentatie cat mai sanatoasa si sa fac sport aproape in fiecare zi.AM incercat sa ciclizez caloriile dar pur si simplu nu mai slabescCred ca problema mea e lipsa de proteine.Sunt zile in care nu mananc nici 15 grame de proteine.Dar nu prea sunt prietena cu tot ceea ce inseamna carne.Mananc foarte rar carne .Mai am cateva kilograme de slabit si sper ca,cu ajutorul vostru,slabutelor,voi reusi . Multumesc pt timpul acordat citirii acestuiroman
miruu04, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2522 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 2005 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1489 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui miruu04:
bellajane (24 mai 2013), diana87 (25 mai 2013), glimmer (24 mai 2013)