View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 28 mar 2009, 18:14:47
Roxie's Avatar
Roxie Roxie este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 28 mar 2009
Locaţie: Iasi/Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: personalizata de catre mine + sala
Date: 178cm, 64kg
Mesaje: 29
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Talking Salata bulgareasca

In primul rand vreau sa salut pe toti membrii acestui forum. Sunt noua aici si sper sa ma primiti in mica voastra comunitate

Asa...sa va povestesc despre salata mea favorita pe care o consum cam de trei ori pe saptamana. Cred ca toti o cunoasteti si ati savurat-o cel putin o data. Salata Bulgareasca



Timp de preparare:
15 min
Ingrediente:
rosii, castraveti, ardei gras, brinza, oua, masline, salata verde, jumatate de lamaie stoarsa, o lingura de ulei de masline
Mod de preparare:
Se curata castravetii, se taie rosiile cuburi, se taie ardeiul gras, se rupe salata verde. Se pun intr-un bol, deasupra se pune sunca presata, se orneaza cu brinza rasa, ou fiert si masline. Se pune sare, piper dupa gust. De asemenea puteti stoarce o jumatate de lamaie pentru gust/ inlocuieste eficient otetul si se adauga si o lingura de ulei de masline extravirgin. Se serveste rece. Pofta buna!



Sunteti liberi sa adaugati cam ce doriti in salata. De exemplu puteti adauga cascaval, crochete, se poate inlocui salata verde cu varza, lamaia cu sosul vinegreta etc. Eu prefer sa o mananc mai light, fara otet, crochete si cascaval!
__________________
Tot ce e bun in viata: ori e imoral, ori e ilegal, ori ingrasa!
Roxie, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1944 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1427 kcal/zi. Pentru a slăbi 4/5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 911 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat