View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 07 sep 2010, 19:37:20
Purple flower's Avatar
Purple flower Purple flower este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 sep 2010
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 36
Dieta: Montignac personalizat faza 1
Date: 167cm, 61.6kg
Mesaje: 964
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal Purple Flower - 2010

Bine v-am gasit tuturor fetelor....am intrat in comunitate voastra in urma cu o saptamana si pot sa zic ca ma bucur ca exista un astfel de forum unde se creeaza prietenii, unde iti gasesti motivatia alaturi de alte persoane cu acelasi tel de a slabi, si care se confrunta cu aceleasi probleme ca si tine.
Eu m-am mai prezentat odata in cadrul gastii de fete care tin dieta Montignac asa ca voi copia o parte din povestea mea de acolo, si voi adauga si alte ganduri pe care le am referitor la mine, la diete, la dorinta de a slabi.

" In jurul varstei de 7-8 ani am inceput sa ma ingras si toata copilaria + adolescenta am fost grasuta. Probabil cei care au trecut prin asa ceva stiu cat este de neplacut pentru un copil acest aspect, nu mai trebuie sa mentionez. In perioada liceului am avut foarte multe tentative de slabire care mai mult mi-au afectat sanatatea si stomacul , ca sa nu mai spun ca ma ingrasam la loc sau chiar mai mult , tipic dealtfel. Am fost chiar si la nutritionist care mi-a propus o dieta dupa grupa sangvina dar aveam foarte multe restrictii la legume care imi placeau (rosii), pui , si am renuntat la ea. La 17 ani, sfarsitul clasei a 11-a , ajunsesem deja la 84 de kg si eram dispusa sa fac orice ca sa slabesc. Astfel , timp de 5 luni de zile am tinut o "dieta" daca ii pot spune asa cu niste shake-uri de slabit si o tona de pastile care trebuiau luate zilnic. Deoarece imi doream enorm de mult sa slabesc am umblat cu ele in concediu si peste tot. Nu vreau sa spun ce firma sunt pentru ca stie toata lumea si nu as vrea sa le fac reclama mai ales ca ele desi promiteau ca au nu stiu cati nutrienti si vitamine m-au destabilizat complet. Nu am mai putut sa le iau pentru ca imi era greata de la ele dupa cele 5 luni si m-am oprit la 69 de kg desi se recomanda si o perioada de mentinere cu aceste prafuri. Evident aceasta greutate era pentru mine un vis, nu mai avusesez atata din clasa a 9-a si am facut tot posibilul sa ma mentin. Astfel ,m-am inscris la o sala de sport, am inceput sa mananc ca la carte ca ma scarbisem de 2 ori pe zi de prafurile alea. Astfel la sfarsitul clasei a 12-a eram un alt om. Aveam 59 de kg, deci slabisem 25 de kg intr-un an de zile. Colegii nu m-am mai recunoscut la banchetul de absolvire , acum ca au trecut 4 ani de atunci ma simt foarte mandra de mine.
Dupa primul an de facultate ma ingrasasem 2 kg , peste inca un an , inca 2 kg, astfel am ajuns la 63. La aceasta greutate am ramas de atunci in conditiile in care fac eforturi foarte mari pentru acest lucru. Sunt intr-o permanenta dieta, ma abtin mai tot timpul de la mancare . Daca nu fac acest lucru si imi permit cate o inghetata, o ciocolata sau orice ma ingras imediat .
Deoarece doresc sa am un stil de viata echilibrat , nu sa ma infometez 2 saptamani , apoi sa mananc o ciocolata sau un covrig si sa ma simt ca si cum as fi comis o crima si sa imi tot reprosez , as dori sa incep dieta Montignac. Deasemenea vreau sa ajung la greutatea mult visata de mine, 57 de kg , pe care nu am atins-o niciodata. "

Cam asta am postat anterior gastii Montignac...

Dupa cum am spus , in momentul de fata fac eforturi foarte mari pentru a ma mentine la cele 63 de kg pe care le am. Probabil genele nu ma ajuta nici ele deoarece in familia mea toate femeile sunt grasute....nu obeze dar supraponderale (bunica, strabunica, matusa, mama).
Inainte de a incepe acum 3 zile dieta Montignac personalizata dupa cartea Dr Man - Slabesti mancand , aveam urmatorul comportament alimentar : perioade in care greutatea mea urca 2-3 kg pana la 66 , dupa care ma chinuiam sa slabesc la loc si tot asa...
Lucruri bune :
- nu mananc cartofi sub forma de chipuri sau cartofi prajiti decat fooooarte rar spre deloc deoarece mama niciodata nu facea acasa deoarece sunt nesanatosi.
- nu consum grasimi de genul carne de porc, slanina, unt , niciodata, nu imi plac
- nu imi plac carnurile cu sos, fripturile grase
- nu imi plac sucurile carbogazoase dar beau multa apa
- nu mananc paine la masa de pranz sau seara de vreo 8-9 ani , m-am obisnuit fara, iar in rest doar paine neagra, mai nou cea cu IG mic
- cu toate ca sunt multe persoane care au slabit prin intermediul pastile+prafuri si s-au ingrasat la loc, eu am avut o ambitie de fier si am reusit sa slabesc chiar mai mult dupa renuntarea la ele
- imi plac supele de legume
- mananc 3 mese pe zi , nu sar peste micul dejun


Greselile pe care le fac:
- nu imi place sa merg la sala si nici alte sporturi nu imi permit sa fac dn cauza lipsei de timp liber
- ma simt vinovata dupa orice lucru interzis pe care il inghit (daca am mancat o inghetata imi fac reprosuri pt ea pana se termina ziua) ...este groaznic sentimentul
- motivul pentru care nu am reusit pana acum sa mai slabesc ci doar sa imi tin sub control oscilatia de 3 kg in plus apoi in minus sunt gustarile : nu mananc gras , dar imi place ciocolata , popcornul , covrigii, inghetata, iaurturile cu fructe , cereale integrale cu fructe uscate (stiu ca ingrasa si astea) , sandwichurile calde la aparat .... acestea ma trag mereu in jos
- in momentul in care imi distrug o zi de dieta cu o nimica toata , sa zicem o gura de nu stiu ce, mereu renunt la intreaga zi si din cauza sentimentului aiurea pe care il am mananc si alte porcarii doar pe motivul ca oricum s-a dus ziua respectiva


Cam astea ar fi obiceiurile mele , probabil mai sunt si multe altele ...

In legatura cu suportul familiei , familia mea ma considera o "anorexica" cu toate ca am 63 de kg, si nu ma sustin in incercarea de a ajunge la o greutate normala pentru sufletul meu. Motivul ar fi faptul ca pana la 17 ani am fost mereu plinuta, si chiar daca au trecut 4 ani jumatate decand am slabit, ei inca fac comparatii cum aratam atunci si cum aratam acum cu 21 kg in minus, ei ma vad perfecta acum.
Problema este ca nu sunt asa cum mi-as dori si ca in sinea mea ma simt inca ca pe atunci....ma enerveaza cand merg la shopping si trebuie sa probez haine, mi se pare ca nu imi voi gasi nimic .

Asta imi doresc cel mai mult, sa scap de sentimentul de complexitate pe care il aveam inainte si din cauza caruia cu greu mai ieseam si eu cu prietenii pe afara , sa ma simt o persoana normala.

Cred ca cele 6 kg pe care mi le-am propus sa le slabesc sanatos in 2 luni nu sunt foarte multe, grea o sa fie mentinerea lor. Sper sa reusesc sa elimin "gustarile" din cauza carora mereu ajung sa pun la loc ce am slabit dupa o perioada.

Va multumesc celor care m-ati citit, si succes in dietele voastre. Sper sa mai comunicam in jurnal.
Purple flower, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2048 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1531 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1274 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]