Subiect: Jurnal lauram22
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 01 oct 2010, 10:17:24
lauram22's Avatar
lauram22 lauram22 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 29 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 164cm, 56kg
Mesaje: 231
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal lauram22

cu ce as putea sa incep? sa va spun ca sunt gurmanda si pofticioasa?! nu e cazul aici discutam lucruri mult mai serioase.
trebuie sa incep prin a va spune ca am in plan sa slabesc 11 kg pana pe 31.12 (3 luni). ce fac pentru asta? am inceput sa mananc sanatos is fac sport.

micul dejun:
- 1 fruct - nectarina, piersica, mar (cu jumatate de ora, o ora inainte de masa)
- cereale (sano vita) - secara sau orz cu iaurt degresat ) 0.1%
pranz:
- supa, ciorba - pui sau legume
- gratar de pui, peste sau porc (stiu ca e gras, dar mananc rar) cu legume sau orez si salata
cina:
- f rar mananc ceva la cina pentru ca de cele mai multe ori chiar nu-mi este foame
gustari:
- fructe
- alune, migdale, caj sau seminte - crude
- inghetata fara topinguri sau cornet, dar se intampla f rar
- cand mi-e f pofta de ceva dulce mananc magiun de topoloveni cu crackers.
lichide: cam 2-2.5 l de lichide/zi: cafea, apa multa si ceai verde. nu beau sucuri deloc, rar scap bere sau limonada.. dar astea mi le permit doar in weekend

sport: am inceput cu aerobic de 3 ori pe saptamana, dar programul nu prea-mi permite. in concluzie m-am apucat de alergat. in prezent ale 5.5 - 6 km, in 40-50 de min, de 3-4 ori pe saptamana. cand am timp ma plimb si cu rolele.
probabil ca frigul ma va obliga sa renunt la jogging si sa ma mut intr-o sala de fitness.

vreau sa slabesc 11 kg in prima faza si mai vedem ce s-o intmpla dupa aceea. sper sa ma tin de treaba si sa nu fac prostii. sunt f pofticioasa si cele mai multe ori nu ma pot abtine...
lauram22, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1917 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1400 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 884 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]