Subiect: Jurnal ellie
View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 18 dec 2010, 17:36:31
ellie's Avatar
ellie ellie este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 18 dec 2010
Locaţie: Arad, Romania
Vârsta: 39
Dieta: LCD Diogenes
Date: 163cm, 64.8kg
Mesaje: 90
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal ellie

Buna fetelor,

Va urmaresc de ceva vreme si va admir pt. ca ati reusit sa scapati de kg in plus Dupa ce am citit diverse topic-uri, m-am gandit ca m-ar ajuta si pe mine sa-mi tin un jurnal.
Voi incepe prin a povesti cum am ajuns aici si a descrie putin "planul de bataie" pt. urmatoarea perioada.
Cand am terminat liceul oscilam intre 53-55kg, in functie de anotimp. Eram f atenta la ceea ce mancam- de fapt, aveam zile in care mancam doar fructe si iaurt Tinusem numeroase diete inainte si observasem ca merele si iaurturile Activia fac minuni pt. mine, deci cam asta imi amintesc ca mancam in perioada respectiva.
Abia cand am intrat la facultate am reusit sa definesc notiunea de "stres". Invatasem eu in cartea de biologie de liceu ca hormonii de stres eliberati mobilizeaza energia din depozite (a.k.a. te fac sa slabesti) si vroiam sa fiu stresata ca sa slabesc si m mult. Stupid blonde. Cand am dat de ceea ce inseamna cu adevarat stres, m-am ingrasat vreo 7 kg in cateva luni si in primavara anului I aveam deja 61kg. Am panicat si am incetat sa ma stresez. Pt. ca nu aveam bani am inceput sa mananc pufuleti si la inceputul verii aveam 49 kg. Aratam f bine la greutatea respectiva. Doar ca dupa ce am inceput sa mananc normal, greutatea mi s-a stabilizat la 54kg.
In anul III, cand am reinceput sa ma stresez, m-am apropiat cu pasi repezi de 60kg, greutate in jurul careia am oscilat pana in anul VI. Deoarece in ultimul an de medicina am ajuns ffff stresata (nu-mi inchpuiam ca se poate asa ceva), greutatea mea a sarit si mai mult.
In vara ajunsesem in jurul valorii de 70kg cand m-am alarmat. Am fost asa de ocupata de cariera mea incat m-am neglijat total si desi am ajuns m departe decat puteam visa in ceea ce fac, cred ca pe planul aspectului fizic nu m-am uitat cu adevarat in oglinda pana in toamna aceasta.
Cand am terminat si cu licenta, in octombrie, aveam 67 de kg dar eram la capatul puterilor. O luna intreaga abia m-am putut ridica din pat, am dormit 14-16h/noapte si am mancat tot ce am vrut.
In noiembrie mi-am mai revenit- am inceput dieta Montignac si invatatul la Step 1 (primul examen de rezidentiat pt. SUA). Cu Monti am slabit de la 69 la 63 kg intr-o luna, dar in decembrie m-am simtit prea obosita si am renuntat.
Acum am 65 kg si o raceala ce ma impiedica sa fac sport. Si cartea de biochimie langa mine, care-mi povesteste despre metabolism. Dovezi stiintifice despre cum functioneaza organismul nostru, care sunt necesitatile lui. Cat trebuie, de ce trebuie si la ce nu trebuie sa renuntam.
Vreau sa ajung inapoi la 50 de kg, dar de data asta I don't want to screw me up. Asadar nu voi tine nici o dieta populara, ci una similara cu Montignac sau Scarsdale, dar dictata de bunul meu simt si de ceea ce citesc in cartea de biochimie si pe site-ul Asociatiei Americane a Diabetologilor. Si sper sa functioneze
Orice pareri in privinta meniurilor sau a exercitiilor fizice sunt bine-venite.
ellie, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.