View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 18 nov 2011, 12:22:09
adriela's Avatar
adriela adriela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 mai 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 37
Date: 170cm, 60.9kg
Mesaje: 59
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Diete care functioneaza!Voi ce credeti?

Ma tot uit de cateva zile pe acest forum..
Sun Adriana,sunt noua aici pe forum,dar vreau sa impart pareri cu voi, sa contribui cu sfaturi asa cum ma pricep si eu sa va ajut pe voi..Ma simt bine pe acest form..e o atmosfera calda,de prietenie,va simt aproape de sufletul meu, firi sincere si dedica slabitului;Deci sa trec la subiect:
Sunt in dilema...Care dieta ne ajuta sa slabim dar in care nu trebuie sa cantarim portiile sau sa calculam ....Mi se pare greu sa stai cu cantarul sa cantaresti 30 g paine sau alte alimente de genul...
Nu spun sa mancam un castron mare de ciorba,dar un polonic mi se pare rezonabil,fara a-l cantarii si a calcula cate calorii sau carbohidrati sunt acolo
Eu cotrobai pe acest forum pentru sora mea Ea este cea care are mare nevoie de ajutorul meu, de ajutorul vostru,pe care sper ca o sa-l primesc si eu la randul meu mai departe sa-l trimit catre sora mea.Ea are 19 ani,inaltine de 1.68 m,82 kg si deci ar trebui pe putin sa slabeasca 20 kg .Multeee.Dar vreau ca lucruile sa fie mai simple pt ea,ca sa nu tina o dieta sa sa i se faca sila de ea sau sa renunte,as vrea sa fac ceva personalizat pt ea sa renunte la vechile obiceiuri si sa manace sanatos si sa sa slabeasca.Asa ca uitandu-ma pe colo colo i-am facut eu un regim,dupa mintea mea.Scriu aici pt doua zile ce am facut eu si vreau sa va da-ti si voi cu parerea ce credeti dc procedez bine sau nu:
Ziua 1
Dimineata:
- O omleta(2 oua, o lingurita ulei masline,sare, piper)
Gustare
O banana
Pranz
- 2 sandwich-uri de paine integrala cu sunca slaba si salata/rosie/castravete
Gustare
O banana
Cina
- O ciorbita de pui(piept de pui,morcov,ceapa,ardei gras,telina,o lingura ulei,suc de rosii,sare si eventual bors,verdeata) sau

- Piept de pui cu legume inabusite(fasole verde,morcov)
-
Ziua 2

Dimineata
- O felie de branza slab sarata, un ardei gras, 2 feliute de muschi slab de porcusor J
Gustare
- Un baton cu cereale
Pranz
- O salata (salata verde, ardei gras, branza slab sarata, muschiulet de porc slab, ulei masline si putina zeama de lamaie)
Gustare
- O banana
Cina
- O supa de pui cu legume(pulpe de pui,ceapa,morcov, ardei gras, sare, verdeata)
- Orez cu legume+ carne de pui pe gratar(orez basmatic, morcov,ardei gras,ciuperci…carne

Cam asta e o parte....Voi ce credeti?
Multumesc!



adriela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2059 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1542 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat