View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 12 feb 2010, 02:05:33
Kitkat's Avatar
Kitkat Kitkat este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: South Beach
Date: 168cm, 54.5kg
Mesaje: 332
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Legume Mediteraneene Delicioase

Este o reteta absolut delicioasa!! Nu e reteta de regim, dar intamplator se potriveste la South Beach. E una din cele mai gustoase mancaruri pe care le-am gustat vreodata! Trebuie s-o incercati
Pacat ca nu am unde sa o postez s-o vada toti, nu doar cei care intra la South Beach.


Ingrediente:
(Pt 2 portii)

Pt crutoane
(in faza I a regimului nu se pun crutoanele)- 2 lipii
- 2-3 linguri de ulei de masline extra virgin

Pt legumele gratinate
- 1 zucchini (dovleceii micuti cu coaja verde inchis) dar pt ca se gasesc greu merg si 1-2 dovlecei normali cat mai mici.
- 1 ardei gras rosu sau galben
- 1 ceapa rosie destul de mare
- 1 vanata
- 8-10 ciuperci chamignon
- 2 linguri de ulei de masline
Pt salata:
- 10 rosii cherry taiate in doua
- 3-4 catei de usturoi taiai foarte mic
- frunze de busuioc proaspat
- otet balsamic (cantitate dupa gust)
- ulei de masline (cantitate dupa gust)
- sare (cantitate dupa gust)
- 200 g branza telemea sau telemea sau feta amestecata cu branzica proaspata de vaci

Preparare

1. Incalziti cuptorul la 150 C/ Gas 2 si taiati lipia in bucatele mici (triunghiuri o inghititura)
2. Puneti triunghiurile de lipie intr-un castron, adaugati uleiul de masline si amestectile pana sunt toate bucatelele unse. Lasati-o la o parte pana mai tarziu.
3. Pentru legumele gratinate, taiati zucchiniul/dovlecelul in rondele de ~ 1 cm grosime
4. taiati ardeiul in sferturi, curatati-l semintele si taiati in bucati de marimea unei inghitituri.
5. Curatati ceapa si taiati-o in rondele de ~ 1 cm grosime
6. Spalati vinetele si taiati-le in rondele de ~1 cm grosime
7. Puneti o picatura de ulei intr-o tigaie grill de teflon si apoi cu un servetel manjiti toata tigaia cu picatura aia de ulei, si puneti tigaia sa se incalzeasca la foc mediu. (eu n-am avut tigaie grill si am folosit una normala de teflon, a mers perfect )

8. Ungeti toate legumele pregatite cu uleiul de masline pe peste tot.
9. Puneti legumele (cate incap din ele, veti avea mai multe "transe" in tigaia incalzita si lasati-le cam 5 minute, sau pana se vad dungi negre lasate de tigaia grill pe legume (eu nu m-am uitat niciodata la ceas). Apoi intorceti-le pe cealalta parte si lasati-le din nou pana fac dungi negre.
10. Repetati pasul 8 pentru toate legumele pe care le-ati taiat, si pe masura ce le scoateti din tigaie, puneti-le pe toate intr-un castron mare.

11. Puneti bucatelele de lipie pregatite in tava si bagati-le in cuptorul incins timp de 8-10 minute, pana se fac aurii-maronii si neaparat crocante.
12. Puneti rosioarele cherry in castronul cu legumele gratnate, adaugati usturoiul m
maruntit, si crutoanele de lipie, si rupeti frunzele de busuioc si adaugati-le in castron
13. Adaugati ulei de masline, otet balsamic, si sare.
14. Amestecati salata bine de tot
15. Puneti salata pe farfurii mari intinse (puneti-o cu mana e cel mai bine, asa arata si in clipul cu reteta ), si pe deasupra puneti bucatele de branza telemea sau telemea amestecata cu branzica proaspata de vaci sau feta cu branzica de vaci


Et... voi! Bon appétit!
Kitkat, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1955 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1438 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1181 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 12 feb 2010 at 02:09:45.
Răspuns cu citat