View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 15 feb 2010, 23:22:35
iordis's Avatar
iordis iordis este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2010
Locaţie: Bergen, Norvegia
Dieta: dieta personalizata
Date: 170cm, 88kg
Mesaje: 84
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Arrow Sindrom ovare polichistice

Buna sunt de ceva timp pe acest site dar nu prea stiu sa umblu .Ideea este ca am acelasi motiv ca restul fetelor de aici de a lupta cu kg .Am sa incerc sa spun pe scurt .In aproximativ 1 an si 3 luni mama ingrasat foarte mult cred ca 30kg daca nu si mai mult .tin sa mai precizez ca avand probleme de sanatate mi sa interzis categoric 1 an sa tin orice fel te diete deoarece riscam sami reapara si imunitatea mea era in refacere .Cred ca i urma cu 3 luni am inceput sa observ ca imi creste par cu fir gros pe fata si nu numai pe fata ,acnee .Cert este ca am banuit ca este o dereglare hormonala si am decis sa merg la doctor .La analiza sangelui asa a si fost doar ca doctorul a hotarat sa ma trimita la un doctor de specialitate.
Asa ca astazi mam dus cu capu sus stii ca chestia asat se poate regla prin medicatie dar surpriza .doctora ma luat la purificat .mii si mii de intrebari ,despre sarcina ,despre ovulatie .ma pus sa fac ecografie si la final primesc boba soc .
- Insulina mea este foarte mare
- SI am fost diagnosticata cu SINDROM OVARE POLICHISTICE
- Mi sa zis clar ca dieta fara dar si poat.
e dar pe viata ( am voie doar mancare cu -indice mic de glicemie )
-sport fara nici macar o zi de repauz
Plus medicatie care in prma faza o iau 3 luni pastilele se introduc in corp marind doza treptat la fel si scoaterea lor ,sub atenta observatie a doctorului METFORMIN
Acest medicament scade nivelul insulinei si in acelasi timp reduce pofta de mancare insa doctoru ma avertizat ca imi va fi rau de la ele ,greturi ,voma ,diaree,dar ca dupa 4 saptamani o sami treaca .
ideea este ca vindecarea mea dureaza multe luni de acum incolo dar ca in acelasi timp sunt predispusa sa ma mai imbolnavesc si de altele cu inima ,diabet ,infertilitate,depresie,cancer .multe
AS VREA TOTUSI DACA PUTETI SA MA AJUTATI SA DESCOPAR O DIETA POTRIVITA PT MINE ..AVAND INSULINA MARE TREBUI SA CONSUM ALIMENT CU INDICE MIC GLICEMIC .......ASTEPT SFATURI .DIETE .RETE PREPARARE .COMBINATIA ALIMENTELEOR .CA SA NU IMI FACA RAU . VA MULTUMmam uitat pe site romanesti despre acest subiect si lumea nu prea stie nici ce este si nici din partea doctorilor nu ai o atentie prea mare sau o informare vasta .EU in prezent locuiesc in Norvegia si aici am fost la doctor ,asa ca am avut parte de toata atentia cuvenita si de analize ,fara sa platesc .Ti se spune sa tii dieta si sa fie pe viata adica stil de viata dar nu ti se zice prea multe de acest subiect ,Despre baoala sunt multe de spus ,
iordis, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2165 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1648 kcal/zi. Pentru a slăbi 5kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 874 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 16 feb 2010 at 00:54:33.
Răspuns cu citat