View Single Post
  #10175 (permalink)  
Vechi 27 oct 2014, 12:06:53
Polux's Avatar
Polux Polux este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul


Ar fi fost bine sa fie doar o retentie de apa - dar era o retentie masiva de grasime. Dar cu rabdare voi reusi sa ajung iar unde imi doresc. Nu neaparat la o anumita greutate cat la un anumit aspect. Din ce in ce mai greu din cauza varstei...... dar ce sa zic ... mie imi plac provocarile!

In acest moment - strict - mi se pare ca cel mai greu dispare stratuld e grasime de pe talie si burta. Cica si stresul are un rol asa ca voi incerca si sa ma relaxez mai mult.
Da, stresul creste nivelul de cortisol, care determina acumularea de grasime pe burta.
Vitamina C inhiba productia de cortisol. Pe langa asta, sportul, meditatia si 30-40 min pe zi facand ceva ce iti place ajuta mult.

Eu din punct de vedere alimentar sunt un dezastru. Sunt multe schimbari acum in viata mea, am niste oportunitati pe care nu vreau sa le ratez, dar si stresul e pe masura. Asa ca ultimele 2 saptamani au fost un ciclu de binge cu zile de fast sau de mancat normal si dietetic. De fiecare data cand intru in mancare zic ca e ultima data...
Si apoi iar fast, exercitii ca sa nu se depuna, etc.

Incerc sa imi revin
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Polux:
Michelina (27 oct 2014), niculina04 (27 oct 2014)