View Single Post
  #10183 (permalink)  
Vechi 30 oct 2014, 10:38:59
Polux's Avatar
Polux Polux este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 50-60 kg (III)

Citat:
Anterior postat de Adella Vezi mesajul
Buna fetelor,

Am dorit sa impartasesc cu voi o reteta de chipsuri super bune si naturale. Eu poftesc de multe ori la astfel de gustari sarate, asa ca am gasit o alternativa foarte buna.

Chipsurile din frunzele de napi

E foarte important ca frunzele sa fie bine spalate si uscate inainte de a le baga la cuptor!
Se rup in bucati cat mai mici, se adauga cateva picaturi de ulei si se amesteca bine, dupa care se intind pe o tava, sarea si alte condimente dupa gust se pun dupa ce au fost scoase de la cuptor.
Se lasa la cuptorul incins la 350 C pentru 12 minute, daca puneti prea multe puteti lasa cu 2 min mai mult, de preferat este sa fie mai putine, asa se vor usca uniform toate.
Eu am folosit ulei de masline, sare si piper.
Se poate folosi ulei de avocado sau ce ulei doriti, important e sa nu puneti prea mult, e prima data cand le fac, deci nu sunt perfecte. Data viitoare le voi bibili mai mult
Sper ca va ajuta, mie imi plac, plus ca sunt foarte fericita ca am descoprit aceasta alternativa sanatoasa.
Le-am incercat prima data de la o prietena, am fost foarte sceptica,erau la un anumit magazin, ambalate, insa nu le gasesti oriunde. Iar acum ca le pot face acasa, e suuuper!!!!
PS: de preferat sa se rontaie dupa ce se racesc!

Cam asa arata:

[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]



Pupici!
Multumim!
Nici nu m-as fi gandit la asa ceva!

Oare merge si cu alte frunze?
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]