View Single Post
  #103 (permalink)  
Vechi 21 mai 2012, 00:18:10
alinamar's Avatar
alinamar alinamar este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 03 feb 2011
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: Personalizata
Date: 172cm, 67.5kg
Mesaje: 1.160
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Cupluri fara copii, alegerea proprie.

Nu am intrebat in viata mea pe cineva de ce nu face copii! Mi se pare o lipsa totala de bun simt si educatie in general!

Dar...eu nu cred ca exista cupluri care nu vor copii la un moment dat in viata!!! Sunt absolut convinsa de asta!
Exista motive mult mai intemeiate care stau in spatele decizie (impropriu spus) de a nu avea copii... si anume: INFERTILITATEA!
Asta e parerea mea si mi-o asum!!

Am avut un caz in familie: In prezent el are 41 ani, ea 37 ani si sunt casatoriti de aproape 15 ani.
Zilnic afirmau ca nu-si doresc copii si ca viata cu un copil li s-ar parea un cosmar si cu ce bani l-ar creste si daca mor inainte de vreme si copilul ramane singur etc etc etc...cam toate motivele de pe aici....Erau setati pe chestia asta! Nici macar nu-i intreba nimeni despre asta si ei deja incepeau sa spuna ce viata frumoasa au fara un copil si cat de grav era daca printr-un accident aveau unul. Ca iubesc animalele si nu mai au nevoie de alte fiinte pe langa ei...Chiar i-am crezut la un moment dat..Acum 5 ani ea a ramas gravida...desi nu mai spera sa se intample asta....si dupa ce a nascut ne-a povestit ce trauma au trait ei 7 ani de zile in care au facut tratamente costisitoare si traumatizante!

Eu cred ca psihicul face totul! Poti ajuta natura printr-o gandire pozitiva si optimista!

PS: Sper ca nu am deranjat foarte mult cu comentariul meu!
Răspuns cu citat