View Single Post
  #106 (permalink)  
Vechi 14 iul 2012, 12:15:45
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Jurnal de sarcina (termen: primavara-vara 2012)

Citat:
Anterior postat de pad81 Vezi mesajul
hai ca am zis sa scriu la tine in jurnal ca sa nu le deranjam pe fetele de la SB (desi ele sunt super dragute, nu cred ca s-ar supara, dar am fi off topic)...si stii ceva, ma incadrez si eu in categoria mamici primavara-vara 2012 pentru ca bebelinul meu s-a nascut in martie, asa ca sunt chiar legal in jurnalul tau . nu mai alaptez, am alaptat doar pana la 5 saptamani si am fost f dezamagita de mine ca nu am destul lapte si bebe a slabit aproape un kil (dublu de cat era normal) desi el sugea cate 45 minute. asa si-au dat dr seama ca nu are ce suge si d-aia slabeste...ajunsese de la 3,350 la 2,550; dupa ce i-am bagat si formula a inceput flacaul meu iubit sa prinda contur si acum la 4 luni are cam 6,5kg!!!! la inceput i-am dat si de la mine si formula, dar apoi s-a smecherit si nu a mai vrut sa suga, ca na, curgea mai usor din sticla si treptat am renuntat la san. Mama mea mi-a zis ca la fel a patit si ea cu noi toti 3, ca nu a avut suficient lapte, asa ca am dat vina pe natura si m-am consolat
Sa-ti traiasca flacaul
Imi pare rau ca nu ai mai putut alapta, ti-au dat medicii vreo cauza sau pur si simplu s-a intamplat? Eu ma supar rau pe natura daca-mi face asta, eu vreau sa alaptez un an.
Citat:
Anterior postat de pad81 Vezi mesajul
eh si alea 30 de zile de care zici tu ca mi sunt, pot fi si 15!!!eu am nascut cu 15 zile mai devreme desi se zicea ca baietii vin mai tarziu. daca vrei sa nasti natural, am un sfat care mie mi-a folosit enorm: bea ceai din frunze de zmeur. este f bun pentru dilatatie si nastere rapida. Eu am avut travaliul cam 18 ore (dar nu te gandi ca a fost tot timpul dureros). Cel putin 12 au fost asa ca niste dureri de menstruatie si eu ma gandeam ca-s contractii false, ca nu mai avusesem si nu stiam ce trebuie sa simt. Apoi urmatoarele au fost un pic mai dureroase, dar cand am ajuns la spital eram dilatata 7 si nici n-au mai avut timp sa-mi puna epidurala ca a venit bebe in 3 ore!!!!!! Asa ca eu pun nasterea asta rapida pe seama ceaiului din frunze de zmeur si am zis ca-l voi recomanda tuturor gravidutelor.
O sa incep sa beau ceaiul asta dupa ce termin cu disertatia pe 26 iulie, altfel ma tem ca nasc inainte si o dau in bara cu examenul. Merci de sfat! As vrea sa nasc usor si repede
__________________
Răspuns cu citat