View Single Post
  #11 (permalink)  
Vechi 17 sep 2011, 08:42:57
Rori's Avatar
Rori Rori este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Dieta: personala,pseudo-vegetariana
Date: 160cm, 43kg
Mesaje: 54
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica?

"Nu am mancaruri preferate si sunt o pofticioasa inraita. Mananc orice si mananc cu pofta si doamne fereste sa imi dea cineva dulciuri sau sa imi arate ca e de rau. Mai rau e ca nu stau singura si colega mea de apartament isi permite sa manance orice si tot slaba e asa ca mai deschide frigiderul daca poti...
Avand in vadere ca am ajuns la concluzia ca nu ma pot tine nici de sport nici de cure prea mult timp ce fac acum? Beau jumatate de litru de apa calduta cu destula sare in ea cat sa fie ingrozitoare dupa fiecare episod de infulecare si asta ma ajuta, cu destule eforturi si cu niste dureri ingrozitoare de cap dupa, sa imi golesc stomacul in vasul de toaleta. Sincer daca functioneaza trec peste orice si o fac in continuare (dureri de cap, apa cu sare, riscuri). Dar am dubii. Incepe sa mi se faca din ce in ce mai foame si procedeul trebuie repetat din ce in ce mai des si il urasc.
Merci ca m-ati ascultat si promit ca va tin la curent. Poate de data asta o sa mearga asa ca am luat toate pestilele din lumea asta si nu a mers.
Sau poate imi da cineva un pumn in fata, ma trezesc la realitate si o sa am mai multa rabdare si vointa si optimism.
Intrebarea e sunt sau nu bulimica la momentul actual si daca da cat de rau este si cat de mult ma ajuta?"

Buna,flubby! Te inteleg ...si imi pare rau ca treci prin asta...nu o sa iti spun sa nu mai faci si nu o sa iti amintesc ca iti distrugi sanatatea petru ca astea le sti si tu foarte bine...eu am tratat o bulimie pe care o aveam de 3 ani intr-un an de psihoterapie si nu cred ca as fi reusit fara...
Da,esti bulimica...si e hm...foarte rau...si chiar daca acum nu se vad efectele negative asupra sanatatii....o sa se vada...si o sa fie prea tarziu...stiu...se spune *iti bati joc de sanatatea ta...continui sa faci asta pentru ca nu iti pasa de corpul tau*....dar nu e deloc asa...ajungem aici pentru ca in respectivele momente nu ne putem abtine...pierdem controlul...intram in starea de "nu mai conteaza,vreau doar sa ma calmez"...urmata de regrete...incercam sa indreptam o greseala cu alta...bulimia nu e o solutie...bulimia pe termen lung nu slabeste...ironic....chiar ingrasa ...strica tenul...dintii...stomacul....glandele salivare se umfla si fata o sa para mult mai grasa...(crede-ma,nu vrei asta....)....as fi vrut sa primesc si eu cateva palme mai serioase asa...mai devreme....dar dupa 3 ani nu a fost prea tarziu si ii sunt profund recunoscatoare psihologului care m-a ajutat si care e alaturi de mine in continuare....
Bulimia nu inseamna control...cum nici o dieta stricta (sau infometarea) nu inseamna asta...esti in control atunci cand mananci indeajuns de mult incat sa ai energie si sa nu iti fie foame dar te opresti inainte sa simti burta plina...renunta la dietele stricte...sunt parte din bulimie,ok? dieta-->episod de mancat compulsiv(binge) -->incercari de a "repara" scaparea...iar dieta....hm....desi stiu cat de ciudat suna....solutia pentru a slabi si pentru a scapa de bulimie este ....sa mananci...pe cat posibil...sanatos....micul dejun e foarte important...inteleg ca nu ai timp....dar incearca sa iti faci...statistic s-a observat ca persoanele care iau micul dejun tind sa manance mai putin in restul zilei si au mai multa energie
bine......sper ca nu te-am plictisit...

Si la mine...atunci cand sunt stresata ...mancarea este si acum primul lucru la care ma gandesc...insa incerc din rasputeri sa nu dau curs impulsului....ma gandesc in primul rand daca imi e foame sau nu? foamea se poate potoli si cu alimente sanatoase...pofta cu ceva in cantitati reduse...desi inca nu pot manca dulciuri in cantitati reduse...prefer sa nu gust...sa nu cumpar...sau sa cumpar putin...

Atunci cand vrei sa mananci pentru ca esti stresata...vrei de fapt o "pauza"...un moment de respiro de la starea sufocanta in care te afli...e doar o amanare a problemelor...calmul pe care ti-l ofera mancarea dureaza atat de putin...ametelile,durerea de cap....sentimentele negative legate de propria persoana....o sa persiste mult mai mult ...inainte sa mananci mult...opreste-te macar 2 minute...imagineaza-ti cum te vei simti dupa ce mananci...stresul sau nervii provocati de cei din jur...nu sunt din vina ta...ai grija de tine...priveste pentru o secunda situatia din afara ...ce sfaturi i-ai da celei mai bune prietene intr-o situatie similara....tu esti singura care poate opri cercul asta vicios...tu deti controlul....nu bulimia....nu stresul...persoanele bulimice nu sunt asa pt ca sunt proaste....pentru ca nu realizeaza ce isi fac.....tocmai....majoritatea sunt persoane capabile....cu rezultate foarte bune la scoala si la serviciu...perfectioniste....de acolo si stresul....
Eu,de exemplu.....vreau sa fiu cea mai buna in ceea ce fac....imi iau prea multe sarcini...fac tot posibilul...si imposibilul sa le finalizez cum se poate mai bine.....si cand esti asa...stresul se aduna de 100 de ori mai repede....perfectiunea e departe si inca nu a ajuns nimeni la ea....fii mai indulgenta cu tine insati...ai grija de tine...eu nu ma iubesc inca....dar incerc sa ma plac mai mult in fiecare zi...

Si chiar daca am lasat la sfarsit...motivul pentru am vrut sa postez este pentru a-ti zice "renunta la apa cu sare"...daca nu poti inca sa te abtii (stiu cat e de greu)....macar pentru inceput fa-o intr-un mod mai putin nociv....nu ,nu zic ...doamne fereste....ca e ok...si nu inseamna ca iti dau sfaturi cum sa elimini mancarea mai bine....dar sarea in exces e foarte foarte nociva!!! Plus ca organismul retine foarte multa apa de la ea....te umfla...iar scopul tau e tocmai opusul....daca nu poti controla inca binge-urile....ia niste pastile de digestie dupa (eu am luat 2-3 pastile de "triferment") te scapa destul de repede de senzatia de stomac foarte plin ...si incearca sa lucrezi mai mult la bicicleta in ziua urmatoare....compenseaza mancand in ziua urmatoare mai multe fructe sau/ si legume....sau incearca o zi de lichide (nu ceai! ma refer la lichide cu calorii: lapte,iaurt de baut,sucuri naturale...ai incercat sucurile de rosii?...ce-ar mai fi...sunt niste shake-uri destul de gustoase de la Gerlinea,le gasesti la carefour...iti asigura necesarul de nutrienti ,tin de foame...si le poti servi oriunde

Eu am ajuns la 57 kg in plina bulimie...de cand las mancarea in stomac nevoia de a manca hm.....compulsiv in momentele de stres s-a diminuat considerabil...am ajuns la 52 fara nicio dieta...si spre rusinea mea ...fara sport....cand am pofta de ceva cu multe calorii...imi dau voie sa pap respectiva chestie pana in ora 15...daca e seara ma gandesc sa rezist pana a doua zi...nu stiu pe tine....dar pe mine vomitatul ma frustreaza....cand spun NU unui gand de genul "tre sa vomit,am mancat...trebuie sa repar"...spun DA increderii in mine....spun da controlului asupra propriului corp...si ma simt mai buna...mai optimista...poate ca nu vei reusi din prima...dar daca reusesti sa raresti episoadele astea macar putin...o sa vezi ca nici optimismul nu o sa intarzie sa apara....

Anyway....apa cu sare e cea mai proasta optiune posibila....

Sper sa citesti postul meu...desi e mult prea lung....si poate plictisitor....dar ti-am scris pentru ca m-am regasit foarte mult in mesajul tau....(chiar si apa cu sare am folosit...o singura data si am regretat mult timp dupa...nu mai zic de gustul absolut oribil)...daca tii neaparat...(desi tot incerc sa te conving sa lasi mancarea acolo...)...bea numai apa....multa apa....dar te rog mult...incearca si sfaturile mele...nu ti-am scris din carti...nu ti-am dat copy paste la articole de pe net....ti-am scris din experienta.....as fi vrut sa ii pese cuiva indeajuns de mult de mine incat sa imi spuna toate astea atunci cand am facut cunostiinta cu bulimia....

Din pacate in Romania...exista inca proasta mentalitate cum ca.....esti grav bolnav,nebun,etc daca faci psihoterapie...sau ca se "merge la psiholog " doar in momente de criza peste care nu poti trece singur....eu nu sunt de aceeasi parere...normal...putem trai cu micile probleme...cu mult efort din partea noastra...probabil ca le putem invinge la un moment dat....insa....o persoana calificata te poate ajuta enorm....."consulta un psiholog"...nu e o jicnire...e cel mai bun sfat pe care il poti primi....daca situatia materiala iti permite ( nici eu nu am o sit.materiala prea buna...dar terapia merita din plin micile sacrificii)....din pacate tulburarile de alimentatie se pot ameliora putin...dar nu se pot trata pe net....

Sper ca ti-am fost macar putin de ajutor...sper ca raspunsul meu sa fie macar putin motivant celor aflati in aceeasi situatie....sper sa aud in curand vesti bune de la tine .

pupici ,sanatate si cat mai putin stres
__________________
Love is louder than the pressure to be perfect ❤
Rori, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 805 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 548 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat