View Single Post
  #112 (permalink)  
Vechi 09 dec 2012, 19:33:55
mara_merkel's Avatar
mara_merkel mara_merkel este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: den haag, Olanda
Vârsta: 35
Dieta: dieta personalizata
Date: 167.5cm, 67.7kg
Mesaje: 440
Aprecieri acordate: 165
Am fost apreciat(a) de 225 ori in 165 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre dieta ketogenica

Citat:
Anterior postat de alinas81 Vezi mesajul
Buna Mara,

Ma bucur ca mi-am gasit colega de "suferinta". Saptamana asta nu am progresat deloc. De fapt am pus chiar 500 de grame la loc. Dar nu disper. Trebuie sa imi vina bucuria si probabil ca retin apa ca de obicei. Nici cu sportul nu m-am omorat pentru ca am avut calculatorul la reparat. Dar de luni sper sa o iau de la capat cu tae-bo.

Legat e legume, mananc ciuperci, masline (au grasimi ), varza, dovlacei. Grasimile mi le iau din nuci si smantana - imi iau varsata de la un magazin local, cu 30% grasime. Un meniu clasic la mine e in felul urmator - dimineata iaurt 7% grasime cu 5 grame de seminte de in, la pranz o omleta cu branza de capra/cascaval (mai rar cascaval), masline, ciuperci si o salata de varza cu castraveti si ulei. Seara cel mai bine ma descurc cu o ciorba de legume cu carne (de pui, de porc, de peste) dreasa cu o lingura de smantana. Ca si gustare rontai cam 100 de grame de nuci. Din nuci imi duc caloriile pana spre 1300 - 1400, chiar 1500 in zilele cu sport. Cand ma plictisesc de oua, mananc o conserva de macrou sau sardina, tot cu salata de varza. Simt nevoia sa mananc legume si astea verzi sunt excelente pentru ca au fibre si pot sa mananc mai multe. Conopida nu imi place in mod deosebit ca mancare - doar murata, iau cu brocolli sau varza de bruxelles nu prea ma omor.

Ca alte variante pentru legume, am gasit un site cu retete si multe dintre ele sunt sub forma de gustrai - briose de legume permise, cu oua, smantana si seminte de in pisate pe post de faina. Poate asa iti faci curaj si mananci legume.

Bafta la slabit!
Draga Alina,

Sunt alaturi de tine. Daca nu ai dat iama in frigider sigur retii apa.In cateva zile o sa vezi o scadere.
Meniul tau arata foarte bine si echilibrat! Imi place.
Acum sa dau si un exemplu clasic:
Dimineata: omleta din 2 oua cu bacon,putin unt si branza grasa gen brie,branza cu mucegai ,feta sau branza de capra. O servesc cu putina salata verde si un buchetel de brocoli crud.

Pranz: Carne sau peste de orice fel. Cel mai des e pulpa de oui dezosata sau frigarui de pui cu sos tzatiki (e facut din iaurt gras 10%, ulei masline, castravete si usturoi)si cateva pastai cogelate calite in unt.

Cina: Tot ceva carne sau peste gras(imi place mult macroul afumat sau sardinele in ulei la conserva) cu ceva legume verzi.

Pe langa asta mai mananc si o mana de mix de alune sau o bucatica de pulpa de cocos. Si in cafea pun unt si ulei de cocos.

Din cand in cand mai calculez gramajele si imi iese in jur de 25-40 g carbo, 65-85 g proteine si 120-150 g grasimi.

De curand mi-am facut un calcul mai detaliat si mi-a iesit ca pentru a consuma 1600 de calorii pe zi sub forma 12% Carbo 25% proteine si 63 % grasimi ar trebui sa consum 48 g carbo,84 g proteine, si 119 g grasimi pe zi.Daca impart asta la 3 mese,imi iese: 16 g C, 28 g P si 40 g G la fiecare masa.
Asta am calculat asa orientativ ca sa stiu care imi sunt limitele. De cele mai multe ori ,mananc mai putini carbo si proteine si mai multe grasimi.
Momentan mananc sub 10 % carbo, in jur de 17 % proteine si restul grasimi( adica minim 73%). Ma cam sperie calculul asta. oare e bine ce fac? Rezultatele spun ca da. Abia astept sa vad cum stau cu procentajul de grasime. La sfarsitul lunii am sa ma masor sa vad cat mi-a scazut.

Te puup si spor la slabit!
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui mara_merkel:
alinas81 (09 dec 2012)