View Single Post
  #114 (permalink)  
Vechi 29 sep 2011, 19:51:02
nicoles23's Avatar
nicoles23 nicoles23 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 dec 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Incerc sa maninc sanatos :)
Date: 163cm, 58.8kg
Mesaje: 1.004
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de bobopuiu Vezi mesajul
Simo draga..multumesc mult..dar... degeaba ne am mai duce..hmm suna aiurea da si a facut o singura..adika in 30 de ani sa nu faci un consult ginecologic? a ..are cancer endometrial..
deci sa stai tu cu sangerari odata ce ai intrat in menopauza??pai n au ce cauta..nici intre menstruatii nu s ok..da ce credeti a spus cuiva?
da cum naiba a suportat atatea dureri...cica azi..numa ea stie de cate luni ia calmante!!
pai si cine i de vina..offf..ce revoltata sunt..
no asta e..
deci s a dus pana la urma la gineco , ca o durea rau sub burta, dr ce a vz , ia cerut biopsie endometriala..si ia iesit grad 3 de mailgnitate,,,unde ceva sanse ar mai fi..stadizarea e de la 1-4 , cu a,b..fiecare grad
no ma pun sa citesc ce i grad 3..adika e ieist din capitatea uterina, si poate a prins si anexe, ovare, ganglioni limfatici..dar exista ceva sanse prin histerectomie totala..deci aveam o oarecare speranta...
se programeaza la operatie..dr ce a operat o, a vb ulterior hori cu el..a spus ca el vazuse la eco ca nu i bine, da totsi a spus sa o opereze...si cand a deschis o, defpt sa fie extins rau de tot..deci tot peritoneul, pana sus la diafragma..asta ce o vazut el..rectu, vezica....ia schimbat diagnosticu statdiu 4 b..maximul ce l are orice forma de cancer..diagnostic rezervat..foarte rezervat..si acum stau si ma intreb cum...naiba a stat ea atata??cu dureri, cu secretii, cu sangerari???cum puteam eu sa o ajut...
apai eu de 4 ani umblu lunar la ginecolog..ce era sa zica hai tu du ma si pe mine..ori sa se fi dus si ea..are o vecina ce o facut acum 2 ani histerectomie..si e bine..dc nu s a dus si ea,,
offf
dar ea e tipul de om, ''las ca eu stiu ce am''..tragea o raceala 3 luni pe picioare, ca ea nu merge la dr...
no deci fetelor, nu o bine deloc..
acum a vb dr gineco pt ea, la oncologie , la o dr.cred ca ii e mila de ea.de a vb sa o si vada..
are de facut acum analize de sange, CT..sa vina rezultatul histopatologic ,..si sa inceapa calvarul
am inteles ca s crunte si razele, iradierile si citostaticele...
nici nu stiu daca mai merita..sa faca..offf
dar macar droguri sa i dea ,,,sa nu o doara..
ea stie, simte , e constienta..ia spus unei vecine...ca e inceputul sfarsitului..
eu ma tin tare..ea stie cata durere mi a provocat si cum sufar de neputinta in care ma aflu...
trec de la stari de nebunie, frustrare, agonie..durere..imi vine sa urlu..ma tot gandesc ca e un vis , din care cu siguranta ma trezesc..exact asa m am simtit cand l am pierdut pe david, 1 an de zile am asteptat sa ma trezesc..sau 1 an de zile mi a trebuit sa vad ca nu e vis..
nasol tare..din ce mi zic prietenele ce si au peirdut pe cineva apropiat de cancer,..e groaznic, sa l vezi cum se usuca pe picioare..
deci..
dar n am ce face pt copii mei, pt sotul meu, trebuie sa fiu tare, ei au nevoie de mama , de sotie..astept ca d zeu sa ma intareasca sa trec cumva si peste incercarea asta..
bobo imi pare sincer rau....iti inteleg furia.

cred ca am mai povestit.....sotia tatalui meu din 2005 i puruia buricul si nu a zis la nimeni, mai grav e ca lucra in spital....in 2009 au deschis-o ptr biopsie, avea o burta cat mine insarcinata in 7 luni cu primul copil. Cand au vazut ce e acolo i-au dat maxim 5 luni.....a trait pana anul asta in iunie, dar a dus-o cel mai mult la pat, citostatice, tratamente. E greu, e trist si nu inteleg cum stau unii oameni asa, sa ai simtome clare si sa nu faci nimic. UNa e cand nu te doare si nu simti....dar asa.

Imi pare sincer, sincer rau.....cred ca e greu ca e mama. Mie imi pare tare rau de sotia tatalui, dar daca era mama mea ma suiam pe pereti.
De aia si eu o intreb tot timpul pe mama de controale, de cum se simte, e la menopauza fortata de la 42 ani dar oricum probleme pot aparea.

fi tare....cum ai zis si tu, numai D-zeu iti poate da puterea sa treci peste toate. Plangi cand simti nevoia, descarca-te si ia-o de la capat.

pupici si imbratisari
nicoles23, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Răspuns cu citat