View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 21 oct 2011, 16:34:04
BornCrank's Avatar
BornCrank BornCrank este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 15 mai 2011
Locaţie: ..., Romania
Date:
Mesaje: 1.726
Aprecieri acordate: 14
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 33 mesaje
Implicit Re: Jurnal de mamica Nicoleta (Nitta)

Citat:
Anterior postat de Nitta Vezi mesajul
cred k tre sa renunt la orez pentru ca nu-i place larissei
si tocmai mi-a iesit super bun si am si facut o gramada . . . ce fac acum il arunc k la sot nui place
Buna Nitta,

Vin cu o idee, nu neaparat sa-ti placa. Daca ai orez alb facut sau chiar uitat in frigider de 2-3 zile, nu-l arunca.

Pune intr-un castron piper negru/alb, curry, ulei de masline, adauga orezul si amesteca, dupa care pune ulei de masline in palme, iei putin amestec si formezi niste bile, le poti manca cu peste sau cu tocanita de legume sau pur si simplu le poti adauga in tocanita la sfarsit sau cu un sos de rosii sau in n variante, n-am imaginatie acum.

Daca ai o forma mica patrata/rotunda/rectangulara/orice fel de forma mica, pui orezul in forma, apesi cu lingura de jur imprejur (ca la tarta), deasupra niste legume, scoti forma, pui putin sos de care vrei tu peste si iese o mancarica buna si cu aspect apetisant.

Dar ce zici de niste rosii/ardei umpluti cu orez+legume? Lui tati ii poti face cu carne (combinatia nu-i ok), dar banuiesc ca nu conteaza asta. In felul asta nu arunci nimic.
Un ex: pun ardeiul gras curatat de seminte intr-o farfurie, deasupra putin ulei de masline, putina sare si ii bag in cuptorul cu microunde pt cateva minute. Ii scot, ii las sa se raceasca si ii umplu cu ce am (in cazul tau orez + legume/carne), ii pun intr-un vas termorezistent (yena) si la cuptorul electric cu ei.
Sau poti face un sos bechamel si bagi ardei umpluti in sos si la cuptor.

Daca nu-i place orezul deloc, n-ai ce face.

Scuze ca m-am bagat.
BornCrank, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. BornCrank, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de BornCrank; 21 oct 2011 at 16:37:38.